TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 23 cze 2018, 20:42

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość

Witka, pytanie do starych wyjadaczy: szuflada"drewniana" (płyta), jakie stosujecie prowadnice kryte, ale takie budżetowe, bez dociągu i innych bajerów, coś jak zwykłe kulkowe tylko żeby ich "nie było widać". Rolkowe odpadają, wiadomo co się dzieje po kilku, kilkunastu miesiącach intensywnego użytkowania. Jeśli klienta stać to problemu brak, ale czasami kilkanaście szuflad w garderobie może zrobić niezłą różnicę w cenie, a klientowi nie zależy na cichym domyku itp., a mnie zależy na estetyce i braku reklamacji....

Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Blum tandem niepełen wysuw:
- bez hamulca
- z hamulcem - trochę drożej. Warto dopłacić.

Administrator
Awatar użytkownika

Potwierdzam wpis Kolegi wyżej.

Listewki ze sklejki.

Dzięki, w sumie też o takich myślałem, choć cena nadal ok 40 za kpl., to 4 razy drożej niż kulkowe... po co jest to sprzęgiełko? przecież w tandemboxach tego nie ma? do czego służy? nie montowałem... jeszcze :?
Co do listewek szczerbol nie lubię takiej zabawy z pierdółkami, o ile to było na poważnie :crazy:

Sprzęgiełko łączy szufladę z prowadnicą :)

aaaa. że nie przykręcamy prowadnicy do szuflady.... no tak bo by się nie dało wyciągnąć bez śrubokręta...

Administrator
Awatar użytkownika

SOJER pisze:
cena nadal ok 40 za kpl.

Bez hamulca, to i za 25 zł znajdziesz.

Popieram zdanie większości. Prowadnica tandem bluma nie ma właściwie konkurencji w kategorii szuflad drewnianych.

Awatar użytkownika

Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Tak, a robiłeś już na Tandemach? Bo jak nie to czeka Cię kilka nieprzyjemnych niespodzianek, które powodują, że szuflady nie chodzą tak jak trzeba. Pierwsze najważniejsze pytanie to z jakiej grubości płyty chcesz je zrobić?
Poniżej w załączniku jest zaznaczony najważniejszy wymiar jaki należy uwzględnić podczas robienia szuflad aby chodziły tak jak trzeba.

Dlaczego teraz tego nie napiszę? Bo nie wiem z jakiej grubości płyty będą robione szuflady.
Załącznik:
Tandem 01.png

A tak swoją drogą to ja wolę dać Metaboxy Bluma niż Tandemy, prowadnic też nie widać. Koszt jest podobny (robota + materiał), a szuflada Metabox jest lepsza od szuflady Tandem. Ja mam tu na myśli tylko te robione przez Bluma, a nie innych.

Awatar użytkownika

Zawód: Stolarz
Ja robię tylko i wyłącznie z 18 a doły boków po nutowaniu, do nutu zacinam z grubości też od razu na pile na 16. Zacięta część wchodzi od strony prowadnicy.
Efekt jest taki, że klienci mają boxy szuflad w tym samym kolorze co skrzynki mebli.

Awatar użytkownika

Niedawno, w innym wątku wzmiankowałem o podróbkach Tandemów które po częściowym wysunięciu szuflady kołyszą się i po minięciu środka ciężkości opadają. Skutek jest taki, że po zamknięciu prawidłowo zamontowanej szuflady czoło znacznie odstaje górą od korpusu, widoczne jest to szczególnie przy wysokich szufladach.
-> Inną sprawą jest montowanie Metaboxów i ich odpowiedników. Są to bardzo popularne i trwałe szuflady, jednak z przyczyn estetycznych nienadające się do wszystkich mebli. Przeznaczone są do kuchni i tu sprawdzają się znakomicie, natomiast w meblach "salonowych" i innych bardziej eleganckich niż buciarka, są nie do przyjęcia.
-> Hettich produkuje również szeroką gamę prowadnic do drewnianych szuflad - Quadro - są to odpowiedniki Tandemów.
-> Frezowanie boków od spodu szuflady z 18 na 16 aby dopasować je do prowadnic to zabieg kosmetyczny i nie jest żadną trudnością. Można też nabijać dno od spodu szuflady i nakładać szufladę stosując specjalne ograniczniki.

nutowanie czyli pomniejszenie grubości? w tym przypadku z 18 na 16mm, dodatkowa robota, szkoda że blum tego nie przemyśli..., metaboxy owszem ale tam gdzie nie jest ważna estetyka, jak robicie ślepy front pod te tandemy? niższy i z dołu przybijacie dno i do tego sprzęgła czy też ślepy front tej samej wysokości co boki szuflad i tylko wycięcia pod sprzęgła, bo zdaje się mają być z samego przodu, tuż za "prawdziwym" frontem...?

