TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 19:24

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 06 wrz 2022, 10:59 
Offline

Rejestracja: 05 wrz 2022, 06:17
Posty: 17
Cześć.
Muszę kupić piłę formatową do cięcia sklejki grubości 6 mm oraz płyty pilśniowej 2,4 mm. Sklejkę tnę na paski o wymiarach np. 900x30mm oraz 100x30mm, a płyta 900x112mm. Często tnę w pakietach po 5 sztuk. Cięcia mam na kilka dni w miesiącu ale jest tego około 2000 pasków sklejki i 2000 płyty. Robię z tego opakowania do transportu. Pytanie jest następujące, jaką maszynę wybrać? Mam oferty od feldera, SCM oraz Rema. Która maszyna lepiej się sprawdzi przy takim cięciu? Szukam raczej nowej, ewentualnie 3-letniej. Szczególną uwagę zwracam na podcinak. W felderze jest elektroniczny (nie wiem jak z jego niezawodnością), a w remie w FX500 są gałki przy włącznikach. Ważne jest dla mnie bezproblemowe podnoszenie i opuszczanie podcinaka bez wyłączania piły głównej bo np. tnę w poprzek słojów i za chwilę wzdłuż już bez podcięcia. Ktoś coś doradzi?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 wrz 2022, 15:48 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
Chcesz ciąć w pakietach ? Wybierz piłę panelową - do pojedynczych arkuszy każda z wózkiem 2800-3200 da radę. Poza tym zadbaj o drogi oddechowe - dobry odciąg też kosztuje swoje.

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 paź 2022, 07:30 
Offline

Rejestracja: 05 wrz 2022, 06:17
Posty: 17
Tak mam zamiar ciąć w pakietach. Panelowa odpada ze względu na cenę i szerokość cięcia pasków. Sklejka o szerokości 30mm wpadałaby w agregat. Wiem, że na każdej pile można to zrobić, ale nie każda wytrzyma takie cięcie https://www.youtube.com/watch?v=Buv2Pnj5u_w
https://www.youtube.com/watch?v=6wdyyl93miM
Co do odciągu to mam tywent ZOT2. Według mnie wystarczający. Przeanalizowałem sporo maszyn w cenie od 40 tyś. zł i zatrzymałem się na altendorf F45 ProDrive. Chcoć widzę że to chyba przesada wydawać 100 tyś. netto do takiej pracy. Czy ktoś się orientuje ile taki altendorf kosztował w ubiegłym roku z takim samym wyposażeniem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 paź 2022, 14:59 
Offline

Rejestracja: 07 wrz 2013, 16:34
Posty: 64
Zadałeś trochę dziwne pytanie. To trochę jak: jaki samochód polecacie do trasy Warszawa - Poznań. Fiat, Mercedes czy BMW. Każdym z nich dojedziesz.
Takie cięcia jak opisane zrobi każda z tych pił. Różnią się tylko mnóstwem funkcji.
Ja mam wszystkie maszyna SCM i jestem zadowolony. Mogę śmiało polecić.
Jeśli chodzi o podcinak to u mnie jest automatycznie wysuwany w komecie zaliczenia go. Ale żeby schować podcinak muszę wyłączyć pile i ponownie włączyć ale bez uruchamiania podcinaka.
Moim zdaniem to raczej zastanów się ile chcesz wydać - im więcej tym wygodniejsza i szybsza będzie Twoja praca.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 gru 2022, 11:39 
Offline

Rejestracja: 05 wrz 2022, 06:17
Posty: 17
Ma ktoś może porównanie Altendorf f45 do WA8x. Jest jakaś duża różnica konstrukcyjna? Do SCM jakoś nie mam zaufania. Linia NOVA wydaje się badziewna, coś jak felder z serii K700. Rozważałem jeszcze używany Martin ale nie wiem jak z dostępem do części.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 gru 2022, 14:40 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Zerknij na feldera k940.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 gru 2022, 22:41 
Offline

Rejestracja: 05 wrz 2022, 06:17
Posty: 17
Felder jest bardzo delikatny. Według mnie dyskwalifikuje go plastikowe elementy wózka oraz: tu nie dmuchaj, tu odkurzaj. Taka upierdliwa maszyna. Widziałem kilka z bliska ale główne u meblarzy. I każdy mówił to samo: żeby przechylić, trzeba odczyścić prowadzenie. Na prowadzenie wózka nie dmuchaj bo zajdzie pyłem. To po co taka maszyna? Ja nie mam czasu bawić się w czyszczenie/odkurzanie. Jak muszę to sprężone powietrze i jazda dalej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 gru 2022, 06:20 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
Ja ma Felderowską Kappę - i nic takiego nie ma miejsca. Niw wiem co kolega oglądał : może hobbystyczne modele Hammer

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 gru 2022, 10:54 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Zgadzam się z kolegą premium


