TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 10:35

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 
Autor Wiadomość
Post: 20 sty 2020, 21:54 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2020, 20:57
Posty: 45
Hej.
Pytanie jak w tytule.
Dwa wzorniki do połączeń mimośrodowych, bliźniaczo podobne, dość drogie i mało "elastyczne" pod względem zastosowania.
Czy korzystacie? Czy to rzeczywiście to samo, tylko pod inną marką?
Dedykowane są do niemieckich standardów 16/19. Czy przez to są kłopotliwe w użyciu przy wszechobecnej nad Wisłą 18tce?
Czy dla Was też szafa skręcona na mimośrody VB 36 Hetticha/SV 20 Wurtha - mimo, że widoczne - prezentuje się estetyczniej i bardziej profesjonalnie niż "zwykły" mimośród z zaślepką?
Czy inwestor patrzy na takie szczegóły?
Doradźcie coś...kupić, nie kupić...?

_________________
"Gdy byłem nastolatkiem mój ojciec wydawał mi się być kompletnym idiotą...z czasem, gdy ja doroślałem i nabierałem doświadczenia również i mój ojciec mądrzał".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sty 2020, 14:34 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
Przy zabudowach na rafix stawiasz boki i półki nakładasz z góry. Dociągasz śrubokrętem boki i zrobione. Tutaj wystarczy wiercenie pionowe. Fajną sprawą dla klienta jest możliwość łatwego demontażu półki lub ewentualnej zmiany jej pozycji (przy rzędzie otworów).

Przy mimośrodach z zaślepkami musisz mieć możliwość wiercenia poziomego na trzpień, a składanie we wnęce dużej zabudowy nie będzie możliwe ponieważ półki wsuwasz na trzpień z boku. Do tego przydałyby się kołki dla wzmocnienia, bo otwór mimośrodu jest przesunięty od boku i może działać niekorzystna dźwignia na trzpień.

Szablony wurth i hettich są identyczne, przerobiłem kiedyś hettich i mogę polecić, ale uważam to za masochizm. Po czasie od kręcenia wyrabiają się śruby z łebkiem na hexa, więc trzeba mieć zapas, no i przy dużej zabudowie będziesz miał zakwasy. Bardziej polecam wiertarkę wielowrzecionową. Odpowiednia wiertarka kolumnowa z dorobionym liniałem i zderzakami też będzie lepsza od szablonu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sty 2020, 15:16 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2020, 20:57
Posty: 45
Hmmm, nie bardzo rozumiem.
Rzecz właśnie w tym, że te złącza (VB 36 Hetticha/SV 20 Wurtha) mają możliwość wsuniecia półek/wieńców jedynie z góry lub z dołu i są idealne do zabudowy we wnęce, bo nie trzeba nic rozsuwać. Tym bardziej nie można tu zastosować kołków do wzmocnienia.
Stosowalem je już ale nawierty robiłem sklejkoszablonem DIY. Problem w tym, że tutaj bardzo ważna jest dokładność, którą pewnie uzyskać można tylko z szablonu. Dlatego właśnie pytanie, czy ten szablon przy 18tce też się sprawdza, czy jest kłopotliwy w użyciu?
Wydaje się to być praktyczne szczególnie przy szafach/zabudowach, gdzie są duże formatki. Łatwiej chyba obskoczyć formatkę z tym ustrojstwem, niż operować formatką przy maszynie...nie wspominając o kosztach wielowrzeciona. Chyba...

_________________
"Gdy byłem nastolatkiem mój ojciec wydawał mi się być kompletnym idiotą...z czasem, gdy ja doroślałem i nabierałem doświadczenia również i mój ojciec mądrzał".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sty 2020, 15:50 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2020, 20:57
Posty: 45
...a czym pod rafixy wiercisz OlBa?

_________________
"Gdy byłem nastolatkiem mój ojciec wydawał mi się być kompletnym idiotą...z czasem, gdy ja doroślałem i nabierałem doświadczenia również i mój ojciec mądrzał".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sty 2020, 16:16 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
OlBa dobrze ci radzi - zamiast w szablony zainwestuj w jakakolwiek wiertarkę. będzie szybciej i dokładniej a i zupełnie przy okazji możliwości dużo większe

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 sty 2020, 18:27 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
MP pisze:
Hmmm, nie bardzo rozumiem.

Pytałeś o względy estetyczne/porównanie "zwykłego mimośrodu z zaślepką" do rafixa (złącza VB). To są przecież dwa różne złącza, do innych rzeczy, inaczej nakładane, inne wymiary, wiercenia i szablony.
Kołki dajemy przy tych "zwykłych mimośrodach z zaślepkami", o których wspomniałeś, i nie da się ich nałożyć z góry.

Wiercę rafixy i inne rzeczy na minipress p, naciskam jeden guzik i potem obracam formatkę, również boki szaf i zabudów.
Posiadam ten szablon, który chcesz kupić i moja opinia była szczera, sprawdza się do sporadycznych prac. Jak się przestawisz całkowicie na złącza VB, to trąca masochizmem. Nie sprzedałem go tylko dlatego, bo może kiedyś zabraknie prądu :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 6 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group