TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 19:45

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 21 wrz 2016, 21:02 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 17:22
Posty: 142
Lokalizacja: Sanok
Specjalizacja: Schody, mechanika
Temat był dość mocno rozwinięty na starym forum jednak z ciekawości chciałbym poznać Wasze aktualne sposoby docinania/montażu listew cokołowych przy schodach na beton.
Wyciannie nosków, wycinanie w listwach?
A może ktoś jeszcze coś nowego i prostszego wymyślił? 8)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 wrz 2016, 21:04 
Offline

Rejestracja: 02 mar 2015, 14:46
Posty: 798
Lokalizacja: Mazoffshe
Najlepiej walić listwe na stopień. Podstopień omijać. Nie nacinać. Bo to boli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 wrz 2016, 22:19 
Offline

Rejestracja: 17 cze 2015, 21:14
Posty: 301
Też interesuje mnie ten temat jak sobie z tym radzicie :) Odkąd pamiętam miałem problemy z zrobieniem R w listwie aby idealnie nachodziła na R w stopniu.
Próbowałem różnych sposobów również z nawiercaniem erki i późniejszym wycinaniem listwy na formatówce lub frezarce ale sposób to bardzo czasochłonny i niebezpieczny, a wychodziło nie tak dobrze jakbym chciał.
R wycinacie w poziomej listwie czy pionowej? łączycie na 45 czy prosto? Robiliśmy na oba sposoby i lepiej wychodził ten na prosto tak na moje oko.
Ważne że klienci zadowoleni ale zawsze mnie to bolało że można to zrobić lepiej, bo diabeł tkwi w szczegółach tylko nie wiem jak :) Do dyspozycji praktycznie wszystkie dostępne narzędzia do obróbki drewna z wyjątkiem tych sterowanych numerycznie, a mam problem z zrobieniem głupiej listewki. Pewnie sposób jest prosty ale czasami tak jest że ktoś dwoi się i troi, a rozwiązanie ma pod nosem tylko go nie dostrzega.
Ostatnio trafiły się betony i znów zagłębiam się w temat tym razem chyba wypróbuję metodę z frezem ale najpierw oczywiście zrobię próby :)

Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 wrz 2016, 00:18 
Offline

Rejestracja: 07 lut 2016, 22:52
Posty: 62
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie
Specjalizacja: schody
Ja też robiłem i na prosto i 45, zalezy jak klient sobie zyczy. Na prosto jest łatwiej ale trzeba malowac wyciete listewki w kawalkach, na 45 maluje dlugie listwy i wycinam na miejscu. Co do R stopien zaokraglam dopiero 2 cm od brzegu tak ze pod listwa mam kat prosty :) Wyciecie w listwie robie nacinając ukosnicą w dwoch miejscach (listwa na sztorc) i multitoolem odcinam. Szczersze chętnie poznam lepszy sposób bo wylistwowanie schodow zajmuje mi caly dzien :)

Akurat teraz mam robote na 45 bede zacinac, zastanawiam sie nad zrobieniem szablonu do frezarki z pierscieniem kopiujacym.. co o tym myslicie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 wrz 2016, 07:16 
Offline

Rejestracja: 02 mar 2015, 14:46
Posty: 798
Lokalizacja: Mazoffshe
Szablon świetny pomysł. Ustawiać od razu dwie pionową i poziomą i pyk frezarką. Trzeba by przetestować. Później tylko dociąć z długości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 wrz 2016, 07:24 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Robiłem takie hokeje w całości z mdf 12 fornirowanej. Wycięcie pod nosek robiłem frezem fi8 oczywiście frezarka z pierścieniem, a stopnie były zaokrąglone r4.
Na budowie doceniane tylko do długości i wysokości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 wrz 2016, 07:26 
Offline

Rejestracja: 02 mar 2015, 14:46
Posty: 798
Lokalizacja: Mazoffshe
A jak krawędź później fornirowałeś?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 wrz 2016, 10:17 
Offline

Rejestracja: 13 maja 2013, 22:55
Posty: 119
Zacinam stopień na głębokość ok 15 mm - w odległości od ściany na grubość listew


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 wrz 2016, 14:18 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Oklejałem na okleiniarce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 wrz 2016, 21:48 
Offline

Rejestracja: 04 wrz 2015, 20:42
Posty: 151
Lokalizacja: Wadowice
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Schody, balustrady
Sklejam listwy 6 cm w poziomie i 9 cm w pionie pod kątem 90 stopni, następnie mam przygotowany szablon przy pomocy którego wyfrezowuje kształt stopnia, potem tylko docinam z wysokości i z długości, listwowanie schodów - w zależności od koloru maksymalnie 4 godziny :)


