TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 09:37

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 381 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 16 cze 2017, 21:10 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Danio pisze:
[…]Może bym zmienił procesor[…]
Zmieniając procesor, musisz wymienić też płytę główną. Co do szybkości robienia rendera to podczas tworzenia filmu mógł przyśpieszyć odtwarzanie podczas samego procesu jego tworzenia. Ale może też mieć super komputer. Nie widać zegara komputerowego i nie rusza myszką.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 17 cze 2017, 08:05 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Wiem. Przymierzam się kupić AMD ryzen 7 1800x Razem z płytą główna to cena 2600zł.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 17 cze 2017, 08:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Czego, to się nie zrobi dla darmowych wizualizacji. Oby nie był za słaby:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 17 cze 2017, 11:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Wchodzisz do lekarza na 5 minut i płacisz 100zl, i nikt mu nawet nie próbuje mówić że to dużo, żaden inny lekarz nie zrobi tego samego za 20 zł, a stolarze jakoś bardzo lubią sami sobie kopać w tyłek i wzajemnie zaniżać ceny, później zaczyna się narzekanie na drogie maszyny, serwisy ,gdy złamie się wiertło trzeba wołać providenta. Nie bardzo rozumiem, jaki ma sens zastępowanie zawodowych projektantów i robienie projektów i wizek za darmo?
Wystarczy spojrzeć na zachodnich sąsiadów.
Kolega za jedną wizualizację pojedynczych mebli, komody, szafy itp. bierze 1500 zł. To są meble na zamówienie, tu nie ma pośpiechu jest indywidualne podejście do klienta, to musi kosztować.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 17 cze 2017, 13:59 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 22:45
Posty: 224
Lokalizacja: Wieliczka
Albo sie jest stolarzem/meblarzem albo projektantem/programistą czy jak mu tam. Mam sie doskonalić dokształcać w stolarstwie a nie jakim klawiszem w kompie mam cos zrobić. A i chyba jest cos takiego ja architektura wnętrz?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 17 cze 2017, 14:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Stolarz strzeli wizkę, zrobi mebel, wykona hydraulikę i jeszcze podłączy indukcję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 17 cze 2017, 14:42 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
A tak to wygląda w innych silnikach , Projekt Corpus. Povray 45s , LuxRender 10 min , OcaneRender 18 s - ale ten działa w czasie rzeczywistym z możliwością kręcenia sceną i na bierząco zmienianiem parametrów textur. Można podmieniać tektury regulować ich barwą nasyceniem itd. To Octane Render to zupełnie inna liga - ale jest mega.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 17 cze 2017, 14:56 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
A mozesz przesłać mi na maila ten projekt?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 17 cze 2017, 15:08 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
poleciał :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 17 cze 2017, 15:28 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Nie wiem jak na kompie to wyglada bo ogladam na smartfonie, i tu ten z kraya wyglada najladniej.

A moze jestem lepszym projektantem niz meblarzem :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 17 cze 2017, 16:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Takiej jakości rendery to robi darmowy program


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 18 cze 2017, 12:01 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
PovRay szybko się robi. Na luxrender nie mam cierpliwości. Może dlatego, że używam go na laptopie. Ten z kray rzeczywiście jest ładniejszy. Bardziej np widać przerwy między frontami. Nie zlewa się.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 18 cze 2017, 13:08 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
PBstol pisze:
Ten z kray rzeczywiście jest ładniejszy


Nie wydaje mi się , wszystko jest kwestią ustawień. A tych jest od groma. wystarczy że w projekcie są wieksze szczeliny u mnie miejsze, wystarczy inne padanie cienia i wydaja się większe. Rendering to ogólnie skomplikowana sprawa. Silniki pokroju Krey , Luxrender, OctaneRender są to silniki które wymają ustawienia wielu parametrów. To co używa CAD DEckor , KD Max to teoretycznie te same silniki tyle że ustawienia są ukryte i programiści godzinami siedzą i kombinują jak to poustawiać , aby z jednego przycisku wychodziło ekstra. Poważnie Octan Render jest MEGA wypasiony, ale poustawianie go to trzeba nad tym posiedzieć kilka dni aby zrozumieć jak działa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 18 cze 2017, 14:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
No, dla mnie się nie chce. Może kiedyś.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 07 lip 2017, 21:19 
Offline

