TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 09:55

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 23 lip 2019, 21:18 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2017, 12:09
Posty: 73
Z kovaxa jest cały system. Maja zarówno maszynki jak i małe papiery, futra i gąbki. Aczkolwiek jeżeli chodzi o sama polerkę to jest prawdopodobnie rupes w innym malowaniu. rupes ma mini polerkę na aku, ale cena zabójcza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lip 2019, 06:37 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
konkrety panowie , konkrety. ktoś ma ,gdzieś widział niewiele wnosi .3M też ma cały system .
Pytanie raczej do praktyków - lakierników, ale mnie raczej chodzi o to JAK ?

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lip 2019, 07:59 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2017, 12:09
Posty: 73
Zrób kilka próbek, zadzwoń do przedstawiciela żeby ci przywiózł na testy te zabawki i działaj. Swoja drogą jak u ciebie wyglądają te krawędzie że musisz polerować?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lip 2019, 16:21 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
przedsawiciel 3M jest cienki jak barszcz. poprzedni był fajny ale poszedł chyba gdzie indziej za chlebem.
jak wyglądają moje kanty ? jedne git - lustro - a drugie do dupy. żeby było wszędzie super :szlif
nie jestem lakiernikiem i to główna przyczyna. Jak jechał bym temat lakierowania codziennie - byłoby inaczej.

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lip 2019, 20:01 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Czy rozumiem że szukasz konkretnej recepty ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lip 2019, 20:26 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
lub czegoś co mógłbym zaadoptować do swoich warunków / możliwości / wiedzy /umiejętności
złotych recept nie ma. ale kto pyta nie błądzi...podobno
przyjmę ku chwale ojczyzny każda konstruktywną radę

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lip 2019, 21:49 
Offline

Rejestracja: 17 cze 2015, 19:47
Posty: 183
Lokalizacja: Legnica
przeszukałem prawie całego neta i z połowę darkneta i nie znalazłem żadnego wzoru który mógłbym Ci podesłać na Twó problem , nie znalazłem też żadnego użądzenia czy też maszyny za kwote kilku ,kilkunastu tyś. zł żeby Ci jakoś ulżyć . ale proponuje skonsultować się z Twoim guru ,panem Robertem (dla nie wtajemniczonych projekter), jeżeli nie dysponujesz nr.tel. to mam pozwolenie na udostępnienie . :d


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lip 2019, 06:03 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
fiorentin : dzięki bardzo. też szukałem swego czasu i też nic nie znalazłem ( chociaż system do denibingu 3M teoretycznie by obleciał ) stąd moje pytanie do Was wszystkich jak sobie z tym radzicie. Wygląda na to , że jak to mówią " practice makes perfect " więc nie pozostaje nic innego jak jeszcze bardziej się przyłożyć do roboty . podobno 10 tys godzin starczy aby być fachurą... więc jeszcze trochę przede mną
Do Roberta mam nr - dzięki
pozdrawiam :)

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lip 2019, 18:28 
Ja robie tak
Element zapodkladowany obrabiam papierem p400 na szlifierce Mirka. Lakieruje grubo żeby było z czego potem zbierać. Lakier Rener. Zawsze standardowy utwardzacz i wolny rozcienczalnik. Rozcienczalnik leje 30%. Pamiętaj że nigdy nie wylejesz lakieru na lustro bo podczas sieciowani zawsze powstaje lekka skórka pomarańczy. Element polakierowany odstawiamy do suszarni na 48-72 godziny. Z polerka można wejść wcześniej i będzie się łatwiej przez to polerowac ale lakier jeszcze usiądzie i mogą wyjść po polercę jeszcze niedociągnięcia. Jak odczekasz te 72 godziny to wszystko usiądzie i po polerce to co uzyskasz tak zostanie. Oczywiście lakier będzie już dobrze utwardzony i będzie się gorzej polerowalo niż na świeżym lakier że ale jest to spokojnie do zrobienia. Wchodzę papierem p1200 i tre wszystko do idealnego matu. Używam do tego szlifierki Mirka Deros o skoku 5mm i zakładam pod papier twarda przekładki kovax. W międzyczasie wycieram element z pozostałości pyłu co jakiś czas. Kiedy jest idealny mat, wycięte wtracenia, jakieś dziurki itp. wchodze p2000. Też na twardej przekładce. I tak kończę jasne kolory. Na ciemne zakładam jeszcze papier buflex p2000 na specjalnej miękkiej przekładce i całość raz matuje, zwracając uwagę żeby dobrze obrobić wszystkie krawędzie bo tam jest zawsze najciezej dopolerowac. Polerka Kraus że stabilizacja obrotów. Pasta Presta, nie pamiętam nazwy. Dwu Krokowa. Futro presta dedykowane do pasty. Jak wypoleruje ryzy po papierze i zostają rysy po futrze to zakładam miękkie futro i Presta drugi krok. Tak wypolerowany czarny element jest bez żadnej skazy.
Uwagi.
Cały system opiera się na papierach kovax. Moim zdaniem są to najlepsze papiery na rynku. O wiele lepsze od przereklamowanegi i drogiego 3m. Maszyn ma skok 5mm. Do obrubki pod polerke powinno używać się skoku max. 3mm bo zostawia mniejsza ryse, jednak kovax zaleca 5mm przez co obróbka jest szybsza. A problemów z zapolerowanie rys nie ma. Ważne są też te twarde przekładki pod papier. Mają krutki rzep przez co nawet jak idealnie nie nakleisz papieru to rzep nie będzie rysowal podczas obróbki co zdarza się bez przekladek. Dobry odsys pyłu żeby nie zatyka papieru i przez to nie rysowal. Podane czasy są dla standardowego utwardzacza. Tak to u mnie wygląda. Przeniosłem ten system z samochodowki gdzie również bardzo dobrze się sprawdzał. Do polerki rantow używam zestawu 3m do polerki lamp. Koszt ok 2300zl. Walizka z dwoma masszynkami. Wpisz w Google to Ci wyskoczy.


