Witam,
Na stronie polskiego producenta żywic epoksydowych można znaleźć podstawowe informacje nt. rodzajów żywic i utwardzaczy:
http://www.zch.sarzyna.pl/epoksydy/podstawowe.html"
Tutaj strona sklepu sprzedającego żywice - też jest sporo informacji, bazujących na w.wym.
żywice:
http://www.wax.krakow.pl/index.php?look ... epoksydowe"
utwardzacze:
http://www.wax.krakow.pl/index.php?look ... epoksydowe"
tabela utwardzaczy (proporcje żywica - utwardzacz):
http://www.wax.krakow.pl/images.php?image=4"
Z wyżej wymienionych, do klejenia w praktyce nadają się żywice Epidian 5 i 6. Z utwardzaczy stosowałem Z-1 (czasem zwany TECZA - od nazwy trietylenotetramina) oraz PAC. Obie żywice (E5/6) z utwardzaczem Z1 mają długi czas otwarty - praktycznie trzeba liczyć kilka godzin (zależnie od temp.). Może nie jest to czas otwarty rozumiany tak jak w przypadku typowych klejów do drewna, ale po tych kilku godzinach można jeszcze klejone przedmioty łatwo rozłączyć (o ile klejenie jest w temp. pok.) Wstępne utwardzenie wg opisu następuje po 24h, ale w praktyce to już oznacza niemal całkowite utwardzenie, bo im bardziej utwardzona żywica, tym wolniej zachodzi dalszy proces jej utwardzania z uwagi na wzrost lepkości. Klejone przeze mnie przedmioty używane po 24h nigdy się nie rozleciały. Utwardzacz PAC daje bardziej elastyczną spoinę i - o ile pamiętam - czas "otwarty" jest krótszy. Podwyższenie temperatury skraca czas utwardzania.
Epidian 5 ma większą lepkość niż E6 (obie żywice mają konsystencję miodu) ale po zmieszniu z utwardzaczem lepkość maleje i nakładanie jest łatwe.
pozdr