Rejestracja: 05 paź 2015, 13:16
Posty: 475
hej zrobiłem słupek ,zapisalem go do biblioteki i ma wymiar np 600 szerokości .I moje pytanie jak robić aby zmienic na np 800 szerokości?bo zmieniając wymiar wraca spowrotem do 600.czy za kazdym razem musze nowe szafki robić?postatnowiłem zrobić swoje biblioteki ale to mnie zdołowało przed dalsza robotą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 08 lip 2017, 11:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Aby rozciągnąć słupek z szerokości 600 na 800 musisz mieć odblokowane "poprzeczne" wymiary poprzecznych elementów. Po za bokami to praktycznie wszystkie elementy powinny być odblokowane. Wtedy rozciągniesz go "z ręki" lub wpisując wymiar we "Właściwościach". Wystarczy, że masz zablokowany tylko jeden element to nie uda się go "rozciągnąć". A z piekarnikiem to już w ogóle.

Jeśli chcesz w przyszłości zmieniać ale z reguły powinien on mieć "stałą" szerokość to zablokuj szerokość tylko jednego elementu np.: górnego wieńca albo dna. W pozostałych elementach pozostaw zablokowaną tylko grubość płyty. Łatwo będzie Ci wprowadzać jakiekolwiek zmiany.

Ale pamiętaj też o jednym wykorzystywanie opcji (Ctrl+[) i (Ctrl+]) nie zmienia zaznaczeń w komórkach, ale obrót za pomocą opcji (Ctrl+R) już tak.

Przeczytaj też ten wpis o robieniu bibliotek:
http://technikistolarskie.pl/forum/viewtopic.php?f=55&t=721&p=25730#p25730


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 08 lip 2017, 16:59 
Offline

Rejestracja: 05 paź 2015, 13:16
Posty: 475
dzieki za info zaraz poczytam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 24 lip 2017, 15:01 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 gru 2015, 13:40
Posty: 131
Potrzebuje pomocy -informacji .....na frontach "robionych"z pochwytem nie mogę uzyskać połysku na "starych"frontach połysk i odbicia są dodam ze oczywiście na starych jak i na nowych frontach kolor jest ten sam z tymi samymi parametrami...miał ktoś coś podobnego?
Obrazek

_________________
"Kobieta....jedno myśli,robi drugie,mówi trzecie,czwarte wie,piąte przeczuwa...."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 24 lip 2017, 15:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Powodem tego, że elementy nie mają odblasku (na dzień dzisiejszy) nawet kiedy dasz ten sam kolor jest to że masz w nich frezowane uchwyty. Aby zrobić frezowane uchwyty robiłaś je tak, że teraz przód płyty jest jej boczną krawędzią i vice versa.
Na obrazku poniżej płyta ustawiona bokiem to ta środkowa. Tylko aby lepiej było widać to ją rozciągnąłem. Wszystkie płyty mają kolor "połysk". A środkowej to nawet nie zmieniałem koloru tylko obróciłem ją o 90°

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 24 lip 2017, 16:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 gru 2015, 13:40
Posty: 131
i o te frezowane uchwyty właśnie chodzi ze przód jest krawędzią....macie to jakoś ogarnienie inaczej? czzy poprostu bez połysku i tyle?

_________________
"Kobieta....jedno myśli,robi drugie,mówi trzecie,czwarte wie,piąte przeczuwa...."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 24 lip 2017, 19:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Ylona masz do tego projektu wycenę z PRO100? Jeśli tak, to może pomóc Ci w tym na dzień dzisiejszy tylko Kray, jeśli nie chcesz kombinować podczas robienia (dokonywania zmian) projektu.

Ten obrazek poniżej, jest to ten sam widok co w poprzednim moim wpisie, ale już robiony w Krayu. Oczywiście kolory w Krayu to nie jest to samo co w PRO100. Ale jak sobie porobisz doświadczenia tak aby Kray przedstawiał kolory bardziej realistyczne to można się pokusić o inne ustawienia we Właściwościach. Wtedy wszystkie formatki będą miały odbicia.

Obrazek

Tak ja miałem to ustawione

Obrazek

Być może trochę to zagmatwałem ale przedstawiając ustawienia i ich wynik w skrócie, to wygląda to tak:
1. Poprzedni obrazek (wcześniejszy wpis) - PRO100 i ustawienia B.
2. Obrazek A (ten wpis) - Kray i ustawienia A.
3. Obrazek B (ten wpis) - Kray i ustawienia B.

