TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 23:04

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 28 sie 2019, 15:36 
Offline

Rejestracja: 08 lut 2016, 22:49
Posty: 24
własnie tak to jest z wykonawcami (oczywiscie bez urazy!!) ale jak ostanio ktoś mi robił meble to wziął za to 9tys pln - szafa ze zwyklej plyty + duzo szuflad. Podliczylem na szybko sobie material i za plyty z cieciem wyszlo mi ~1,5tys. do tego 9x szuflady plus akcesoria to wyszlo jakies wszystko razem ~4,5tys. To są ceny dla detalistów w hurtowni.. więc taki stolarz to pewnie jeszcze ma z 15-20% taniej!

Nie sądzę, żęby taką marże stolarz dorzucil.. więc jestem przekonany, że nie przejmował się optymalizacją kosztów.

Jeżeli ja powyższe meble bym zrobił wg pierwszej wyceny i bez optymalizacji (np. przerzucenia częsci formatek z płyty 18 na 16mm, czy pokombinowaniem z frontami akrylowymi) to bym zapłacił za formatki ~2900. Natomiast po optymalizacji i płacę 1900!

Meble robie sam dla siebie, jakbym szastał kasą to bym nie szukał tych oszczędności na formatkach, oklejaniu itp.. wogole bym nie szukal nic tylko zlecił te meble komuś do wykonania... Zapłaciłbym pewnie około 10tys. prawda?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sie 2019, 18:21 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Czyli stolarz to złodziej i bogacz. A co Ty robisz zawodowo? Jakie masz koszty pozamateriałowe? Może zajżyjmy w twój portfel... Wqrwia mnie takie wyliczanie komuś ile zarabia. Albo pasuje Ci cena i jakość m, albo nie i robisz sam. Spróbuj doliczyć koszt warsztatu, samochodu, narzędzi, daniny na beneficjentów 500+....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sie 2019, 18:30 
Offline

Rejestracja: 05 paź 2015, 13:16
Posty: 475
Dokładnie jak piszesz,ostatnio miałem podobnie klienci mowia ze płyta kosztuje tyle zawiasy i prowadnice tyle i skad cena,zaczełem wymieniac ze to trzeba pociac okleic poskladac plus transport ,zusy skarbówka,narzedzia nie chadza na wode.to powiedziała ze inne z 300zł hehe,podziekowałem i wyszedłem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sie 2019, 19:44 
Offline

Rejestracja: 08 lut 2016, 22:49
Posty: 24
A pisałem "bez urazy" .. to zaraz złodziej itp.
ja to rozumiem i dlatego nie mam pretensji ani nikogo nie obrazam tylko podwijam rekawy i robie to sam z Waszą pomocą bo niektore niuanse to trzeba miec dosiwadczenie..
Wyliczenia bardziej byly po to, aby odpowiedizec @PBstol dlaczego szukam innej oferty itp.
Rozumiem tez (chociaż nie do konca sie z tym zgadzam), że stolarz nie bawi sie zbytnio w optymalizowanie kosztów, nie szuka tańszych ofert, nie optymalizuje rozkroju. Po pierwsze nie ma na to czasu, a po drugie klient za to płaci. A że czasy sa takie jakie są to zbyt wiele klient nie ma do powiedzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sie 2019, 19:56 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
boru takich głupot to już dawno nie czytałem. Stolarz nie optymalizuje kosztów........... Masakra....... Zanim coś napiszesz proponuje poczytać jak wygląda produkcja mebli krok po kroku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sie 2019, 20:30 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Kubik, może inaczej. Nie zawsze taniej jest lepiej. Czasem czas jest więcej wart, niż kilka złotych.
Jest to oczywiście element jakiejś kalkulacji .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sie 2019, 20:40 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
piotr optymalizacja nie polega na kupowaniu tanich rzeczy. Wszystko musi mieć odzwierciedlenie w jakość mebla- cena końcowa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sie 2019, 20:43 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
O tym mówię,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sie 2019, 20:58 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
Wracając do cen w hurtowni. Moja hurtownia podniosła ceny i teraz cięcie 1 zł/mb, oklejanie 3 zł/mb. Brutto. Chyba czas na rozmowę dyscyplinującą.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sie 2019, 21:09 
Offline

