TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 15 paź 2018, 16:01

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość

Witam serdecznie,
ja nowy na forum i z miejsca pierwszy post w temacie.
Czy może ktoś z Szacownych Forumowiczów wie gdzie można kupić szybki ze szkła kryształowego do witryn? Nie mam na myśli fazowania lecz zawartość tlenku ołowiu w ilości 24-30%.
Kilkanaście lat temu nie był to problem, teraz można sobie kupić jedynie wazonik... Zapewne UE stwierdziła, że w szybach bee, a w kieliszkach może być. Można natomiast zakupić szybę o zawartości <=70% PbO do celów medycznych (ochrona przed promieniowaniem) za bagatela 8000 zł/m2, u chińczyków, bo już tam mnie zagnało, za 1200$/m2 z transportem.
Na allegro widziałem szybę do zegara, dość duża, ale bez zobaczenia w rzeczywistości, po zdjęciu nie jestem w stanie stwierdzić czy to kryształ.
Za wszelakie podpowiedzi dziękuję i pozdrawiam,
Radek

Awatar użytkownika

Cześć Radek. Sam szukałem, kiedy dzieci zbiły szybę w drzwiach zegara dziadka. :roll: Nikt nie potrafił wtedy wyszlifować szkła po łuku, a tak była zakończona górna krawędź. Stanęło na tym, że do zegara została wstawiona zwykła szyba, dziadek po kilkunastu latach przyzwyczaił się i na wszelki wypadek temat zegara nie jest poruszany szczerbol

Faza po łuku to nie jest problem sam zamawiałem ale kryształowe to nie pomogę

Dziękuję za dotychczasowe zainteresowanie i czekam cierpliwie, może ktoś dysponuje potrzebną mi wiedzą. Podobno w Japonii można zamówić, ciekawe za ile?

Awatar użytkownika

Specjalizacja: 12/70
Jest w naszym kraju parę hut szkła kryształowego,tam bym popytał.
Pracownie witrażu też wykorzystują szkło kryształowe.

Niestety wszystkie krajowe huty (obdzwoniłem) robią tylko szkło użytkowe typu wazoniki i nie wykonują szyb ze szkła kryształowego.

Awatar użytkownika

RBek, do czego jeszcze wykorzystywane było szkło kryształowe? Czy dawne lustra też były z kryształu? jeśli tak, to czy możesz określić jakąś cezurę czasową choćby w przybliżeniu? ile Tobie jest potrzebne tego szkła?

Irys pisze:
RBek, do czego jeszcze wykorzystywane było szkło kryształowe? Czy dawne lustra też były z kryształu? jeśli tak, to czy możesz określić jakąś cezurę czasową choćby w przybliżeniu? ile Tobie jest potrzebne tego szkła?

Witam, odpowiadając w kolejności. Z tego co wiem m.in. do szklenia bibliotek, kredensów itp, lecz nie zawsze. Droższe (pałacowe) zwierciadła również mogły być ze szkła kryształowego. Aktualnie pod hasłem szkło kryształowe kryje się zwykłe szkło fazowane lub super przejrzyste i nie ma nic wspólnego z prawdziwym szkłem kryształowym gdzie zawartość PbO powinna wynosić więcej jak 24% (jeśli mnie pamięć nie myli), najlepszy efekt dekoracyjny uzyskuje się przy zawartościach PbO większych od około 35%. Zakres czasowy to od czasu gdy człowiek nauczył się takowe szkło wytwarzać chętnie było używane m.in. w meblach ze względu na efekt i łatwiejszą obróbkę (np fazowanie). Do mniej więcej końca ubiegłego wieku można było to szkło zakupić bez większych problemów. Telefonicznie uzyskałem informację z pewnego zakładu szklarskiego istniejącego od 1985 roku, że dawno nie mieli takich szyb, ale mieli kiedyś (nie dopytywałem kiedy). Skoro istnieją od 1985 roku nie mogło to być w czasach prehistorycznych :) Ja potrzebuję niewiele do przeszklenia witryny (około 1m2), mam jednak pewne wymagania odnośnie grubości i zawartości PbO, od tego zależy współczynnik załamania światła, a co za tym idzie walory estetyczne.
pozdrawiam,
Radek

Jest takie szkło które w przekroju nie jest zielone tylko przeźroczyste może takie by Ci odpowiadało ?

