TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 21 maja 2018, 05:58

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Remont podłogi

Mam w domu ok. 80-letnią podłogę, która wygląda mniej więcej tak.

Obrazek

Jest to sosna, od początku malowana farbą olejną. Układana na pióro i wpust i przybijana do legarów. Grubość – wydawało mi się, że 2 cale, ale chyba trochę mniej.

Przymierzam się do jej remontu. Na początek chciałbym się zająć korytarzem – tak na próbę.

Chciałbym wszystko opalić, wyszlifować, zabejcować i polakierować.

Największy problem będą stanowiły fugi. Podłoga jest rozeschnięta, a szerokość fug jest bardzo różna. Od 0,5 mm do 5 mm. Średnio ok. 2-3 mm. Fugi były szpachlowane tradycyjnym kitem, który się rozeschł i się wykrusza.

Chciałbym fugi wyskrobać (chyba muszę zamówić o ślusarza jakiś specjalny skrobak o różnych szerokościach ostrza), przeszlifować wnętrze papierem ściernym na blaszce (np. na płaskiej prostokątnej cyklinie) i zalać żywicą zabawioną bejcą (w kolorze podłogi).

Czy to ma sens?

Przejrzałem trochę sieć i alternatywy są następujące:

1. Oczyścić fugi i zostawić je „puste” – widziałem takie rzeczy na zdjęciach, wg mnie paskudnie to wygląda. W otworach zbierają się śmieci, wilgoć i ew. robactwo.

2. Oczyścić fugi i zaszpachlować je szpachlą do drewna, jakąś bardziej płynną?

3. Wyfrezować fugi na jeden wymiar – np. 4 mm, przyciąć odpowiednie klinowate listewki (szer. 4,5 mm) i je wkleić w fugi. Z tym, że z frezowaniem niewiele miałem do czynienia. Trudno byłoby ustawić prowadnice, a frezowanie z 0,5 do 4mm, to trochę niszczenie deski.

Będę wdzięczny za wszystkie wskazówki.

Sprawa była już opisywana na forum.

http://technikistolarskie.pl/forum/viewtopic.php?f=64&t=397

Wątpię, żeby ktoś robił podłogę z 2 calowej deski (50-tki) . To raczej materiał na drzwi.

Przeczytałem polecany wątek, ale mam trochę szczegółowych pytań, np. czy zalanie fug żywicą jest technologicznie uzasadnione, a jeśli tak to jakiej żywicy najlepiej użyć?

Chcesz mieć podłogę czy stonkę?

Ja nie zalecam żadnych żywic, co najwyżej niewielkie wypełnienia masą parkieciarską lub szpachlą.

Żywica byłaby barwiona bejcą, którą później bejcowana byłaby podłoga, czyli kolor byłby zbliżony.

A ty jak być rozwiązał sprawę fug?

Awatar użytkownika

Zawód: przemytnik
Specjalizacja: mącenie
zbliżony? może jak być bardzo się przyłożył, byłby zbliżony przez jakiś czas, a u upływem lat różnica stawała by się coraz bardziej widoczna i w efekcie widok byłby tragiczny.

Najlepiej IMHO to podłogę rozebrać i ułożyć ściślej od nowa

Rozebranie i złożenie, to byłaby najbardziej skomplikowana operacja, której wolabym uniknąć. Deski łączone na pióro - wpust i gwoździe (bite do legarów). Bardzo trudno będzie to rozebrać i bez poniszczenia desek chyba nie bardzo się da. I jak będą się zachowywały deski przybite 80 lat temu po rozebraniu? Ktoś mi mówił, że mogą się poskręcać.

Dodam jeszcze, że pod podłogą jest 40-50 cm powietrza i goła ziemia. Fugi trzeba szczelnie czymś wypełnić, bo od dołu delikatnie podwiewa.

