TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 21:47

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Mieczowanie
Post: 26 lut 2015, 15:45 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2014, 15:39
Posty: 206
To co to jest zręb?
Odpuszczam, nie chcę nadużywać Twojej wyrozumiałej cierpliwości (ew. cierpliwej wyrozumiałości :d ).
Poczytam, i jeśli pozwolisz wrócimy do rozmowy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Mieczowanie
Post: 26 lut 2015, 15:54 
antoni

Pytaj bez "ozdobników wypowiedzi" :) to chętniej odpowiem :) .

http://pl.wikipedia.org/wiki/Konstrukcja_wie%C5%84cowa


A różnice w stosowaniu słów zręb / zrąb są regionalne. Tak samo słowo tybel / dybel oznacza drewniany kołek usztywniający belki w ścianie zrębowej .


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Mieczowanie
Post: 26 lut 2015, 16:06 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2014, 15:39
Posty: 206
Karolu, będę się starał.

Dobrze zrozumiałem: zrąb=zamek?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Mieczowanie
Post: 26 lut 2015, 16:34 
Węgieł to naroże ściany zrębowej.

Sam węgieł można uzyskać stosując różne złącza . Wyższą techniką są węgły na zamek i na czop kryty .

Tu masz kilka szkiców najczęstszych rozwiązań wykonania węgła zrębu . Uwaga, "węgieł na słup" lepiej nazywać węgłem sumikowo-łątkowym....

http://www.laliny.mazowsze.pl/zab.htm


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Mieczowanie
Post: 26 lut 2015, 16:59 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2014, 15:39
Posty: 206
Wielkie dzięki. Poczytam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Mieczowanie
Post: 26 lut 2015, 19:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2013, 15:34
Posty: 113
Lokalizacja: wschód Polski
A skoro mowa o niewystępujących na wschodzie podwójnych mieczach, to zauważyłam też, że tylko nieliczne domu są robione z zamkiem krytym. Zastanawiam się dlaczego nie było to popularne. Z uwagi na pracochłonność? ale tyle samo czasu trzeba poświęcić na dobrze dopasowanego zrębu jaskółkowego czasami zwanego rybim (jak na rycinie, co Karol podesłał). A może dlatego, że kunszt ciesielski kunsztem ciesielskim a jak nie widać, to jak ktoś miał docenić? Może nie robiono tak zbyt często z powodu zasady: po co się trudzić, jak i tak nikt nie zobaczy :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Mieczowanie
Post: 26 lut 2015, 20:08 
Cofając się do pradziejów, przyjmuje się, że konstrukcja zrębowa pojawiła się na terenach polskich gdzieś w VII w n.e. i zaczęła wypierać starsze systemy. Wcześniejsze konstrukcje, czyli słupowo-plecionkowa i sumikowo-łątkowa były dalej stosowane. Co więcej ściany plecionkowe spotykano jeszcze na głębokiej prowincji w XX wieku.

Co spowodowało sukces konstrukcji drewnianych ? Łatwość pozyskania surowca, niska cena, bliskość lasu itd.

Co prawda , możemy mówić o wysokim poziomie techniki we wczesnym średniowieczu ( Biskupin , wały śląskie itd ) , co potwierdzają wykopaliska, jednakże daleko im do poziomu ciesielstwa zawodowego z XV w i wieków późniejszych .

W XV w cieśle zawodowi stosowali zamki i czopy kryte, co znacznie zwiększało sztywność konstrukcji. Tylko najlepsi cieśle stosowali czop kryty i zwykle do budowy kościołów lub dużych budynków. Rozwiązania wcześniejsze , czyli węgły bez czopów i zamków stosowano równolegle w ciesiołce wiejskiej - i trwało to do XX w.

Tak że kryty czop to wyznacznik średniowiecznego mistrzostwa ciesielskiego , ale już o tym pisałem :)


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Mieczowanie
Post: 27 lut 2015, 09:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Karolu, po części masz rację, tyle że ta nasza historia pokręcona jest jak ustawa o baranich rogach.
Trochę mnie zdołowałeś , ale będę stał przy swoim, miecze piastowskie są nasze polskie a inni się na nich wzorowali. :) :) :)
Chcę wam pokazać kilka domów przysłupowych jakie udało mi się upolować.
Pierwsze zdjęcia to Sulików, domy przysłupowe charakterystyczne dla terenów XIX-wiecznych Górnych Łużyc, jest ich podobno setki, oraz okolice Weissenbergu dom w trakcje remontu.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Mieczowanie
Post: 27 lut 2015, 10:30 
Nie ma się co dołować :) popatrz jedynie na książkę prof. Zubrzyckiego przez filtr nowych informacji i odkryć naukowych, a zobaczysz całkiem inną, ciekawszą sferę rzeczywistości.

A od kiedy Śląsk to rdzenne ziemie piastowskie :) ??? :) :)

Jakby Ślązacy wzorowali się na rozwiązaniach piastowskich, to by mieczowanie zdwojone było na terenach piastowskich, a nie jest, czego dowodzą wszystkie Twoje fotki.

Weź pod uwagę, że mistrzostwo ciesielskie przyszło z zachodu a nie ze wschodu , jak próbowano nam wmawiać przez prawie 40 lat :) :)

Domy przysłupowe to szczególna konstrukcja przywleczona do Polski przez osadnictwo niemieckie.

Znajdziesz je głównie w okolicy Rzeszowa ( w Skansenie w Kolbuszowej jest kilka oryginalnych obiektów :) ) i na Śląsku ( co widać na Twoich fotkach ) Jest jeszcze kilka enklaw w północnej Polsce ale to można pominąć.

Z tym, że Rzeszowiacy nie stosowani mieczowania zdwojonego. Oto kilka fotek z prac remontowych, w których uczestniczyłem czynnie jako pracownik skansenu :)

Więc jeżeli Ślązacy wzorowali się na Rzeszowiakach to Im nie wyszło :) :) :)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Bystrzaki forumowe zarzucą mi, że dwie pierwsze fotki nie przedstawiają budynku przysłupowego. Odpowiadam : mylą się :) :) :)


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Mieczowanie
Post: 27 lut 2015, 13:29 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2014, 15:39
Posty: 206
Andrzeju, Karolu - dziękuję bardzo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Mieczowanie
Post: 27 lut 2015, 17:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
No, faktycznie im nie wyszło :) :)

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Mieczowanie
Post: 27 lut 2015, 18:38 
Co do budownictwa przysłupowego , to znakomicie się sprawdza przy podziale majątku . Jedno bierze chałupę a drugie dach . Dokładają niewiele i mają dwa domy w systemie prawie " tradycyjnym" .

Stodoła z fotek jest właśnie przykładem podziału spadku :)


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 42 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group