TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 18 cze 2019, 18:06

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość

Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Schody, Drzwi, Podłogi Drewniane
Witam,

Zamierzam zrobić wentylację mechaniczną w pomieszczeniu w którym schną polakierowane elementy.
Pomieszczenie o wymiarach 7m x 4m wys 2,5m.
Mój pomysł to dać wentylator kanałowy na rurę fi 150 o wydajności 720 m3/h + ewentualnie regulator obrotów do niego.
Do tego Rura termoflex fi 150. Łączna długość instalacji to 10mb z 3 zakretami. Zasysanie przy suficie w dwóch oddalonych od siebie miejscach. Zabudowanie rur pod sufitem płytą G-K.

Pytanie czy taka wentylacja ma rację bytu? Jak to macie rozwiązane u siebie? Jakieś podpowiedzi odnośnie doboru elementów (rodzaj rur, wentylator)
Wentylator musi być przeciwwybuchowy (norma atex) czy wystarczy zwykły wentylacyjny np taki
https://allegro.pl/oferta/wentylator-ka ... 7858904788" onclick="window.open(this.href);return false; ?
I czy wydajnosc około 700m3/h będzie wystarczająca na przewietrzenie pomieszczenia w trakcie utwardzania się lakieru?
Lakieruję 5 dni w miesiącu lakierami poliakrylowymi. Około 60 m2 / dzień
Każda podpowiedź będzie cenna :)

Szczerze mówiąc to u mnie na suszarni nie ma jako takiej wentylacji. Są dwa okna po przeciwnej stronie i porostu je uchylamy/otwieram, w zależności od potrzeb. Sprawdza się to dobrze. Jeżeli suszarnia jest w drugim pomieszczeniu i nie ma dostępu do powietrza z zewnątrz to zamontuj wyciąg w suficie. Po co rury itp.

Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
podejrzewam, że koledze chodzi o to, że pomalowane formatki wydzielają opary jeszcze przez jakiś czas i chce tego pomieszczenia używać jako : primo -separatora świeżych formatek , secundo - "dojrzewalni" jako takiej. Wg mnie nawet jak byś zawalił całe pomieszczenie świeżymi elementami, to nie osiągniesz w powietrzu nasycenia które spowoduje wybuch , chyba, że będzie ci zaciągać opary z komory lakierniczej. Strzyżonego jak to mówią ... i sugerował bym zrobić po prostu nawiew czystego powietrza ( ze zwykłym wentylatorem umieszczonym poza strefą eX )+ otwór wywiewny. zadbać o czystość powietrza + temperaturę i gra gitara
Romeo : jak kolega chce rury to niech kupi - zawsze się przydadzą ..np w destylarni ;)

U mnie są okna ale niestety żadne nie jest otwierane. Chodzi głównie o to że gdy lakieruję w lakierni w której mam scianę lakierniczą i nawiew ciepłego powietrza który daje delikatne nadciśnienie w tym pomieszczeniu i odkładam elementy do pomieszczenia suszarni to w suszarni podczas wysychania świeżo polakierowanych elementów nie ma praktycznie żadnego ruchu powietrza i czuć że w powietrzu jest dużo oparów- po prostu śmierdzi lakierem. Łatwiej mi wyciąć otwór w ścianie bo to jest konstrukcja szkieletowa niż wycinać w dachu. Może po prostu wystarczy dać wentylator wywiewny w ścianie bez rozprowadzania dalej rurami? I jaką wydajność powinien mieć wentylator? Ile wymian /h powinno mieć takie pomieszczenie. W załączniku dodaję taki prowizoryczny rysunek żeby łatwiej było zrozumieć o co mi chodzi

Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Daj wentylator wyciągowy nad wózkami a w drugim końcu pomieszczenia zrób otwor przez który powietrze będzie wchodzić do suszarni. W lato będzie ok ale w zimie żeby ten wyciąg nie wyrzucal Ci za dużo ciepła i żeby się zimno nie robiło na suszarni jak wentylację walczysz. Myślę, że takie proste rozwiązanie wystarczy w zupełności.

Tylko wózki stoją na środku 3m od ściany a wentylator byłby w ścianie, byłoby ok? Czy od ściany do wózków pod sufitem dać rury do wyciągu? W dachu wolałbym nie wycinać otworów. Do wentylatora zamierzam dokupić regulator obrotów

Nie jestem żadnym ekspertem ale myślę, że wentylator w ścianie spokojnie wystarczy. Chodzi tylko o to żeby był ruch powietrza i opary były odprowadzane na zewnątrz. A tak zapytam, te metry o których piszesz to są jakieś fronty czy co? Bo 60m2 dziennie to duzo jak na formatki.

Schody :) a co myślicie o wydajności wentylatora za duża? za mała?

Jak znasz wymiary pomieszczenia to oblicz kubature.

70m3

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.