TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 26 maja 2018, 03:23

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Na stolarnię dotarło stare biurko, które było świadkiem pierwszych kroków mojego taty w własnym biznesie. Było to około 46 lat temu, a już wtedy to biurko czy też sekretarzyk nie było nowe, tylko już z jakąś historią. Ostatnio od wielu lat stało sobie służąc za półkę na wszystko na tartaku. Od karteluszek po przekładki, śmieci, aż po złom. Dorosłem do momentu, w którym chciałbym je odtworzyć, poddać renowacji. Mam świadomość, że ów mebel może nie stanowić wartości materialnej i jego odnowienie jest ekonomicznie nieuzasadnione, lecz czuję pewien sentyment do tego mebelka, które dało podstawy do tego czym dzisiaj się zajmuję. Szuflady także są nadgryzione zębem czasu ;). Roleta, która zamykała wszystko odkąd pamiętam nie była używana i teraz nie da rady jej wyciągnąć, choć z tyłu jest w niezłym stanie. Wykonałem pierwszą próbę szlifowania boku papierem gradacją 180 i bardzo ładnie pokazuje się dębowe oblicze.

Czy ktoś zechciałby udzielić kilku rad w drodze do odnowienia tego "starocia"? Nigdy nie brałem się za tego typu rzeczy i nie chciałbym, żeby poprzez złe operacje efekt końcowy znalazł się w piecu bo było by mi bardzo głupio, przykro.
Najwięcej chyba do powiedzenia będzie miał tutaj Karol Kopeć i do niego z prośbą najbardziej spieszę, aczkolwiek każdy kto ma coś ciekawego do powiedzenia niech się wypowie. Za wszystkie uwagi, porady z góry dziękuję!

https://plus.google.com/photos/10428509 ... 0862651009

"Mam świadomość, że ów mebel może nie stanowić wartości materialnej i jego odnowienie jest ekonomicznie nieuzasadnione" i to jest słuszna idea :)

Spróbuj zdjąć nadstawkę z blatu - ułatwi to renowację blatu jak i nadstawki. Świetnie, że zachowała się jedna szuflada - będzie wzór .
Z prawej chyba uszkodzona jest konstrukcja przy szufladzie. Trzeba to rozbić , wyczyścić, doszczelnić i ponownie skleić. Kleje glutynowe puszczają po działaniu denaturatu - można wstrzyknąć strzykawką z igłą.
Uważaj na ewentualne elementy fornirowane - trzeba je zmyć a nie szlifować "rotacyjną" .
Blat jest z doklejką ?

Ogólnie świetny mebel i po remoncie będzie służył wiernie przez wiele następnych lat.

Awatar użytkownika

Brakuje tylko jednej szuflady, reszta niewidoczna na zdjęciu ;)
Blat jest dokładnie z doklejką jak piszesz. Z tego co widzę, to blat tej nadstawki jest fornirowany.
Dopatrzyłem, że szuflady miały mechanizm, który podczas zamknięcia rolety blokował je wszystkie.

Awatar użytkownika

Szczęściarz, robota co prawda trudna, ale dająca wiele satysfakcji :)
Podobnie jak Karol, zacząłbym od niewielkiej rozbiórki. Znacznie ułatwi to choćby czyszczenie płycin i pozwoli uruchomić roletę. Oczywiście bez przesady, bo np. szuflady rozbierałbym tylko w ostateczności.
Zaopatrz się w masę małych ściereczek do zmywania. Często przydają się też wymienne noże do tapet albo do wykładzin (pojedyncze, dość grube żyletki) jako małe cykliny.
Podejrzewam też, że całość jest politurowana i jeśli chcesz to zachować a wcześniej nie politurowałeś, to najpierw poćwicz różne stopnie wykończenia na czymś innym, bo to do prostych wykończeń nie należy.

Politura do mebla użytkowego to zły pomysł. Polecam lakiery do parkietów . Nie ma problemów z rozlaną kawą czy gorącym kubkiem.
Ja uwielbiam politurę, ale nie na przedmiotach codziennego użytku.

Chronią znakomicie mebel a można je łatwo usunąć zmywaczem. Więc wszelkie prawidła sztuki konserwatorskiej są w tym wypadku zachowane :).

Administrator
Awatar użytkownika

Postaw biurko koło pieca. Przyjdzie zima i sprawa się wyjaśni. :roll:

YODA

+1000

Zawód: chemik
Specjalizacja: drewno lite, ręczna obróbka, amatorszczyzna:)
Książka "Odnawianie starych mebli" J. Rzymowskiego da Ci odpowiedzi na wiele pytań. Niedroga a bardzo treściwa. Kiedyś odnawiałem starą komodę i byłem w tym temacie zielony, ta książka bardzo mi pomogła.

Awatar użytkownika

klechu a masz jeszcze tą książkę? bo obecnie nakład jest wyprzedany

Gdybyś była zainteresowana: "Meble. Naprawa i odnawianie" Ireny Swaczyny w pdf-ie - możesz znaleźć na Chomiku.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.