A gdyby tak do 3/4 zalać żywicą, która zwiąże i uszczelni całość, a na to jakąś bardzo dobrą szpachlę w kolorze drewna (ciemna sosna), ew. jakąś masę na bazie pyłu. Na to bejca i lakier?

"...że mogą się poskręcać.." ze śmiechu ???

Masz w głowie ułożona technologię i nasze gadanie tego nie zmieni. Nikt o zdrowych zmysłach nie zaleci Ci zalania fug żywicą z uwagi na późniejsze problemy, nie tylko estetyczne.

A jakie dodatkowe problemy mogą być następstwem zastosowania żywicy? Może to głupie pytanie, ale ja nie jestem technologiem drewna.

Awatar użytkownika

Kiedyś bawiłem się w wybarwianie żywicy i mimo zużycia 2-3 małych opakowań nie udało mi się uzyskać koloru, który by się nie odznaczał od koloru drewna. Poza tym jest ona trudniejsza w nakładaniu i obróbce od kitu/szpachlówki. Żywica jest bardzo fajnym materiałem, ale nie do wszystkiego.
Zrób sobie próby z żywicą i szpachlówką gdzieś na boku, w niewidocznym miejscu albo w ogóle na innych deskach. Prób czasowych oczywiście nie zrobisz, ale zobaczysz wady i zalety obu materiałów i wtedy wybierzesz... szpachlówkę czy tam inną masę :)

"A jakie dodatkowe problemy mogą być następstwem zastosowania żywicy? "

Ano sam napisałeś w pierwszym poście. Żywica to twardsza odmiana szpachli.

IMHO najlepiej kup lub pożycz pilarkę ręczną. Przybij długa prostą listwę i bazując na niej zatnij piłą szczelinę, żeby miała równą szerokość. W szczeliny wbij na kleju listewki. Smarujesz tylko jedną stronę = kleisz do jednej deski. Zacięcie płytkie = do pióra / wypustu . Można też uzyskać efekt okrętówki śródziemnomorskiej wklejając ciemne listewki, ale jest to kwestia gustu. Trzeba dobić gwoździe przed szlifowaniem. Wynajmujesz cykliniarza ( mały koszt z m2) i potem to już się możesz zabawiać w malowanie pędzelkiem samych listewek, coby je dobarwić.

O idelany kolor raczej będzie bardzo trudno. Zastanawiałem się nawet, czy aby specjalnie nie skotrastować koloru fugi z kolorem drewna - tak by uzyskać świadomy efekt wizualny, ewentualnie próbować uzyskać na fudze jakiś kolor dopełniający. Komponowanie kolorów to również ogrom wiedzy.

Od kilku lat mam do czynienia z żywicami poliestrowymi i szpachlami dwuskładnikowymi (Novol) i mam o nich dobrą opinię. Przeszukałem trochę internet na frazę: "negatywny wpły żywic syntetycznych na drewno" i nic nie znalazłem.

Nanomiast moje doświaczenia z używaniem gotowych szpachli są negatywne - zpadają się, są kruche. Co prawda korzystałem tylko z tych dostępnych w marketach budowlanych, a tych bardzo dobrych tam nie ma.

Tak czy inaczej, nawet przy stosowaniu gotowych szpachlówek, fugę należałoby czymś zagruntowa/zaimpregnować, bo idealnie nie da się jej wyczyścić.

Pisaliśmy równocześnie, dzięki za podpowiedzi.

Ja pracują tak z nowymi jak i ze starymi obiektami. Widzę, co się dzieje z żywica po 10/ 20/ 30/ 40-u latach. Drewno pracuje a żywica prawie nie i stąd są problemy na styku tych dwóch materiałów.

Często takie spoiny wystają lub tona w powierzchni, co skutkuje szorstkością powierzchni.

A jeśli chodzi o szpachle o podobnej charakterystyce co drewno, to które byś polecał?

Do małych ubytków Clou.

