TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 17:15

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 381 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 12 lip 2020, 08:12 
Offline

Rejestracja: 24 lis 2019, 09:45
Posty: 14
Omen wiesz może jak wyedytować kształt formatki żeby zrobić front z uchwytem frezowanym do swojej własnej biblioteki? Próbuję to robić ale jest tylko edycja płaszczyzny, nie wiem jak przejść na krawędź boczną, tak żebym mógł nadać kształt po grubości materiału


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 12 lip 2020, 08:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Aby wyjaśnić co i dlaczego działa to tak w mojej Bibliotece musisz wiedzieć, że jak robiłem szafki i elementy składowe do nich to jako tył dla szafki ustaliłem sobie że będzie to ściana N. U mnie i na filmie jest to "Tył pomieszczenia". Nie obracam elementów aby złożyć szafkę z podzespołów. Kiedy robiłem: dno, półkę, wieńce lub listwy montażowe to rzucałem (Ins) element na podłogę. Kiedy robiłem lewy bok zrzucałem (Ins) go na lewą ścianę (ściana W) a jak prawy to robiłem go na prawej ścianie (ściana E). Fronty i plecy na ścianie N. Oczywiście można sobie robić na tej ścianie na której się chce ale po właściwym już ustawieniu elementu należy wyzerować mu "osie elementu".

MP w sprawie niedziałania "Zamień" wszystko to zależne jest właśnie od tych trzech kolorowych linii (osie elementu) i nie należy tu mylić ich z osiami sceny, bo osie sceny są stałe i niezmienne. Zwróć uwagę na filmie, że oba elementy mają identycznie zlokalizowane "osie elementu". A jak później obróciłem element to kierunek osi elementu zmienił się razem z nim. I dlatego po zamianie na ten z "Biblioteki" był on prawidłowy w przeciwieństwie do tego który od początku wylądował na bocznej ścianie.


Griszhmen jak chcesz robić front z uchwytem frezowanym to musisz go (uchwyt) zrobić w Edytorze kształtu jak to robiłeś do tej pory ale... Bo jest małe ale nie da się tego zrobić "z boku płyty" jak chcesz to zrobić a tylko i wyłącznie "z przodu". Dlatego zrób sobie sam kształt uchwytu o grubości 17 mm. Następnie zablokuj w nim grubość i wysokość. Ale rób go w Edytorze w wersji programu z wymiarami po przecinku. Będziesz mógł wtedy wyłapać i zlikwidować wszystkie błędy jakie się pojawią podczas jego robienia i problemy jakie ten uchwyt będzie sprawiał wtedy w przyszłości. Już w oknie głównym programu pod uchwytem daj "wypełniacz" z zablokowaną grubością. A z tyłu na całej wielkości frontu daj formatkę o grubości 1 mm którą będziesz miał w rozpisce elementów.
I rzecz najważniejsza. Jeśli masz cennik lub będziesz chciał go w przyszłości stworzyć w PRO100 to pod żadnym pozorem nie licz tak tworzonych elementów z m² lub mb. bo dołożysz do interesu i to grubą kasę. Do wyceny dawaj tylko tą formatkę jaką masz w liście formatek czyli ta o grubości 1 mm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 12 lip 2020, 09:44 
Offline

Rejestracja: 24 lis 2019, 09:45
Posty: 14
No właśnie zrobiłem taki front ze słupka 18x18mm, ale podczas liczenia m2 wychodziły bzdury bo liczył to z szerokości 18mm ;)
Dziękuję pięknie Omen


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 12 lip 2020, 13:21 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
MP pisze:
Korzystacie z funkcji "zamień"?

Jeszcze do tego nie doszedłem, ale wymiarowanie z Ctrl u mnie działa dobrze, trzeba tylko kursor ustawić odpowiednio w pionie lub poziomie przy danym elemencie. Może w ustawieniach "konfiguracja - wyświetlanie - rzuty ścian" masz zaznaczone "ukrywaj elementy ustawione dalej niż".

Omen pisze:
OlBa jak już będziesz robił sobie szafki to w pierwszej kolejności zacznij od stworzenia sobie następujących elementów.
Wisząca:
Bok lewy
Bok prawy
Dno
Góra/Przegroda pozioma
Półka
Plecy


Omen na Ciebie można zawsze liczyć - co do Twoich wskazówek to zawsze tak robię, problemem jest na razie czas, brak wersji z ułamkami i poprawki na bieżących projektach.
Ostatnio zauważyłem, że program nawet nóżki mi zniekształca pomimo zablokowania wymiarów (mało istotna wada). Na pewno nowe szafki będą musiały być maksymalnie uproszczone bez żadnych kolizji (hdf będę ręcznie liczył).


