TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 18:28

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ] 
Autor Wiadomość
Post: 05 paź 2017, 22:53 
Offline

Rejestracja: 08 sie 2015, 11:48
Posty: 44
Witam,
inwestor chce mieć w szafce narożnej płytę indukcyjną.
Szafka narozna tego typu oczywiście:Obrazek

I teraz mam dylemat bo nie robiłem jeszcze w szafce narożnej płyty indukcyjnej.
Jak wy robicie takie szafki ?

Dajecie szafkę do której pasuje front o szerokości 596mm ?
Jakich wymiarów musi być szafka (mnie wychodzi że szafka ma mieć 1014x1014 i wtedy do niej pasuje front o szerokości 596mm, boki szafek robię na 575mm) ale nie wiem czy nie powinna być szersza żeby się płyta swobodnie pomieściła a trzeba dać jeszcze śruby do łączenia blatów...
Dobrze kombinuje z tymi wymiarami ?

Pozdrawiam,
Marcin


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 paź 2017, 23:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
No dobrze liczysz. Z takim wymiarem szafki jest tylko jeden warunek, idealny kąt prosty pomiędzy dwoma ścianami gdzie stoi szafka. Chyba, że to jest jedna jedyna szafka jaka tam będzie stała. Jeśli jednak z lewej i prawej strony stoją szafki, i blat jest 60 cm głębokości to prawdopodobnie będziesz miał problem.
Kolejne co sprawi problemy to połączenie blatów jeśli to standardowe. Jeśli zrobisz je w normalny sposób (zaoblenie z przodu) to ten przód Ci się nie zgra. Powód to kąt docinania blatów, powinien wynosić nie 90° i 135° (względem przodu blatu) tylko (90°+135°)/2=112,5° lub jak kto woli 67,5°. A w blatach docinanych w taki sposób płyta kuchenna może się już nie zmieścić. A w każdym razie będzie daleko od przodu blatu. Ale też za daleko od tyłu blatu i ewentualnego okapu wiszącego na ścianie. Chyba, że coś wykombinujecie z inwestorem.

Tak pewnie będzie to wyglądało:

Obrazek

Tego docinanie nie trzeba stosować tylko w przypadku jak blat z przodu jest pod kątem prostym i w linii prostej. Zero zaokrągleń i zero wzorów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 paź 2017, 19:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 maja 2016, 17:52
Posty: 20
Witam,
po co ci front 596 i taki duży narożnik?
wystarczy blat 90/90.Płyta cofnięta troche dalej,okap będzie wtedy nad płytą i zbierał co do niego należy.
Kąty ścinaj normalnie na 135 stopni,a jak ściana się bedzie rozchodzić to ścinasz rogowy tyłem,więcej problemów nie widze.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 paź 2017, 20:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
escoban23 pisze:
Kąty ścinaj normalnie na 135 stopni
escoban23, a kiedy robisz gzymsy nad wiszącą narożną szafką (to ta kształtem zbliżona do tego blatu, a nie w "L") to jedną docinasz pod kątem 90°, a drugą pod 135°? Czy dzielisz cięcie na pół? Jak napisałem powyżej, blat, który z przodu jest prosty to nie będzie z nim problemów. Ale jak to będzie zwykły laminowany blat z zaobleniem z przodu to z Twoim kątem to on się nie zgra. Taki numer nie wychodzi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 paź 2017, 21:07 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 16:17
Posty: 1744
Tyle narożników kiedyś się robiło i jakoś zaoblenie pasowało. A dwusieczna kąta to tylko do listew wieńczących, a nie do blatu.

_________________
Da mihi animas, caetera tolle


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 paź 2017, 11:29 
Offline

Rejestracja: 08 sie 2015, 11:48
Posty: 44
Dziękuję za odpowiedzi.
Co do docinania samych blatów to zdaję sobie sprawę że będzie dłubania...
Najbardziej nurtuje mnie kwestia jakich wymiarów ,,powinien" być blat narożny pod tą płytą ?
Oczywiście że im mniejszy tym lepiej ale obawiam się że jak zrobię blat 900x900 to po wycięciu otworu na płytę odległość od otworu (pod płytę) do krawędzi blatu (tej która będzie łączona z ,,bocznym" blatem") będzie niewielka...a jeszcze gdzieś muszę zmieścić śruby.
Mógłbym tą płytę przesunąć ,,w głąb" w stronę narożnika ale wtedy nie wiem czy jak płytą będzie dalej od czoła blatu to czy będzie dobrze z niej korzystać.

