TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 17:35

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 31 mar 2018, 11:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Jeżeli na wyjściu jest plik tekstowy albo excela obstawiam, że się uda. Wystarczy napisać skrypt w excelu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 31 mar 2018, 12:11 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Dokładnie . Wypluwa plik excela . w załączniku wstawiłem. Jeden z makrem które dodaje program i drugi jako zapisany bez makra. Na tę chwilę nie przeszkadza mi brak oznaczenia oklejania.
P.S.
Moja córka jest niezła w obsłudze excela i makro to nie problem.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 02 kwie 2018, 11:51 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Znalazłem chwilę i potestowałem eksport rozpiski do programu do rozkroju TonCut. Z efektu jestem bardzo zadowolony. Program prosty bez zbędnych wodotrysków (robi trochę za dużo raportów i wydruk przez to ma większą objętość ale to da się ominąć drukując tylko konkretne strony z rozkrojem) Możliwość eksportu tylko szafek -bez frontów (bo na przykład nie potrzeba rozkroju jak zamawiam je w lakierni) zaznaczenie oklejania i usłojenia można bardzo szybko przeklikać nie dotykając klawiatury. Można też do rozkroju bez problemu dodawać dodatkowe formatki. Polecam zainteresowanym do testowania. Jak skończy mi się okres testowy to pewnie zakupię licencję. Z wad jakie zauważyłem to dość długo przelicza. 6 płyty przeliczał z 15 minut. Rozkrój był niezły mało odpadów. Ten mój CutMaster2d niekiedy na ostatniej płycie potrafił mi niezłe głupoty pokazywać. A tutaj nie było raczej problemów. Zobaczymy jak będzie dalej się sprawował. ale z tego co zauważyłem na ich stronie i facebooku dość szybko reagują na uwagi klientów i poprawiają ewentualne błędy. Program ma też eksport do panelówek (z tego co wyczytałem) Drukuje też etykiety.Jak na razie to mój faworyt do rozkroju :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 04 kwie 2018, 00:33 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Na tej stronie https://1drv.ms/f/s!Ai85-mMQ1WV5ge0QtReNy06swmMe1Q są plik do pobrania w sprawie przeróbki z KD Max na Nowy rozkrój.

W skrócie jest to tak.
1. Otwieramy arkusz kalkulacyjny "Rozkrój Ecru_KD Max"
2. Wklejamy tabelkę z arkusza "StdBdListCht1Test" w komórkę A1 w zakładce "Tu wkleić dane z tabeli"
3. Następnie w zakładce "Wymiary w cm" wpisujemy w komórkę D1 nazwę zlecenia. Nie używamy tu ogonków. Zamiast nich możemy usunąć konkretną literę lub zamienić na nieogonkowy odpowiednik. Dokonywać zmian w tej zakładce możemy tylko w komórkach z czerwonym tłem.
4. Potem przechodzimy do zakładki "Do skopiowania". W tej zakładce zaznaczamy i kopiujemy to co tam widać. Zaznaczamy wszystko łącznie z komórką A1.
5. To co zostało zaznaczone i skopiowane wklejamy w plik tekstowy (Notatnik) ale nadajemy temu plikowi takie rozszerzenie *.### i kodowanie znaków ANSI. Aby mieć wgląd i móc zmieniać rozszerzenia pospolitych typów plików należy USUNĄĆ zaznaczenie z tej opcji.
Załącznik:
Rozszerzenia znanych typów plików.png

6. Ten plik w Notatniku wygląda tak jak plik "Galmat #Płyta_H1180 ST37 Dąb Halifax naturalny.###", który jest w katalogu z linku powyżej. Zwróćcie uwagę na pierwszą linijkę tekstu. Brakuje tu polskich ogonków. Cały tekst dopisujemy ręcznie. I najlepiej z tej pierwszej linii robimy też nazwę tego konkretnego pliku ale nie możemy zastosować w nazwie pliku znaku "/", więc zamieniamy go na inny akceptowalny lub usuwamy całkowicie. Wracając do pierwszej linii to znak "#" jest ważny i ten znak "/" też jest potrzebny do lepszego rozeznania w bazie plików przesyłanych z PRO100 do NR. Łatwiej jest wtedy odnaleźć konkretną grupę elementów.
Polskie ogonki w nazwach poszczególnych elementów mają znaczenie, bo w rozkroju zamiast nich wyświetlają się jakieś krzaczki. Ale nie ma to wpływu na pracę programu tak jak mają na to wpływ ogonki zawarte w pierwszej linijce. Można je tu zamienić za pomocą opcji zawartej w Menu Notatnika na odpowiedniki bezogonkowe. Takie coś będzie szybsze i prostsze przy dużej ilości elementów.

