TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 17:53

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
Post: 26 sie 2016, 09:48 
Offline

Rejestracja: 04 kwie 2015, 16:20
Posty: 240
Szkoda, że nikt na forum nie pokusił się na zrobienie testów porównawczych tak jak się powinno badać połączenia. Jak po zakupie lamelownicy wykonałem kilka prób na jakiś odpadach i się do tych połączeń przekonałem. W technikum miałem możliwość przeprowadzania badań wytrzymałości różnych połączeń stolarskich w zaprzyjaźnionych warsztatach dawnych zakładów chemicznych w Oświęcimiu i wczorajsza dyskusja nasunęła mi myśl aby takie badanie osobiście wykonać i tu zamieścić, jednak po przekształceniu zakładów już nie ma takiej komórki. Wczoraj przeszukałem zasoby neta i nie znalazłem takich badań.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sie 2016, 11:55 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Ja tam wolę wszystkie szafki składać na 2 lamelki i 3 konfirmaty na złącze. . Wbrew pozorom wcale nie idzie wolniej niż na same konfirmaty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sie 2016, 12:48 
Offline

Rejestracja: 14 mar 2015, 17:50
Posty: 387
[quote="Andrzej"]Jeżeli gdzieś na forach ktoś napisał że stosuje lamelki to nie wiemy w jakich łączeniach je użył. Pewnym jest że, nie nadają się do łączenia korpusów mebli skrzynkowych wykonanych z płyty wiórowej.

Andrzej, mógłbyś rozwinąć tę myśl??? Dlaczego na lamele nie mogę złączyć wiórówki? Próbowałeś takie połączenie rozbroić?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sie 2016, 15:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Posłużę się tu cytatem Macieja Sydora:
„Powierzchnie robocze elementów połączenia nie stanowią idealnie gładkich płaszczyzn. Nieregularności powierzchni wynikają z naturalnej porowatości płyty oraz niemożliwej do uniknięcia niedokładności wykonania. Dodatkowo płyty drewnopochodne charakteryzują się tzw. „niespokojnością powierzchni” wywoływaną zmianą wilgotności otoczenia, a także zjawiskiem redeformacji sprasowanego materiału cząstek w miejscach ich krzyżowania się. Struktura geometryczna powierzchni płyt wiórowych zależy zatem nie tylko od właściwości warstw zewnętrznych, lecz w dużej mierze od właściwości głębszych warstw płyty. Zjawisko to zwane „telegraphingiem”, polega na powstawaniu powierzchniowych nierówności wywołanych pęcznieniem warstw wewnętrznych. Czynnikiem zwiększającym nierównomierność rozkładu chropowatości na przekroju płyty jest anizotropia stosowanych materiałów oraz nierównomierności rozkładu gęstości na przekroju płyty.”


Mowa o zastosowaniu lamelek jest opisana w poradniku dla ucznia pt. „Wykonywanie połączeń stolarskich”. Odnośnie badań wytrzymałościowych ,nie wiem gdzie je znaleźć i ich nie szukałem.
Ale jeżeli producent lamelek nie przewidział takiego zastosowania, czy ktoś je robił oprócz producenta? Niby po co? ;)

Jak ważny jest dobór odpowiednich łączników pokazuje ten rysunek.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sie 2016, 19:24 
Online
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
piotr-gka pisze:
niż na same konfirmaty.


Kiedyś raz skręciłem kuchnię na same konfirmaty wiercone z "palca" i do dziś nie mogę tego zapomnieć.
Dokonałem gwałtu na szafkach kuchennych... Wstyd mi za to.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sie 2016, 20:54 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
Pbstol na konfirmatach to jeszcze pikuś. Ja pierwszą kuchnie robiłem na wkrętach (zwykłe wkręty do drewna nie czarn uchy nie poszedłem aż tak po bandzie). Powiem tak masakra.
Dziś robię korpusy na trzy kołki domino i 3 konfirmaty(standard) jak ktoś bardzo nalega daje klej . Dla bardziej nie ufnych tylko kleje (bardzo rzadko). Skręcanie korpusu trwa nie dłużej jak 10min. W ty czasie frezuje otwory pod domino(przy wprawie nie potrzeba trasowania żadnego), przykręcam nóżki, wiercę otwory pod bolce na półki i skręcam korpus. Sztywność na domino jest taka że po połączeniu na kołkach (bez wkrętów) można korpus obracać i manewrować bez obawy pogubienia elementów. Po skręceniu nie ma opcji aby coś się przestawiło nawet o mm. Skręcanie szafek na same konfirmaty lub wkręty Asy i inne wynalazki nie wspominając o mimośrodach jest dla mnie porażką. Oczywiście na pewno wiele osób się z moim zdaniem nie zgodzi ale tak już mam. Wg mnie brak połączenia kołkowego w korpusach mebli wykonanych z wióra jest spapraną robotą.
To czy zastosujemy dodatkowo kołek ,lamelkę lub klocek domino jest sprawą drugorzędną nie mającą aż tak dużego wpływu na końcowy efekt.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sie 2016, 22:03 
Online
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 gru 2014, 16:29
Posty: 611
Lokalizacja: Beskid Żywiecki
Zawód: Byłem pilorzem :D
Z racji że dysponuję tylko lamelownicą robię tak jak Piotrek - 2 lamelki 3 konfidenty. Zdarza się wiercić z ręki.
Odnośnie łączenia na lamelki i badań w "Technologi Meblarstwa" znalazłem takie oto zestawienia.
Na rysunku 4-15 pod literką K jest złącze wpustkowe. Czy to jest to samo co lamelka ?????
Z tabeli 4-4 wynika że złącze wpustkowe w płycie ma większą wytrzymałość na rozciąganie niż złącze wykonane z drewna
Z drugiej strony w 86 kiedy wydawano tę książkę płyty wiórowe były zupełnie inne niż obecnie