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 gru 2022, 19:49 
Offline

Rejestracja: 05 wrz 2022, 06:17
Posty: 17
No właśnie miałem na myśli kappe 400. Myślałem że k940s jest źle zrobiony, a okazuje się że to jedno i to samo. Wiem że każdy swoje chwali, ale popatrz na dwa nagrania które wyżej udostępniłem i zastanów się czy felder wytrzyma prace w takim obciążeniu. Ostatnio przedstawiciel z feldera trafił, że miałem włączoną maszynę i w takim tempie cięliśmy brusy 100mm zaskoczony zapytał jaki tu jest silnik. Od tamtej pory ślad po nim zaginął. Nie chodzi mi o to żeby ktoś mnie przekonywał że felder jest cudowny i nie ma wad bo ja już decyzję podjąłem - żadnego feldera - teraz pytam o różnice pomiędzy altendorf F45 a WA8x. Czy ta tańsza warta jest zainteresowania?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 gru 2022, 20:25 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
Może i Felder to nie jest top class i high end ale akurat modele z serii format są przyzwoicie wykonane. Przedstawiciele - tak na osobności - to są zainteresowani opowiadaniem bajek bez względu na firmę z która ich karmi . U nich wszystko jest najlepsze i jedyne . Felderowcy np często się zmieniają …ciekawe dlaczego :D
A to cięcie w pakietach to uważam , że nie jest to nic nadzwyczajnego - przecież do tego zostały zaprojektowane te maszyny. Silnik 5,5 kW , odpowiednia tarcza, odpowiednie przełożenie prędkości i pojechał

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 gru 2022, 12:01 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Wydaje mi się, że wa8x to taki chiński altendorf. Postawił bym go na jednym poziomie, albo i niżej niż Felder k940


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 gru 2022, 19:57 
Offline

Rejestracja: 05 wrz 2022, 06:17
Posty: 17
A jednak. Już to słyszałem. I co najdziwniejsze, od handlarza, ale myślałem że po prostu chciał sprzedać droższą maszynę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 paź 2023, 07:55 
Offline

Rejestracja: 05 wrz 2022, 06:17
Posty: 17
Po długich poszukiwaniach maszyna jest już u mnie. Wybór padł na feler K945s. W niedługim czasie okaże się czy decyzja była prawidłowa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 paź 2023, 07:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
My mamy feldera K945s i działa bez zastrzeżeń. Faktycznie wymaga by tor pod spodem był czysty bo tamtędy są przeprowadzone sygnały do guzików ale wcześniej mieliśmy w Jaromie te guziku na kablu sprężynującym który kilkakrotnie skracaliśmy. Tak że wole wyczyścić niż kable skracać.... No i czujnik położenia paska często się brudzi przez co nie wyświetla stanu faktycznego ale przy zmianie tarczy zawsze dmuchamy w środek maszyny przez co już wszystko działa jak należy.

Mechanizm podnoszenia i opuszczania oraz przechyłu działa świetnie i bez problemowo a tego typu zmiany dokonujemy dziennie pewnie z 50 razy bo maszyna jest u nas traktowana jako dodatkowa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lis 2023, 08:04 
Offline

Rejestracja: 05 wrz 2022, 06:17
Posty: 17
O tym, że trzeba utrzymać czystość prowadnic stołu aby maszyna się nie wyłączała dowiedziałem się przy podpisaniu umowy, wcześniej mówili że to taki super system czyszczący że nic się nie zapycha. Z opuszczania i przechyłu nie korzystam ale widzę że sporo pyłu się tam zbiera i przed zmianą kąta odmuchujesz tą żeliwną prowadnicę czy nie zwracasz na to uwagi?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lis 2023, 09:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Raczej nie zwracamy uwagi. Dmuchamy raczej tylko przy zmiany terczy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2024, 23:07 
Offline

Rejestracja: 05 wrz 2022, 06:17
Posty: 17
Też tak masz?
https://youtu.be/4wpHfQrNSH0
Ja mam tak od nowości i mam problem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sty 2024, 15:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Aż zobaczę ale raczej nie. Pod prowadnicą jest ślizg i jak masz brudny blat to faktycznie może ci podskakiwać no ale na czystym blacie powinno iść równiutko.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sty 2024, 16:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Na prowadnicy pewnie jest kółko, które jeździ po blacie. Oba blaty nie są ze sobą zlicowane. Od spodu powinna być regulacja i trzeba je ze sobą zgrać. Sama laga jest na mimośrodzie i można ją podnieść do góry.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sty 2024, 22:51 
Offline

Rejestracja: 05 wrz 2022, 06:17
Posty: 17
Wiem, że jest kółko podporowe, ale tak jak widzicie, w różnych miejscach przykładnica ma inną wysokość od blatu. Na końcu było 5mm, stolik blaszany jest krzywy. Myślałem że inni też tak mają, ale to chyba tylko u mnie. Kilka miesięcy czekam na wymianę. Porażka. Z nazwy powinni usunąć "d".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sty 2024, 07:37 
Offline

Rejestracja: 04 mar 2015, 10:58
Posty: 250
Lokalizacja: Chojnice
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Montaż stolarki, wnętrza, chaty, sen
oprócz tego , że prowadnica w różnych miejscach odstaje w różny sposób od blatów , masz z tym związane jakieś inne problemy z jakością obróbki?

