TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 15 gru 2018, 10:27

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pierwsze schody

Witam,

To mój pierwszy poważny post ( zaraz po poście powitalnym) na tym forum. Bez zbędnych ceregieli napiszę, że chciałbym samodzielnie obłożyć schody betonowe. Nigdy tego nie robiłem, nie jestem "z branży". Pomimo tego, narzędzia takie jak pilarka stołowa, frezarka, piła ukosowa nie są mi obce i mam do nich dostęp. Całę przedsięwzięcie traktuje jako przygodę i prawdopodobnie będzie to jednorazowy projekt. Choć nie ukrywam, że jak usłyszałem dwie oferty od profesjonalnych firm z okolic Warszawy to moja chwilowa motywacja i pasja do stolarstwa wrosły w tempie natychmiastowym :D

Do rzeczy: do obłożenia mam schody zabiegowe w dwukondygnacyjnym segmencie. Łącznie mam :
11 trepów o wymiarach 102 cm x 29 xm
18 trepów zabiegowych
2 spoczniki 100 cm x 90 cm
2 stopnie 100 cm x 20 cm - to są stopnie z cieńszej deski, położone na podłodze.

Razem z małżonką zdecydowaliśmy, że najbardziej nam pasują schody wykonane w stylu jak na zdjęciach poniżej:
Załącznik:
5.jpg

Załącznik:
7.jpg

Na pierwszy ogień wymyśliłem, że zrobię listwę na ścianie. Zrobiłem sobie szablony, pomierzyłem jakie deski/listwy będą mi potrzebne do wycięcia żądanych formatek.
No i teraz czas na pytania :) Z czego zrobić tę listwę żeby zachować jakiś kompromis pomiędzy ceną a jakością ??

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

I tu zaczynają się schody...

Administrator
Awatar użytkownika

Może laminowany MDF 18mm.

Awatar użytkownika

Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
Ta listwa to policzek lub wanga o to ci się rozchodzi ? Bo nie wiem o jaką listwę inną

Może być mdf, sklejka, a dla ortodoksów ;) klejonka drewniana.

Awatar użytkownika

Specjalizacja: 12/70
tomek860 pisze:
Choć nie ukrywam, że jak usłyszałem dwie oferty od profesjonalnych firm z okolic Warszawy to moja chwilowa motywacja i pasja do stolarstwa wrosły w tempie natychmiastowym

Nie uważasz że to jest niestosowne? Przecież to zabrzmiało jak: jesteście za drodzy powiedzcie jak to zrobić to zrobię sobie sam.
Bardzo trafnie mówi o tym Miłoszewski , pisał książkę przez rok, dostał dobre recenzje, wszyscy zazdrościli mu kasy, a jak poszedł z rozliczeniem do wydawcy okazało się że to on musi im dopłacić. To nie jest praca dla wielkiej korporacji, która cię wynagradza, tylko robisz to wyłącznie na swój rachunek. Powiedzmy, że jesteś stolarzem i robisz stoły. Zrobiłeś stół i chciałbyś, żeby ci za niego zapłacili 30 tys. bo robiłeś go trzy miesiące, ale ten stół wart jest 1,5 tys. i tyle za niego dostaniesz minus koszty. Nie siedzisz przy kawie i czekasz na klienta. Przyjdzie, to dobrze, nie przyjdzie to poczekam do jutra. Twoje wynagrodzenie zależy od tego ile takich stołów sprzedasz, jest przy tym kupa strachu, czy to co zrobiłeś wywoła radość u kogoś innego, bo to już nie jest działalność hobbystyczna. Nie widzę w tym nic dziwnego. Są zawody lepiej płatne, można wymyślać np. hasła reklamowe.

Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Montaż stolarki, wnętrza, chaty, sen
biały kolor przy pierwszych schodach... bawisz się granatem ;-)

Kupię sobie Mercedesa. A nie, za drogi. Sam zrobię. Powiedzcie jak i z czego.

Jak usłyszałeś cenę to motywacja wzrosła. Jak zaczniesz je robić (a w szczególności białe) to motywacja zacznie spadać. A przewidywana oszczędność wcale wielka nie będzie. Natomiast efekt będzie odbiegał od oczekiwań. Cena nie bierze się z nikąd.
Już pomijam banalne, proste i tanie lakierowanie.

