TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 09:28

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
Post: 22 wrz 2019, 08:16 
Offline

Rejestracja: 14 sie 2019, 05:25
Posty: 32
Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów ,jak łączycie zewnętrzne korpusy szafek wykonanych z płyty meblowej 18 mm (czasami dwóch płyt sklejonych do siebie) ? Jaki jest najlepszy sposób,żeby to zrobić dobrze,trwale i szybko. Do tej pory "męczyłem" się używając znaczników do połączeń kołkowych,ale nie jest to do końca sposób pozwalający na wykonanie idealnego połączenia na "lico". Lepiej kupić lamelownicę czy kołkownicę do takich połączeń,czy może ktoś korzysta z szablonów do połączeń mimośrodowych? Które połączenie będzie najtrwalsze i w miarę szybkie do wykonania?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 wrz 2019, 12:23 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
Lamelki + klej.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 wrz 2019, 14:10 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Domino i klej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 wrz 2019, 15:22 
Offline

Rejestracja: 14 sie 2019, 05:25
Posty: 32
A jaki klej polecacie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 wrz 2019, 15:33 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
Dowolny polioctanowinylowy.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 wrz 2019, 15:33 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Rakoll, wikol,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 wrz 2019, 19:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Piorun, a ile masz miejsca?
Seta radzi kupić lamelownicę. Dobra maszynka. Ale lamelka (20) wchodzi w jeden element na 10 mm. Duży plus to da się tu regulować przesunięcie elementów względem siebie. Minus to ich cena w porównaniu do kołków.

piotr-gka radzi Domino, a to większy koszt roboty. Lub posiadanie czasu i możliwości na robienie własnych kołków.

Kołkarka Mafella ale przynajmniej z jedną listwą bo tak to do kitu. Wtedy długo i mozolnie uczysz się dokładności. Zapomnij tu o przesuwaniu elementów. Ale plusem jest to, że nie musisz tego robić bo z założenia pracy tą maszynką wszystko musi pasować.

A na koniec (nie, nie wiertarka Atut/Iskra bo to jest maszynka nie dla wszystkich i tu na początku trzeba myśleć co się i jak robi a to nie jest szybko) polecam wiertarkę wielowrzecionową. Ale tu potrzebne jest miejsce na planie krzyża o ramionach długości równej najdłuższego elementu jaki robiłeś lub masz zamiar robić +40 cm na nieprzywalenie elementem w ścianę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 wrz 2019, 19:43 
Offline

Rejestracja: 14 sie 2019, 05:25
Posty: 32
Omen Chyba na początek zdecyduję się na lamelownicę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2019, 06:53 
Offline

Rejestracja: 14 sie 2019, 05:25
Posty: 32
SETA pisze:
Dowolny polioctanowinylowy.

Możesz podać nazwę kleju i producenta jakiego akurat Ty używasz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2019, 07:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 gru 2014, 16:29
Posty: 611
Lokalizacja: Beskid Żywiecki
Zawód: Byłem pilorzem :D
To nie ma znaczenia przy sklejaniu korpusów jaki dokładnie klej, one są wszystkie niemalże takie same. Ja używam Rakol GLX 3.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2019, 10:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
W poczuciu obowiązku i godności stolarskiej przypominam, że Lamelo system, czyli popularne ciastka, herbatniki, lamelki został wymyślony do wzmacniania połączeń kątowych, takich jak ramki obrazów, połączeń doczołowych, w których dwie deski są połączone końcami, łączenia formatek w kształcie litery „T”, konstrukcja szuflad, mocowanie listew i taśm krawędziowych, drobnych elementów itp.
Do łączenia korpusów meblowych wymyślono, jeżeli już musi być Lamelo, P-System tzn. Tenso -P , Clamex-P, Diwario-P, Bisco-P. Bisco-P może być również stosowany jako stałe połączenie z klejem PVA, jest stosowany w połączeniu z Clamex P, Tenso P, gdy wymagana jest siła docisku.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2019, 11:00 
Offline

Rejestracja: 13 maja 2013, 22:55
Posty: 119
Cytuj:
Do łączenia korpusów meblowych wymyślono, jeżeli już musi być Lamelo, P-System tzn. Tenso -P , Clamex-P, Diwario-P, Bisco-P. Bisco-P może być również stosowany jako stałe połączenie z klejem PVA, jest stosowany w połączeniu z Clamex P, Tenso P, gdy wymagana jest siła docisku.