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 wrz 2016, 22:54 
Offline

Rejestracja: 07 lut 2016, 22:52
Posty: 62
Lokalizacja: Zagłębie Dąbrowskie
Specjalizacja: schody
Freak pisze:
listwowanie schodów - w zależności od koloru maksymalnie 4 godziny :)

tak tylko dolicz jeszcze szlifowanie i malowanie krótkich listewek z czoła ;)
ja robie całą dniówkę jak zacinam na 45, jak przyjeżdżam z prostymi to jest szybciej u klienta ale dłużej na warsztacie.. ehh cos za cos :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 wrz 2016, 23:48 
Offline

Rejestracja: 30 sie 2016, 18:22
Posty: 13
Lokalizacja: Warszawa
Trochę z innej beczki, ale czy nie prościej jest zrobić pseudo-wange, niż bawić się w układanie listew?
Osobiście jestem zwolennikiem wykończenia schodów "po amerykańsku". Jestem ciekawy czy klienci w Polsce wybierają opcje z listwami ze względu przyzwyczajenia, czy po prostu z braku źródeł inspiracji.

Przyklejam 'skirting' do ściany, dosuwam stopien do pseudo-wangi, i nic nie wycinam.

Załączniki są przykładowe, i schody nie są wykonane przeze mnie.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2016, 05:57 
Offline

Rejestracja: 02 mar 2015, 14:46
Posty: 798
Lokalizacja: Mazoffshe
Bo w Polsce są domy z betonu a nie gipsu i drewna. Ciekawe czy dożyje czasu że to się odmieni. Fajnie było.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2016, 06:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Kiedyś robiliśmy schody z imitacjami policzka. Teraz nikt tego nie chce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2016, 07:32 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
Ja robiłem schody na beton z policzkami tyle że roboty dużo więcej jak przy listwach. Koszta dla inwestora też dużo wyższe.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2016, 08:52 
Offline

Rejestracja: 30 sie 2016, 18:22
Posty: 13
Lokalizacja: Warszawa
Raca, mam dom z gazobetonu, i stopnie wylane z betonu, 120x30x6. Na betonowych stopniach wypoziomowane wkręty do betonu, a na nich stopnie dębowe. Pianka pomiędzy. Różnica między amerykańskimi gipsami, a polskimi bunkrami, nie taka straszna :)

Stol-Art - Estetyka, kwestią gustu klienta, i mogę być stronniczy, ale schody w polskich domach zawsze wydawały mi się takie niedokończone w porównaniu z amerykańskimi. Piszesz że "teraz nikt tego nie chce". Wybredni klienci :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2016, 10:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Kwestia mody. U nas 90% zleceń to samonośne konstrukcje dywanowe. Reszta to jeszcze większe dziwactwa a betonowych w zasadzie już nie robię.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2016, 12:51 
Offline

Rejestracja: 02 mar 2015, 14:46
Posty: 798
Lokalizacja: Mazoffshe
Widzisz bo tam jest inne podejslście. Inna moda. Inny styl. Te całe kasetony na ścianach. Mdf. Biało. Tapeta. U nas to się kojaży z tandetą. U nas aktualnie króluje "mniej znaczy więcej" . Tam się tak robi wszystko. To ma swoje określone nazwy. Style. Np taki hampton style. Weź wytłumacz grażynie i zbigniewowi co im mirek tynki kładł że dom się robi w jednym stylu żeby nie mieć kaszanki z cebulą. Więc walą sobie na ścianę imitację kamienia, schody szklane. I wygląda to trochę jak przychodnia dentystyczna. A w kuchni fronty dębowe ramowo płycinowe. Kwestia gustu. Dla mnie jesteśmy jako kraj postkomunistyczny jezzcze niewystarczająco estetycznie rozwinięci. Dopiero pokolenie internetu ma jakiś tam pomysł. Co widać po galeriach użytkowników. Nasi rodzice brali cokolwiek jeśli w ogóle trafiło do sklepu i się cieszyli. Nie było czasu na estetykę. Takie tam moje filozofie. Dwa systemy walutowe. EOT.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2016, 18:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 18:56
Posty: 149
kubik Na twoim drugim zdjęciu z czego masz te białe podstopnie? MDF?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2016, 19:51 
Offline

Rejestracja: 04 wrz 2015, 20:42
Posty: 151
Lokalizacja: Wadowice
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Schody, balustrady
Ramses pisze:
Osobiście jestem zwolennikiem wykończenia schodów "po amerykańsku". Jestem ciekawy czy klienci w Polsce wybierają opcje z listwami ze względu przyzwyczajenia, czy po prostu z braku źródeł inspiracji.