Możesz też stworzyć formatkę o grubości 1 mm, którą położysz na przedzie frezowanego frontu i dasz jej identyczny kolor z identycznymi ustawieniami. Ale też jednocześnie nie brany pod uwagę w wycenie. Jednym słowem, musisz mieć katalog z tymi samymi kolorami ale nie połączony z cennikiem. Tylko takie coś będzie upierdliwe w momencie, kiedy chcesz zrobić wycenę lub mieć formatki na produkcję. Dlaczego? Bo w momencie kiedy zmienisz kolor na inny jednocześnie musisz pamiętać o tym, że przednia powierzchnia nie jest brana pod uwagę w wycenie. A właśnie z przyzwyczajenia zmienia się zrzucając kolor na przód frontu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 25 lip 2017, 06:06 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Ja mam zrobione tak i ten pasek oznaczony na czerwono juz nie ma połysku (mi nie przeszkadza bo w projekcie mało to widać), ale mogła byś zrobić tak jak pokazałem na zielono i już możesz mieć połysk.

Pchaj się lepiej w Kraya. Ja już nie robię wizualizacji w pro100 lecz w Krayu. Kupiłem ryzen7 i wizualizację robię w około 5 minut.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 25 lip 2017, 09:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Ylona zrób sobie front tak jak ma to zrobione Danio.

Danio, a co to jest ten pasek na wysokość chyba 1 mm zaraz pod frezowanym uchwytem?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 25 lip 2017, 10:03 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 gru 2015, 13:40
Posty: 131
Danio pisze:
Ja mam zrobione tak i ten pasek oznaczony na czerwono juz nie ma połysku (mi nie przeszkadza bo w projekcie mało to widać), ale mogła byś zrobić tak jak pokazałem na zielono i już możesz mieć połysk.

Pchaj się lepiej w Kraya. Ja już nie robię wizualizacji w pro100 lecz w Krayu. Kupiłem ryzen7 i wizualizację robię w około 5 minut.


Działanie Kreya działa mi tylko na nerwy :D ...co do Ryzen 7.... ja pracuje na laptopie..wiec wymiana (choć bym chciała)nie wchodzi w grę chyba ze całego laptopa....ale tego co się orientuje to laptopy z Ryzen będą kolo sierpnia-wrzesnia za ok.8-9 tys :/ ....poprostu chyba wrócę do starej wersji nałożonym pochwytem dokładnie tak jak piszesz......

a tak na marginesie .......... zabawa z własnym frontem była spowodowana tym ze wysłałam zamówienie na front lakier z pochwytem i w załączniku wysłałam poglądowa wizualke ponieważ blat byl również z lakieru z nietypowymi z zaceciami pod katem z 2 stron...w zamówieniu napisałam jakie zamawiam fronty ale ze wizualke wysłałam w czarno białym i z zaznaczonym konturem to wyszło ze uchwyt jest nałożony to jakiś cymbał to odczytał po swojemu i przysłał nam fronty biały lakier połysk z uchwytem aluminiowym zobala lol i 4 tygodnie czekania psu w ....;) wiec wymyśliłam sobie zrobię jak ma być żeby nie było pomyłek ...ale gdy zdarzy mi się zmieszać fronty to jedne sa z połyskiem inne nie.....stąd było moje pytanie

Obrazek

_________________
"Kobieta....jedno myśli,robi drugie,mówi trzecie,czwarte wie,piąte przeczuwa...."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 25 lip 2017, 10:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Ylona, ten lewy się nie nadaje bo będziesz musiała za każdym razem podczas zmiany wymiaru wchodzić do edytora kształtów.

Zrób sobie tylko jeden taki egzemplarz dla baranków co nie wiedzą co sprzedają.