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 12 lip 2020, 21:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Griszhmen jeszcze to weź pod uwagę jak będziesz robił ten uchwyt: viewtopic.php?f=55&t=1187&p=56182#p56182

OlBa tu temat dla Ciebie:http://technikistolarskie.pl/forum/viewtopic.php?f=55&t=730&p=54021#p54021 i poniżej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 21 lip 2020, 20:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
OlBa jak sobie zmienisz w pliku odpowiednie linijki z PRO100.ini to będziesz miał wersję z ułamkami też we wcześniejszych wersjach programu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 22 lip 2020, 21:57 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2020, 20:57
Posty: 45
Omen pisze:
MP w sprawie niedziałania "Zamień" wszystko to zależne jest właśnie od tych trzech kolorowych linii

Czy to znaczy, że w bibliotece powinienem zrobić sobie fronty na różne ściany i podmieniać tylko ścianami, czy może zanim zacznę podmieniać w projekcie wszystkie je "wyzerować", czyli ustawić osie elementu względem osi sceny...?
Qrde, już mnie to nerwić zaczyna szczerbol

Omen pisze:
Do wyceny dawaj tylko tą formatkę jaką masz w liście formatek czyli ta o grubości 1 mm.

Właśnie się jorgnąłem, że policzyłem za pomocą programu lakiery na frontach z uchwytem zafrezowanym za pomocą cennika. Zrobiłem, tak jak Omen pisał, dodałem tylko formatkę 1mm, a mimo to policzyło mi jakoś dziwnie, jakby 2xwięcej powierzchni na szczęście - czyli na plus - ale nie powinno tak być.
Łapy opadają powiem Wam.

Dlaczego komory zlewozmywaków wrzucanych z biblioteki "wypełnione" są materiałem z blatu? Tzn. w komorze widać blat!

_________________
"Gdy byłem nastolatkiem mój ojciec wydawał mi się być kompletnym idiotą...z czasem, gdy ja doroślałem i nabierałem doświadczenia również i mój ojciec mądrzał".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 26 lip 2020, 16:01 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
- musisz wycenę włączyć tylko dla formatki 1mm, a wyłączyć dla reszty frontu żeby nie liczyło podwójnie
- jak zlewozmywak jest 3d to, w blacie musisz zrobić otwór (najłatwiej blat zrobić z kilku formatek lub wyciąć w edytorze kształtu)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 26 lip 2020, 21:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
MP i OlBa oraz wszyscy inni korzystający z wyceny zrobionej w PRO100 za pomocą Cennika z PRO100.
Nie ma znaczenia czy element jest widoczny w rozpisce elementów jak chce się wyceniać za pomocą kolorów (płyta, lakier lub coś innego). Zróbcie sobie w programie doświadczenie. Dajcie dwie formatki o wymiarach 1m x 1m. We "Właściwościach" jednej z formatek zaznaczcie opcje: Lista formatek i Zużycie materiałów i w tej ustawcie m². Druga formatka nie ma żadnych zaznaczeń w zakładce "Raporty". A teraz dajcie kolor który ma przypisaną cenę w Cenniku na obie te formatki.

Wynik operacji. Pomimo tego, że w oknie "Lista formatek" mamy tylko jeden element, to w tym samym oknie ale w zakładce "Wycena" jest policzone już za 2m². Dlaczego? Ponieważ obie formatki zostały przykryte kolorem który ma cenę. Aby tego nie było należy w katalogu "Materiały" na dysku twardym mieć też katalog ze wszystkimi takimi samymi kolorami ale nie mającymi już połączenia z Cennikiem.

Ja zrobiłem sobie katalog, któremu nadałem nazwę "Wszystko spoza sennika". I mam tam wszystkie kolory dla tych elementów projektu, które nie mają nic wspólnego z meblami: kwiatki, ściany, okna, szyby w oknach (ale kolor szyby we frontach jeśli takie są to już są w katalogu płatnym) itd, itp. Nie wskazane jest zmienianie nazw tych katalogów w jakich znajdują się te kolory. Wystarczy, że zostaną skopiowane tak jak są do katalogu "Wszystko spoza cennika". Ułatwi to pokrywanie kolorami tych elementów, które nie powinny być brane pod uwagę w wycenie. Drugi film.