Rejestracja: 08 lut 2016, 22:49
Posty: 24
Napisałem że nie bawi się zbytnio dlatego że szkoda czasu. Nie wierzę że stolarz kombinowalby zakup z kilku miejsc dla jednego zamówienie na 10 tys.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sie 2019, 22:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Naplułeś do studni z której piłeś wodę.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sie 2019, 23:25 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
Boru bo ty jesteś tzw. "bohaterem domu" z reklamy. Nie obraź się, ale z Twoją wiedzą nie jesteś w stanie policzyć wydatków stolarza. Jeżdżę kilkunastoletnim autem, a za moje maszyny kupiłbym nowe auto z salonu. Rachunki za prąd, czynsz, podatki i zusy - to ładne wakacje na kanarach co miesiąc. Kto tu kogo ...?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sie 2019, 06:16 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 gru 2014, 16:29
Posty: 611
Lokalizacja: Beskid Żywiecki
Zawód: Byłem pilorzem :D
Szkoda gadki bezsensownej, nie pierwszy i nie ostatni taki pacjent.
Cięcie 1,23 mb, okleinowanie 2,04 mb brutto ( + cena obrzeża ).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sie 2019, 09:54 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
Boru : zauważ jeszcze jeden drobny niuans : wymyśliłeś mebel w pojedynczym egzemplarzu, pasujący tylko tobie, do twojej ściany / wnęki czy czegoś tam
teraz odwróć sytuację - idź do salonu samochodowego - jakiegokolwiek i powiedz , ze chcesz auto szersze, niższe - wyższe od standardowego- wymyśl sobie co chcesz i zapytaj czy jest to możliwe - albo ile będzie kosztowała przeróbka.
Oczywiście bez urazy - to pewnie będą złodzieje ....

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sie 2019, 11:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Zakładamy, że mamy do czynienia z komodą. Co należy zrobić, by komoda znalazła się w domu u klienta? Należy wykonać szereg czynności:
– zaprojektować komodę
– wytworzyć materiały do wykonania
– pozyskać materiały i przygotować je zgodnie z projektem
– wyprodukować (a więc cięcie, sklejania i skręcanie itd.)
– przetransportować do klienta
I tutaj dochodzimy do sedna sprawy. Wyobraźmy sobie, że komoda została wyprodukowana masowo. Co wówczas się dzieje z powyższymi punktami? Po pierwsze komoda została zaprojektowana tylko raz. Słono opłacany projektant w swoim biurze przy kawie spędził 10 godzin na zaprojektowaniu bryły, potem 3 inżynierów produkcji przez tydzień opracowywali projekty branżowe i programowali maszyny. Zaplanowano produkcję 100 000 sztuk takiej komody, zatem wynagrodzenia wszystkich tych ludzi rozłożyły się po równo w cenie każdej komody.
Następnie dział zaopatrzenia zamówił 10 samochodów ciężarowych z materiałami, które kupione zostały bezpośrednio od producentów. Kupiono dużą ilość, zatem cena była niska. Teraz materiały trafiają na automatyczną linię produkcyjną o wydajności 10 elementów na minutę. Człowiek nie widzi tego procesu – komody są produkowane automatycznie. Koszy utrzymania takiej linii i wynagrodzenia ludzi są duże – ale codziennie linia produkuje tysiące komód. Zatem koszty rozkładają się równomiernie po całej ilości.
Na końcu tylko linia pakowania i podróż komody do sieci sklepów. Klient ze sklepu komodę odbiera sam i sam składa ją w domu.
Załóżmy teraz, że klient chce komodę na zamówienie. Chce sam decydować o jej wyglądzie, wymiarach i funkcji. Zatem tutaj do gry wkracza stolarz/ studio meblowe xx.
Najpierw projektant uzgadnia z klientem jego wytyczne. Potem na podstawie wytycznych projektuje komodę. Klient akceptuje (lub nie) projekt. Następnie sporządza projekt wykonawczy komody i zamawia materiały. Materiały przybywają, komoda zostaje wyprodukowana przez ludzi. Nie ma tutaj linii automatycznych o wydajności 1000 sztuk na godzinę – tylko człowiek - gdzie każdy element zawsze jest inny. Oczywiście wspomaga się nowoczesnymi narzędziami – ale wciąż to on musi zdecydować, jak i których narzędzi użyć. No i kontroluje jakość.
Teraz pozostaje spakować i zawieźć do Klienta. Klient już czeka.
Zaraz zaraz. A ile tych komód zrobiono? Jedną? Na co się rozkłada koszt pracy tych wszystkich ludzi? Na ile sztuk mebli?
No i jeszcze ciekawostka. Jeśli produkujemy 1 komodę, to nie ma sensu oszczędzać 10 zł na zawiasach i okleinie i stosować te o gorszej jakości. To żadne pieniądze, szkoda opinii klienta. Ale jeśli robiłbym 100 000 komód… Ile to jest 10 x 100 000?