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sie 2016, 23:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Rozmawiamy o połączeniach kątowych narożnikowych. Połączenia pół-krzyżowe to przegrody, wieńce wewnętrzne itp. Poza tym, nie bardzo rozumiem jak łączenie na styk jest mocniejsze od łączenia kołkowego?
Tu jest jedna siła niszcząca, rozciągająca, a są trzy.

solmyr pisze:
Czy to jest to samo co lamelka ?????


Nie


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 sie 2016, 05:14 
Offline

Rejestracja: 02 mar 2015, 14:46
Posty: 798
Lokalizacja: Mazoffshe
To co to są te wpustki? Obce pióro przez całość połączenia?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 sie 2016, 05:21 
Online
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Ostatnio zakupiłem fajne kołeczki. Wchodzą sztywno, jednoczesnie nie rozsadzając materiału. Aby je wyjąć z formatki muszę użyć kombinerek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 sie 2016, 09:01 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 sie 2016, 21:54
Posty: 19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
PBstol pisze:
Jak już tak porównujesz, to warto wspomnieć że kołkarkę też można kupić tanią. Za to domino już nie.


Możesz podać jakiegoś konkretnego producenta/model? Po wpisaniu w wyszukiwarce wujek Google pozostaje głuchy poza tymi kołkarkami Mafella...

PBstol pisze:
Ostatnio zakupiłem fajne kołeczki. Wchodzą sztywno, jednoczesnie nie rozsadzając materiału. Aby je wyjąć z formatki muszę użyć kombinerek.


Co to za kołki :?: Mógłbyś podesłać link, jeśli są dostępne online :?:


Małe OT..
Chciałem usunąć ten post ale nie widzę przycisku usuń w edytorze postu. W FAQ znalazłem tylko takie info:
W jaki sposób można zmienić lub usunąć post?
Jeśli nie jesteś administratorem lub moderatorem, możesz zmieniać i usuwać tylko swoje posty. Możesz zmienić post, naciskając przycisk Zmień znajdujący się przy danym poście.

Ze zmianą nie mam problemów ale jak usunąć swój post :?:


Ostatnio zmieniony 27 sie 2016, 09:04 przez MaciejGW, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 sie 2016, 10:19 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
Nie można usuwać. Musisz poprosić o to admina.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 sie 2016, 11:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
PBstol pisze:
Ostatnio zakupiłem fajne kołeczki.


Znasz łączniki do zbijania trumien? ścisków nie potrzeba :)
http://radzikowski.ovh.org/pdf/joints_pre.pdf

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 sie 2016, 12:11 
Online
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Tanią kołkarkę można było kupić w unimax. Jakość taka sama, jak tych lamelownic, które pachną ryżem.
Każda z tych maszyn posiada odpowiednik z górnej półki, za który trzeba zapłacić więcej. Nie bez przyczyny.

Kołki kupiłem z jednej z hurtowni w moim mieście. Najważniejsze w kołkach jest to, aby każdy był o takiej samej średnicy. Te ten warunek spełniają.
Wcześniej kupiłem w innym miejscu i jedne były za ciasne, inne za cienkie. Także jakość kołka też ma znaczenie.
Zauważyłem, że najlepiej pracuje się na kołkach z rowkiem spiralnym. Może przypadek, ale kiedyś takie miałem i były najlepsze.
Każdy kołek wchodził tak samo w płytę.