Na górę
  
 
Post: 28 lip 2019, 18:58 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Jakiej pasty używasz do krawędzi ? Jak długo wystarcza gąbka ? Czemu w zestawie są dwie polerki ? Są takie same ? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lip 2019, 19:16 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
W zestawie jest szlifierka o skoku 3.2mm i polerka. Tak wyczytałem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lip 2019, 19:26 
Jedna to jest polerka a druga szlifierka. W zestawie są dwie pasty i 4 rodzaje papierow. Chyba P500 i p1000 na Sucho i p1500 i p2000 na mokro. Do tego gąbki 3 rodzaje o różnej twardości. Ja wywaliłem wszystko oprucz gabek i zastapilem Kovaxem. Co do wytrzymałości to jak wszystko zależy od operatorów. Ogólnie staram się nie polerowac rantow i zostawiiam tam zawsze morke. Chyba że klient wyraźnie sobie życzy i płaci to wtedyvpoleruje albo jak wpadnie jakiś paproch albo jak zrobi mi się waleczek z lakieru.

Ogólnie zestaw bardzo dobry i przydatny. Zrobiłem nim setki lamp i setki metrów kantów.


Na górę
  
 
Post: 28 lip 2019, 19:52 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
Romeo - przyjacielu :)
mój sposób polerowania powierzchni płaskich jest niemal identyczny - z tym , że używam przereklamowanego 3M ;)
czasy lakierowania podkładu/ nawierzchni, schnięcia itd - są bardzo zbliżone - prawie identyczne - łącznie ze skokiem szlifierki orbitalnej - więc wszystko się pokrywa ( poza twarda podkładką ) - jakoś doszedłem do tego na podstawie prób i błędów. problem się pojawia czasami na wąskich płaszczyznach - i też myślałem o tym zestawie. najchętniej bym to pożyczył na tydzień ale jak mówiłem - przedstawiciel 3M to Cienki Bolek - raz mi zostawił na 2 dni ten zestaw a w 2 dni to ja nie jestem w stanie przygotować elementu do lakierowania , położyc izolantu, podkładu , nawierzchni itd.
co do tego zestawu - tam mamy fi 75 / szlifierka + polerka orbitalna /- nie jest to za dużo aby utrzymać równolegle do kantu ?

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lip 2019, 20:10 
Heh, ja czasmi poleruje ranty zwykła polerka fi 150 jak mam jakąś szybką krawędź do przelecenia więc tamta to jest bajka :D Wszystko kwestia wprawy.
Ja Ci powiem, że jak robiłem na 3m to ciężko mi było zapolerowac rysy po szlifierce 5mm i robiłem na skoku 2,5-3mm.


Na górę
  
 
Post: 28 lip 2019, 20:12 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
w sumie ja dokładam trizact 3000, trizact 6000 + pasty - ale jest lustro. niemalże bez zniekształceń.

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lip 2019, 20:57 
W kovaxie robisz wszystko na Sucho a do trizaca potrzeba wody. Robi się syf przez co nie widzisz powierzchni która obrabiasz. Do tego dodatkowy papier to już strata cennego czasu. A fale nie są efektem polerki tylko najczęściej pofalowanej płyty. Dlatego każda formatke powinno się najpierw przepuścić przez szlifierke taśmowa. No i potem uważać przy obróbce podkladu.


