TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 25 kwie 2024, 07:59

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 11 lis 2020, 22:43 
Offline

Rejestracja: 27 sie 2017, 17:55
Posty: 15
Cześć,

W perspektywie mam do oklejenia ok 100 mb krawędzi plyty meblowej (regał na książki na całą ścianę).
Nie dysponuję okleiniarką. Okleina PCV, 0.8 mm. Zakładam, że na klej kontaktowy. Do obcinania okleiny dysponuję zabawką podobną do tej:
https://allegro.pl/oferta/obcinak-noz-d ... 9225120801

Proszę o porady:
1. Bawić się w to ręcznie, czy dać zarobić firmie, która będzie cieła formatki? Wychodzi ok 6zł/m
2. A może zlecić im oklejenie tylko długich krawędzi (pow 1.4 m - to będzie ok. połowy oklejania)?

Jeżeli taka robota bez narzędzia do oklejania ma sens:
3. Jakiego kleju używać?
4. Czy klejenie stykowe wymaga późniejszego dociskania klejonych powierzchni?
5. Czy w razie jakiejś fuszerki wchodzi w grę odklejenie przyklejonego obrzeża? Jak to zrobić? (opalarka?)

Pozdrawiam,
Piotr

_________________
Pozdrawiam,
Piotr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 lis 2020, 23:50 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2110
Lokalizacja: Swaj
Daj zrobić firmie. Kto się bawi ręcznie przy takich ilościach? Masochista?

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lis 2020, 08:00 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Cena trochę spora za metr, ale i tak bym się z tym ręcznie nie bawił


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lis 2020, 09:09 
Offline

Rejestracja: 10 paź 2017, 17:38
Posty: 51
Poprzednicy mają rację taka ilość to tylko zawodowa okleiniarka. Ja co prawda trochę oklejałem płytę , trochę z ciekawości ,( nowe doświadczenie ) , trochę z przymusu . Zamówiłem formatki trochę nie precyzyjnie i musiałem zabrać/zapłacić za pół płyty. Kupiłem więc klej kontaktowy w aerozolu (niestety biały) , płyta dąb antyczny, i jak się klej skończył to chyba pojąłem na czym polega klejenie klejem kontaktowym. Kupiłem też obrzeże z naniesionym klejem ABS po 1,5 zł plus dostawa , PVC po 2,5 zł plus dostawa, prasowałem żelazkiem przez papier do pieczenia, potem obcinakiem podobnym do tego YATO , potem polerowanie filcem.

Hurtownia zawsze oklei to lepiej bo : ma obrzeże z klejem odpowiedniego koloru , krawędzie frezuje i poleruje, formatkę tak przytnie (przefrezuje) by po oklejeniu miała idealnie wymagany wymiar .

Tak że podsumowując teraz wiem na czym polega oklejanie i wiem że hurtownia zrobi to jakościowo znacznie lepiej ( bo nawet płytę o niskiej jakości laminatu zrobi bez wyszczerbień po żadnej ze stron) , znacznie szybciej ,a więc taniej .

Napisałem bo SETA kazał pisać , żeby był ruch , a nie jak u pwcz bezruch.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lis 2020, 09:49 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 16:17
Posty: 1757
Dobry ten SETA :)

_________________
Da mihi animas, caetera tolle


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lis 2020, 12:59 
Online
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 gru 2014, 16:29
Posty: 611
Lokalizacja: Beskid Żywiecki
Zawód: Byłem pilorzem :D
Po pierwszych trzech formatkach będziesz przeklinał pomysł ręcznego oklejania. Gdzie są takie ceny za oklejanie ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lis 2020, 13:01 
Offline

Rejestracja: 10 paź 2017, 17:38
Posty: 51
Te 6 zł za metr jak tylko oklejanie to drogo , jak w tym jest cięcie to normalna cena.
A co do obrzeża to czy będzie PVC czy ABS to zależy od okleiny płyty bo obrzeża produkują inne podmioty niż płytę i z zasady jest albo PVC ( jak np: dąb antyczny z Krono) lub ABS w przypadku płyt eggera.
A koszty wykonania formatek ( z oklejaniem obrzeży) to trzeba całość zamówienia dać do wyceny, i dopiero wtedy na coś się zdecydować.
W przypadku regału na książki ( z płyty) to trzeba wymyślić taką konstrukcję by półki się jak najmniej gięły ( plecy pomagają trochę) .
Bo prędzej PIS będzie rządził 3 kadencję niż półki z książkami się ( po czasie) nie wygną.
Po za tym meble wykonane na wymiar ( wymagany przez użytkownika) ze względnie dobrych materiałów, zawsze będą droższe niż meble z paczek gdzie m.kw płyty ( na specjalne zamówienie) to ok 20 zł.
Powiem więcej jak dopiero 4 formatkę zrobi dobrze to będzie radość.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lis 2020, 18:33 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2110
Lokalizacja: Swaj
szmar pisze:
niż półki z książkami się ( po czasie) nie wygną.


