TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 23:57

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
Post: 17 wrz 2018, 14:32 
Offline

Rejestracja: 21 wrz 2015, 12:36
Posty: 19
Cześć,

Mam sporą szafę w zabudowie, w której chciałbym zamontować łącznie 11 szuflad. Część z nich (konkretnie 6) ma służyć jako półki na buty, reszta jako miejsce na bieliznę i inne drobne rzeczy. Myślałem, aby zrobić to na wewnętrznych szufladach Blum Tandembox, konkretnie:
- 6 szuflad o wysokości M
- 3 szuflady o wysokości C
- 2 szuflady o wysokości D

Szuflady w korpusie o szerokości wewnętrznej 750mm, długość prowadnic L550. Do tego elementy dekoracyjne ze szkła na boki szuflad. Wszystko byłoby ok, gdyby nie cena w okolicach 3400zł za całość + ewentualnie 250zł więcej za szuflady w kolorze czarnym a nie szarym.

Szukać alternatywy czy jakoś to przeboleć i dać jednak tego Blum'a? Cenię komfort i jakość, ale gdyby coś niewiele gorszego było za pół ceny, to chętnie bym rozważył. Przykładowo z Rejs Comfort Box pewnie zamknąłbym się w 2000zł, ale tylko z relingami po bokach, bez szkła, ewentualnie z blachą. A może w ogóle coś innego?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 wrz 2018, 15:04 
Offline

Rejestracja: 17 cze 2015, 19:47
Posty: 183
Lokalizacja: Legnica
wycenili to chyba w najdroższej hurtowni w okolicy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 wrz 2018, 15:33 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Blum Tandem powinieneś kupić 11 sztuk za około 600-700 zł a jak byś się postarał to i może szkło jakoś byś zamontował. I wysokość szuflad robisz dowolną.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 wrz 2018, 15:39 
Offline

Rejestracja: 21 wrz 2015, 12:36
Posty: 19
Robię prywatnie, nie mam dostępu do cen hurtowych. Wycena ze sklepu internetowego, który na oko ceny miał jedne z lepszych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 wrz 2018, 18:08 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Blum Tandem to co innego niż Blum Tandembox.
https://centrum.meble.pl/p18696,prowadn ... gIAUfD_BwE
Tu masz 11x83 = 900 zl. Ja jako firma w szafach najczesciej używam łożyskowych GTV Versalite, 11x40 = 450zł :) na 100 sztuk jedna jest wadliwa fabrycznie a nie wadliwe w ogole sie nie psują. Ale wizualnie ładniejsze są szuflady na prowadnicach Tandem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 wrz 2018, 18:49 
Offline

Rejestracja: 21 wrz 2015, 12:36
Posty: 19
Ta cena, którą podałem na początku, była za Tandemboxy. Zapomniałem, że są przecież Tandemy, które do szafy będą jak znalazł :)
Blum ma jeszcze prowadnice Movento - różnią się one jakoś mocno od Tandemów?

W konfiguratorze Blum'a (https://e-services.blum.com) mam coś takiego jak "stabilizacja boczna" - co to jest?

Na liście rozkrojów mam:
- Długość wymiar stały: 556 mm
- Szerokość wymiar stały: 740 mm
- Grubość wymiar stały: 42 mm

Czy to znaczy tyle, że mam zrobić pełną skrzynię (dno, boki, tył i front) o takich wymiarach zewnętrznych?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 wrz 2018, 19:23 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 gru 2014, 16:29
Posty: 611
Lokalizacja: Beskid Żywiecki
Zawód: Byłem pilorzem :D
Danio, to co podałeś w linku to prowadnica tip on. Tandem 560h z blumotion kosztuje około stówki. Plus jeszcze sprzęgła, około 6 zł za komplet. Dodatkowo materiał na szuflady, koszt obróbki, czas montażu skrzynek. Moim zdaniem Tandem wcale nie jest tańszy od Tandem Boxa bez elementów szklanych.
Stabilizacja boczna jest istotnym elementem w przypadku szerokich szuflad, zwłaszcza z frontami z frezowanym pochwytem gdzie masz możliwość uchwycenia frontu nie tylko na środku ale również bliżej prawej lub lewej krawędzi. Otwierając w ten sposób szeroką szufladę bez stabilizacji, wymuszasz ruch tylko jednej prowadnicy. Stabilizacja pomaga uruchomić drugą prowadnicę szuflady. Podobnie jak synchro w tiponie.
Movento bierze na klatę 40 kg - 60 kg, Tandem 30- 50 kg, dodatkowo ma lepszą regulację na sprzęgłach i jeżeli się nie mylę lepszy mechanizm


