TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 16:12

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 276 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: TopSolidWood
Post: 13 gru 2016, 13:07 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Chyba najbardziej znany program do łączenia projektów mebli z maszynami przynajmniej dla mnie.
Chociaż jak zacząłem szukać to znalazłem więcej.
Podział tematów w tym dziale chyba nie jest zbyt odpowiedni do tego jak jest podzielone znane mi oprogramowanie.
Pierwsze są programy do projektowania i wizualizacji gdzie największe nastawienie jest na biblioteki kolorów, materiałów danych producentów np płyt. Dalej baza AGD też różnych producentów, na końcu równie ważne biblioteki gotowych mebli które sami produkujemy po te które służą jako dodatek typu kanapa krzesło fotel a nawet zestaw kwiatków.
Mam na myśli ukochane przez niektórych
Pro sto potem
Cad Kuchnie,
i inne służące głównie do wizualizacji dla klienta używane przeważnie w studiach mebli.

Drugie dla mnie są programy do pracy w biurze służące do owszem wyrysowania mebla ale bardziej do jego rozbicia na drobne. Czyli stworzenie listy formatek, listy okuć.Programy parametryczne które głównie pozwalają na zmiany korekty wymiarowe. Przygotowanie wierceń nafrezowań.
Tu wymienię te które dotychczas znalazłem
TopSolid Wood
Solidworks
Solid Edge
Woodwork for Inventor


Trzecie są programy które przetwarzają dane z poprzednich i przesyłają je do maszyn.
Oczywiście potrzebny jest na ogół postprocesor.


Większość tych programów jest ze sobą powiązana, do tego dochodzą rozkroje do programów z pierwszej listy ale też i tych z drugiej.
Takie które generują rozkrój w formie papierowej ale też i takie które przesyłają go bezpośrednio do maszyny.
Zauważyłem też ciekawe połączenie Top solid z 3d disto, czyli pomiar pomieszczenia w postaci chmury punktów przetworzenie go na płaszczyzny . Pomagające np zmierzyć kabinę łódki wewnątrz i wygenerowanie krzywoliniowych półek na maszynie .


Wiem że jest tu więcej osób które zajmują się zawodowo pracą a nawet sprzedażą takich produktów.
Interesują mnie zwłaszcza te z grupy drugiej.Czy mogę liczyć na opinie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 gru 2016, 17:03 
Offline

Rejestracja: 28 paź 2015, 19:17
Posty: 117
Tylko Topsolid :) i nie nie sprzedaje a użytkuję. Ale spytasz kogoś kto pracuje w którymś z pozostałych to powie że tamte najlepsze :) Taka natura człowieka że swoje chwali. Jak masz jakieś konkretne pytania co do TS to pisz. Pracuje od 6 lat nieprzerwanie a nie długo także będę miał do czynienia z nakładką CAM do maszyn i postprocesorami bo teraz to tylko wiem tyle co sam się tego nauczyłem w poprzedniej firmie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 gru 2016, 17:17 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
Torus coś wniosę do dyskusji.

Myslisz się co do trzeciej grupy. Taka nie istnieje, ta trzecia grupa to tak defacto wyłącznie 2 grupa ( programów produkcyjnych) w których po dokupieniu postprocesora jest bezpośrednie przejście na maszyny CNC ( choć defacto czasami nie są to postprocesory :-)

W grupie 2 brakuje ci paru programów.
- IMOS
- Cabinet Vision
- PaletteCAD ( choć jest bardziej wizualizacyjny - ale produkcję tez w nim mozna robić- sam robiłem )
- Corpus ( o tym programie wiem wszystko ... bo muszę ... )
- do Solidworksa potrzebujesz nakładki zwanej Swood
- znajdziesz jeszcze parę Cadowskich bazujących na róznych CADach + nakładki
- Mozaik ( niedostępny w polsce)
- Pytha
- Cobus
- Abrys ma jakiś nowy program ( nikt nie wie , nikt nie widział , ale jest)
- 2020

Z produkcyjnych to z grupsza wszystko. Do pierwszej grupy jeszcze można BARDZO dużo dołożyć - bo wizualizacyjne programy robi się dość łatwo. Produkcyjne tragicznie.

Natomiast programy z 2 grupy cenowej - są DIAMETRALNIE różne od siebie i w zależności od potrzeb kupujesz odpowiedni program. Rozbieżność cenowa jest bardzo duża od najtańszego za 16 000,00 do najdroższego za 2 000 000,00. Do tego są jeszcze wdrożenia , szkolenia itd.