Andrzej
Przy dobrych kołkach wystarczy uderzyć gumowym młotkiem i się nie rozejdzie:) Tzn, nie odbija.
Dla pewności zaciskamy ściskiem jednoręcznym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 sie 2016, 12:35 
Offline

Rejestracja: 29 mar 2015, 20:16
Posty: 218
Lokalizacja: Stary Jaromierz
Zawód: stolarz
Specjalizacja: drewno lite
W moim przypadku wbijając kołek w drewnianą płytę muszę się często pożegnać z możliwością wyjęcia :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 sie 2016, 12:53 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 16:17
Posty: 1744
Wierć więcej otworów na zapas :)

_________________
Da mihi animas, caetera tolle


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 wrz 2016, 22:38 
Offline

Rejestracja: 14 lut 2016, 10:05
Posty: 118
nie widoczne połączenia konfirmaty, widoczne lamelki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 wrz 2016, 18:09 
Offline

Rejestracja: 14 mar 2015, 17:50
Posty: 387
Dla mnie to jak porównywanie wiertarki sds z wkrętarką.

Przecież to różne rozwiązania do różnych zastosowań. Co tu porównywać?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 wrz 2016, 21:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 sie 2016, 21:54
Posty: 19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Czy ktoś z Was posiada dokładnie taką lamelownicę (kształt/model) jak na załączonych zdjęciach i może polecić?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Widzę, że zmienia się tylko importer, naklejki, kolory plastików i cena, a cała reszta to to samo.

Czy lepiej wybrać tą FERM-a?
Obrazek

Nie chciałbym się po zakupie stwierdzić, że faktycznie stopa frezarki lata jak świński ryj po korycie rotfl jak to napisał jeden z forumowiczów w tym temacie. Niestety nie mam możliwości obejrzenia na żywo jakiejkolwiek frezarki nutowej (w Gorzowie nie udało mi się znaleźć żadnego sklepu/marketu w którym mają lamelownicę na miejscu) dlatego wolę spytać przed zakupem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 wrz 2016, 21:09 
Offline

Rejestracja: 05 paź 2015, 13:16
Posty: 475
ja miałem Ferma i nie bylem zadowolony może źle wtrafiłem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 wrz 2016, 21:14 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
To są zabawki do majsterkowania, anie do pracy. Można od czasu do czasu coś nimi zrobić.
Szukać używki lamelo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 wrz 2016, 21:16 
Offline

Rejestracja: 05 paź 2015, 13:16
Posty: 475
jaki model lamello? moze makite?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 wrz 2016, 21:26 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
lamello kosztuje dużo. Model w zależności od budżetu. Makita jest tania, podobno się sprawuje tyle że do lamello jej daleko.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 wrz 2016, 21:31 
Offline

Rejestracja: 05 paź 2015, 13:16
Posty: 475
wiem ze kosztuje np za 1400zl -1500 uzywke jaka polecasz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 wrz 2016, 22:16 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
Poszukaj classic. Podstawowa frezarka lamello. Sprawdzony system ale bez bajerów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 wrz 2016, 23:11 
Offline

Rejestracja: 05 paź 2015, 13:16
Posty: 475
Widziałem top21 za 1800zl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 wrz 2016, 05:52 
Offline

Rejestracja: 02 mar 2015, 14:46
Posty: 798
Lokalizacja: Mazoffshe
Akurat tego ferma miałem wczoraj w ręku. Bez rewelacji. Luzy są.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 wrz 2016, 10:30 
Offline

Rejestracja: 04 kwie 2015, 17:21
Posty: 2
Lokalizacja: Podkarpacie
Zawód: Wykształcony-Marketingowiec Z Pasji- Stolarz samouk
Specjalizacja: Płyciarz z aspiracjami.
Ferma mam od samego początku jak zaczynałem przygodę z meblami i powiem że da się nim pracować co do wykonania jakie pieniądze takie narzędzie, od kiedy mam Lamello o Fermie zapomniałem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 wrz 2016, 10:53 
Offline

Rejestracja: 14 mar 2015, 17:50
Posty: 387
Ja mam głupią makitę. Ale jak biorę do ręki lamelownicę kolegi za 200 zł to mam wrażenie, że trzymam w ręku młotek do wyburzania ścian. Jak miałbym tym pracować na codzień, to chyba bym się pochlastał.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2017, 20:56 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 sie 2016, 21:54
Posty: 19
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Panowie odświeżę trochę temat ;) . Kupiłem lamelownicę Wolfcraft. Właściwie to przystawka frezarska do szlifierki kątowej. Największą wadą jeśli ktoś by się nad nią zastanawiał jest brak płynnej regulacji kąta natomiast do korpusów nie jest to w ogóle potrzebne. Moim zdaniem nie ma luzów na prowadnicy. Na plus również frez wykonany ze stali chromowo-wanadowej. Jestem z niej zadowolony. Potrzebuję Waszej porady odnośnie dobrego wiertła do konfirmatów. Jakie polecacie? CMT? Hoegert (droższy od CMT)? a może coś innej firmy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 147 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group