TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 29 mar 2024, 00:31

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Bielenie dębu
Post: 21 wrz 2016, 21:17 
Offline

Rejestracja: 17 cze 2015, 21:14
Posty: 301
Witam
Mam problem z wybieleniem dębu, klientka chce mieć schody na beton pod kolor płytek które są białe z ciemnym rysunkiem słoja mniej więcej tak wygląda ta płytka;
Obrazek

W ICA sprzedali mi jakiś dwuskładnikowy wybielacz do drewna ponoć bardzo dobry lecz dąb nawet po kilkukrotnym nałożeniu wyszedł bardziej żółty jak biały, a kolor nawet koło tej płytki nie stał... no ale ok próbujemy dalej więc namieszali mi bejcę która nie dość że schnie 30min to zostawia jakieś dziwne plamy, kolor nie jest jednolity tak jak zawsze po bejcowaniu, przy słojach widoczne plamy pigmentu wygląda to jakby chciało doschnąć, a nie umiało :)
Być może ten wybielacz jakiś felerny?

Chcę uzyskać taki efekt
Obrazek
zdjęcie znalezione w necie

Dodam że słój ma być widoczny

Proszę o pomoc
Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony 21 wrz 2016, 21:24 przez Gazowany, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 wrz 2016, 21:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Do lakieru bezbarwnego dodaj lakier biały i zobacz efekt. Jest też pigment biały.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 wrz 2016, 21:33 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Próbowałeś bejcy białej z sopura. Jest taka wybielająca trzeba ją trochę rozetrzeć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 wrz 2016, 21:37 
Offline

Rejestracja: 17 cze 2015, 21:14
Posty: 301
Akurat biały lakier chyba gdzieś się poniewierał jeszcze więc jak znajdę to jutro wypróbuję ale watpię że da to taki efekt. Kłaść to na surowe drewno?
Z tym pigmentem tak jak mówię, czarodzieje z hurtowni coś tam mieszali, wyczarowali białą bejce i na próbce z fornira wyglądało prawie że identycznie lecz jak wypróbowałem na większej powierzchni dziwnie to wygląda, spróbuje jutro porobić jakieś fotki, bo jak dla mnie normalne to to nie jest. Na pewno nie tak jednolicie jak na zdjęciu w 1 poście, a taki właśnie efekt mnie interesuje

Bejca sopura hmmm parę lat temu tym bejcowaliśmy, rozejrzę się za specyfikiem o którym piszesz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 wrz 2016, 10:23 
Offline

Rejestracja: 04 mar 2015, 10:58
Posty: 250
Lokalizacja: Chojnice
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Montaż stolarki, wnętrza, chaty, sen
pomaluj biała farbą akrylową, zeszlifuj ile potrzebujesz i nałóż lakier bezbarwny, lub przetrzyj szmatą zanim wyschnie farba. Mi z bejcą zawsze po lakierowaniu zamiast bielonego dębu lub jesionu wychodziły jakieś żółtki. Po farbie wychodzi najlepiej (dla mnie rzecz jasna).

Co do sopura białego - jak nałoży się na dębinę kilka warstw by było mocno białe i na to lakier, to zdażyła mi się łazienka gdzie lakier odszedł razem z taśmą naklejoną przez malarza. Poruszyłem temat kiedyś na szkoleniu w Remmersie i doszliśmy do wniosku, że zbyt gruba warstwa bejcy (zwłaszcza białej której pigment się słabo wchłania w dębinę ) powoduje, że lakier nie łączy się z drewnem tylko pozostaje na bejcy a to przepis na katastrofę.

_________________
" ten kto zawsze robi to co już umie , zostanie tylko tym kim jest " H. Ford


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 wrz 2016, 15:24 
Offline

Rejestracja: 30 sie 2016, 18:22
Posty: 13
Lokalizacja: Warszawa
Można poeksperymentować z domieszką pigmentowanego lakieru, jak koledzy piszą, albo wybrać inną bejce.
Sam używam Spritzbeize od Adlera w różnych kolorach, i nigdy nie miałem powodu skarżyć się na efekt. Polecam również Porentinktur, do wybarwienia porów. Bardzo dobrze sprawdza się do podkreślnenia usłojenia, szczególnie w dębinie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 wrz 2016, 15:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 sie 2015, 19:53
Posty: 20
Witam.

Nie kombinowałbym z pigmentowanymi lakierami.
Moim zdaniem najprostszy sposób to biała bejca sopur, a na to lakier akrylowy.
Nie używałbym lakierów PUR bo w jakimś stopniu "pójdziesz w żółte".
Kwestia do wyjaśnienia po kilku próbkach ile tej bejcy nanieść.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2016, 09:09 
Offline

Rejestracja: 04 mar 2015, 10:58
Posty: 250
Lokalizacja: Chojnice
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Montaż stolarki, wnętrza, chaty, sen
zauważyłem, że najbardziej po białej bejcy w żółte idzie gdy stosuję lakier pół lub mat

_________________
" ten kto zawsze robi to co już umie , zostanie tylko tym kim jest " H. Ford


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 wrz 2016, 10:50 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Na białą bejce powinien iść lakier akrylowy. Poliuretan jest żółty.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 wrz 2016, 08:31 
Offline

Rejestracja: 24 gru 2013, 12:51
Posty: 87
Lokalizacja: Małopolska
Zawód: mechanik
Specjalizacja: stolarstwo,schody
Vidaron ma bejce Dąb bielony B01 =wychodzi idealnie bez kombinacji


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 sty 2017, 22:15 
Offline

Rejestracja: 17 cze 2015, 21:14
Posty: 301
Zakończyliśmy pod koniec roku temat tych schodów, sory że tak późno daję znać :D tak więc podsumowując;
białe bejce nie ważne jakiej firmy to jakieś badziewie, plamy pigmentów zostają niedoschnięte i bardziej to żółte lub niedobarwione jak białe... zbyt dużo razy nanosząc tak jak pisał krzychut ściągałem lakier paznokciem razem z kolorem.
biały lakier kryjący wycierany szmatką też nie zdał egzaminu, za dużo tego było no i podest 0,9x2 ciężko wytrzeć jednolicie- nierówna barwa, odpada
Wybielacze też nie dały rady tak wybielić, a jak za dużo razy dąb robił się żółty
Najlepszy efekt uzyskałem nanosząc cieniutko białą farbę poli... dokładnie taki jak na zdjęciu w 1poście, rysunek drewna pozostaje widoczny i ładnie wygląda, wszystko dobrze się wchłania. Na to położyłem akrylowy, wyszło znakomicie
Niestety zdjęcia nie mam, montaż zakończyliśmy o 2 w nocy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 11 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group