Administrator
Awatar użytkownika

SOJER pisze:
nutowanie czyli pomniejszenie grubości? w tym przypadku z 18 na 16mm, dodatkowa robota, szkoda że blum tego nie przemyśli...

Dodatkowa, ale liczona w sekundach dla jednej szuflady.
Blum ustawił grubość 16 mm pod standardy niemieckie.

Awatar użytkownika

SOJER pisze:
niższy i z dołu przybijacie dno i do tego sprzęgła

tak, własnie

:idea: nut = wpust :!:

Ostatnio zmieniony 24 gru 2015, 13:13 przez panwu, łącznie zmieniany 1 raz

Awatar użytkownika

SETA pisze:
Blum ustawił grubość 16 mm pod standardy niemieckie.
Przypadkiem standardem niemieckim nie jest 19 mm?

Takie szuflady robię ze sklejki 12mm poklejone ne lamelki 10. Boki o 20mm wyższe niż przód i tył.
Dno ze sklejki 4mm. A jak meble z płyty to szuflady z laminowanej białej 12, dno z laminowanej 10.

Administrator
Awatar użytkownika

andre7725 pisze:
Przypadkiem standardem niemieckim nie jest 19 mm?

19 i 16.

W półkach extendo z Peki zastosowano prowadnice tandem grasa, działają lepiej niż Blum. Natomiast nowe prowadnice do cienkich boków Bluma chodzą rewelacyjnie.Moim zdaniem lepiej niż te stare

Awatar użytkownika

Zawód: Jestem pilorzem :D
Specjalizacja: https://www.youtube.com/watch?v=SW8YwDs3aoY
mówisz o prowadnicach Movento ???

BWS stosujesz prowadnice GRASS? które polecasz do drewnianych szuflad? gdzie kupujesz?

Do boków legraboxa są prowadnice movento ?

Awatar użytkownika

Załącznik:
Tandem_Movento.png

W tej grafice powyżej jest szuflada Tandem. Napiszę o co chodzi. Jak wszyscy tu wiedzą maksymalna grubość boku pod dnem nie może przekraczać 16 mm. W pliku pdf (poniżej) znajdują się rysunki techniczne dla szuflad zrobionych w szafce o szerokości po zewnątrz 60 cm (światło szafki to 56,4). Ale w szafce tej jest siedem szuflad.
Załóżmy, że wszystkie szuflady w tej szafce są zrobione z płyty o grubości 16 mm. A wymiar zaznaczony zielonym kółkiem na zdjęciu powyżej i w pliku *.pdf to jest ścieniowanie boku pod dnem. Dlaczego tak ścieniowane jak 16 to jest OK? Powód jest prosty, bo komuś się tak zamarzyło zrobić i tyle. ;) . Grubości boków po ścieniowaniu to 16, 15, 14, 13, 12, 11 i 10 (rysunki są takie jakie są bo takie ma wymagania techniczne Dynalog. On nie uznaje podcinania boków. Ale to nie jest chyba problem).
A teraz najważniejsze. Wszystkie szuflady zostały zrobione z tej samej grubości płyty i są zamontowane w jednej szafce, która ma szerokość 60 cm jak już pisałem powyżej. To zwróćcie uwagę na wymiar zaznaczony czerwonym kółkiem, bo wychodzi na to, że każda z szuflad jest innej szerokości.
Dla 16 jest to 55,4, a dla 15 to już 55,2 i tak dalej, i tak dalej. Aż ostatnia z szuflad, ta z podcięciem boku do grubości 10 mm po zewnątrz ma szerokość 54,2.

To jest różnica aż 12 mm pomiędzy granicznymi (16÷10) podcięciami.

I dlatego najważniejszy wymiar jest ten w czerwonym kółku w moim poprzednim wpisie w tym temacie. Bo wystarczy, że płyta "16" nie ma 16 mm grubości bo spuchła tylko np.: 16,5 mm. I ten właśnie wymiar w szufladach Tandem i Movento jest ważny aby szuflada chodziła płynnie i nie obcierała o prowadnice, ani się nie zacinała podczas używania.
Załącznik:
DYNAPLAN_HSK0.pdf

piotr-gka pisze:
Takie szuflady robię ze sklejki 12 mm poklejone na lamelki 10. Boki o 20 mm wyższe niż przód i tył.
Dno ze sklejki 4 mm. [...]