Proszę o sugestię albo o informację jak Wy to robicie.

Pozdrawiam,
Marcin


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 paź 2017, 12:00 
Offline

Rejestracja: 08 sie 2015, 11:48
Posty: 44
Aha, i jeszcze jedna rzecz.
Korzystam głównie z blatów Egger które mają maksymalnie 920mm na głębokość (odcinając jedno zaoblenie będziemy mieli 910mm).
Będę musiał w narożniku zrobić wstawkę (dołożyć brakujący trójkąt).
Czy takie rozwiązanie jest bardzo niewskazane ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 paź 2017, 12:58 
Offline

Rejestracja: 04 kwie 2015, 16:20
Posty: 240
ja w blacie rogowym mam zlew narożny i też mam takie wcięcia gdzie minimalny wymiar wynosi 4 cm, pogrubiłem boczek kawałkiem płyty i jest dobrze. na rysunku wygląda groźnie, natomiast w zależności od płyty indukcyjnej masz jeszcze warge na które wspiera się płyta minimalnie to 1 cm


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 paź 2017, 16:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sty 2017, 15:12
Posty: 8
Ja jak robie płytę w szafce rogowej to blat ma wymiar 950x950 a szafka 900x900 wymiar frontu 525 mm przy bokach głębokich 510mm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 paź 2017, 17:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 maja 2016, 17:52
Posty: 20
Nie stresuj się tyle,moim zdaniem im mniejszy tym lepszy.Wyjaśnij klientowi i zapytaj jak woli.Rogowy lepiej ze 120 ale to też zależne od ciebie.Możesz złączyć,może być dostawka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 paź 2017, 08:05 
Offline

Rejestracja: 04 kwie 2015, 16:20
Posty: 240
w rogu możesz dać pionową płytę i zrobić półeczkę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 paź 2017, 19:55 
Offline

Rejestracja: 02 mar 2015, 14:46
Posty: 798
Lokalizacja: Mazoffshe
Pany a u was w hurtach to płacicie za blat czy za formatkę? Bo ja co bym chcial nie ważne czy 30 cm czy 300 cm to muszę kupić blat. Cały.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 paź 2017, 19:59 
Offline

Rejestracja: 11 sty 2015, 11:06
Posty: 165
Lokalizacja: okolice Kalwarii
Zawód: technik informatyk
okolice Kalwarii: Markat cały blat, Kobax cały blat, Belmeb cały lub połówkę i jest opcja kupić formatkę, ale trzeba dopłacić chyba 40%


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 paź 2017, 13:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Powyżej napisałem post dotyczący docinki blatów i ich pasowania. Tak wygląda spasowanie blatów kiedy te boczne docina się pod kątem prostym, a narożny pod kątem 135°/45°.

Lewe połączenie dwóch blatów gdzie blat jest spasowany krawędziami górną i dolną. Nie zgrywa się środek. Widać jest trochę wióra i grubość laminatu.
Obrazek

Prawe połączenie gdzie zgrywa się zaoblenie na środku grubości blatu ale nie zgrywają się krawędzie blatu górna i dolna. Tu widać wyraźnie, że są to dwa różne kawałki blatu. Górna krawędź ma mniejszą różnicę, dolna natomiast większą.
Obrazek

Dlatego robiąc taki narożny blat najlepiej kiedy przód blatu jest prosty bez żadnych wzorów. Jeszcze to lewe połączenie nie wygląda źle, ale prawe jest do kitu. Szczególnie na dole.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 paź 2017, 14:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Nie lepiej dać listwę alu?:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 paź 2017, 15:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
PBstol chodzi Ci o listwę, którą daje się do łączenia dwóch blatów na długość, ta z pod numeru 1?

Obrazek

Jeśli tak, to wtedy robota wygląda jeszcze gorzej. A to z tego powodu, że ta część wywinięta na przód opiera się na przodzie blatu narożnego, a nie prostego. I wtedy od strony blatu prostego jest jeszcze większa szczelina niż w przypadku klejenia blatów na styk.

Coś jak na tym rysunku poniżej. Tylko tu efekt końcowy jest przerysowany dla uwydatnienia "szczegółów".