TopSolid jest dobrym programem..... ale....nie jest dla każdego. "Jester" to teraz dopiero ci się zaczną schody :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 gru 2016, 17:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 16:15
Posty: 73
Lokalizacja: Mszanna
Zawód: Stolarz/Projektant
Specjalizacja: schody
Ja pracuje na Solid Edge od St2 Do St8, według mnie program nie nadaje sie do stolarki Drewno jak i Płyta za duzo czasu schodzi z rysowaniem

Ma on potężne możliwości ale bardziej do maszyn lub innych rzeczy związanych z mechaniką. Producent Simens a w polsce przedstawiciel GM Systems oferują sporo katalogów części ale wszystko jest związane z maszynami. ( łożyska, koła zębate, wały korbowe i inne seryjne rzeczy jak masz smykałke do projektowania to producenci części maszyn oferują wiekszość swoich wyrobów w 3d, to mowię Ci z doświadczenia)

Jeżeli masz dostęp do częsci do Solid Edga np wszystkie zawiasy/okucia/prowadnice itp i inne elementy mebli to Solid Edge by się nadawał i szybko da się na nim pracować ( wtedy dobrze jest zaopatrzyć się w dzojstik)

Początkowo projektowałem na nim meble i schody chciałem tworzyć projekty na produkcje ale zbyt dużo czasu mi to zajmowało, Fakt jak się wykona jeden element tzn. każdą część oddzielnie to poźniej można to tylko modyfikować i składać ale aby wyrobić sobie całą bazę częsci to zajmuje to sporo czasu.

Do schodów kupiłem CompassCad i nie narzekam szybko i sprawnie się na nim pracuje nie ma porównania z Solid Edgem, ale natomiast jak klient chce aby wykonać jakies nietypowe balustrady lub inne detale to owszem odpalam solida i na nim robie wszystko co tylko się da.

Jeśli chodzi o Solid Worksa to to jest to podobny program do Solid Edga

Na inventorze pracowałem tylko kilka miesięcy ale nie przypadł mi do gustu SW i SE mają wieksze możliwości. Z dodatkiem WoodWork nie miałem styczności wiec sie nie wypowiem.

Jeśli chodzi o TopSolida to znajomy na nim pracował w firmie meblarskiej i bardzo go chwalil, ja osobiscie nie uzywałem, ale jesli chodzi o meble to ma ogromne mozliwosci ponoć i jest latwy w obsludze.

Ta trzecia grupa to są programy Camowskie, Każdy wiekszy producent ma w ofercie Post procesor w postaci Cama do swojego oprogramowania wszystko opiera sie o pieniadze. SE, SW, Inventor z tych co znam maja w sobie cama, Jest bardzo prosty w obsłudze

Jak cos to pytaj postaram sie podpowiedziec

W drugiej grupie to przede wszystkim zapomniales napisac o Catia czy NX ale to sa juz kosmiczne pieniadze na Catii pracuje mercedes czy BMW to juz sa kombajny


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 gru 2016, 18:10 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Jester ale masz Topsolid z tą nakładką Wood ? tak to jest w tym programie ?masz zrobioną bibliotekę z meblami rozpisujesz je na drobne. Napisz co na nim robisz.Trudny to jest program ?


Lignumsoft w którymś programie mi powiedzieli że jak chcę obsługiwać maszyny to muszę dokupić jeszcze jeden program cam, to tak sobie pomyślałem że to ostatnia grupa.
Ale to nic długo myślałem ze postprocesor to nie program tylko jakiś moduł :)
Dlaczego uważasz że TS nie jest dla każdego i że jak dokupi cam to zaczną się schody. Ten program ma jakieś błędy ? to napisz.
Szukam programu do skrzyniówki, kuchnie ale też nie typówki dużo.
Wymieniłeś dużo programów a możesz coś więcej o nich napisać ?
Myślę że moderator nam głowy nie urwie jeśli opiszesz corpus nawet jeśli go sprzedajesz, to jest miejsce na to.


