TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 18 paź 2019, 22:46

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość

Zawód: Programista
Specjalizacja: Programowanie, elektronika
Cześć wszystkim, jest taki sobie programik który się nazywa autodesk inventor, typu CAD 3D.
Napiszę trochę o nim, bo nie widzę tu żeby ktoś o nim pisał, więc opiszę pobieżnie tyle ile wiem (od razu uprzedzam, że używałem tego programu może z 30 razy max)

Służy do projektowania różnych elementów konstrukcyjnych, ma wbudowaną możliwość symulowania obciążenia elementów, czy coś pęknie czy nie, marginesy dokładności produkcji, BOM, ma sporą bibliotekę śrubek i innych podstawowych elementów, można symulować poruszanie się elementów ruchomych, gwintów, zębatek itd. Gotowy projekt można eksportować do programów obsługujących CNC, lub po prostu sobie wydrukować w formie arkuszy.

Ja go używałem do prostych rzeczy (jako że nie jestem zawodowym stolarzem) które czasem musiałem zaprojektować (stoliki, obudowy), zaprojektowanie w nim jakichś prostych mebli to pryszcz (dla mnie, ale nie używałem innych programów, więc nie wiem jak on się ma do innych).

Nie jest to program specjalnie przeznaczony dla stolarzy, bardziej dla mechaników (choć istnieją dodatki dla stolarzy), ale myślę, że i tak niektórych zaciekawi.
Szczególnie, że istnieje darmowa wersja dla studentów z 3-letnią licencją i prawie całą funkcjonalnością, ja go ściąnąłem jak jeszcze studiowałem, ale nie sprawdzali jakoś szczególnie czy i gdzie ktoś jest studentem (co jest dobre, bo np Microsoft daje wersje edukacyjne tylko pod bardziej znane uniwersytety).
Także studenci nie ważne czego mogą sobie to ściągnąć i przez 3 lata podziałać na całkiem sprawnym programie.

Awatar użytkownika

Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
Bardzo fajny program, z masą możliowści.

Awatar użytkownika

Zawód: Byłem pilorzem :D
Tak. Jakieś 10 lat temu bracik studiował budowę maszyn na polibudzie to mnie go zaprezentował. W przypływie euforii zrobiłem sobie certyfikaty. Gdyby poświęcić czas i zbudować biblioteki, szafki oparte na sterowaniu parametrami można z niego sporo wycisnąć. Swego czasu jeżeli dobrze pamiętam Torus wybierał między Top Solid a Woodwork for Inventor ;)

Zawód: Programista
Specjalizacja: Programowanie, elektronika
Właśnie, fajnie w nim działa opcja parametryzacji.
Nie dość, że każdy wymiar można ustawić na obliczony z jakiegoś innego wymiaru, to jeszcze może sobie zaciągać wszystkie wymiary z zewnętrznego excela.
Można sobie zrobić kilka mebli, z których każdy zaciąga z tego samego pliku excel i tym sposobem zmieniając wartości w samym tylko tym jednym pliku zmieniasz jednocześnie parametry we wszystkich pojedynczych meblach.
I tak, jednym machnięciem ma się projekt szafy pod wszystkie wymiary :)

Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
czara magia z tym Inventorem. Ale miło , że ktoś poruszył ciekawy temat - Kogi szacun :)
swoją drogą w Pro100 "zaznaczam wszystko, grupuję" i szafę rozciągam - tez może być jeden wzór szafy na wszystkie wymiary ;)

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.