_________________
" ten kto zawsze robi to co już umie , zostanie tylko tym kim jest " H. Ford


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sty 2024, 08:17 
Offline

Rejestracja: 05 wrz 2022, 06:17
Posty: 17
Tak, ciężko się przesuwa po blacie i zdziera mi farbę. Rozcinam cienkie płyty, 2,4mm i wbijają mi się pod przykładnicę. A nie po to kupiłem nową maszynę żeby była gorsza od mojej 30 letniej remy. Wiem, że teraz już się takich nie robi, ale mogłem dopłacić 30% ceny i mieć altendorfa f45 z podobnym wyposażeniem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sty 2024, 12:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Poszukaj specyfikacji i sprawdź do jakiej grubości można ciąć jeśli jesteś w widełkach to reklamuj.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sty 2024, 15:40 
Offline

Rejestracja: 05 wrz 2022, 06:17
Posty: 17
Od 4 miesięcy reklamuję. Wysłali mi boczny stolik jeszcze bardziej krzywy, teraz czekam na kolejny prosty. Patologia, tak się chwalą jaki to oni serwis nie mają, a prostej sprawy nie potrafią naprawić. Masz tak, że czasami maszyna nie chce się uruchomić? Muszę wtedy odłączyć ją od prądu i po ponownym podłączeniu jest OK na jakiś czas.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sty 2024, 16:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Nie zdarzył mi się taka potrzeba restartu no ale może problem jest w czymś innym. Możliwe że masz zanieczyszczoną tą prowadnice po której jeździ cały blat. Do tego jest jakiś olej przewodzący. Wystarczy to przedmuchać i przetrzeć tym olejem. Serwisant nam to pokazywał podczas uruchamiania no i wtedy też mówił że ten tor musi być czysty bo maszyna może wtedy nie wykryć guzika awaryjnego wyłączania i się nie uruchomić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sty 2024, 22:11 
Offline

Rejestracja: 05 wrz 2022, 06:17
Posty: 17
Z tą prowadnicą to wiem, ale tu nie chodzi o jakiś olej przewodzący. Masz pewnie na myśli ballistol. Raz w miesiącu przecieram prowadnice ręcznikiem papierowym nasączonym benzyną ekstrakcyjną a następnie nasączonym ballistolem. Ale to nie tui jest przyczyna, bo gdyby przez bród przerwało obwód do maszyna wyłączała by się co chwile, a ona nie chciała się uruchomić. Odłączenie od sieci i ponowne podłączenie rozwiązało problem na kilka dni. Ale nie po to kupuję maszyna za ciężko zarobione pieniądze, żeby bawić się w mechanika/elektryka. Serwis mają beznadziejny, nigdy nie oddzwania, olewają klienta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 sty 2024, 08:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Połóż poziomicę na blacie i zrób zdjęcie. 4 miesiące tak naprawiają? Wszystkie usterki pisz na maila. Nie odpuszczaj i zacznij szukać prawnika.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 sty 2024, 09:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Mam dziwne wrażenie że mówisz o zupełnie innej firmie bo do mnie zawsze oddzwaniają nawet jak ktoś nie odbierze (mam telefony bezpośrednie do kilku osób bo mamy też dobre kilka maszyn od nich)
Przemek dobrze podpowiada goń ich mejlami wtedy będzie jasne jeśli dojdzie do jakiś przepychanek...

Co do problemu z uruchamianiem nigdy mi się nic takiego nie przytrafiło...
Sprawdzałem to co pokazywałeś na filmiku odnośnie prowadnicy i u mnie jest tak że na blacie tym frezowanym (tym bezpośrednio przy pile) idzie prowadnica idealnie równo jak zejdzie na tą dostawkę to faktycznie koniec dostawki na samym końcu coś tam opada ale zakładam że obrót śruby pod blatem by ją wyrównał z tym że nie widzę takiej potrzeby bo w niczym to nie przeszkadza. jeśli chodzi o jakieś podskakiwanie czy coś jak na twoim Filmie u mnie nie występuje. jeśli miał bym się przyczepić to faktycznie rolka która stabilizuje liniał mogła by być metalowa a nie z tworzywa może mniej by się do niej syf przyklejał

Tak czy inaczej pozwolę sobie napisać do Feldera w Twojej sprawie :) może mnie bardziej lubią :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 sty 2024, 11:43 
Offline

Rejestracja: 05 wrz 2022, 06:17
Posty: 17
Serwisant robił zdjęcia odchyłek, są spore. Po 2 miesiącach przysłali nowy stolik ale z takimi odchyłkami że nawet nie został zamontowany. Właśnie kurier przywiózł paczkę, podejrzewam, że to nowy stolik, ale czy lepszy to się okaże. A maszyna uruchomiona we wrześniu i tyle czasu się z nimi bujam.
MarekMitonski Jaki posiadasz od nich maszyny?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 36 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group