Z tej rozpiski w Notatniku należy usunąć puste linie i te elementy, które wycinane są z innego materiału niż ten domyślny (tu jest to "H1180 ST37 Dąb Halifax naturalny"). W rozpisce są jeszcze fronty w kolorze "3" i tylne ścianki o grubości 3 mm.

7. Następnie ten utworzony w Notatniku plik należy przenieść do katalogu "Baza", do którego domyślnie są przenoszone te wysyłane z PRO100 do NR.


Dobra idę spać 1:30 ;)


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 04 kwie 2018, 17:27 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
Omen - szacun, ale rzeźba straszna. To ja już bym wolał się nauczyć najbardziej skomplikowanego programu na świecie :-)

Galmat rozumiem Twoje podejście w tej wersji już nic nie zmienimy. W Optimik 4 robimy 2 interfejsy - totalnie banalny - to co potrzebujesz akurat ty, i zaawansowany dla tych co chcą coś więcej. Jak wyjdzie oficjalne 4 dam ci znać żebyś sobie przetestował.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 04 kwie 2018, 18:36 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Jak uruchomiłem NR, to wszystko poszło bez trudu.
Do Optymika potrzebowałem przeszkolenia. Przynajmniej wstępnego.
Jak odpaliłem Formatyzację, to nawet nie chciało mi się zagłębiać tematu.

Teraz wiem co i jak w Optymiku. Brakuje mi tylko podglądu na różne wersje rozrysu.
Np z 5 szt, wybieram sobie 1. Tak jak było w NR. Czasami strata materiału nie jest duża, a czas rozkroju na maszynie dużo szybszy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 04 kwie 2018, 19:00 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
To tak jak ja z TonCut. Od razu bez żadnego problemu ogarnąłem i import i ustawienia ... Praktycznie bezboleśnie. W TonCut jest podgląd na kilka rozkroi i można sobie wybrać ten który pasuje. Zwracam też uwagę żeby mi zostawał jak największy ewentualny odpad w jednym formacie na ostatnim arkuszu bo niekiedy teoretycznie w % jest więcej ale na rozkroju wychodzą 2 czy 3 elementy, niekiedy jest jeden mimo że, formalnie % mniejszy niż suma tamtych poprzednich to wolę jak własnie mi tak zostanie. Na tę chwilę nie za bardzo mam co "kroić " bo wszystko sobie już porozliczałem ale tutaj nie potrzeba za bardzo kilkudziesięciu godzin żeby zobaczyć czy będzie przydatny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 04 kwie 2018, 20:17 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Licencja max na 2 lata. Jakbym miał zaraz iść na emeryturę, to ok:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 04 kwie 2018, 20:37 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Chodzi ci o licencje na ten TonCut? Jest przecież też na miesiąc (chociaż na miesiąc to można przecież z demo skorzystać) ..I bezterminowa też jest (spojrzałem na ich cennik i trochę drogo wychodzi to "na zawsze"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 04 kwie 2018, 21:01 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Nie znalazłem pozycji na zawsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 05 kwie 2018, 10:13 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
A bezterminowa to nie na zawsze :) Zresztą ...Szczerze mówiąc nie interesuje mnie czy ktoś to kupi czy nie .. Podzieliłem się tylko swoimi spostrzeżeniami na temat funkcjonalności programu i współpracą z KDMax.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 05 kwie 2018, 13:20 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
No właśnie patrzyłem ceny i wyświetliło max 2 lata. Nie było bezterminowa. Może źle kliknąłem na telefonie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 05 kwie 2018, 15:35 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
PBstol pisze:
Brakuje mi tylko podglądu na różne wersje rozrysu.