Klucz tkwi w zwrocie "po czasie". Niech się gną i pękają, byle dwa dni po gwarancji i rękojmi.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lis 2020, 20:42 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 556
piotro pisze:
Proszę o porady:
1. Bawić się w to ręcznie, czy dać zarobić firmie, która będzie cieła formatki? Wychodzi ok 6zł/m


Jasne że się bawić, podobno po takiej ilości butaprenu słychać kolory i widać dźwięki. Na 100 metrów to może wyjść kilka litrów kleju. Spraye odpuść bo są bezzapachowe i drogie. :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lis 2020, 21:56 
Offline

Rejestracja: 27 sie 2017, 17:55
Posty: 15
Jak bym wpadł, że to butaprenem można, to wogóle bym nie pytał, tylko kupił sobie 4 puszki, otworzył w jakimś ciepłym pomeszceniu i zaczął zastanawiać co dalej. :-D
Plecy będą, rozumiem, że mam te półki przykręcić do nich.

Cena z Gdańska.
Dziękuję Wam za odpowiedzi, trochę się wyleczyłem. Może sobie z samymi półkami powalczę

Jeszcze ponowię pytanie, bo pewnie i tak gdzieś tam pokleić sam będę musiał: Jaki klej kontaktowy używać?

_________________
Pozdrawiam,
Piotr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lis 2020, 22:03 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2110
Lokalizacja: Swaj
Dowolny. My używamy Pattex.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lis 2020, 22:09 
Offline

Rejestracja: 27 sie 2017, 17:55
Posty: 15
No właśnie szukałem "dowolny" i nie było.
A pattex od razu się znalazł ;-)
Dzięki.

_________________
Pozdrawiam,
Piotr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lis 2020, 07:44 
Offline

Rejestracja: 10 paź 2017, 17:38
Posty: 51
piotro pisze:
Cena z Gdańska.
Dziękuję Wam za odpowiedzi, trochę się wyleczyłem. Może sobie z samymi półkami powalczę

To ja zadam trochę "trudnych" pytań
1. Ile i jakiego typu mebli kolega wykonał tj. od projektu do montażu.
2. Jaka płyta (jaki wzór, jaki producent) planowana jest na ten regał.
3. Która to hurtownia w Gdańsku ma takie ceny . Bo może to jakiś stolarz dał cenę zaporową żeby się odczepić.
4. Jeżeli klejenie klejem kontaktowym ma być dla nauki to zgoda. Jeżeli ma być dobry efekt i na pewno trzeba samemu oklejać ,to polecam kupić (dedykowane do wybranej płyty) obrzeże z klejem jak nie ma na miejscu to nawet zamówić wysyłkowo.
5. Czy ten regał ma mieć nóżki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lis 2020, 11:37 
Offline