Specjalizacja: Schody, balustrady
Od sześciu lat robimy schody i zawsze na widok takich - zaproponowanych przez klienta to mi się słabo robi :)
Wygląd schodów fajny ale zrealizowanie takich dodatkowo bez doświadczenia będzie wg mnie ciężkie - białe kolory nie są wygodne do nauki.

Dzięki za odpowiedzi :)

Andrzeju, dlaczego uważasz, że to co napisałem jest niestosowne?? Napisałem to w formie żartu - dla tego wrzuciłem uśmiechniętą buźkę na końcu zdania.
Nie wiem, czy te oferty są za drogie czy nie. Kwoty oscylowały w granicach 27 - 30 tyś za schody i poręcze. Pewnie nie pomylę się dużo jak strzelę, że sam materiał to 40%-50% tej kwoty. Nawet jakby to kosztowało połowę mniej to i tak chciałbym zrobić to sam. Tak samo jak sam wykończyłem 90% swojego domu i sam naprawiam swoje auta - takie jest moje hobby i nic nie poradzę, że lubię uczyć się nowych rzeczy.

@kubik
tak, o to mi chodzi. Myślałem, że policzek i wanga to elementy konstrukcyjne schodów samonośnych :)

@ arek_pl

Na początku pomyślałem o MDF lakierowanym, ale jakoś nie mam przekonania do tego materiału. Mam fronty w kuchni z białego mdf i po 2 latach widać na nich małe ryski i odpryski. Na chodach ta listwa będzie chyba bardziej narażona na uderzenia i zadrapania, czy nie ?
Właśnie myślałem nad klejonką drewnianą, tylko jaki gatunek drewna wykorzystać? W jednym zakładzie stolarskim polecano klejonkę jaworową.

@Krzychut, raca
wiem, że białe to będzie utrapienie, ale żona się uparła i już. Chatę mam pomalowaną w odcieniach szarości, podłogi brązowe. Ta kombinacja kolorów po prostu bardzo nam pasuje :)

Awatar użytkownika

Ja ci powiem co byśmy ci tu nie napisali i co nie doradzili to słabo cie widzę z tym zadaniem. Jeszcze ten biały kolor który napisz jak zamierzasz nakładać chodzi o technikę którą zamierzasz zastosować.
Tak czy siak powodzenia

Wałkemmmm....

miszcz https://www.youtube.com/watch?v=qZveT-8ipqk

Hej.
Tak sobie mysle przy porannej kawie na warsztacie :) ze forumowi koledzy maja sporo racji.
Podjąłeś sie trudniego tematu .Jesli jest tak jak piszesz,że takie prace to Twoje hobby...ze lubisz nowosci i uczenie sie na błędach to super. avanti :D poczytaj ...poczytaj...poczytaj...zaprzyjaznij sie z jakims schodziarzem. Rozrysuj schody, kup gotowe elementy w jakiejs stolarni, dopasuj na miejscu, daj do lakierowania ,zmontuj i ciesz sie wlasnorecznie wykonanymi schodami.

Ale jesli jedyną motywacją jest cena...to uwierz ..w połowie rzucisz tą robotę :D i jeszcze bedziesz uważał ze do tych trzydziestu powinieneś dołożyc jeszcze 3 tys dla stolarza :D ;D

Ps. odnosnie mojej propozycji mdf-u na policzki, jest to w moim odczuciu opcja najlepsza ponieważ unikasz "pracy" drewna co pod białym bardzo widać.
Na schody kładziesz całkiem inny lakier, niz na meble...a jesli masz odpryski lakieru na meblach niepowstałe od mocnych uderzen,to jest problem z powłoką lakiernicza...słabe wiazanie nawierzchni z podkładem.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Zawód: mechanik
Specjalizacja: stolarstwo,schody
Cena 30 kafli za te schody jest mocno przesadzone.policz1m3 drewna jesionowego na stopnie itd z zapasem ,na podstopnice 2 arkusze sklejki 15 mm ,na policzki 3 arkusze sklejki 18 mm, może być bukowa lub brzozowa .lakier biały np, Op400mt dysza 12-14 trzy krotne malowanie i dasz rady.prowadzić pistolet na jednakowej wysokości i z jednakową prędkością Między malowaniami matowienie .

