TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 10:49

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 276 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna
Autor Wiadomość
Post: 16 gru 2016, 20:30 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 22:40
Posty: 504
Lokalizacja: olsztyn
w point jest przycisk do wstawienia mostkow w profilu wiec obstawiam ze wyciety ksztlt z naddatkiem i mostkami po czy wylamany odpad i puszczony program "na gotowo"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 gru 2016, 20:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Jeżeli byłoby tak jak mówisz, to konieczna zmiana freza. Przelotowym robi się z mostkami, z grubości frezuje się z płaską końcówką.
Chyba, że większy naddatek, ale wtedy szkoda freza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 gru 2016, 01:32 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 22:40
Posty: 504
Lokalizacja: olsztyn
ale ze co wiercacym diamentem nie da sie tego zrobic czy powierzchnia zaslaba
ja uzywam do frontow freza na plytki i zmieniam tylko ksztalt plytki to chwila
ale ten ze zdjecia robilbym diamentem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 gru 2016, 07:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Najwięcej robię diamentem płaskim i piszę tak programy, aby nie zmieniać freza. Jak np ma być wycięcie czegoś, to robię tylko jedno wejście na wylot.

Mostki najlepiej się robi frezem przelotowym. Wtedy można ładnie wejś na wylot bez wyrwań od spodu. Jednak takim frezem nie zbierze się do grubości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 gru 2016, 23:26 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 22:40
Posty: 504
Lokalizacja: olsztyn
Pokaż mi to na obrazie bo nie mogę zrozumieć
O jakich konkretnie frezach piszesz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 gru 2016, 23:56 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Na pewno widziałeś wiertła przelotowe i nieprzelotowe. Są też frezy dia przelotowe i nie przelotowe. Przelotowe mają ostry/trójkątny czubek. Nieprzelotowe mają prosty.

Jak wiertłem nieprzelotowym wywiercisz na wylot, to masz wyrwanie. Przelotowym na drugiej stronie jest gładko. Tak samo z frezami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 gru 2016, 00:45 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 22:40
Posty: 504
Lokalizacja: olsztyn
To w takim razie robił bym to nieprzelotowym z możliwością wiercenia
Przecież wejście freza można ustawić w odpady


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 gru 2016, 10:12 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Można, ale jak dużo mostków, to szkoda freza na takie wycinanie. K2 w standardzie ma złącze ISO.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 gru 2016, 10:29 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 22:40
Posty: 504
Lokalizacja: olsztyn
ma


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 gru 2016, 07:40 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 22:40
Posty: 504
Lokalizacja: olsztyn
Dla tego pisałem że najpierw wyciąć środek z naddatkiem i mostami po czym objechać jeszcze raz na gotowo
Frez do nestingu sobie z tym poradzi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 gru 2016, 21:32 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Wystarczy nauczyć się obsługiwać to co się ma.
Czy admin tu nie zagląda ? co za bałagan....


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 gru 2016, 22:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Po co śmiecisz tymi fotkami?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 gru 2016, 22:46 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 22:40
Posty: 504
Lokalizacja: olsztyn
Żeby dolać oliwy do ognia wspomne tylko ze w point jest i działa funkcja wejscia freza po łuku 3d


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 gru 2016, 06:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Co ta funkcja wnosi?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 gru 2016, 06:18 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Pewnie tak nie wyrywa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 gru 2016, 08:29 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 22:40
Posty: 504
Lokalizacja: olsztyn
Frez wchodząc porusza się naraz w 3 osiach wiec w momencie przebicia przez laminat praktycznie nie wyrywa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 gru 2016, 15:45 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
To się da zrobić


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 gru 2016, 15:54 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 22:40
Posty: 504
Lokalizacja: olsztyn
Pewno ze się da
Poprosić vitap dla ułatwienia napisał takie makro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 gru 2016, 08:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
lignumsoft pisze:
Co do PGM w notatniku nie możesz go otworzyć bo PGM jaki PGMX są plikami szyfrowanymi. Natomiast w Xilogu możesz śmiało PGM edytować jak chcesz , masz także zawsze pliki XXL które defacto są nadrzędne nad wsyzstkimi innymi plikami i ich także możesz używać i te możesz edytować notatnikiem.