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sie 2019, 18:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Worek betonu kosztuje 10 zł. Cegła 5 zł. Za co ci budowlańcy biorą tą kasę za budowę hali, domów itd.
Chyba lepiej zbudować sobie samodzielnie. Betoniarkę można kupić za 1000 zł i gotowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sie 2019, 18:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Ta, za 1000zł. Ja za 550 kupiłem :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sie 2019, 22:08 
Offline

Rejestracja: 08 lut 2016, 22:49
Posty: 24
nikt tu nikogo złodziejem nie nazywa. nakręcacie się jak baby ;]. Bardzo dobrze wyjaśnił to Andrzej. Przy produkcji seryjnej każda optymalizacja jest bardzo istotna oraz marża jest dużo niższa, ponieważ wiele wydatków rozkłada się na setki sztuk i przy takiej ilości zarobek się kumuluje. Przy produkcji jednej sztuki marża jest duża i nie szuka się na siłę optymalizacji (tak jak pare przykładów podaliście nie jest to tylko w stolarstwie - to jest normalne, gdzie coś się projektuje, wytwarza komponenty, montuje i uruchamia/oddaje u klienta). Tylko tyle i aż tyle. Moje posty nie są żadnym atakiem ani wyrazem frustracji czy braku zrozumienia. Wręcz przeciwnie, napisałem dlaczego sam robię te meble. Jestem konstruktorem więc sobie je narysowałem, zakupiłem mateirłay i nie mam dwóch lewych rąk. Cała dyskusja się zaczęła, bo ktoś tutaj zarzucił mi że nie potrzebnie szukam tańszych ofert i optymalizacji bo oszczędzę 50-150pln. A jak już pisałem wcześniej dzięki porównaniu dwóch ofert i zoptymalizowaniu projektu zaoszczędziłem 30% ceny materiału (1000pln).
Ponadto chciałem Wam podziękować za bezinteresowną pomoc we wcześniejszych postach dot. projetku i wykonania i liczę na dalsze wsparcie przy problemach podczas montażu (oby ich nie byłoL:D)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sie 2019, 11:11 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
...no tak... my jak baby ale kto płakał, że stolarz chciał więcej niż kosztują materiały ? Rozumiem , że to całe podliczenie to w geście dobrej woli...
tylko pytanie : czemu miało to służyć ?

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sie 2019, 16:43 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
To nie jest podliczenie.
Nie zawiera faktycznych kosztów wytworzenia wyrobu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sie 2019, 17:38 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
Torus : ale przyznasz , że stolarz wg powyższych powinien to zbudować w kwocie materiałów zważywszy , że podobno ma jeszcze 20 oczek w dół. dziwię się że nie dopłaca do zleconej rzeczy
- dziwny jest ten świat - śpiewał Niemen
:)

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sie 2019, 19:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 sty 2017, 22:55
Posty: 90
Lokalizacja: Okolice Żywca
Zawód: Technik Technologi Drewna :)
Niektórzy tak maję że jak oni gdzieś lub coś robią to chcą zarobić nie wiadomo ile bo przecież ich praca dużo warta, natomiast jak oni potrzebują coś zrobić to starają się wszystko policzyć drugiemu do złotówki.

Ja z takimi szybko kończę rozmowę a oni się dziwią ale to już nie mój problem.
Choć trzeba przyznać że coraz mniej takich osób do mnie trafia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sie 2019, 10:11 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
Taka ciekawostka z mojego podwórka: w porównaniu z niedaleką przeszłością, dużo mniej klientów próbuje targować cenę.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 sie 2019, 15:09 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
U mnie targują termin.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 wrz 2019, 12:03 
Offline

Rejestracja: 08 lut 2016, 22:49
Posty: 24
Niektórzy mają cały czas problem z czytaniem ze zrozumieniem. Nigdzie nie wyliczałem nikomu i nie sugerowałem, że stolarz ma robić po kosztach czy ma nie zarabiać. To przeciez normalna usługa, gdize normalnie powinno się zarobić.
Cała historia bardziej dotyczy kupowania materiałów z hurtowni, ponieważ ktoś mi zarzucił, że szukam tańszej alternatywy na oklejenie czy na cięcie i że oszczędze na tym 50-100pln. Ja znalazłem hurtownie, gdzie cięcie, oklejanie płyty i akcesoria kosztują "normalnie". Mam oferty z czterech hurtowni. W jednej bardzo mocno zawyżają właśnie usługi cięcia i oklejania i całość jest droższa o 1000pln. W innej hurtowni nawet nie analizowałem poszczególnych pozycji bo zobaczyłem sumę, która jest dwa razy wyższa.
W tej hurtowni co miała standardowe ceny na wszystko zrobiłem jeszcze optymalizacje rozkrojów i zaoszczedzilem kolejne 800pln.