Ja bym się nie zgodził z takim stwierdzeniem. Znam Lamelo chyba z trzydzieści lat i wtedy łączyło sie na drewniane lamelki ,a te wszystkie systemy z tworzyw sztucznych firma stopniowo później wprowadzała z biegiem lat .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2019, 11:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
tomekz pisze:
Ja bym się nie zgodził z takim stwierdzeniem.


Nie do tego je wymyślono. To, że ktoś je używa nie zgodnie z przeznaczeniem świadczy o nie znajomości tematu. Dziwię się, że gość z takim doświadczeniem zawodowym o tym nie wie.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2019, 15:01 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Andrzeju zaskoczyłeś mnie tym stwierdzeniem.
Normalnie to jakiś wierszyk, trochę sarkazmu, trochę żartu a tu bęc.Pojechałeś po kolegach jak po Danio. No i po co ?
Myślisz że przestaną to dziadostwo używać ? że przekonasz do solidniejszych połączeń ? Nic z tego.
Mają to używają ich sprawa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2019, 15:19 
Offline

Rejestracja: 13 maja 2013, 22:55
Posty: 119
No to mnie Andrzeju uświadom ,bym nie umarł w nieświadomości tematu ;)
Skąd masz tak wiarygodne informacje ,że stworzono narzędzie do tego a nie innego zastosowania .

Widocznie praktyka stolarzy znalazła jeszcze jedno inne zastosowanie. Robię Lamelo z 30 lat , gdzie w Polsce jeszcze tym nie handlowano a np. RFN-nie , stolarze składali szafki z laminatu z zastosowaniem tego urządzenia jak i w wielu innych sytuacjach. Osobiście widziałem , też tam robiłem , a że było dobre to kupiłem i nie było mi potrzebne zagłębiać tematu do czego zostało to wymyślone . :)
Czyżby tyle lat robiłem nie zgodnie ze sztuką stolarską ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2019, 16:16 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
piorun pisze:
SETA pisze:
Dowolny polioctanowinylowy.

Możesz podać nazwę kleju i producenta jakiego akurat Ty używasz.


Dekol EP20.
Bo akurat jest w najbliższej hurtowni i jest tani.
Wcześniej używałem 10 innych. Jeden pies.

Jak trzeba się wykazać odwagą cywilną, to trzeba.
Też nie miałem pojęcia, że na lamelki nie należy kleić normalnych szafek.
A tak dobrze skurczybyki trzymają.
Andrzej, jesteś Wielki...
... i już Cię mniej lubię.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2019, 19:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
tomekz pisze:
No to mnie Andrzeju uświadom...

Producent i pomysłodawca od sześćdziesięciu lat nigdzie nie informuje o zastosowaniu lamelek w węzłach konstrukcyjnych. Wskazuje wiele innych zastosowań, ale nie tam. Od sześćdziesięciu lat nikt nie wpadł na pomysł by zrobić certyfikat wytrzymałości, a mają go kołki, wkręty, konfirmaty i inne łączniki . Czy pomiar prędkości zrobiony suszarką bez homologacji jest wiarygodny? W konfliktowych sytuacjach pytanie o certyfikat jest kluczowe. O Niemcach mi nie mów, oni popełnili w swojej historii wiele głupot.

tomekz pisze:
a że było dobre to kupiłem i nie było mi potrzebne zagłębiać tematu do czego zostało to wymyślone


A skąd posiadłeś wiedzę o kołach, jak dobrać grubość i ich rozmieszczenie, dlaczego ma długość 35mm a nie 20mm itp.?

Tutaj masz całe spektrum łączników lamelo w jakich sytuacjach można je stosować, co zrobić by wzmocnić łączenie i jego wytrzymałość itp.

https://www.lamello.com/inspiration/app ... spiration/

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group