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 wrz 2018, 19:39 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
No nie siedze w prowadnicach blum to malo wiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 wrz 2018, 19:48 
Offline

Rejestracja: 21 wrz 2015, 12:36
Posty: 19
Czasu montażu nie liczę, znajdę go ile trzeba. Nie mam jednak możliwości obróbki płyt, więc jedyna opcja to zamówienie z usługą rozkroju - tylko że tu każdy błąd może sporo kosztować. No chyba że najpierw zrobię jedną szufladę - jak będzie ok, to wtedy pozostałe.

Te szkła na bokach Tandembox'a nie są jakoś bardzo istotne. Chodzi o to, aby głębokie szuflady były "pełne", aby nic z nich nie wypadło.

Przy Tandembox'ie wymiary formatek dna i tyłu to sprawa prosta, ale przy tych Tandemach dalej nie do końca wiem, jak zrobić całą skrzynkę.

Plus Tandem'ów jaki widzę, to możliwość zrobienia szuflady tackowej - te 6 szuflad na buty w sumie mogłoby takimi być, więc pełne skrzynki byłyby dla pozostałych 5 szuflad.

Rozumiem, ze jak wewnątrz korpusu mam 750 mm, to synchronizacja boczna musi być.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 wrz 2018, 19:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 15:26
Posty: 1215
Lokalizacja: podbeskidzie
Specjalizacja: Liczy się ilość , a na jakość się liczy
Proponuje zrobić szuflady strong kulowe i dać pełne boki i dno 18 mm

_________________
Życia nie przewidzisz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 wrz 2018, 19:53 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2018, 01:09
Posty: 245
Movento ma regulację dodatkowo prawo-lewo.
Pod półki na buty, urzywam prowadnice rolkowe z bluma. Nie jest to pełen wysów, ale do butów nie musi być i jest tani. Półki na buty robię minimum 60 cm głębokie na dwa rzędy butów.
Szkoda tylko że te prowadnice są w kolorz białym lub brązowym i coś czego nie rozumiem, nie wszystkie z danego koloru są dostępne we wszystkich rozmiarach.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 wrz 2018, 21:12 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 gru 2014, 16:29
Posty: 611
Lokalizacja: Beskid Żywiecki
Zawód: Byłem pilorzem :D
Yuppy pisze:
Czasu montażu nie liczę, znajdę go ile trzeba.

to zrozumiałe, robisz dla siebie a nie po to żeby zarobić ;) ja staram się liczyć czas który poświęcam na wykonanie zlecenia.

Cytuj:
Rozumiem, ze jak wewnątrz korpusu mam 750 mm, to synchronizacja boczna musi być


Blum zaleca stabilizację boczna dla korpusów szerokości 90 cm. Teraz mogę się odnieść do wymiarów które podałeś wcześniej

Cytuj:
Długość wymiar stały: 556 mm

długosć ( głębokość ) szuflady wraz z frontem - 540 mm boczek + 16 mm front

Cytuj:
Szerokość wymiar stały: 740 mm

szerokosć całej szuflady

Cytuj:
Grubość wymiar stały: 42 mm

to nie bardzo rozumiem, ale 42 mm odejmujesz od szerokości wewnętrznej korpusu i uzyskany wynik to szerokość szuflady pomiędzy jej boczkami, grubość boczków 16 mm.