Co do pomiaru dłgości tak jak pisałem to nie będzie działałać dobrze, bo i nie może jak masz wartości wpisane bezpośrednio ( jakość cięcia musi być dobra) Dodanie znaczka @ i XTA nie są problematyczne żeby zrobić. Problematyczne jest tworzenie plików paramterycznych


W Maestro można otworzyć pgm, czy tylko pgmx?
Czyli nie da się z Corpusem zrobić tak, aby ostatnie wiercenie robiło z pomiarem? Dokładnie można ciąć i na zwykłej formatówce. Z tym, że może wyjść np +- 0.5 mm. Dodatkowo trzeba by wiercić przed okleinowaniem. Po okleinowaniu wymiar formatki może trochę wzrosnąć. Oczywiście można super dokładnie ustawiać wymiar na pilarce i zbieranie na wstępnym frezowaniu, ale jest to problematyczne. Głównie chodzi mi o szafki kuchenne wiszące oraz wolnostojące, gdzie musi być równo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 gru 2016, 13:41 
Offline

Rejestracja: 26 lut 2015, 16:03
Posty: 91
PBstol, też się tym przejmowałem przed zakupem Skippera i Corpusa.
Z pomiarem nie mamy praktycznie żadnego problemu: program obróbczy wychodzi z Corpus, na każdej formatce jest naklejka z kodem kreskowym wywołującym dany program obróbczy na CNC. Po zeskanowaniu jest podgląd obróbek i operator od razu widzi czy ma z tyłu formatki nawierty w osi Z, jeśli tak wstawia wirtualną linię np. 20mm od końca formatki i nawierty z lewej strony linii bazowane są od końca elementu - to nie wymaga żadnej filozofii od operatora.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 gru 2016, 13:56 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
Cytuj:
W Maestro można otworzyć pgm, czy tylko pgmx?


Natywnym formatem dla Maestro jest PGMX ale można także otworzyć PGM. Tylko nie pamiętam czy normalnie przez Otwórz , czy przez Import.

Co do wierceń pomiaram, ogólnie z żadnego programu na rynku który generuje CNC nie zrobi się pomiaru. Bo wymiary są podawane w postaci stałej a nie zmiennych. Jeżeli natomiast chodzi o dokładność to nie ma z tym problemu bo u nas punkt zerowy dla każdej formatki jest w lewym dolnym narożnku. i od tego genrowane są zawierty. Więc w przypadku szafki górnej - jakiekolwiek niedokładności wyjdą na górnym wieńcu, w dolnych nie ma problemu bo idzie blat. Zreszta mówimy to o warościach +-0.5 max 1 mm chyba większych niedokładności cięcia się nie dopuszcza więc zawze można to skorygować. podczas skręcania.

Tak jak napisał Marcino powyżej, na początku klienci martwią się tym pomiarem potem okazuje sie :-) że jest ok :-) także bez pomiaru


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 gru 2016, 14:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
U mnie nie ma wirtualnej linii i nie zrobi się tego jednym pstryknięciem. 0,5mm można skorygować jak są konfirmaty. Jak bok widoczny i więcej kołków to już nie. Trzeba nacinać nie mówiąc o 1mm.

Nie ma znaczenia jak program jest napisany, bo lewy bok wkładasz do maszyny dołem, a prawy górą. Czyli ewentualne przesunięcie na dole szafek będzie w prawym boku.

Natomiast z pomiarem wychodzi tak, że nie czujesz tego pod palcem. Niezależnie jak formatka została wycięta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 gru 2016, 16:02 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
PBstol pisze:
Nie ma znaczenia jak program jest napisany, bo lewy bok wkładasz do maszyny dołem, a prawy górą. Czyli ewentualne przesunięcie na dole szafek będzie w prawym boku.


No własnie nie do końca , wszystkie elementy wkładasz tak samo ( można to tak ustawić ).

Ogólnie problem źle uciętych formatek nie powinien istnieć. Bo co jak jeden bok masz na +1 a drugi na -1 mm. Wtedy nic nie pomoże nawet pomiar. Podobnie jest z grubością elementu, np. program ma wiercić grubość /2 - zakładana płyta to 18 mm a może być i 18.7 ( jeden arkusza) 18.3 drugi arkusz. Dwa wieńca na 2 róznych arkuszach i znowu problem.

Podsumowując jak to robią klienci.

1. Tną w miarę dokładnie i wogóle nie mają problemu z niedokładnościami wiercenia.
2. Tną elementy większe i wszystko przed cięciem brzegują. ( mam 3 takich klientów ) ale wtedy wszystko jest perfect.
3. Mam klienta który jak chce wszystko na tip top to najpierw mierzy grubość płyty , ustawia odpowiednie grubości dla elementów i wtedy generuje programy.

Niestety nic nie poradzimy ani na jakość płyt , ani na jakość maszyn, Ani też innych rzeczy. np. Wierteł, frezów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 gru 2016, 17:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Wszystkie elementy wkładam przednim (z PCV) kantem do dołu przesuwając w prawo w kierunku ogranicznika maszyny.
Tak jak pisałem lewy bok dochodzi do ogranicznika dołem (punkt=0), a prawy górą.