Obrazek

Oczywiście można się "pobawić" pilnikiem lub szlifierką kątową i dopasować tą listwę ALU aby to miało "ręce i nogi". Tylko kto to doceni kiedy klient upiera się przy takim rozwiązaniu i chce mieć jeszcze blaty klejone? A jak listwa jest kolorowa to już całkiem do kitu. Oczywiście rozwiązanie "problemu" zawsze się znajdzie i można użyć tu twardego wosku dla ukrycia "niedoróbki" podczas łączenia. Jednak trzeba o tym wcześniej uświadomić klienta aby potem nie było z nim problemów. Wie o tym, zgadza się na takie rozwiązanie i je ma.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 paź 2017, 17:01 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Żartowałem:) W swojej karierze listwy alu jeszcze nie montowałem.

Aby zaoblenia zeszły się idealnie to na obu blatach musi być ten sam kąt.
http://kuchnia-zrob-to-sam.pl/images/st ... skosny.jpg - tutaj perfekcyjne połączenie blatów za pomocą listwy. Ale tak robiono za komuny:)
Twoje zdjęcie blatów 45/90. 45 powinien iść chyba z 1 mm do przodu. Wtedy góra będzie lepiej wyglądać. Można wykończyć lakiem.
Wydaje mi się, że Twój blat ma r3, ale czoło wychodzi do przodu. Chyba są blaty z bardziej płaskim czołem.

Nawiasem mówiąc, w swojej karierze zawodowej montowałem 1 taki blat. Było to tak dawno, że nawet nie pamiętam jak szły kąty.
Z tym, że kuchnia szła w literę C i z jednej strony był ten dziwoląg, na wprost wpust w okno, a w drugim rogu już na prosto:)
Najbardziej posrany blat, jaki montowałem na wakacjach taty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 paź 2017, 19:55 
Offline

Rejestracja: 04 kwie 2015, 13:41
Posty: 25
Zawód: stolarz
Specjalizacja: Kuchnie,szafy,garderoby
aby takie połączenie wyszło idealnie to tylko frezowanie od szablonu na 45 stopni ,tylko szablon festoola się do tego nie nadaje ,szablony te z tworzywa mają opcje frezowania na 45stopni


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 paź 2017, 19:59 
Offline

Rejestracja: 05 paź 2015, 13:16
Posty: 475
np cmt?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 paź 2017, 20:48 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
Zefamix ale gdzie tam będzie 45 stopni. Chyba ci nie chodzi o takie połączenie jak w temacie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 paź 2017, 22:44 
Offline

Rejestracja: 04 kwie 2015, 13:41
Posty: 25
Zawód: stolarz
Specjalizacja: Kuchnie,szafy,garderoby
wiem o co mi chodzi :-) 45 stopni na początku frezowania 5,44 minuta https://www.youtube.com/watch?v=OJvPjLhFpzE
tak cmt też.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 paź 2017, 05:55 
Online
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 gru 2014, 16:29
Posty: 611
Lokalizacja: Beskid Żywiecki
Zawód: Byłem pilorzem :D
zefamix wykonywałeś takie połączenie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 paź 2017, 08:01 
Offline

Rejestracja: 04 kwie 2015, 13:41
Posty: 25
Zawód: stolarz
Specjalizacja: Kuchnie,szafy,garderoby
Nie wykonywałem bo mam tylko szablon festoola,ale widzialem zrobione na gotowych meblach .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 paź 2017, 18:29 
Offline

Rejestracja: 11 sty 2015, 11:06
Posty: 165
Lokalizacja: okolice Kalwarii
Zawód: technik informatyk
takie połączenie to na zwykłej formatówce zrobi lub zagłębiarką z dobrą tarczą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 paź 2017, 12:01 
Offline

Rejestracja: 04 kwie 2015, 13:41
Posty: 25
Zawód: stolarz
Specjalizacja: Kuchnie,szafy,garderoby
Pewnie że zrobi ,tylko nie każdy akceptuję jakość takiego połączenia .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 paź 2017, 13:23 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 16:17
Posty: 1744
Co to za blat ? Te które czasem używam nie mają takiego zaoblenia.

_________________
Da mihi animas, caetera tolle


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 paź 2017, 22:16 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Blat? Wydaje mi się, i jak dobrze pamiętam to "Pfleiderer". Ja tego nie robił i nawet bym się za to nie brał właśnie przez te blaty. Kuchnia na cztery ściany z jedną szafką narożną pod kątem 45° (ten blat) i dwie narożne ale obie już z frontem "łamanym". Na tych szafkach z łamanym frontem blat łączony "normalnie" na wcinkę (frezarką), a ten narożny (45°) na styk.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 27 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group