Mic Wood dostałem ofertę i to bardzo dobrą na solid edge ale nie ukrywam że nie znam tego programu.Piszesz że program nie nadaje się do stolarki płyty a potem że jak mam dostęp do części to się nadaje. Możesz opisać o jakie części chodzi ?
W zasadzie szukam programu w którym wykonam bibliotekę, tylko nie chciał bym żeby mi to zajęło rok .Fajnie by było gdyby był łatwy w obsłudze, ale to możliwe chyba tylko w odniesieniu do innych programów :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 gru 2016, 18:36 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lip 2016, 16:15
Posty: 73
Lokalizacja: Mszanna
Zawód: Stolarz/Projektant
Specjalizacja: schody
Torus chodzi mi o wszystkie okucia jezeli bedziesz mial je gotowe to pojdzie Ci to wszystko sprawnie ale jak bedziesz musial projektowac je od podstaw to nie wyrobisz, bo kazda nowosc bedziesz musial recznie rysować. Ale sam piszesz ze masz duzo nietypowych rzeczy

Jeśli chodzi o solid edge to placisz około 2000/3000 tys rocznie za opieke techniczną. Jest ona nie obowiazkowa ale bez nie nie sprzedadza Ci programu i podam przykład na sobie, w czerwcu tego roku skonczyła mi się opieka i jej nie przedłużyłem natomiast jakies 2 tygodnie temu zrobiłem formata pc, ( juz wolno chodził) Licencja którą posiadałem była przypisana do CID komputera po formacie CID sie zmienił i musiałem otrzymać nową licencje. Pisałem do nich i z wielka łaską mi wyrobili licencje tłumacząc, że od nowego roku simens zmienia jakies tam zasady i jeżeli nie opłaca się opieki technicznej to za wygenerowanie nowej licencji trzeba zapłacic 1000 euro netto.

Jeżeli zmienisz dysk lub komputer lub zrobisz format to musisz generowac nową licencje, jezeli zrobisz aktualizacje programu musisz miec nowa licencje.
Ja jak kupowałem program to zapewniali mnie i mam to na pismie, że kupuje program dożywotnio i licencja jest przypisana do 1 stanowiska pracy a teraz zmieniaja zasady. Jak bym wiedział, że takie jaja bedą to bym drugi raz nie kupił tego programu.

Jeśli chodzi o sam program to jest dosyc prosty w obsludze i podobny do innych cadowskich programów. Ja w nim pracuje juz 7 lat, ale nie wyobrazam sobie projektowania wszystkiego od a do z, poszukaj bazy plików formatów 3d, dowiedz się czy firmy jak np blum oferują tego typu częsci swoich okuć.

Takie formaty napewno obsluguje SE

Obrazek

Chodzi głównie o okucia: prowadnice, zawiasy, uchwyty, oświetlenie itp tego jest multum jak będziesz to miał pod ręką to reszta będzie Ci szła błyskawicznie.

Tylko nie wiem czy Ci aż tak potrzebny taki program do samych mebli. Nie lepiej TopSolid lub Pro100 czy CAD Kuchnie są sporo tańsze.
SE ma duze mozliwosci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 gru 2016, 18:45 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
TORUS pisze:
Dlaczego uważasz że TS nie jest dla każdego i że jak dokupi cam to zaczną się schody. Ten program ma jakieś błędy ? to napisz.


Ok już wyjaśniam. TS jest komajnem bazującym na Cadzie ma milion funkcji - jest to jego zarazem jego zaleta jak i wada. Dlaczego zaleta bo możesz praktycznie zrobić wszystko takim programem, najbardziej wymyślną konstrukcję jaką tylko chcesz. Ale jest to wada także że żeby to zrobić musisz poświęcić na naukę programu nie dni a miesiące, i to pracować po kilka godzin dziennie. Dodatkowo interfejs jest przeładowany i wygląda to bardzo skomplikowanie i 3/4 funkcji nie wykorzystasz nigdy. Np. W firmie Komandor która używa mojego Corpusa jest technolog gdzie szafę w TS z pełną informacją produkcyjną robi 8h a w Corpusie 45 min. To jest róźnica i TS uczył się na studiach i sam pracował 4 lata, na Corpusie ten sam etekt osiągnoł po 2 tygodniach. To jest tylko jednen przykład z wielu. Dlaczego teraz zaczną się schody z CAM Bo co innego jest budowa mebla a co innego nakładanie technologii co niego , a jeszcze co innego zmiana tej technologii. W TS jest to po prostu wolne, teraz mam firmę która ma 7 licnecji TS i przesiadła się na Corpus z racji na szybkość generowania programów na maszynę i zmianę tej technologi. Diabeł tkwi w szczegółach. TS jest świtny swedług mnie do prototypowania , nietypowych bardzo dziwnych konstrukcji ( łuki , nietypowe łączenia , zacięcia itd) oraz do produkcji seryjnej gdzie nie jest robionych dużo zmian. Jeżeli jest dużo zmian to trzeba poświęcić maszę czasu.