Nie chodzi o to, że wytnę koślawe formatki. Wszystkie mogą być cięte na tym samym ustawieniu z idealną przekątną.
Z tym, że zamiast 600mm, mogą mieć 600,5mm. No i później po wierceniu jest to widoczne.
Jeden patrzy z dokładnością do 3mm, ja patrzę do 0,5mm.

Grubość formatek nie ma znaczenia, czy 18, czy też 18,8mm. Wystarczy zaznaczyć którą płaszczyzną przykłada się do maszyny.
Te dodatkowe 0,8mm pójdzie do środka szafki.

Przy wierceniu z użyciem pomiaru, jak jeden bok będzie miał 599mm, a drugi 601mm. To szafka z wieńcami i tak się zejdzie na równo od strony zewnętrznej. Zarówno dołem, jak i górą.

Pliki, które załączyłeś to XXL, które otwiera się w notatniku. Wystarczy napisać skrypt, który w pierwszym wierszu odczyta wymiar DX - długość całej formatki.
Następnie przejrzy każdy wiersz z instrukcją XBO. Tam gdzie w XBO będzie DX>=DX-9, to te wiercenia przerzuci na koniec pliku z @ oraz przed tymi wierceniami wstawi XTA - pomiar. Można to zlecić zaprzyjaźnionemu informatykowi:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 gru 2016, 17:21 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
Cytuj:
Pliki, które załączyłeś to XXL, które otwiera się w notatniku. Wystarczy napisać skrypt, który w pierwszym wierszu odczyta wymiar DX - długość całej formatki.
Następnie przejrzy każdy wiersz z instrukcją XBO. Tam gdzie w XBO będzie DX>=DX-9, to te wiercenia przerzuci na koniec pliku z @ oraz przed tymi wierceniami wstawi XTA - pomiar. Można to zlecić zaprzyjaźnionemu informatykowi:)


XXL otwierasz bez problemu w Xilogu także :-) Tak naprawdę to jest najbardziej źródłowy plik dla maszyny. Wszystkie PGM i PGMX są zamienianne na XXL :-)
Oczywiście że można to zrobić i przeliczać. Ale znowu to już rzeźba. Pewnie jak ktoś by zrobił odpowiednie przykłady i wytłumaczenia to sam producent mógłby bez problemu to zrobić. Niestety największą bolączką jest dokumentacja której ( albo nie ma ) albo ( producnet nie chce udostępnić ) , a nie mając maszyny oprogramowania maszynowego z licencją, można zrobić dużo ale nie wszystko :-(

Więc jak kiedyś przejdziesz na program i będzie to Corpus, i wyjaśnisz dokładnie co mamy zobić z tym pomiarem Corpus to zrobi :-). W Corpus w 99% nie mówimy nie da się , tylko kwestia kiedy się sią da :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 gru 2016, 17:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
lignumsoft pisze:
Ale znowu to już rzeźba.

Jak są katalogi, w których są pliki XXL, a w nich każde wiercenie opisane za pomocą XBO, to skrypt można tak napisać, że tylko w Windowsie robisz klik na plik i on to wszytko przeleci i poprzerzuca z pomiarem. Sekundowa sprawa.

Narazie kupna programu nie planuję, ale myśleć nad czymś trzeba. Dziś jest komu robić na maszynie, jutro już kto wie.

Tak jak pisałeś można wkładać dwa boki "dołem" (lewy i prawy). Jednak wtedy jeden jest bazowany od strony frontu, a drugi od strony placów.

Poprzeglądam w wolnej chwili te pliki i pewnie jeszcze o coś zapytam:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 gru 2016, 17:53 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
Nie ma problemu , pytaj się śmiało


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 gru 2016, 18:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
A ja mam inne pytanie. Czy te Wasze maszyny "potrafią" pracować na plikach *.dxf z AutoCAD-a?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 gru 2016, 19:11 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 22:40
Posty: 504
Lokalizacja: olsztyn
point radzi sobie doskonale


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 gru 2016, 23:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Da się ten program ustawić pod siebie? Chodzi mi np o ilość kołków konfirmatów w formatce.
Dla szafki 30cm 4 szt, dla szafki 60cm 6 szt. Albo ustawić to parametrycznie w zależności, czy bok widoczny, czy nie.

Channelx - to u mnie nie działa. Chyba chodzi o frezowanie piłką. Da się użyć innej instrukcji?
XL2P - to też należałoby zmienić na makro o otworów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 276 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group