Arek, dzięki za ostrzeżenie, ale chyba pomyliłeś mnie z typowym warszawiakiem :)
Rozumiem sceptycyzm kolegów. Od kilku lat bawię się w budowanie i przerabianie motocykli i udzielam się na kilku forach tematycznych. Widzę też często jak przychodzi ktoś nowy i oznajmia, że kupił od Niemca starą hondę i chce z niej zrobić cafe racera jak na zdjęciu z internetu ( zazwyczaj jakiejś maszyny zbudowanej przez speców od tej roboty, za grube tysiące USD). Później po pół roku, szuka kogoś kto dokończy za niego prace. Takie sytuacje też się zdarzają :)

Tematem schodów interesuję się już od jakiegoś czasu. W te wakacje udało mi się podpatrzeć pana, który montował schody u jednego z moich sąsiadów. Sąsiad wybrał schody z buku, stopnie i podstopnice w takim samym kolorze i do tego cokoły. Niestety załapałem się tylko na pierwszy etap prac - montaż trepów. Stąd moje pytanie o listwę.

Co do MDF - to te fronty zamawiał mi znajomy meblarz w zakładzie (chyba z Radomia), nie wiem jak były malowane i czym. Ja tylko rozpisałem mu co jest mi potrzebne i złożyłem kuchnię do kupy.
Odpryski powstały po tym jak z blatu spadł słoik i roztrzaskał się o płytki. W innym miejscu dziecko czymś uderzyło.
Nie pomyślałem, że MDF można polakierować innym lakierem niż fronty.

A co się dzieje z drewnem polakierowanym na biało? Lakier siada pod wpływem pracy? Wychodzą słoje?

Schody-Drewmet pisze:
Cena 30 kafli za te schody jest mocno przesadzone .

Niby o cenach na forum się nie dyskutuje( bo kazdy wycenia swoją pracę jak chce;) ) ale dlaczego uważasz ze dwie pary schodów w takim stylu 30 tys to zaduzo ? pracochłonne słupy, gięte poręcze i w dodatku omegi, wewnętrzne i zewnętrzne policzki,na nich tralki. Dużo "zabawy" przy montażu. wychodzi 15k za kpl.

ps. i aby było ze w temacie: klejonka drewniana zwłaszcza cienka moze zapracowac pod wpływem nieodpowiedniej wilgotnosci w powietrzu , w betonie,pokazuje sie wtedy klawiszowanie lub micropekniecia...na białym bardziej widac..stad propozycja mdf-u.

Pozdrawiam

edit: literówka

Awatar użytkownika

Zawód: stolarz (chyba)
Specjalizacja: schody
Przesadzone byłoby 70k za 2 kpl. 50k byłoby jak promocja z okazji black friday. 30k za wszystko to jak wygrana w totka.

ufff jupi ..bo juz myslałem ze wredny krwiopijca jestem,wykańczajacy klientów swoją pracą devil

Stol-Art pisze:
Przesadzone byłoby 70k za 2 kpl. 50k byłoby jak promocja z okazji black friday. 30k za wszystko to jak wygrana w totka.

Na forum powinien być przycisk "lubię to"

Panowie, za ile kto byto zrobił to już nie moja sprawa. Jeśli macie klientów na takie ceny to gratuluje :)

Spróbuje z MDF-em, dowiem się jakim lakierem malują w zakładzie, który mam niedaleko domu.

Specjalizacja: Meble na wymiar.
Jak już zrobisz, to wrzuć fotkę.

Wszyscy co sądzą że coś jest za drogie, maja wielkie szczęście, wiedza jak można zarobić kupę kasy.
Ja takim szczęśliwcem nie jestem.

Specjalizacja: Meble na wymiar.
Prosta sprawa. Ktoś wycenił na 30 tyś. Robisz sobie sam za 5 tyś. Później robisz komuś za 10 tyś i trzepiesz kasę.

I kupujesz blaszaka.

Awatar użytkownika

Jak ktoś pisze że zrobi schody ze zdjęcia za 15 k w celach zarobkowych to albo nie umie liczyć albo robi za darmochę. Cena takich schodów oscylować powinna w granicach 25k za 1 kondygnacje i około 1m balustrady na piętrze. Przy tej cenie miodu nie ma w stosunku do nakłądu pracy.

Awatar użytkownika

Zawód: mechanik
Specjalizacja: stolarstwo,schody
Nie doczytałem ,ze to dwa komplety.Cena ok.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.