TORUS pisze:
Szukam programu do skrzyniówki, kuchnie ale też nie typówki dużo.


I tu dochodzimy do senda. Co dla ciebie jest nietypówką. Jeżeli dalej jest to skrzynka tylko różnie złożona i nie jest to np. szafka w fale dunaju. To dalej jest to zwykła skrzyniówka. I kupno każdego z programów jakie wymieniłeś jest jak kupienie Armaty aby zabić Komara.

TORUS pisze:
Wymieniłeś dużo programów a możesz coś więcej o nich napisać ?
Myślę że moderator nam głowy nie urwie jeśli opiszesz corpus nawet jeśli go sprzedajesz, to jest miejsce na to.


Nie chciałbym opisywać konkurencji bo to nie fer. Mogę napisać o Corpus i PaletteCAD. Z palettCAD jak jeszcze produkowałem meble to sam korzystałem z Roverem A firmy Biesse i działao. Ale to było według mnie w najlepszej odłonie wersji 7. Teraz jest wersja 9 i według mnie nie jest tak kolorowo, odkąd zostały dodane konfiguratory aby łatwo się klikało. Opracowywanie technologii jest dość toporne i zmiana jej jest także toprna wymaga masę pracy ręcznej. Postprocesor jest sprzedawany na 1 maszynę konkretnego producenta i jest to osobny jakby program, przez to nie wszystko da się dobrze zrobić np. kody kresowkowe , zwłasza jak podrodze mamy optymalizator jeszcze. A jak już mamy nawierty dwustronne dla jednego elementu i chcemy mieć kody kreskowe zaczyna się lekki dramat. Zresztą tu też chodzi o podejście samej firmy PaletteCAD. Ogólnie PaletteCAD polecam każdemu komu zależy na ekstra wizualizacji i chce mieć całkiem niezłą produkcję ale na zwykłych maszynach bez CNC, albo z CNC ale godzi się na pewne ograniczenia.

Corpus obiecałem adminom że nie będę reklamował programu i nawet nie chcę są tu na formum użytkownicy go więc może napiszą więcej. Natomiast suche fakty mogę podać. Program jest rozwijany od 16 lat, od samego początku był pisany produkcyjne nie wizualizacyjnie więc wizualizaje jakieś są klienci mówią że poziom lepszy niż pro100 ale ja uważam że są programy robiące to lepiej. Ale jeżeli chodzi o produkcję no to nie ma już sobie równych. Przedewszystkim jest programem który dopasowujesz do siebie a nie na odwrót. Tzn nie musisz wywrócić całej ideologii działania firmy aby tworzyć meble. Dwa możesz zbudować praktycznie każdą konstrukcję skrzyniową z elementami kształtowymi. Ale łuki i kształty nie są aż tak zawasowane jak w TS ( narazie jeszcze 8-9 mc :-) ). W programie masz zintegrowanane postprocesory do 90% maszyn na rynku i masz je wszystkie dostepne w cenie programu. Masz przewodnik z 60 h filmów instruktażowych + do tego 5h + 8h szkolenia. Więc nie ma szans w przeciągu miesiąca zaczynasz z programem produkować, najlepszy klient produkował po 8h od pierwszego kontaktu z programem. Nie ma czegoś takiego jak wdrożenie. Instalujesz i to po prostu działa. Aktualizacje wersji wydawane co 3-4 lata a nie jak co roku więc koszty aktualizacji są niewielkie. Sam program jest bardzo bardzo mocno parametryczny i skalowalny. Technologię zmienia się jedynym kliknięciem. W polsce w przeciągu 2 lat sprzedało się ponad 80 licenceji od fabryk po małe zakłady. Na świecie ponad 2000 tys licencji działa dzień w dzień

Zobacz film o corpusie na stronie tam buduję szafę w czasie rzeczywistym od zera i teoretycznie nietypową ( dla jednych jest to nietypowe dla innych nie)

Aha i na koniec klienci Corpusa to sami zadowoleni klienci. :-) :-)

Mam nadzieję że admin mi głowy nie urwie. Pisałem o faktach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 gru 2016, 19:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Czy jest sens kupowania takiego programu jak np.: Corpus, jak się nie ma skanera?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 gru 2016, 20:01 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
PBStol tak jak najbardziej, skaner jest kolejnym narzedziem ulatwiającym życie. Zresztą można olać skaner producenta maszyny za 1500 EUR, i kupić ręczny skaner za 500 zł netto ( proponuje firmę Datalogic nie Symbol ) i odczytywać informacje w delikatnie innych sposób niż przez rozwiązanie producenta maszyny. Według mnie nawet jest to lepsza metoda.

