TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 23 paź 2018, 20:07

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość

Witam wszystkich forumowiczów

Zainspirowany wykonaniem własnego regału biurowego „półzamkniętego” na wymiar dokonałem pomiaru wnęki
Szerokość w świetle ściany: 2549 mm
Wysokość ściany: 2649 lewy narożnik
Wysokość ściany: 2661 prawy narożnik

Przyjąłem następujące założenia projektu
Wysokość całkowita regału: 2536 mm ( 14 mm luzu do boku ściany)
Szerokość całkowita regału: 2640 (9 – 21 mm luzu do sufitu)
Głębokość 500 mm
Wszystkie fronty bez klamek (otwierane przez dociśnięcie), a górne fronty chciałbym wypuścić kilka mm tak żeby można było łapać je od spodu ręką.
Jedna półka z frontem podnoszona na siłownik do góry + szuflada na drukarkę

Podpatrując podobną szafę u znajomego zauważyłem podział na segmenty skręcone ze sobą. I ja podzieliłem regał na 4 segmenty.
Rozrysowałem sobie wszystko w cadzie uwzględniając grubość płyty. Szczeliny między frontami planuję dać 4 mm. A szczelinę od krawędzi 2mm.
Jako, że nigdy tego nie robiłem, ale wychodząc z założenia, że najwięcej czasu powinno zająć dokładne przygotowanie a wtedy samo „skręcenie” jest formalnością to chciałbym prosić o udzielenie kilku wskazówek.

1. W jaki sposób zamaskować powstałe szczeliny między regałem a ścianą. (czy moja koncepcja wymiarów na minusie względem wnęki jest prawidłowa)
2. Czy jeśli zlecę wywiercenie „standardowych” otworów puszkowych dla frontów to muszę mieć wybrany konkretny model zawiasu ? Samemu niestety nie będę w stanie tego zrobić a mam możliwość podczas zamówienia zaznaczyć ile zawiasów idzie na front i uzyskałem informację, że otrzymam standardowe otwory pod zawiasy puszkowe.
3. W jaki sposób postawić taką szafę na podłodze (panele) czy zamontować ślizgi od spodu dolnej szafki czy nóżki i poziomować ?
4. Jeśli głębokość całkowita szafki ma mieć 500 mm + plecy 3 mm z tyłu to jaką głębokość półek zaplanować z okleiną np. 0,8 mm tj. ile zostawić mm luzu między płaszczyzną frontu regału a płaszczyzną oklejonej krawędzi formatki stanowiącej półkę wewnątrz regału.
5. Ile mm wypuścić górne fronty tak żeby można było je otwierać w sposób wygodny ręką od spodu.

w załączniku pdf z koncepcją regału

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Awatar użytkownika

Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
1. "Rzeźbiąc" czyli docinać przymierzać, docinać przymierzać i tak do skutku. Wszystko zależy z jakiego materiału będzie to zrobione. Ale głównie na tym to polega.
2. Tak. Ale do frontów środkowych 2 górnych i jednego dolnego będziesz prawdopodobnie potrzebował zawiasy do drzwi bliźniaczych. Powód, to jeden wspólny element dla dwóch sąsiadujących ze sobą drzwi. Dodatkowo zależy też jak otwierają się (na którą stronę) fronty te po bokach. Przy takich wymiarach elementów poziomych (388) masz różne szerokości frontów. Zewnętrzne są węższe, wewnętrzne szersze
3. Lepiej dać na nóżkach i podkręcać do góry do samego sufitu. A na dole dać cokół maskujący nóżki. Ale to zmienia wymiary w regale na wysokość. Musisz więc rozrysować to jeszcze raz uwzględniając te 10 cm na nóżki.
4. Wystarczy jak dasz 0,5 cm płytszą półkę od boku szafki. Jeśli bok ma głębokość 500 mm to półka powinna wtedy mieć 495 mm. I nie ma tu znaczenia czy przed, czy po oklejeniu.
5. Niemożliwe do wykonania z powodu prawego górnego frontu, bo aby to zrobić przeszkadza ten front zamykający drukarkę.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.