Jednostronne okleiniarki wąskich płaszczyzn

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Okleinowanie krawędzi płyty staje się coraz większą sztuką w obliczu coraz większych wymagań klientów co do jakości mebli. Ręczne doklejanie obrzeża odchodzi do lamusa i większość zakładów stolarskich przechodzi na pracę na automatycznych okleiniarkach. Pozwalają one na okleinowanie grubszym obrzeżem przy zachowaniu wysokiej jakości obróbki. Podstawowe elementy, na które należy zwrócić uwagę wybierając okleiniarkę do swojego zakładu, to posuw elementu, docisk obrzeża i rodzaje agregatów obróbczych.

 


Posuw elementu odbywa się na dwa sposoby: górny i dolny. Górny pas posuwu jest rozwiązaniem tańszym, stosowanym w mniejszych maszynach, przeznaczonych do zakładów usługowych. Górny pas porusza się na rolkach, które jednocześnie służą do jego napięcia. Element przesuwa się po stole, w którym najczęściej zainstalowane są wałki lub rolki ułatwiające jego ruch. Dolny posuw na pasie lub częściej na łancuchu gwarantuje lepsze podawanie elementu, dlatego stosowane jest w maszynach dłuższych i przemysłowych. Łańcuch najczęściej wyposażony jest w nakładki wykonane z tworzywa, które zapobiega ślizganiu się elementu. Odpowiednio napięty łancuch jest jednym z podstawowych elementów, gwarantujących prawidłową obróbkę obrzeża.

 


Kolejnym ważnym elementem każdej okleiniarki jest docisk nałożonego już obrzeża. Odpowiednia ilość, średnica, ułożenie i regulacja rolek dociskowych umożliwiają dalszą precyzyjną obróbkę. Jest to bardzo istotne przy grubszym obrzeżu PCV/ABS, a staje się kluczowe przy obrzeżach z okleiny naturalnej i doklejkach litych. Obrzeża naturalne mogą być bardzo łamliwe, dlatego ważna jest możliwość regulacji pierwszej rolki dociskowej, tak by zmniejszyć jej kąt natarcia na obrzeże. Doklejki lite wymagają mocnego i długiego docisku, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ilość i układ rolek. Powinny mieć możliwość regulacji i być ułożone naprzemiennie stożkowo, żeby docisk był realizowany w każdej linii krawędzi.


Najwyższa jakość obróbki obrzeża wymaga zastosowania wielu agregatów roboczych. Podstawowymi agregatami, koniecznymi w każdej maszynie są: agregat klejowy, agregat odcinający i agregat frezujący wzdłużnie.


Agregat klejowy ma za zadanie nałożyć klej na krawędź lub obrzeże, podać obrzeże, wstępnie je odciąć i docisnąć do formatki. Potrzebny zatem jest zbiornik na klej, element podający klej i obrzeże, nóż do odcinania i dalej rolki dociskowe. Zbiornik na klej powinien zostać wykonany z materiału, do którego klej nie będzie przywierał, a jednocześnie będzie równomiernie ogrzewał klej. Kleje mogą przybierać rożne postacie: najpopularniejszy granulat topliwy, ale także patrony czy klej poliuretanowy. Zbiornik powinien być przystosowany do rodzaju wybranego kleju. Następnie, najczęsciej za pomocą rolki, klej podawany jest na krawędź elementu lub obrzeże.