Natomiast send jest taki że robisz projekt , generujesz programy na Xilog i już nic nie piszesz na maszynie. Tylko ładujesz odpowiedni program. Jak nie etykietujesz elementów to masz ciężej bo musisz z znalesć odpowiednią formatkę i wybrać odpowiedni program. Jak etykietyujesz to nie masz żadnego problemu na etykiecie masz napisaną nazwę progrmu np. ( 1244433.pgm). Jak masz czytnik to masz do tej nazwy jeszcze kod kreskowy. Czytnik to nic innego jak zwykła klawiatura tyle że się nie pisze.

Teraz podejrzewam że masz napisane programy ręcznie parametrycznie w Xilogu że podajesz wymiar zewnętrzny formarmatki i nawierty się dopasowują. I takich stałych programów masz X licznę i musisz uważać co wybierasz. Np. inny do boku szafki z drzwiami, inny do boku szafki z szufladami firmy X, z szufladami firmy Y, z 2-3-4-5-6 szufladami. Kombinacji masz masę. Jak masz oprogramowanie które generuje dziurki masz to w nosie. Program dba aby dziurki były na odpowiednich miejscach o odpowiednich średnicach.

Więc definitywnie posidadanie oprogramowanie które generuje nawierty na CNC ma sens. Raczej nie ma sensu posiadanie maszyny CNC bez takowego programu. Pisanie programów ręcznie spowalnia pracę niż ułatwia. Chyba że robisz serię paruset sztuk. Wtedy piszesz raz i jedziesz parę tysięcy elementów. Ale przy małych zleceniach gdzie wszystko jest inne - maszyna CNC bez programu jest bez sensu wydatkiem. Nie wyobrazam sobie abym na moim Roverze A pisal programy na nawierty. Programy pisałem ręcznie tylko dla jakiś ekstra rzeczy łuków, podfrezowań bo w PaletteCAD było za dużo zabawy z tym. BiesseWorks wystarczył do tego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 gru 2016, 20:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Nie mam tysiąca programów do różnych szafek i nie piszę programów za każdym razem.
Programy mam napisane w zależności od konstrukcji szafek. Weźmy sobie np.: szafki dolne kuchenne.
1. wieniec dolny
2. łącznik pionowy
3. łącznik poziomy
4. bok_lacznik_poziom
5. bok_lacznik_pion
6. bok_szuflada
7. bok_ piekarnik
Każdy z programów jest napisany parametrycznie. Jak wezmę np bok_lacznik_pion, to poza wymiarami wpisuję: ilość półek, prowadniki - wymiar podany od dołu. Jak wezmę np bok_szuf, to podaję głębokość prowadnicy oraz wysokości na jakich mają się znajdować.
Nie muszę pisać od nowa całego programu, czy robić kopiuj/wklej. Jedynie muszę uzupełniać. Oczywiście jak coś jest stałe i się nie zmienia, to taki program z ustawieniami mogę sobie zapisać i wtedy nic nie uzupełniać. Znalezienie takiego programu jest banalnie proste, bo wiem co chcę wiercić i jego nazwa na to wskazuje co ma być wiercone. Część elementów kuchni się powtarza.
Elementy wyjęte z okleiniarki leżą poukładane wymiarami. Właściwie nie muszę ich szukać.