Zrobiłem to tak. Wywaliłem wszystkie meble kuchenne jakie instalują się razem z programem. Poprzenosiłem wszelkie wystroje do konkretnych katalogów. Najlepiej jest przenosić z poziomu Windowsa ale patrzeć co przenosimy i gdzie to już mieć podgląd w programie.

- MP jak wycinać otwory w blacie na zlew to w tym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=xep7Fsmdcr0
- Jak zaktualizować materiały dla elementów nie branych pod uwagę w wycenie: https://www.youtube.com/watch?v=TdtszDc0wqQ
- W czasie robienia wycen ten film jest najważniejszy: https://www.youtube.com/watch?v=AWJ03qldsI8


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 27 lip 2020, 11:19 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
Omen dzięki za obszerną odpowiedź. Wszystko w temacie. Katalog masz mega mistyczny "Wszystko spoza sennika" :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 04 sie 2020, 10:03 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2020, 20:57
Posty: 45
Dziękuję Omen...widzę, że jesteś w temacie! :)
Może znasz jeszcze jakiś sposób na otwieranie frontów względem krawędzi z zawiasami???

_________________
"Gdy byłem nastolatkiem mój ojciec wydawał mi się być kompletnym idiotą...z czasem, gdy ja doroślałem i nabierałem doświadczenia również i mój ojciec mądrzał".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 04 sie 2020, 19:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Znam ale wtedy szafka jest szersza o tyle ile ma szerokości front lub fronty. Czyli nie ma to sensu do czasu jak nie zrobią obrotów nie tylko przez środek elementu ale też po jego krawędziach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 06 sie 2020, 20:15 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2020, 20:57
Posty: 45
Ktoś z PRO100-ekspertów orientuje się może, czy jest możliwość zdobycia wzornika RAL do wykorzystania w programie?

_________________
"Gdy byłem nastolatkiem mój ojciec wydawał mi się być kompletnym idiotą...z czasem, gdy ja doroślałem i nabierałem doświadczenia również i mój ojciec mądrzał".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 07 sie 2020, 06:13 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
przecież to Ci nic nie da ponieważ kazdy ma inaczej skalibrowany monitor , i inną drukarkę. Jeżeli byś chciał to zobaczyc kolory to polecam programy do obróbki grafiki ( np MAC ) + monitory graficzne. pro100 to program konstrukcyjno/ produkcyjny i to raczej z tych tańszych więc zapomnij o takich pomysłach

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 07 sie 2020, 06:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lut 2015, 20:21
Posty: 231
Lokalizacja: Szczecin
m.premium dlaczego nic nie da ? W samym pro100 można tworzyć wizualizacje, a jak jeszcze masz Kray-a to już wogóle wizki są bardzo realistyczne. Mając kolorystykę RAL w programie, nadajesz realności projektowi. Kosztuje to trochę zabawy bo na jednym monitorze faktycznie czerwony będzie czerwony, a na innym bordowy ale - ustawienia światła, fluorescencji, itp, i naprawdę można uzyskać fajny efekt.

MP - link do kolorystyki RAL https://1drv.ms/u/s!Amr5wQodaC3zkog94rr ... g?e=i73gQy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 07 sie 2020, 10:02 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
Fajna sprawa z tym ralem, ja skorzystam. PRO100 i tak wyświetla biały jak szary, więc kolory trzeba traktować tylko poglądowo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 07 sie 2020, 10:41 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
andre - dlatego nic nie da bo jak sam stwierdziłes jak masz kraya i monitor za 150 zł to zobaczysz co najwyżej nie powiem co. a jak wyślesz klientowi obrazek robiony pod siebie to zobaczy zupełnie co innego

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 24 mar 2021, 10:18 
Offline

Rejestracja: 22 mar 2015, 12:35
Posty: 304
Lokalizacja: Rzeszów
Powitać

Mam zakupić z pieniędzy projektowych Pro100 z Krayem. Macie kogoś w ECRU z kim można by było porozmawiać?? Chodzi mi jeszcze o kwestie exportu nawiertów...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 24 mar 2021, 18:51 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
Żeby mieć nawierty musisz kupić dodatkowo moduł cnc.

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 26 mar 2021, 21:58 
Offline

Rejestracja: 22 mar 2015, 12:35
Posty: 304
Lokalizacja: Rzeszów
OK, ile dopłaty za CNC?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pro 100
Post: 27 mar 2021, 05:19 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
Za CNC ? to zależy od marki nowe czy używane - ale za 150 tys już kupisz.
;)

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 381 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group