Nieraz mam pytania o tego typu wykończenie ale biorąc po uwagę czas potrzebny do wykonania a w efekcie wzrost ceny klienci rezygnują z tego - na zdjęciach są schody proste to pół biedy, a przy zabiegach to by mnie chu* strzelił.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2016, 19:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Policzek nie jest przecież bardziej wymagający. Montujesz go jako pierwszy a później dosuwasz stopnie. Ewentualnie wkładasz cały bieg z policzkiem i listwujesz od góry. Dla mnie to nie jest powód do podwyższania ceny. Jedyne co może się stać to można stopniem porysować policzek jeśli pasujemy się między ścianami, chociaż wtedy zamontowałbym cały skręcony z policzkiem odcinek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2016, 20:08 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
Stolart policzek nie jest bardziej wymagajacy od listew. No nie sądzę. Raz że materiał więcej niż na listwy z odpadków. Przygotowanie pod policzek całkiem inne. Pasowanie stopnia " Na styk" nie uznaję czegoś takiego . Stopnie wpuszczam w policzki 1 cm. Nie ma szpar dziur itp. Różnica u mnie znacząca dla klienta średnio 4 do 5 k. Te schody montowałem w elementach, każdy stopień osobno policzki itp. Ale aby to wykonać trzeba było zrobić przymiarkę i zmontować częściowo schody na surowo. Montaż we dwóch 3 dni z szybami . Te poniżej sam montowałem 1 dzień.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2016, 20:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Dlatego napisałem że wkładałbym cały bieg. To najprostsze i najszybsze rozwiązanie. Poza tym dla mnie dzień dłużej na montażu to nie jest jakaś straszna tragedia. Wyceniam tak by nie musieć później liczyć każdej spędzonej na montażu godziny. Oczywiście każdy dąży do usprawnienia technologii wykonywania i montowania swoich wyrobów, ale nie można też wszystkiego liczyć tak dokładnie ;)

Poza tym uważam, że policzek sklejany i skręcany do stopni od strony ściany nie wymaga czopowania :P W końcu leży na betonie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2016, 20:20 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
Tyle że z czasem mogą powstać szczeliny. Ostatnio właśnie poprawiałem po kimś schody. Zrobił właśnie na styk i powstały szczeliny do tego siadł ostatni stopień bo nie miał podparcia. A szkoda gadać uśmiał byś się po pachy jakbyś to zobaczył. Gdzieś powinienem mieć fotki od klienta jak mi przesłał do wyceny poprawkę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2016, 20:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Wczoraj też widziałem ciekawe schody. Montowałem nad nimi dywanówki. Co prawda były z cokołem, ale dużo to wykonawcy nie pomogło. Szczeliny przy noskach, nad stopniami, przy filarze wyszło krzywo to zamiast zrobić nowy stopień ( olejowany na heban z Osmo) został popełniony akryl w ilości na oko 12-14mm, a inwestorzy dopełniali pianki bo przed obrobieniem boków było widać że jest mało. W sumie nadal jest zdecydowanie za mało, bo stopień się rusza i wydaje dźwięk jakby był zupełnie pusty pod spodem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2016, 21:33 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
Znalazłem kilka fotek , niby miały być super a wyszło jak wyszło. Tu musiało być kilku wykonawców bo niemożliwe aby jedna osoba to robiła.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 wrz 2016, 09:30 
Offline

Rejestracja: 30 sie 2016, 18:22
Posty: 13
Lokalizacja: Warszawa
Kubik, jak ze stywnością balustrady ze szkła na zdjęciu nr 12? Chodzi o koniec balustrady, tam gdzie w tradycyjnych bywa słupek?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 wrz 2016, 20:18 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
Jak dla mnie to jest oki. Odchyłka przy ruszaniu w granicach 1 do 2 mm Tyle że tu akurat to szyba 10 mm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 wrz 2016, 21:26 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 17:22
Posty: 142
Lokalizacja: Sanok
Specjalizacja: Schody, mechanika
Stol-Art pisze:
Policzek nie jest przecież bardziej wymagający. Montujesz go jako pierwszy a później dosuwasz stopnie

Jeżeli ściany sa proste to owszem możma tak zrobic.
Natomiast jeżeli ściany są krzywe i jest położony na nich stiuk, którego nie można nigdzie uszkodzić to sprawa robi się juz bardziej skomplikowana.
Osobiście za imitacje wangi doliczam dodatkowe $$ bo nie wyobrazam sobie abym mial robić to w cenie cokolików.

Odnośnie cokolików to widze, ze nadal nikt nie wymyslil na to "złotego sposobu" :|


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 wrz 2016, 22:52 
Offline

Rejestracja: 30 sie 2016, 18:22
Posty: 13
Lokalizacja: Warszawa
Kubik - 1 do 2 mm to bardzo dobry wynik. Mówimy o obiążeniu użytkowym, czyli dorosła osoba wspirająca się o balustrade.
Na jaką głębokości osadziłeś szkło w fotce nr 12? Są tam ukryte okucia, czy tylko rowek?

Zauważyłem też że górny stopien nie licuje z podłogą. Powodem są panele podłogowe (podłoga pływająca), czy coś innego?
Z reguły klienci obawiają się ryzyka potknięcia o wystający stopien. Stosowanie różnego rodzaju listew aluminiowych, wygląda niezbyt korzystnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group