Oczywiście na pewno, jakbym zamiast w PRO100 projekt zrobił w Corpus, to pewnie pliki poleciałyby na pendriva i obyłoby się bez "uzupełniania" i myślenia nad tym co się robi.
Mam pytania:
1. Czy możesz pokazać, jak wyglądają pliki wygenerowane przez program? Np.: screen katalogu. Jak rozpoznać właściwy?
2. Czy jest sens etykietowania, jak się nie ma pilarki panelowej?
3. Czy ten program potrafi wygenerować .pgmx?
4. Czy w programie można projektować otwory do frezowania? Np otwór w wieńcu dolnym na okap.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 gru 2016, 22:23 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Mic Wood też miałem podobnie.Kiedyś jak kupowałem Cad Kuchnie to dostawałem rozkrój gratis niestety nie miałem do niego klucza.Na jednym był na pozostałych nie. Jeszcze na innym komputerze miałem darmowy który rozdawał pfleiderer. Niestety jak z biegiem czasu komputery i laptopy zaczęły padać to zaczęły się problemy bo się okazało że już tak nie można go odtworzyć. w sumie sytuacja dziwna bo coś dostałem z firmy ale tego nie mam.Teraz mam wszędzie wersję z kluczem, więc jak komp padnie to żaden problem.
Myślałem że z tymi okuciami w takich programach to nie jest problem, po prostu jakaś część powinna już tam być. Tak jak w programach do wizualizacji jakieś kwiatki stołki i tekstury już są .Okucia bluma i hetticha powinny być dostępne do wrzucenia do takiego programu.
Z tego co wiem to topsolid jest droższy od edge. Możesz napisać co w nim rysujesz ?
Lignumsoft nie wiedziałem że takie są różnice pomiędzy programami w obsłudze. A to nie jest tak że część ikonek funkjonalności w topsolidzie można schować i wtedy widok jest bardziej przejrzysty w kuchniach tak jest.
Co to jest biesse works czy to program przypisany do maszyny ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 gru 2016, 22:45 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
Torus - tak biesse works to program do obsługi maszyn Biesse

PBStol
PBstol pisze:
Programy mam napisane w zależności od konstrukcji szafek. Weźmy sobie np.: szafki dolne kuchenne.


Chwała ci za to że to napisałeś sobie, ale multum firm tego nie robi i potem każdą dziurkę klepie. Fakt też dużo pracowników nie wie że tak można, albo pozostawiają szefa w niewiedzy niejednkrotnie bo pracę trzeba szanować, 2 godziny pisania , 15 min wiercenia.
Zobacz obrazek ciekawostka. - Tu już nawet jak napisałeś parametrycznie - tak kolorowo nie jest :-)

PBstol pisze:
1. Czy możesz pokazać, jak wyglądają pliki wygenerowane przez program? Np.: screen katalogu. Jak rozpoznać właściwy?

Tak proszę zobacz obrazki ( jak się uda to masz także ZIPA z programami możesz sobie w maszynę wrzucić "

PBstol pisze:
2. Czy jest sens etykietowania, jak się nie ma pilarki panelowej?

Oczywiście że tak - to oszczędza realne pieniądze - zapytaj Marcino z forum

PBstol pisze:
3. Czy ten program potrafi wygenerować .pgmx?

Nie. pgmx to jest wymysł na potrzeby maestro. Ogólnie to jest bez sensu bo i tak nadrzędnym dla Xiloga jest plik XXL. to jest tak że w mastro otworzyć każdego PGM i PGMX ale w Xilogu na maszynie już PGMX nie otworzyć , a PGM tak. A Xilog na maszynie i tak zanim wyśle do maszyny weźmie i skonwertuje to to XXL. Trudno to wytłumaczyć ale to jest celowe działanie żeby ludzie kupowali Maestro.
PBstol pisze:
4. Czy w programie można projektować otwory do frezowania? Np otwór w wieńcu dolnym na okap.

Tak zobacz obrazki, jak zip się załaduje to także możesz sobie wypuscić na maszynę ( jedynie będzie musiał ustawić numer freza w Xilogu )


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 gru 2016, 11:25 
Offline

Rejestracja: 28 paź 2015, 19:17
Posty: 117
[/quote]
lignumsoft pisze:
"Jester" to teraz dopiero ci się zaczną schody :-)

i tak będzie dla mnie łatwiej i szybciej niż tak jak teraz pisać z ręki programy na 2 maszyny o różnym oprogramowaniu, a dojdą jeszcze kolejne 2 z innymi oprogramowaniami...

TORUS pisze:
Jester ale masz Topsolid z tą nakładką Wood ? tak to jest w tym programie ?masz zrobioną bibliotekę z meblami rozpisujesz je na drobne. Napisz co na nim robisz.Trudny to jest program ?
tak mam z tą nakładką, bez niej to nie ma o czym rozmawiać z meblami...