Awatar użytkownika

Specjalizacja: 12/70
Uparłeś się na szpachlę ? Chcesz iść po najmniejszej linii oporu.
Karol dobrze Ci radzi.Nie chcesz zrywać podłogi to najlepszy efekt osiągniesz wklejając listewki.
Najlepiej zrobione z równie starej dechy.Po cyklinowaniu wygląda naprawdę ładnie.
Wszelkie szpachle wykruszą się po czasie.
Jak dasz szpachle elastyczne, to jeszcze gorzej to wygląda.
Ubytki najlepiej zaszpachlować pyłem ze szlifowania wymieszanym z lakierem.

Rozważam również kwestię listewek, ale jak pisałem w pierwszym poście, szerokość fug waha się między 0,5 a 5mm. Frezowanie wszystkiego do 5 mm, to jednak również niszczenie materiału.

Awatar użytkownika

ABan pisze:
Frezowanie wszystkiego do 5 mm, to jednak również niszczenie materiału.

Cyklinowanie tak starej podłogi to też około 5mm.To może zostawmy tak jak jest? :d

Awatar użytkownika

Karol Kopeć pisze:
IMHO najlepiej kup lub pożycz pilarkę ręczną. .

pilarką nie dojedzie do ścian, a tam gdzie scian nie ma i tak nie zatnie na równą głębokość przy końcach dechy, lepiej zrobić rowek frezarką np. Makita 3709

Ja na próbę, w korytarzu chcę to zrobić szlifierką mimośrodową. Zobaczę jak to wyjdzie i później będę się zastanawiał nad całością.

Kota można głaskać na wiele sposobów szczerbol

Wcześniej opalę tą starą farbę. Farby jest dosyć grubo i drewno pod nią jest gładkie, tylko w kilku miejscach mocniej się wytarło - tak do 1,5 mm.

Awatar użytkownika

ABan pisze:
w korytarzu chcę to zrobić szlifierką mimośrodową

To chyba żart? :)
Czołgiem i płótno z grubym nasypem.Szlifierkę mimośrodową zostaw na sam koniec.

Dzięki za rady. W cyklinowaniu nie mam żadnego doświadczenia.

Awatar użytkownika

nawet czołgiem będzie ciężko, bo lakier/farba będzie szybko zabijać papier, może strugiem elektrycznym dało by radę zdjąć pierwszą warstwę.

Karol Kopeć pisze:
"Wynajmujesz cykliniarza ( mały koszt z m2)

najlepsze i najtańsze wyjście, ale nie lubią przyjeżdżać do kilku metrów (czy nawet kilkunastu).

Czołg to zdaje się szlifierka taśmowa.

Awatar użytkownika

Ja jednak chyba pokusiłbym się o rozebranie i ponowne złożenie podłogi. Wydaje mi się, że w ten sposób uzyskasz najlepszy efekt. Zwłaszcza, że możesz zrobić eksperyment na małej powierzchni, w przedpokoju (korytarzu).
Każdy inny sposób, acz w jakiejś mierze skuteczny, to jakby łata na portkach.

Jest jeszcze jedna korzyść z demontażu jak sądzę - sprawdzisz stan legarów, pozbędziesz się śmieci, poprawisz co trzeba poprawić itp.

Problem może być z wyjęciem pierwszej deski, potem powinno pójść dość łatwo.

Wiem, że to byłoby najlepiej, ale problemów z rozbieraniem byłoby prawdopodobnie dużo. Musiałem rozebrać kiedyś trochę starych listw przypodłogowych i te stare gwoźdze marnie wychodzą. Do tego deski są jakby trochę pofalowane (prawo-lewo; fugi nie są identyczne na całej długości) i nie wiem, czy po rozebraniu dałoby się je ułożyć idealnie bez fug.

Awatar użytkownika

Zawód: Stolarz
I może coś ciekawego znajdziesz pod podłogą? Lepiej żeby to było coś niż ..... :D

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.