BWS pisze:
Jest takie szkło które w przekroju nie jest zielone tylko przeźroczyste może takie by Ci odpowiadało ?

Wiem, że marudzę :evil: ale takie szkło to nie problem, a współczynnik załamania zbyt niski. W ostateczności kupię szybki właśnie z tego zielonkawego szkła, przy dużej grubości (około 10mm) i fazowaniu też efekt jakiś jest, ale mizerny w porównaniu z kryształem.
Znalazłem podstawki kryształowe ( http://lcazb.p.lodz.pl/crystal-plate.jpg ) jeśli takowe robią to może i szybę by zrobili :?: Napisałem do sprzedawcy prośbę o namiary na producenta, zobaczymy.
Swoją drogą jak talerze robią to co za problem prostokąt zrobić ????

Możesz napisać dlaczego się upierasz przy takim szkle ? odnawiasz jakiś mebel ?

BWS pisze:
Możesz napisać dlaczego się upierasz przy takim szkle ? odnawiasz jakiś mebel ?

Przyczyna prosta, nie odnawiam mebla lecz robię nową stylizowaną biblioteczkę z litej brzozy, politurowaną i chciałbym dopełnić ją ładnym przeszkleniem. Nie upieram się przy krysztale, ale byłoby to rozwiązanie idealne. Jak się nie uda to trudno, ale próbować trzeba.
pozdrawiam.

Awatar użytkownika

RBek, a może popytaj u starych szklarzy? Gdzieś w podwórkach mają jeszcze swoje warsztaty, może trafisz na takiego, kto ma dojścia i to potrafi. Popytaj też u antykwariuszy, konserwatorów (wojewódzki?), muzeach itd., przecież wciąż odnawia się stare meble i dorabia kryształy.

Awatar użytkownika

Witaj :)
pytałeś może w tej redakcji http://www.swiat-szkla.pl/aktualne-wydanie.html? Może mają jakieś ciekawe kontakty :)
Zapytaj też tutaj: http://www.promatpraha.cz/ gdzieś kiedyś robili pokazy wytapiania szkła.
Może organizatorzy tej imprezy http://kartuzy.naszemiasto.pl/artykul/1801923,pokazy-hutnicze-w-somoninie-zobacz-jak-wytapia-sie-i-dmucha,id,t.html też coś podpowiedzą :)
Więcej nic mi do głowy nie przychodzi :)

Awatar użytkownika

Specjalizacja: 12/70
Zupełnie przy okazji załatwiając swoje sprawy spotkałem bardzo sympatycznego pana,
który ma ogromną wiedzę na temat szkła.Potrzebuje tylko niezbębnych informacji.
Prosił abyś w e-mejlu napisał mu jaki format ma mieć ta szyba ,jak gruba,czy szlif z jednej strony
czy z dwóch i inne twoim zdaniem ważne informacje.Opisz to a on odpowie Ci w e-mejlu zwrotnym.
http://www.szklarzruda.pl/oferta.html

Niestety aktualnie pod hasłem szkło kryształowe szklarze mają na myśli szkło fazowane. Ci starsi, z większym doświadczeniem mówią, że sprawa beznadziejna. Jedyna szansa to wykorzystanie materiałów na dyplomy grawerowane na krysztale, ale te mają ściśle określone wymiary (masowa chińska produkcja).
Ponieważ skończyłem już drzwiczki witrynki i pora na szklenie kupuję zwykłe fazowane szkło. Jednak gdyby ktoś trafił na informację temat pozostawiam otwarty.
Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi i pozdrawiam.
Radek

Witam serdecznie,

Aktualnie dostępne jest szkło płaskie odbarwiane - w zależności od producenta nazywa się ono Diamante czy Clearvision.

Jednak to szkło pomimo tego, że pozbawione zostało zielonego "butelkowego" odcienia nadal posiada pewien stopień odbicia światła pv% = 12%

Jest obecnie jeden rodzaj szkła na rynku, którego konstrukcja powoduje, że brak jest odbicia światła.

To szkło laminowane z dwoma powłokami i jest drogie.... Możecie spróbować dorwać gdzieś w jakimś zakładzie szklarskim Vision Lite

W tych do których my dostarczamy szkło takowego nie ma z pewnością.

Pozdrawiam

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.