Tak mam biblioteke z meblami i okuciami. Ale ze względu nanietypowość produckcji dużo robię z ręki jeśli chodzi o korpusy mebli. Rozpisuje na drobne na produkcje z wymiarami, wierceniami, jako komplet dokumentacji technicznej na produkcję. Okuć nie wyciągam z TS gdyż mi się nie opłaca. Ale to jest dłuższy temat. Robię skrzyniówkę, szkieletówkę i tapicerkę. Programów na cnc narazie nie robię z TS gdyż tak jak pisałem nie uruchomiłem jeszcze nakładki CAM. (nowe maszyny jeszcze nie uruchomione stoją i jeszcze z 2 miesiące postoją bo hala nie gotowa)
Co do bibliotek wszystko zależy od tego co chcesz osiągnąć i z nich wyciągać bo da się naprawdę dużo. Jeśli masz studia mebli kuchennych to do TS jest nakładka Planner typowo dedykowana dla studia w którym można korzystać z bibliotek i robić projekty przy kliencie.

lignumsoft pisze:
TS jest komajnem bazującym na Cadzie ma milion funkcji - jest to jego zarazem jego zaleta jak i wada. Dlaczego zaleta bo możesz praktycznie zrobić wszystko takim programem, najbardziej wymyślną konstrukcję jaką tylko chcesz. Ale jest to wada także że żeby to zrobić musisz poświęcić na naukę programu nie dni a miesiące, i to pracować po kilka godzin dziennie. Dodatkowo interfejs jest przeładowany i wygląda to bardzo skomplikowanie i 3/4 funkcji nie wykorzystasz nigdy. Np. W firmie Komandor która używa mojego Corpusa jest technolog gdzie szafę w TS z pełną informacją produkcyjną robi 8h a w Corpusie 45 min

zgadza się w TS jest pierdyliard funkcji z których 90% pewnie nie wykorzystasz. Wszystko zależe od tego ile nietypowych mebli i co to dla Ciebie oznacza robisz. czy interfejs jest przeładowany to bym nie powiedział...
Nie wiem jaka to by musiała być szafa żebym ją robił przez 8h...


Ostatnio zmieniony 14 gru 2016, 11:28 przez Jester, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 gru 2016, 11:27 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
Jester pisze:
Nie wiem jaka to by musiała być szafa żebym ją robił przez 8h...


Z ciekawości a dodajesz teraz technologię obróbek do tej szafy , czy tylko sam projekt szafy robisz ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 gru 2016, 11:28 
Offline

Rejestracja: 28 paź 2015, 19:17
Posty: 117
Dla mnie szafa na gotowo to jest pełna dokumentacja, z listą okuć i programem cnc w chwili obecnej pisanym z ręki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 gru 2016, 20:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Nawiązując do ostatniego obrazka. Nie robię takich szafek, ale taka sytuacja może się zdarzyć np w szafach. Tam gdzie szuflady są np wewnętrzne, albo nachodzą na jedną przegrodę, a dochodzą do drugiej. Programy na szafy mam podzielone na foldery: boki dochodzą do wieńców, boki między wieńcami oraz boki stoją na wieńcu dolnym. W zależności od konstrukcji, wchodzę gdzie trzeba.
W programie mogę wprowadzić długość prowadnicy i przesunięcie względem czoła. No i oczywiście wysokość na jakiej ma się znajdować.

Jeżeli chodzi o uzupełnianie, to wpisuje jeden element, maszyna wierci. Zanim powierci, to zdążę uzupełnić drugi.
Chociaż na pewno lepiej wziąć skaner w rękę i sobie piknąć. Tak jakby pani w sklepie miałaby mi ręcznie wpisywać, to co chcę kupić.

Czy te pgm są generowane przez program i nie można w nie ingerować? Czy można dopasować pod siebie? Np. kolejność wierceń.
Da się np dodać pomiar długości elementu? Znaczek @ w końcowym wierceniu, a przed nim instrukcja XTA.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 gru 2016, 21:22 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
PBSTol widać że zainwestowałeś czas i poukładałeś sobie wszystko i bardzo fajnie. Jak możesz i nie jest to tajemnica ile czasu zajeło ci stworzenie tych wszystkich programów parametrycznych i poukładanie tego wszystkiego jak masz teraz. ?

Jeżeli tak masz to zorganizowane i najważniejsze że działa to na razie program jakikolwiek możesz sobie odpuścić. Bo już to masz ,zalata Twojego rozwiązania jest taka że możesz używać pomiaru długości elementów ( bo programy są napisane na zmiennych ) więc np. "lpx-9" zawsze będzie poprawnie. Jeżeli generujesz programy z programów CAD dostajesz konkretną wartość liczbową i wtedy pomiar się już nie sprawdza żaden. Wadą Twojego rozwiązania jest natomiast to że na razie wiercisz sam i wiesz gdzie co masz poukładane. Ale jak byś miał już 2-3 pracowników co wiercą zaczynają się schody.

