Wiertarka wielowrzecionowa Minimax Advance 21
- Szczegóły
- Kategoria: Wiertarki wielowrzecionowe
- Odsłony: 9001
Wiertarka wielowrzecionowa Minimax Advance 21.
Wiertarki wielowrzecionowe
- Szczegóły
- Kategoria: Wiertarki wielowrzecionowe
- Odsłony: 7500
Wiertarki wielowrzecionowe znajdują zastosowanie w prawie każdym zakładzie stolarskim. Wiercenie pod półki, wiercenia montażowe korpusów, skrzyń czy ramek, wiercenia pod zawiasy, a także wszelkie inne nietypowe prace można wykonać w dość prosty sposób na wiertarce wielowrzecionowej. Wybierając maszynę należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów, jak głowica wiertarska i jej wyposażenie, stół roboczy i możliwości
regulacyjne.
Regulacje i ustawienie maszyny w pozycji roboczej są kluczowym zagadnieniem. Najmniejsze niedokładności w ustawieniu lub brak ich powtarzalności mogą powodować nierówności przy składaniu gotowych elementów. Dlatego należy zwrócić uwagę na formę wykonania i mocowanie stołu roboczego oraz sposób ustawienia głowicy wiertarskiej.
Głowica wiertarska powinna być tak skonstruowana, aby umożliwić łatwy dostęp do wrzecion, w celu ich smarowania lub też stanowić zamknięty blok bez możliwości interwencji. Na wrzecionach, najczęściej ułożonych naprzemiennie prawe/lewe wiertła powinny być mocowane w prosty i szybki sposób. Umożliwiają to szybkozłączki, w których zaciskane są wiertła. Szybkozłączki to już praktycznie standard we wszystkich maszynach.
Ustawienie głowicy może być realizowane ręcznie lub pneumatycznie. W przypadku ręcznych ustawień należy zwrócić uwagę, w jaki sposób blokowana jest głowica w danej pozycji, tak by uzyskać powtarzalność ustawienia.
Większość maszyn wyposażana jest dodatkowo w liniały i urządzenia ułatwiające obróbkę różnego rodzaju elementów. Przed wyborem maszyny warto zastanowić się, jakie elementy będziemy obrabiać i dobrać odpowiednie wyposażenie dodatkowe, jak liniały boczne o odpowiedniej długości, które często mogą być mocowane również od frontu, dodatkowe bazy i siłowniki mocujące elementy, przykładnice do obróbki wąskich elementów, czy też liniały do wierceń pod kątem w płaszczyźnie.