TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 29 mar 2024, 07:06

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
Post: 22 lut 2014, 22:16 
Offline

Rejestracja: 24 gru 2013, 12:51
Posty: 87
Lokalizacja: Małopolska
Zawód: mechanik
Specjalizacja: stolarstwo,schody
Do tej pory używałem halogenów.
Lecz w niektórych domach zabezpieczenie jest tak wyżyłowane , że albo elektronarzędzia lub oświetlenie.
Czy ktoś używa doświetlania ledowego , i jak się sprawdza?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lut 2014, 22:35 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
Znajomy chwalił się ostatnio akumulatorowym oświetlaczem ledowym. Białe, zimne, bardzo mocne światło. Oświetlacz kompaktowy, poręczny, dość lekki, na nóżkach, bez stojaka teleskopowego, spokojnie oświetlił wiatę 40m2. Rewelacja.
Koszt 200-300zł, dorwał to w jakiejś firmie w Poznaniu, ale na allegro widziałem podobne. Nie dam głowy, ale chyba możliwe jest ich zamocowanie na teleskopie. Akumulator uniezależnia Cię od instalacji. Wadą jest to, że akumulator zabudowany, więc nie ma możliwości na czas ładowania zmiany aku.
[E]Jeszcze do niedawna miałem nad strugnicą taśmę ledową, też mocne światło, nie przekłamywało kolorów, ale zasilacz mi padł i popalił wszystkie diody. Dostałem to w ramach promocji produktu, więc koszt nieznany.

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lut 2014, 22:44 
Offline

Rejestracja: 24 gru 2013, 12:51
Posty: 87
Lokalizacja: Małopolska
Zawód: mechanik
Specjalizacja: stolarstwo,schody
To nie oto chodzi.
Zasilanie z sieci 230v
Mały pobór mocy. :d


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lut 2014, 00:16 
Offline
Administrator

Rejestracja: 05 maja 2013, 22:01
Posty: 242
Lokalizacja: Poznań
Halogeny są także w wersji LED.
Używałem kiedyś takich do oświetlenia planu zdjęciowego: http://archiwum.allegro.pl/oferta/halog ... 5412.html#
Zalety w stosunku do zwyczajnych halogenów, to zdecydowanie mniej ciepła, mniejszy pobór prądu, przy podobnym natężeniu światła. Założyłem nowe lampy na statywach od halogenów, tzw. budowlanych. Są oczywiście zasilane z sieci. Tzn. w sprzedaży są same lampy, kabel musisz dosztukować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lut 2014, 14:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 17:12
Posty: 571
Paweł, zdaje się że jak LED, to nie halogen, i odwrotnie. Nie ma czegoś takiego jak halogen w wersji LED mimo, że tak ktoś na opakowaniu napisał, bo to raczej nie kształt obudowy o tym decyduje ;)

_________________
Jestem Polakiem i staram się pisać poprawnie po polsku.
Kiedyś traktowałem ludzi życzliwie - teraz z wzajemnością.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lut 2014, 14:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 lut 2014, 22:46
Posty: 77
Dodam jeszcze, ze z tym grzaniem to nie tak do konca. Led nie wypromieniowuje ciepla tak jak zarowka. Nie czujesz ciepla pod snopem swiatla tak jak w konwencjonalnej zarowce. Ale jesli chcialbys z leda uzyskac tyle samo lumenow - a to jest wyznacznikiem sprawnosci a nie wataz, to okaze sie, ze led grzeje sie cholernie i wymaga poteznego radiatora na swojej tylnej scianie.

_________________
Pozdrawiam
ACME


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lut 2014, 16:59 
Offline
Administrator

Rejestracja: 05 maja 2013, 22:01
Posty: 242
Lokalizacja: Poznań
Irys pisze:
jak LED, to nie halogen


Oczywiście, to taki skrót myślowy, bo obudowa jest niemal taka sama, jak w halogenach budowlanych na stojakach (takie po kilkadziesiąt złotych).

Acme pisze:
Ale jesli chcialbys z leda uzyskac tyle samo lumenow


W moim przypadku żarnik w halogenie miał około 4800 lumenów. Projektor LED o mocy 50W podobnie - 4500 lumenów.
Cała obudowa jest metalowa, więc pełni rolę radiatora. Z doświadczenia wiem, że LEDowa wersja nagrzewa się znacznie mniej, niż ta z żarnikiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lut 2014, 17:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
No skoro sieciowe to właśnie oświetlacze w obudowach "halogenowych". Te trapezowe, typowo budowlane.
Z tym grzaniem to prawda. Są chłodniejsze od żarników, ale wymagają chłodzenia.
Ilość lumenów łatwo dobierzesz, gorzej z barwą, bo ta sama żarówka potrafi być inaczej opisywana przez dwóch sprzedawców czy nawet producentów. Dlatego warto pod taki oświetlacz wziąć wzorniki i sprawdzić ich kolory. O ile jest to dla Ciebie istotne :)

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lut 2014, 20:39 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 16:17
Posty: 1745
Mam takie oświetlenie przed warsztatem, (wcześniej był halogen :)) na razie się sprawdza.Do oświetlenia miejsca pracy na montażu się nadaje.Oczywiście zależy jakiej mocy kupisz . Można wydać 95 pln a nawet 300 .Prądu bierze mniej to chyba o to chodzi ?

_________________
Da mihi animas, caetera tolle


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lut 2014, 21:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 lut 2014, 22:46
Posty: 77
Nie uwierze, ze realnie bylo 4500 lumenow. Wychodziloby na to, ze sprawnosc jest na poziomie 90 lm/wata a taka sprawnosc maja najlepsze ledy Osrama czy Philipsa. Przy chinskim ledzie z marketu realnie bedzie ok 50lm/wata. Co do temperatury barwowej to mozna jak najbardziej dobrac kolor do upodoban. Kolor zblizony do tradycyjnej zarowki to 2700-3000 kelwinow. 4000 k to juz jest biale swiatlo jakie czasem spotyka sie w centrach handlowych. A chinskie ledy swiecace na trupio fioletowo to 6000 i wiecej, co u szanujacych sie producentow jest juz odpadem.

_________________
Pozdrawiam
ACME


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lut 2014, 21:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2013, 09:02
Posty: 233
U mnie na zewnątrz świeci ostatni halogen, jak się przepali zostanie wymieniony na led. Aktualnie wymieniam oświetlenie w mieszkaniu, zmieniłem 20 W halogeny na wkłady led 2,4 W. Dają troszkę mniej światła ale nie jest źle. Myślę, że 30 watowe reflektory led będą wystarczające do oświetlenia miejsca pracy na montażu, jako zamienniki halogenów 150 W.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group