Co do PGM w notatniku nie możesz go otworzyć bo PGM jaki PGMX są plikami szyfrowanymi. Natomiast w Xilogu możesz śmiało PGM edytować jak chcesz , masz także zawsze pliki XXL które defacto są nadrzędne nad wsyzstkimi innymi plikami i ich także możesz używać i te możesz edytować notatnikiem.

Co do pomiaru dłgości tak jak pisałem to nie będzie działałać dobrze, bo i nie może jak masz wartości wpisane bezpośrednio ( jakość cięcia musi być dobra) Dodanie znaczka @ i XTA nie są problematyczne żeby zrobić. Problematyczne jest tworzenie plików paramterycznych


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 gru 2016, 21:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
lignumsoft pisze:
PBSTol widać że zainwestowałeś czas i poukładałeś sobie wszystko i bardzo fajnie. Jak możesz i nie jest to tajemnica ile czasu zajeło ci stworzenie tych wszystkich programów parametrycznych i poukładanie tego wszystkiego jak masz teraz. ?


Można powiedzieć, że programy piszę od momentu kupienia maszyny i cały czas używam i coś dodaję. Nie dlatego, że coś jest źle, tylko dlatego, że wpadłem na pomysł, że może być lepiej, szybciej. Najpierw nauczyłem się, jak maszyna działa. Później napisałem program. Po bawiłem się i napisałem go od nowa, bo zobaczyłem, że tak będzie lepiej, szybciej, wygodniej. "Ułożyłem" go pod siebie. Trzeba przewidzieć różne przypadki, jak te przesunięte prowadnice. No, ale obecnie mam prawie wszystko. Niedawno dodałem prowadniki proste. Spodobały mi się.

Mój tato zaczął wiercić na maszynie. Nie jest biegły w komputerach. Potrafi odbierać pocztę. Jaką ma teraz radochę, jak uzupełni program i maszyna mu powierci. Nie umie pisać instrukcji, robić kopiuj/wklej. Uczy się wybierać pliki i uzupełniać. Dziś powiercił kuchnię.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 gru 2016, 21:53 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
No i bardzo fajnie, A jak dawno kupiłeś maszynę - chodzi mi głównie o czas czy były to 3 miesiące czy 2 lata, to to już się pytam z ciekawości czystej.

Pierwszy mój pracownik centrum - naprawdę klasa specjalista od mebli - ale z komputerami na bakier - mimo szkolenia z biesse works mimo tego że programy dostawał gotowe nie dał rady ogarnąć. I dopiero młody chłopak który na meblach nic się nie znał, został operatorem i wiercił jak szalony. Też przez przypadek bo gdzie żółtodzioba póścić do maszyny :-). Andrzej zachorował a było co wiercić i on bez pytania powiercił i co najważniejsze nic nie popsuł :-) I tak został operatorem.

Tak naprawdę wszystko da się zrobić ostatnio widzałem cuda robione na Vitap Point, i gdybym nie widział to bym powiedział że ktoś ze mnie robi wała :-) a jednak.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 gru 2016, 22:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Moja maszyna ma niecały rok. Co było robione na tym Vitapie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 gru 2016, 22:05 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
Fronty :-) i jakieś takie fikuśne źerzby płaskie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 gru 2016, 22:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Fronty też robię. Rzeźb nie próbowałem. Nie miałem czasu nauczyć się je generować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 gru 2016, 21:21 
Offline

Rejestracja: 22 mar 2015, 12:35
Posty: 304
Lokalizacja: Rzeszów
Dzisiaj jako zachęte na Vitapa dostałem taką oto fotę :)


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 gru 2016, 21:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Może lepiej niech Ci filmik dadzą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 gru 2016, 21:58 
Offline

Rejestracja: 22 mar 2015, 12:35
Posty: 304
Lokalizacja: Rzeszów
Napisałem żeby wysłali napisany program a kolega przemo sprawdzi u siebie zobaczymy co z tego wyjdzie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 gru 2016, 22:17 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Bardziej mnie ciekawi kolejność i sposób frezowań.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 gru 2016, 22:29 
Offline

Rejestracja: 01 lis 2015, 17:58
Posty: 217
Coś podobnego widziałem na dremie jak frezowali na vitapie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 gru 2016, 06:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Trójkąty wycinają, czy frezują w pył?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 gru 2016, 11:00 
Offline

Rejestracja: 01 lis 2015, 17:58
Posty: 217
W trójkąty frezuje nastepnie maszyna wyjeżdża z odpadem na zewnatrz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 gru 2016, 11:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
W którym momencie pocienia listewki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 276 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group