Dynalog "twierdzi", że maksymalna różnica pomiędzy bokiem, a przodem nie może być większa niż 11÷15 mm (w zależności od użytych prowadnic) plus dno. A Ty masz 16. Dobrze to działa?

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Awatar użytkownika

Zawód: Jestem pilorzem :D
Specjalizacja: https://www.youtube.com/watch?v=SW8YwDs3aoY
Karol no myślałem że mówimy o prowadnicach krytych temu pytam o muuuuwento. Legrabox to chyba ciut inna bajka niż kryte movento.

Dobrze działa.
15mm zakrycie prowadnicy
4mm dno
1mm obniżenie o promień zaoblenia boków.

Awatar użytkownika

Kolego Omen, o ile dobrze zrozumiałem twoje rozterki odnośnie szerokości szuflad
Podstawą jest wewnętrzny wymiar (poniżej dna) - musi umożliwiać nałożenie szuflady na prowadnice. Zewnętrzny ma być jedynie taki, aby bok się zmieścił w 16 mm, chociaż widziałem też prowadnice do płyty 18 mm. Jeśli np. zrobimy 2 szuflady - 1 z płyty 16 mm a drugą ze szkła 6 mm, obie będą prawidłowe pomimo. że będą się różniły wymiarem o 20 mm.

Awatar użytkownika

Ostatnio jak byłem na rozdawaniu katalogów przez Bluma (dawno to było), była tam szuflada na wystawie na prowadnicach chyba Movento jako eksponat. I to jak chodziła było wręcz idealne, moje nie chciały tak chodzić. A przecież korzystałem z instrukcji jak to robić i tak robiłem jak jest tam napisane. Teraz mogę się przyznać, że to była moja pomyłka bo nie stosowałem się jednak do wszystkiego. Uznałem, że jak robię z "16" to ten "dodatkowy wpis" +0,0 mm ÷ - 1,5 mm już mnie nie dotyczy. Nie robię często takich szuflad i rozpracowanie tego trochę mi czasu zajęło. Te szuflady robię z "16" białej lub szarej (w zależności od klienta). W instrukcji napisane jest bok max "16", prawda? Ale zdarza mi się, że (dlatego tak długo rozpracowywałem) płyta miała więcej niż 16 mm. Kolejnym utrudnieniem było wiercenie otworu z tyłu i mocowania uchwytu z przodu. Nie mogłem tego zrozumieć, dlaczego wyznacznikiem tych obu rzeczy nie jest liczenie od zewnętrznej strony szuflady tylko od wewnętrznej strony boku pod dnem. Jak szuflady chodziły inaczej niż ta na wystawie to kombinowałem z podcięciem boku. Może za mało podcinałem, a może za dużo. A otwór z tyłu i mocowanie z przodu tak sobie wędrowało, raz bliżej środka, raz bliżej brzegu.

Zmiana nastąpiła dopiero jak stwierdziłem, że dość tych doświadczeń i najwyższa pora sprawdzić co na to "twierdzi" Dynalog. To na początek szuflada z płyty "16" bo z takiej robię i okazuje się, że wszystko "robię dobrze". Na następny ogień poszła biała "12" bo też jest łatwo dostępna. Uważałem, że to czy "16", czy "12" to jest podcięcie boku na grubość pod dnem bo szufladę równie dobrze mogę przecież zrobić z "18". I jakie było moje zdziwienie, że szerokość szuflady jest inna. Niby wynika to wszystko ze wzoru SKW = LW - 42 i wyniku jaki wychodzi. Ale wtedy mnie oświeciło, że cieniowanie boku nie może być wg mojego uznania i robione "na co 1 mm" tylko to mam liczyć w przedziałach uwzględniających dziesiąte części milimetra.

Teraz jak robię szuflady z "16" to w pierwszej kolejności biorę suwmiarkę i sprawdzam grubość, czy rzeczywiście ma ona dokładnie 16 mm grubości. Następnie ścinam podcięcie pod dnem do grubości 15,6 mm, a przód i tył szuflady dostosowuję do grubości płyty. Bo 0,5 mm więcej na grubości płyty to w sumie aż 1 mm więcej na szerokości szuflady.

I wreszcie szuflady zaczęły chodzić tak jak te na wystawie. I tip-ony z synchronizatorami lub bez wreszcie porządnie działają. A prowadnice nie chodzą tak, jakby ktoś w nie piachu nasypał.

Administrator
Awatar użytkownika

My nie mieliśmy tych problemów, bo postanowiliśmy już od pierwszej szuflady, że zrobimy ją dobrze.

SETA rotfl

:):):)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 115 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.