I to właśnie był powód mojego postu, w którym (może niefortunnie) stwierdziłem, że stolarze nie analizują za bardzo tych kosztów. Dla mnie poprostu jest to niewytłumaczalne, że istnieje taka hurtownia, która jest dwa razy droższa i ma klientów. Skoro twierdzicie, że każdy stolarz analizuje koszty i rozkroje to kto tam kupuje? Napewno nie "bohaterowie domu" bo takich jest stosukkowo mało, żeby na nich tylko zarobic.

z ciekawości możecie napisać jaka jest średnia marża w usługach produkcji mebli na wymiar?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 wrz 2019, 12:28 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
To idziesz w te meble łazienkowe, czy w księgowość? Ja przepłacam za oklejanie i cięcie, bo szanuje klienta i swoją pracę, do tego dochodzi logistyka. W innej hurtowni mam taniej, ale nie zamawiam bo mam nie po drodze, terminy mi nie odpowiadają, jakość cięcia i oklejania jest słaba, są pomyłki itp. Cena jest tylko jednym z czynników. Piszesz o różnicy x2, bo nie masz podstawowej wiedzy i mogłeś dokonać złych kalkulacji. Nigdy nie spotkałem się z taką różnicą na samym formatowaniu i oklejaniu. Wiesz co wstępne frezowanie, oklejanie laserowe, ile kosztuje zwykły abs, a ile abs do akryli.
Robiłeś rozkrój płyty, uwzględniałeś usłojenie, odpad, rzaz, a jak jeszcze liczyłeś metry cięcia lub sztuki to na pewno się pogubiłeś.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 wrz 2019, 12:33 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
A może dostałeś cenę dla dłubka garażowca a nie dla stolarza z działalnością. I powiem Ci szczerze, ze było by to budujące.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 wrz 2019, 13:41 
Offline

Rejestracja: 13 kwie 2017, 23:22
Posty: 160
Dokładnie to chciałem napisać.. Dostałeś cenę detaliczna +30% dla „jednostrzalowcow”, ktorych jak sam napisałeś jest niewielu, wiec dostają takie ceny :)

Czym innym jest stała współpraca ze stolarzem, który wchodzi, wie czego chce i co dostanie. Zupełnie czymś innym jest ktoś z kim siedzisz godzinę wybierasz kolory, tłumaczysz co ile kosztuje i czemu tak drogo. Ostatecznie i tak będzie wracał z tysiącem pomyłek, poprawek, często nieuzasadnionych roszczeń.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 wrz 2019, 07:34 
Offline

Rejestracja: 08 lut 2016, 22:49
Posty: 24
no i to by miało sens ;D.. co jeszcze ciekawe to w hurtowni gdzie w koncu robię to glowne zamówienie, przydzielono mnie do "doradcy technicznego", który dopiero zaczyna tam pracować, więc bardziej ja mu doradzałem niż on mnie ;D. co chwila mnie przepraszal, że się uczy. Wiec już widze jakie ta nasza obustronna wspolpraca da efekty ;]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 wrz 2019, 10:58 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2017, 12:09
Posty: 73
Gdzieś czytałem że optymalizacja kolegi wyglądała tak że jak mu z płyty 18 nie wychodziło a zbywało arkusza 16 to zamieniał, to teraz sobie wyobraźcie że przywozicie np szafę i dwie półki z 16, dwie z 18 a 2 z całkiem innego dekoru bo akurat taka płyta w kącie leżała już zapłacona przez inną robotę. rotfl Tak samo jak wspominał o pokombinowaniu z frontami akrylowymi, tu znowu się kłania zgodność z projektem, Stolarz robi to co ma ustalone, a nie to co taniej wychodzi. Nie ma nic bardziej drażniącego niż mówienie ze to tylko parę skręconych kawałków, każdy głupi zrobi, po czym ten sam mędrzec nie ma pojęcia na czym powiesić, jak rozwiązać konstrukcyjnie, a tak w sumie to nawet materiałów nie rozróżnia. W mojej hurtowni jawnie sa napisane ceny dla stałych odbiorców i dla jednostrzałowców, jest to nawet do 50% różnicy i całym sercem to popieram.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 76 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group