Rejestracja: 27 sie 2017, 17:55
Posty: 15
@szmar

Ad 1. Nie za dużo, tyle co na potrzeby własne. Dlatego pytam, a nie odpowiadam na tym forum. Ostatni mebel to zabudowa wnęki 2100x2700 z 13-ma szufladami (z niezależnym oświeteniem na 6 z nich i pojedynczym oswietleniem w drugim pione). (To znaczy, drzwi jeszcze czekają w kolejce na realizację metodą "rozpoznanie bojem").
Ad 2. Ostatnio stanęło na Swiss Krono D4420/D4412 (kasztan brąz/drzewo lipowe). Ale bardziej się dostosowuję do hurtowni i jej asortymentu. Nie wiem, czy jest różnica w jakości płyt pomiędzy producentami płyty.
Ad 3. Bomar 5,9 zł za metr (z okleiną). Zrezygnowałem z usług bo na formularzu na formatki znalazłem informację że mają cięcie na maszynach CNC z precyzją +/- 2mm. W tej chwili znalazłem coś na Zaspie, co wygląda jak sklep osiedlowy (sklep drzewny) na , ale łatwiej się tam dogadać. Tutaj cena 4,55 (z czego 1,5 okleina)
Ad 4. Musi być na klej stykowy, bo przynajmniej część i tak muszę zlecić hurtowi/sklepowi (nie chcę robić krawędzi powyżej 1,5m). Pierwsze próby klejenia nie wyszły jakościowo najgorzej, ale na tyle ciężko, żebym zainicjował ten temat.
Ad 5. Regał 4 piony na szafkach H380 o zróżnicowanej głębokości i szerokości z szufladami. Jeden z pionów trochę bardziej złożony bo ma "po drodze" jeszcze trzy szuflady na mapy. piąty "pion" to skrzynka 570xok740 zawieszona pod sufitem. Jeszcze nie wiem jak. Tak, będą nóżki (stalowe, regulacja poprzez dziurę w płycie. Mają dość małą podstawę, ale będzie toto stało na betonie. Planuję całość "docisnąć" do sufitu.

Więcej grzechów nie pamiętam....

_________________
Pozdrawiam,
Piotr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lis 2020, 13:17 
Offline

Rejestracja: 10 paź 2017, 17:38
Posty: 51
Takie doświadczenie musi wystarczyć , człowiek cały czas się uczy.
Klej kontaktowy z zasady jest jasny i do ciemnej płyty jak dla mnie niezbyt , bo eksponuje wszystkie niedoskonałości cięcia i klejenia.
Mały sklep/hurtownia ma dobre ceny ale nie wiadomo jak z jakością cięcia i oklejania, oraz czy dotrzymują terminów.
Oczywiście że są lepsze płyty niż Swiss Korono np : Egger , ale jak coś lepsze to cena też lepsza.
Nie mieszkam w okolicy Gdańska to nie znam dobrych hurtowni ale ma dobre doświadczenia z Sassc , ma oddziały w całej Polsce , ale głównie to ma płyty eggera, nie wiem jak daleko jest od kolegi ale można zadzwonić i spytać o ceny i terminy, no i transport .
Ja bym poświęcił się i zlecił wszystko do oklejenia, niewidoczna ( np:od ściany) krawędź półki nie musi być oklejana lub na odczepnego oklejona obrzeżem papierowym/melaminowyn na żelazko, do kupienia w sklepach budowlanych lub hurtowniach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lis 2020, 23:16 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Zobacz Domo na Kościuszki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lis 2020, 08:57 
Offline

Rejestracja: 18 sie 2013, 11:55
Posty: 133
Lokalizacja: Skalbmierz
Zawód: emeryt
SAS Gdańsk

ul. Klonowa 5
83-031 Cieplewo

tel. +48 58 661 31 75

_________________
Woda zabiera szybko,oddaje powoli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lis 2020, 11:29 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 967
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
piotro jak chcesz się bawić sam to tu masz pomocne w tym narzędzie: https://allegro.pl/oferta/okleiniarka-reczna-virutex-do-oklein-ag98r-9880322025.

Ale to tylko jeśli w przyszłości też będziesz oklejał sam. Bo jej cena przekracza te 6zł za metr okleiny. A jeszcze trzeba kupić okleinę z klejem. I trzeba do tego doliczyć zapas na naukę oklejania przy założeniu że zaczniesz się uczyć na tych krótkich elementach. Dodatkowo musisz doliczyć około 6-7 cm naddatku na oklejenie jednej krawędzi. Najlepiej tym sprzętem okleja się wykorzystując do tego okleinę produkowaną przez MAGa grubość 1 mm lub mniej.

Ja ze swojej strony podpowiem Ci tylko, że zaczynasz oklejanie na I a po powiedzmy 10 cm włączasz grzania na II.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lis 2020, 19:31 
Offline

Rejestracja: 10 paź 2017, 17:38
Posty: 51
Może takie żelazko do oklejania tylko 300 zł


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lis 2020, 20:22 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Raczej nie do pcv. Pcv od spodu grzejesz, po kleju


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lis 2020, 20:55 
Offline

Rejestracja: 10 paź 2017, 17:38
Posty: 51
piotr-gka pisze:
Raczej nie do pcv. Pcv od spodu grzejesz, po kleju

To dziwne bo ostatni zwykłym żelazkiem przez papier do pieczenia kleiłem/prasowałem i PVC i ABS obie z klejem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lis 2020, 10:48 
Offline

Rejestracja: 27 sie 2017, 17:55
Posty: 15
Dzięki za porady.
Dałem sobie podciąć skrzydła i biorę płytę z okleiną.
Dziękuję też za kontakt do SAS - niestety już zamówiłem w "moim osiedlowym". Ale spróbuje na pewno, bo kontakt telefoniczny był bardzo obiecujący.