Tego nie będzie, także w wersji 4 bo jest to bez sensu. W przypadku cięcia 2 -3 płyt ok, ale jak masz do pocięcia 200 arkuszy to sprawdzanie rozkroj po rozkroju co jest lepsze to dramat. Jednakże w Optimik 4 zmieni się całkowice algorytm optymalizacji i powiem tak - tak dobrze i tak dobrych rezultatów jeszcze nie widziałem nigdzie w ogólnie dostępnych programach optymalizujących. Jedynie HPO było lepsze. Natomiast czas optylamalizacji to już inna sprawa tu nie mamy sobie równych nawet w obecenej wersji :-).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 05 kwie 2018, 18:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Co znaczy lepsza optymalizacja? Lepsza w sensie mniejszego odpadu, czy lepsza w sensie późniejszego szybkiego cięcia?
Czasami w optymiku robię optymalizację szybką i dodatkowo wolną. Muszę robić, to 2 razy, żeby sobie wybrać.
Można arkusze pociąć szybciej bez przewracania elementami, kosztem niedużo większego odpadu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 05 kwie 2018, 18:43 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
No i tu będzie niespodzianka koniec z suwakiem szybciej - wolniej. Po 8 miesiącach pracy nad samym algorytmem optymalizacji robi on optymalizację najlepsza z możliwych według ustawień klienta. Tzn chcesz mieć większy odpad kosztem dłuższego cięcia , będziesz miał, chcesz szybsze cięcie kosztem gorszych odpadów będziesz miał, chcesz mieć mix tych dwóch ustawień będziesz miał. Dodatkowo przeliczenia są robione ekstremalnie szybko. Jeszcze trochę i dam ci na testy :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 05 kwie 2018, 23:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
lignumsoft pisze:
[…]szacun, ale rzeźba straszna.[…]
Zgadzam się, ale wystarczy tylko aby plecy w szafkach, które tu są pod nazwą "Panel tylny" były w innym kolorze niż korpusy. Wtedy przeprowadzamy sortowanie i usuwamy te elementy dużo szybciej niż szukanie poszczególnych pozycji w całym tekście.

Przy małej ilości tekstu jak to jest tutaj to nie ma problemu, gorzej jak tych elementów jest powiedzmy 150 pozycji. Wtedy przeszukiwanie tego i usuwanie tych wszystkich niepotrzebnych danych jest dużo "trudniejsze".

I tu istnieje małe usprawnienie. Załóżmy, że chcemy zachować te wszystkie dane do tego aby stworzyć w następnej kolejności nowy plik dotyczący innego materiału. Wtedy usuwamy dane z kolumny H (m²) i dane zawarte w konkretnym wierszu nie są przekazywane dalej. Potem wystarczy, że w komórkę H wpiszemy cokolwiek (każdy z klawiszy dostępnych na klawiaturze. unikać trzeba tylko wstawiania znaków =, -, + bo one tworzą automatycznie formuły w arkuszu). Jeśli coś tam będzie to ma to taki skutek, że dane przekazywane są dalej. Pusta komórka oznacza, że dane nie są przekazywane dalej. Mało tego, to co jest tam wpisane nie ma znaczenia w dalszych operacjach bo m² w zakładce "Wymiary w cm" są liczone z tamtych komórek, a nie przenoszone z tego arkusza.

To samo można przeprowadzić w przypadku zamiany ogonków na litery "bezogonkowe". Wszystko to robimy w pierwszej zakładce arkusza kalkulacyjnego. I wtedy mamy dużo mniej pracy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 10 kwie 2018, 20:55 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Jak robię import z KdMax do TonCut to nic nie musze zmieniać. Jest możliwość pominięcia np. hdf na plecy czy frontów już na etapie importu . Działa fajnie i tak jak pisałem wcześniej mnie on pasuje :) zwłaszcza że cenowo jest dość przystępny. Biblioteki już porobiłem "pod siebie" i na razie to co mi wychodzi na wyjsciu praktycznie w 100% pokrywa się z moimi "rozpiskami"
Danio, dzięki za przekonanie mnie do rozpiski choć jak dostaję kompletny projekt od biur architektonicznych to i tak rozliczam wszystko ''z palca" Nie opłacałoby się robić jeszcze raz projektów w KDMax tylko po to żeby mieć rozpiskę :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 11 kwie 2018, 01:33 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Pomogłem Ci przekonując Cię do tego bo kiedyś tak samo pomógł mi Omen w Pro100 za co jestem mu bardzo wdzięczny.
Powiem Ci ze w pro100 chyba lepiej to działa niż w KDMax bo ja jak mam projekt zewnętrzny to łatwiej mi taki sam ale nowy zrobić w Pro100 po to by mieć automatyczną rozpiskę niż robić samą rozpiskę ręcznie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 11 kwie 2018, 13:06 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Uwierz mi że nie bardzo chciałoby Ci się robić od nowa projektu który masz już rozrysowany i obmierzony i jest on na tyle czytelny że zrobienie rozpiski trwa powiedzmy pół godziny a zrobienie projektu do rozpiski trwałoby powiedzmy z 2 godziny. Można tylko po co....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 11 kwie 2018, 20:30 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
Galmat eee tam gadasz, Danio z pasji do Pro100 może przerysowywać naokrągło :-) W sumie to ja się Ecru dziwię że jeszcze go nie zatrudnili