Cytuj:
dalej nie do końca wiem, jak zrobić całą skrzynkę

Dwa boczki ( czerwone ), tył/ślepy front ( żółte ) i dno ( niebieskie). Tutaj masz rysunki z katalogu http://publications.blum.com/2016/catal ... 51/#zoom=z" onclick="window.open(this.href);return false;
Zaplanować, przeliczyć i jazda.

Ewentualnie zamówić u stolarza jupi. Z luzem montażowym dna w załączniku trochę przesadziłem szczerbol


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 wrz 2018, 21:42 
Offline

Rejestracja: 21 wrz 2015, 12:36
Posty: 19
Dzięki za rysunki, przydadzą się :) Spróbuję oszacować koszt szuflad na tych Tandemach i potem zdecyduję, co dalej.

Chciałbym, aby front przykrywał trochę prowadnice, tj. aby dół frontu wychodził lekko poza skrzynkę. Trochę policzyłem i wyszły mi takie formatki (wysokość skrzynki przyjąłem jako zmienną H):

1) Bok skrzynki
- wymiary formatki: 540 mm x H
- grubość płyty: 16 mm
- wręgowanie: przelotowe 15 mm od dolnej krawędzi, szerokość wręgu 10,2 mm, głębokość wręgu 9 mm

2) Dno skrzyni
- wymiary formatki: 724 mm x 540 mm
- grubość płyty: 10 mm

3) Tył skrzyni
- wymiary formatki: 708 mm x H - 25 mm
- grubość płyty: 16 mm

4) Front skrzyni
- wymiary formatki: 740 mm x H + 10 mm
- grubość płyty: 16 mm (może być grubsza, nie ma to znaczenia)

Prośba o weryfikację, czy ma to sens i coś z tego złożę :)

solmyr pisze:
Blum zaleca stabilizację boczna dla korpusów szerokości 90 cm.

Czyli powinno być w miarę ok również bez synchronizacji. W zasadzie to chyba można zamontować ją później, więc najwyżej zobaczę, jak będzie bez i najwyżej domówię.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 wrz 2018, 22:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 gru 2014, 16:29
Posty: 611
Lokalizacja: Beskid Żywiecki
Zawód: Byłem pilorzem :D
Bardzo pięknie. Front 740 mm + 2 mm PCV + 2 mm PCV, na gotowo 744 po 2 mm wypuszczasz poza boczki. Szczelina między frontem a bokiem korpusu po 3 mm na stronę. Jak chcesz uzyskać mniejszą zwiększ wymiar frontu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 wrz 2018, 22:28 
Offline

Rejestracja: 17 cze 2015, 19:47
Posty: 183
Lokalizacja: Legnica
a nie prościej ściągnąć dynaloga ? który z tego co się orientuje jest free ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 wrz 2018, 23:20 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
Danio pisze:
No nie siedze w prowadnicach blum to malo wiem.


Przekleństwo na wszystkich forach internetowych - "Nie wiem, ale się wypowiem". :wall:

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 wrz 2018, 05:36 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Jak na wszystkich jak tylko na jednym jestem ;)

Dno skrzynki zrób 708 tak jak Tył i będzie bez wręgowania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 wrz 2018, 06:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 gru 2014, 16:29
Posty: 611
Lokalizacja: Beskid Żywiecki
Zawód: Byłem pilorzem :D
Partyzantka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 wrz 2018, 11:44 
Offline

Rejestracja: 09 paź 2016, 14:13
Posty: 76
...ostatnio wpadły mi w ręce szuflady Sevrola SevrollBox Slim...cena porównywalna do Amixa. Jak dla mnie do szaf idealny wybór, wygląda jak skrzynka z płyty 12mm-15mm.
https://www.sevroll.com/pl-PL/Content/Download/Ulotka_szuflady.pdf


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 wrz 2018, 15:25 
Offline

Rejestracja: 21 wrz 2015, 12:36
Posty: 19
Patrzę tego Dynalog'a, ale w "Wynik planowania -> Rozkrój" pokazuje mi jedynie formatki na korpus, a na szufladę jedynie wysokość, szerokość i długość skrzynki, bez dokładnego podziału na formatki.