_________________
Pozdrawiam,
Piotr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lis 2020, 11:25 
Offline

Rejestracja: 10 paź 2017, 17:38
Posty: 51
Bo z różnymi hurtowniami to jest tak : jedne robią szybko , inne dokładnie , inne tanio, a inne mają takie dekory które na pasują/podobają się. Jak się trochę robi (mebli) to zdobywa się doświadczenie gdzie i co zamawiać.
A jak projekt wyjdzie bardzo dobrze to dopiero wtedy Sukces uskrzydla


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lis 2020, 11:26 
Online
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 gru 2014, 16:29
Posty: 611
Lokalizacja: Beskid Żywiecki
Zawód: Byłem pilorzem :D
piotro, o żadnym podcinaniu nie ma mowy, Twoje skrzydła zostały tu uratowane przed połamaniem ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lis 2020, 12:42 
Offline

Rejestracja: 27 sie 2017, 17:55
Posty: 15
Wiem.... przez podcięcie

@Omen - okleiniarka ręczna
Brzmi interesująco (na szczęście robie to dla przyjemności i mogę troszkę zlekceważyć rachunek ekonomiczny, jak żona nie patrzy)
1. Czy to urządzenie rozwiązuje kwestie przycinania okleiny na szerokość płyty?
2. Dlaczego podgrzewamy okleinę PCV, jeżeli i tak łączymy ją z płytą na klej stykowy?
3. Czy okleina musi być dociskana po przyklejeniu (w przypadku całkiem ręcznym i w przypadku użycia okleiniarki ręcznej). Jeżeli tak, to jaki czas?

_________________
Pozdrawiam,
Piotr


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lis 2020, 13:07 
Offline

Rejestracja: 10 paź 2017, 17:38
Posty: 51
Wyprzedzając OMENA to klejenie obrzeża z klejem, a klejenie na klej kontaktowy to są dwie różne technologie.
Klej kontaktowy to klejenie na zimno (bez podgrzewania obrzeża), tylko docisk i zależnie od doświadczenia i rodzaju obrzeża: dobijanie młotkiem gumowym, dociskanie rolką (podobna do rolki do tapet).
Obrzeża są PVC i ABS tak PVC, a ABS od PVC różni się ekologią,ABS jest bardziej ekologiczny.

W oklejaniu obrzeża samemu co innego moim zdaniem jest istotniejsze : uzyskanie dokładności wymiaru przed oklejaniem i po oklejaniu oraz jakość krawędzi formatki z obu stron ( frezowanie pomaga w jakości) cięcie piłą różnie, bo niestety są bardzo różne jakości laminatów i o różnych możliwościach strzępienia, ale to się zawsze wie po.

A żeby jeszcze bardziej zagmatwać (skłonić do rezygnacji z samodzielnego oklejania) powiem że np ;
Dla płyty Swiss Krono Dąb antyczny D2419 może być obrzeże firmy Polkemic PVC (D2419 rozmiary 22 x 0,6 22 x 1 22 x 2 42 x 2) lub firmy Schilsner ABS (S2419 rozmiary 22/05, 22/08, 22/2, 28/2, 32/2, 43/08, 43/2, 65/2), co tu wybrać. To są obrzeża bez kleju , klej samemu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lis 2020, 21:21 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Dużo tego masz? W ramach testów nowej okleiniarki mogę Ci to okleić. Jak zainteresowany, pisz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lis 2020, 12:58 
Offline

Rejestracja: 11 mar 2015, 08:08
Posty: 103
Lokalizacja: Kartuzy
Zawód: Stolarz
Ja też mogę coś przywieźć?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lis 2020, 13:38 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1025
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
i ja też bym coś podrzucił
;)

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lis 2020, 19:28 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Wy stare wygi, to tylko w szkle.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group