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 11 kwie 2018, 20:43 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
A skąd wiesz....może i zatrudnili jako beta testera:) Ja nie mam czasu dla sportu robić projektów. Robię jak potrzebuję i ewentualne problemy rozwiązuje na bieżąco . chociaż może teraz jak już mam parametryczną bibliotekę to "przerysuje" jeden projekt który zrobiłem wcześniej a nie mam go jeszcze rozpisanego na elementy . Zobaczymy jak wyjdzie ta wiwisekcja :) Póki mam jeszcze demo TonCut :) to sprawdzę jak mi rozliczy. Widzę potencjalny problem z jedną szafką na projekcie bo nie mam jej zrobionej tak żeby wyszła poprawnie na rozpisce.. Będę musiał pokombinować


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 12 kwie 2018, 06:55 
Offline

Rejestracja: 28 lip 2015, 08:48
Posty: 8
KD MAX + TonCut
https://www.youtube.com/watch?v=ogwD2Z7XIl4


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 12 kwie 2018, 07:43 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
Tak podepnę się pod dyskusję, i skieruję się do GALMAT'a...

Jak nie chcesz robić projektu od nowa dla rozpiski to może moja aplikacja byłaby pomocna w rozpisce?
Można swoją bibliotekę zrobić od podstaw, można też wczytać szafkę z bazy systemowej a potem lekko zmodyfikować i zapisać jako własną (w swojej bibliotece).

:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 12 kwie 2018, 15:00 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Pewnie tak ale jak mam już projekt to spokojnie mogę go rozliczyć "na piechotę" czyli formatki wbić z palca również w twoim programie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 12 kwie 2018, 15:50 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Galmat kiedyś myślałem tak jak ty ale jak się nauczyłem pro100 to ręcznie nic nie robię (wyprzedziłem Cię :) ) nawet szafki do warsztatu w pro100 robiłem, szafke rozciągasz zwężasz zmieniasz półki i nic nie musisz liczyć, samo się liczy a potem jest rysunek z wymiarami dla pracownika i rozpiska do hurtowni, a druga na warsztat.
Przy samym przepisywaniu wymiarów czy czegoś nie ma opcji pomyłek bo nie ma przepisywania, jest tylko kopiuj/wklej.

Ale muszę przyznać przeoczyłem w pewnym momencie i jak dziś pojechałem z szafą tak z nią wróciłem bo za głęboką zrobiłem. Całe szczęście trafiło mi się to raz po 3 latach funkcjonowania :) i było to 4 km od warsztatu i że nie wniosłem nawet połowy szafy zanim się zorientowałem że jest nie halo :) No ale szafa już obcięta i jutro jadę montować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 15 kwie 2018, 21:12 
Offline

Rejestracja: 12 lis 2017, 15:02
Posty: 67
Galmat pisze:
Dokładnie . Wypluwa plik excela . w załączniku wstawiłem. Jeden z makrem które dodaje program i drugi jako zapisany bez makra. Na tę chwilę nie przeszkadza mi brak oznaczenia oklejania.
P.S.
Moja córka jest niezła w obsłudze excela i makro to nie problem.


Mam pytanie. Czy w tych plikach wogóle nie ma oklejania?
Czy tylko w tym eksporcie go brak czy program wogóle nie wypluwa oklejania?...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 16 kwie 2018, 17:17 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Możliwe bo to jest chiński program :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 16 kwie 2018, 17:55 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
W pliku który wychodzi z KDMax nie ma zaznaczanych krawędzi do okleinowania. Na dobrą sprawę nie wiem jakby to miało byc zrealizowane w programie. Nie wnikałem. Na dobrą sprawę dopiero teraz zacząłem trochę z tego rozkroju skorzystać .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 16 kwie 2018, 18:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Jak nie ma zaznaczonych krawędzi, to taki program jest skreślony na wstępie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: KD MAX V6
Post: 16 kwie 2018, 18:23 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Nie każdy potrzebuje Corpusa do robienia mebli. Są jeszcze tacy którzy rysują wszystko na kartce :) Tobie jest potrzebny program do współpracy z CNC a mnie do wizualizacji :) Cały czas o tym pisałem....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 69 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group