Co z tym wręgowaniem? Warto / nie warto? Na wszystkich ulotkach Blum'a wręgi są, więc zapewne jest to zalecane. Formatki będę zamawiać w meble.pl, tam mają opcję wręgowania, więc nie ma z tym problemu. Zostawiać luzy we wręgach po 1 mm, tak jak zaproponowałem w wyliczeniach w poprzednim poście, czy robić na styk?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 wrz 2018, 18:36 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Szafa dzis zmontowana. Prowadnice versalite bezawaryjne.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 wrz 2018, 19:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Yuppy pisze:
[…]Część z nich (konkretnie 6) ma służyć jako półki na buty, reszta jako miejsce na bieliznę i inne drobne rzeczy[…]
Ciekawe, czy ta zabudowa to z drzwiami suwanymi, czy też z otwieranymi. Pewnie z suwanymi, bo w poście podajesz wymiar wewnętrzny. Jak ta zabudowa ma drzwi suwane to ja napiszę tak: Yuppy, a wsadzałeś nos do takiej szafy w której są buty i ubrania razem? Jak nie, to lepiej butów do szafy nie pakuj, chyba że pochowane w pudełkach. Oczywiście można się przyzwyczaić, bo człowiek do wszystkiego może przywyknąć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 wrz 2018, 20:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 gru 2014, 16:29
Posty: 611
Lokalizacja: Beskid Żywiecki
Zawód: Byłem pilorzem :D
Danio, ładna szafa. Gdyby tak otwarte półeczki w jednej linii ze szprosikiem i linią szuflad, to byłby Złoty Bogdan 2018 :D
Nie będę się mądrzył czy robić czy nie, w gruncie rzeczy pod dnem i tak masz prowadnicę. Ja tam lubię zrobić wpust, jaskółek się nie da, to se chociaż z wpustami poświruję jupi Cóż, nic na to nie poradzę, że naście lat temu pracowałem z takimi ebenistami, którzy mnie opierdzielali za nierówne odstępy między zszywkami w plecach, gdybym wyskoczył z takim pomysłem jak szuflada bez wpustu to pewnikiem za karę musiałbym na dwa tygodnie na odbiór z traka wskoczyć aby nabrać pokory. W sumie to dalej strzelam nierówno, ale z uporem maniaka ćwiczę rotfl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 wrz 2018, 20:52 
Offline

Rejestracja: 21 wrz 2015, 12:36
Posty: 19
No dobra, z rozkrojem formatek na skrzynki głębokich szuflad sobie poradzę, ale tak myślę, jak zrobić szuflady tackowe przy Tandem'ach. Dno szuflady jako powierzchnia tacki z jednej płyty po całości, ale jak tu zrobić te boczne wpusty w prowadnice? Nigdzie nie da rady zamówić tak wąskiego kawałka płyty (na 15 mm), a i sam tego równo nie wytnę. Macie na to jakieś sposoby?

Omen pisze:
Ciekawe, czy ta zabudowa to z drzwiami suwanymi, czy też z otwieranymi. Pewnie z suwanymi, bo w poście podajesz wymiar wewnętrzny. Jak ta zabudowa ma drzwi suwane to ja napiszę tak: Yuppy, a wsadzałeś nos do takiej szafy w której są buty i ubrania razem? Jak nie, to lepiej butów do szafy nie pakuj, chyba że pochowane w pudełkach. Oczywiście można się przyzwyczaić, bo człowiek do wszystkiego może przywyknąć.

Z suwanymi. Gdybym miał wyjście i inne miejsce, aby upchać wszystkie buty żony, to chętnie bym to skorzystał :) No a tak sypialnia musi pełnić również funkcję garderoby. Na codzienne buty będzie miejsce w szafie na korytarzu, w tej raczej sezonowe i okazjonalne. Już w tej chwili zresztą tam leżą, tylko na stercie w pudełkach i źle nie jest.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group