Ja mam to rozwiązane w ten sposób:

Obrazek

1. Strona frezowana. Aby na przyszłość nie zastanawiać się co, jak i dlaczego. Wszystko zostało określone podczas projektowania frontu. Sam to frezuję w MDF-ie.
2. Formatka o grubości 1 mm dająca wymiar elementu do rozkroju i wyceny.
3. Tak na przyszłość jak ktoś będzie za bardzo upierdliwy to specjalnie doliczę mu za robienie tych uchwytów. To jest element o wymiarach 1x1xdł., który określa długość zrobionych uchwytów. Na dzień dzisiejszy nie ma on wpisanej ceny w cenniku. A co jest z tym związane, to nie jest brany pod uwagę w wycenie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 25 lip 2017, 11:03 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Omen ten pasek w wycenie pokazuje jaka dlugosc jest uchwytow frezowanych do wyceny. np 10zl/mb.

Ylona bez ryzena tez nerwy mialem, teraz mi sie fajnie wygodnie pracuje. Moze u klienta dobrze by robic w pro100 a w biurze projekt przenosic na stacjonarny z krayem ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 25 lip 2017, 16:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 gru 2015, 13:40
Posty: 131
Super ze zmiana się opłaciła i pomogła w działaniu kreya ....ja myślę intensywnie nad prędkością działania kreya żeby w końcu się przydał jak już zapłaciłam ;) ja pracuje wyłącznie na laptopie w salonie,nie jeżdżę z projektami do klientów tylko oni maja przyjechać do mnie,wiec teoretycznie mogły być stacjonarny..ale ze ja ciągle zabieram "prace"do domu to jest mi prościej..a tak musiałabym ciągle coś wgrywać przegrywać,z kompa na laptopa i odwrotne....wiec chyba pomęczę się jeszcze trochę bez kreya aż ryzen będzie w laptopie i trochę przyjaźniejszej cenie

_________________
"Kobieta....jedno myśli,robi drugie,mówi trzecie,czwarte wie,piąte przeczuwa...."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 25 lip 2017, 16:22 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
ylona - zainstaluj sobie chmurę ownCloud, Dropbox, GoogleDrive i synchronizuj pliki pomiędzy Pro100 laptop , Pro100 stacjonarny. Na obu będziesz miała to samo :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 26 lip 2017, 08:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
ylona pisze:
[…]a tak musiałabym ciągle coś wgrywać przegrywać,z kompa na laptopa i odwrotne....[…]
Błąd Ylona. Pomyśl nad tym ile czasu robiłaś tą swoją bazę. I ile czasu będziesz musiała poświęcić na to, jeśli Ci ona padnie. Podstawowa zasada jest taka, że nie trzyma się tego na partycji systemowej. Druga zasada, najlepiej nie na dysku na którym jest zainstalowany system. Trzecia i najważniejsza, masz dwa różne fizycznie miejsca gdzie robisz kopie plików. Na jednej robisz kopię częściej, druga jest od czasu do czasu (pamięci lubią się psuć). Ewentualnie robisz kopie na zmianę, raz jedna, raz druga. Dobrze jest mieć jedną na dysku w chmurze. Wtedy masz do niej dostęp nawet jak zapomnisz zabrać pliki z pracy do "domu".

Najprostsze programy do synchronizacji to:
- Allway Sync (po polsku) wersja bezpłatna ma jakieś tam ograniczenia w ilości synchronizowanych plików w ciągu miesiąca. Tą ja kupiłem ale wersję do instalacji na dyskach przenośnych lub pamięciach USB: Allway Sync 'n' Go.
- ViceVersa Free (po angielsku) jak jej używałem to nie miała żadnych ograniczeń. Nie trzeba jej nawet instalować. Zapisujesz ją na dysku i uruchamiasz ją z katalogu. Tyle, że ja używałem wersji chyba 1.0.2, a teraz dostępna jest 1.0.5. I ja swoją miałem przetłumaczoną na polski ale, że tłumaczenie było "głębokie" to była niestabilna i czasami potrafiła się zawiesić. Rzadko bo rzadko, ale czasami robiła mi takie numery. A po angielsku kompletnie nie wiedziałem co i jak, którą opcję wybrać do synchronizacji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 26 lip 2017, 13:36 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 gru 2015, 13:40
Posty: 131
dziękuje za podpowiedzi ..kopie robię sobie co jakiś czas żeby nie stracić wszystkiego w razie co...ale chmura będzie chyba lepszym rozwiązaniem bo tak jak mówisz pamięci lubią się psuć.....a bazy szkoda kupę lat się ją rozwija pod siebie....

_________________
"Kobieta....jedno myśli,robi drugie,mówi trzecie,czwarte wie,piąte przeczuwa...."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 381 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 13  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group