Na górę
  
 
Post: 28 lip 2019, 21:03 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Romero, robisz na białym mdf, czy na surowym?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lip 2019, 21:05 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Reflektory polerujesz od zewnątrz ? Bo jak patrzę na swoje to chyba je muszę od wewnątrz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lip 2019, 21:27 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2017, 12:09
Posty: 73
Otóż fale są efektem polerki, a konkretniej zbyt niskiej gradacji papieru przed polerowaniem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lip 2019, 04:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Fale są efektem nie rownomiernego szlifowania.
Od czasu gdy szlifujemy pasem poprzecznym w szeroko tasmowce fale nie wystepuja. Malowanie wyglada jak szklo a takiego efektu szlifujac ręcznie nie uzyskasz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lip 2019, 05:52 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2017, 12:09
Posty: 73
Całkiem możliwe, Jadnak polerka po p1500, a po p3000 daje mega różnicę pod tym względem. Umówmy się, znikomy procent małych zakładów ma szlifierkę pozwalającą szlif pod polerowanie, masa lakierników używa wyłącznie oscylacyjnych i efekt jest może nie perfekcyjny ale zadowalający. Romeo, jakich dokładnie używasz past i na jakich kolorach futer? Do pierwszego kroku uzywam ultra cuting creme i wydaje mi się baaardzo powolna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lip 2019, 06:22 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Fala wynika z równości i jednorodności powierzchni, którą się lakieruje. Laminat na MDF nie jest idealnie równy. Nawet jak będzie szlif na szerokotaśmowej, to powierzchnia nie stanie się idealnie jednorodna. Później samo nałożenie podkładu, powoduje że płaszczyzna nie jest idealna. Nawet, jak te lakierowanie wykona automat. Najlepszy pistoley nie sprawi, że lakieru czy podkładu w każdym punkcie na formatce będzie tyle samo. Dlatego troche mnie śmieszy, jak ktoś mówi, że uzyskał lustro. Te lustro, o którym mowa, jest nawet zależne od barwy światła, która pada na formatkę i kąta oglądania tej formatki. Lakier zawsze najlepiej będzie wyglądał w świetle dziennym. Dla tych co mają jakieś kompleksy proponuje udać się do konkurencji i zobaczyć jak to wygląda. Można też zobaczyć w hurtowniach fronty od producenta, które są robione na maszynach za miliony lol

Porozmawiajcie ze swoimi dostawcami lakierów i zapytajcie w jakich warunkach robi konkurencja.
Na sam koniec dodam, że na akrylu też widać falę, a do tego po czasie syf na klejeniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lip 2019, 09:19 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
PB : na jakim u licha klejeniu ?

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lip 2019, 09:28 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2017, 12:09
Posty: 73
Odnosząc się do PBstol, swego czasu pytałem technika jak pozbyć się tego falowania, jego odpowiedź brzmiała żeby położyć na to lachę bo i tak mało kto w ogóle zwróci na to uwagę. Mnie osobiście bardziej drażnią mikro scratche, których nie widać w świetle dziennym, nie widać przy świetlówce dopiero ciepłe światło z żarówki wszystko pokazuje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lip 2019, 13:41 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
m.premium pisze:
PB : na jakim u licha klejeniu ?

Na połączeniu płaszczyzny i krawędzi.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lip 2019, 14:00 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
SETA : dobrze , że ktoś przekłada z polskiego na nasze ;)

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lip 2019, 17:18 
Musimy wyjaśnić o jakie fale chodzi. Bo Ci co piszą że po polerce fale znikają mówią o strukturze lakieru, morce. Te fale rzeczywiście możemy zniwelować poprzez mocne ciecie lakieru na twardej podkładce. Natomiast ja mówię o falach dużo plytszych, jak na wodzie. Te są wynikiem nierówności płyty. Szlifowanie na szerokotasmowej je niweluje ale lekkie zawsze pozostaja. Co do pojęcia lustra to też należy je doprecyzować. Dla mnie nie oznacza to idealnie gładkiej powierzchni a idealnie wypolerowana. Taka w której możemy się przeglądać. A idealnie gładka powierzchnie nazywam szkłem. Podsumowując.
Lakier nawet wysłany z kubka zawsze będzie miał lekka strukturę bo pojawia się ona podczas wysychania. Nie ważne czy to akryl czy poliurretan. Fale po polerce są wina płyty i nic na nie nie poradzimy. Nie mówię o morce i wcieciach w podkładzie spowodowanych zła obróbka. Każdy lakier da się tak wypolerowac że nie będzie na. Im żadnej ryski. Nawet pod specjalnymi lampami którchy używa się właśnie do polerki, posiadam takowe, lakier może wyglądać jak lustro. Oczywiście jest to moja opinia i nie każdy może się z nią zgadzać. Jednak to wszystko co tu opisałem wielokrotnie testowałem a nie tylko słyszałem od jakiegoś technika.
Nie pamiętam nazwy konkretnej tej pasty. Opakowanie jest w szachownice i jest to pasta dwukrokowa. Czyli na opakowaniu jednej jest 1 a drugiej 2. Futro też takie czarno białe jak opakowanie pasty. 3m zielona może i jest trochę szybsza ale kosztuje drugie tyle.


Na górę
  
 
Post: 29 lip 2019, 18:05 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2017, 12:09
Posty: 73
Mówiąc specjalna lampa do polerki mówisz o małej latareczce inspekcyjnej czy o jakiejś konkretnej świetlówce, bo o ile z tymi pierwszymi miałem styczność to o specjalnych dużych lampach nie słyszałem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lip 2019, 19:48 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
imitator światła dziennego ?

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lip 2019, 20:01 
Są to halogeny z takim zimnym białym światłem. Używałem tego przy polerce samochodów bo do tego są stworzone. Normalnie na regulowanych stojakach gora/dół i kąt 360 stopni. Widać przy tym każda ryske na lakierze. Fajna rzecz ale drogawa.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group