TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 19:50

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 24 lis 2021, 11:11 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Panowie mam taki problem że przy rozkroju całych arkuszy (nie istotne czy po długości czy po szerokości) Zdarza się że pierwsze 150...do powiedzmy 300 mm jest powyrywany laminat.
Problem występuje nie zawsze i tylko przy rozkroju całych arkuszy przy rozcinaniu pasków wszystko ładnie.

Zrobiłem szukając rozwiązania problemu:
1. Wymieniłem piłę (kilka razy w tym na nowe)
2. Wymieniłem gumy dociskowe (te które dociskają płytę do blatu)
3. Wyczyszczone wszystkie łożyska i inne miejsca które mogły by powodować że wózek drży...
4. Zmierzyłem i wykluczyłem jakiekolwiek bicia na wałku czy talerzach dociskowych piły.
5. Zmiana prędkości posuwu nie wpływa jakoś znacząco na poprawę ciecia.

Czy ktoś ma jeszcze pomysł co może być przyczyną.
Najprawdopodobniej problemem jest zamykająca za piłom szczelina po cięciu ale jak ją blokować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lis 2021, 13:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Wysokość piły też zmieniałeś?
Blaty wszystko wypoziomowane? Może coś siadło?
Nie napisałeś, czy powyrywane z góry, czy z dołu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 gru 2021, 09:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Wszystko o czym mówisz sprawdzone. Kąty i poziomy wszędzie widzę że są. Wydaje mi się że problem przede wszystkim związany z jakością płyty przy zmianach temperatur.
Płyty przy rozcinaniu zwyczajnie się na końcach zaciskają na tarcz. Docięliśmy płytę częściowo (nie rozcinaliśmy do końca) i okazuje się że po przecięciu 1m nawet mniej szerokość tarczy na początku znika. (płyta się zamyka)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 gru 2021, 12:22 
Offline

Rejestracja: 17 cze 2015, 19:47
Posty: 183
Lokalizacja: Legnica
chodzi ci ,ze po rozcięciu robi się banan na rozciętym pasie . temat poruszany jeszcze na mancie , masz racje ze to nie wina sprzętu a rozcinanego materiału . zależność jest taka ze im materiał tańszy tym banany występują przy coraz szerszych pasach , nawet 600mm choć nie zawsze . żeby uniknąć uszkodzeń tak jak w twoim przypadku to klinujemy podczas rozcinania lub tniemy na dwa razy . można jeszcze rozkrój zacząć od środkowych cięć w kierunku na zewnątrz .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 gru 2021, 15:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Nie chce pisać jakiej firmy płyta bo na to nie ma reguły natomiast fakt że zazwyczaj na korpusowych które no są najtańsze. Czym laminatu więcej tym problem mniejszy.
Na razie wymusiłem w programach by pierwsze cięcie było po krótszej krawędzi co już nieco poprawi jakość.
Mam też funkcje w maszynie, która najpierw rozcina na pasy a potem je wyrównuje. Nie jest to za fajne rozwiązanie bo odpadów jest co nie miara (nawet jeśli ten obrzynek jest na 5mm to gdzieś wpada klinuje się czy śmieci zostają na blacie maszyny...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 gru 2021, 19:31 
Online

Rejestracja: 07 maja 2013, 16:17
Posty: 1745
Świeża płyta. Pewnie jeszcze ciepła:) Kiedyś tak było jak płyta nie była sezonowana.
Teraz pewnie jest jak piszesz,tańsza płyta:)
Z tego co pamietam Przemek kiedyś miał taki problem. Skończyło się chyba na rozcinaniu na pasy.

_________________
Da mihi animas, caetera tolle


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group