TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 21 sty 2018, 01:42

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość

Witam. Mam kilka pytań związanych z tematem wątku. Chodzi o cięcie 3mm płyty HDF...Cięcie takich płyt zazwyczaj pozostawia na bokach sadzę. Dotykając to brudzi się ręce. Z dyskusji jakie przejrzałem wynika że jest to zależne od typu płyty. Chodzi o klej i rodzaj drzewa użyty do produkcji...Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenie w tej kwestii mógłby podać producenta który produkuje płyty nadające się do cięcia laserem?

Drugie pytanie dotyczy Angielskich płyt "medite premiere". Te płyty podobno nie pozostawiają sadzy po cięciu. Przesyłka jednak jest strasznie droga. Czy ktoś wie czy można to kupić gdzieś w Polsce?...lub może orientuje się w specyfice produkcji tych płyt i jest w stanie podać podobną którą można dostać u nas? http://www.medite-europe.com/products/medite-premier

Lub może ktoś byłby w stanie podac jakiekolwiek informacje dotyczące specyfiki tych płyt? ..np: że producent A używa takich surowców, a producent B zupełnie innych. Bo wszystko zdaje się sprowadzać do kwestii klej/rodzaj drewna

Awatar użytkownika

Specjalizacja: 12/70
M.Woj pisze:
płyt "medite premiere"

Jest to zwykła płyta MDF do pokrywania m.in. lakierami oraz okleinami naturalnymi i sztucznymi.
W przypadku cięcia laserem zaleca się zastosowanie powietrza sprężonego lub gaz N2, zapobiega tworzeniu się płomienia, ulepsza odprowadzanie pyłu. Dobór odpowiedniej optyki, dobór mocy. Ale krawędź i tak ma brązowe zabarwienie.
Czym mniejsza gęstość i zawartość żywicy w drewnie tym lepsza jakość krawędzi.

No właśnie zwykła płyta może się stac niezwykłą w tej kwestii....Tzn..podobno im lepsza pod względem surowców z których jest tworzona tym lepiej się będzie zachowywać podczas cięcia. Ja się niestety na tym nie znam...ale przeglądam fora zagraniczne i tam pojawiają się właśnie głosy że jedne płyty brudzą(większość) ale są takie które cięte nawet laserami o słabej mocy nie brudzą. Krawędź może być nawet czarna jak smoła...tylko chodzi o to żeby nie brudziła...żeby cięcie było na tyle czyste że po dotknięciu nie zostawia sadzy. Pojawiały się głosy że właśnie ta medite po cięciu nie zostawia sadzy.
No i mają na swojej stronie jakieś teksty że używają specjalnego kleju itd...

Inna kwestia to nasz rynek płyt. To jest dla mnie laika po prostu katastrofa. Dzwonię do dystrybutorów i niektórzy to sprawiają wrażenie że nie wiedzą o czym mówię. Biała, surowa..bez znaczenia. Zadzwoniłem do dystrybutora, który był na stronie producenta...chyba kronopolu. Okazuje się że w systemie mają płytę HDF ale Kronospanu, ale dla pewności żeby za 10 minut zadzwonić... ostatecznie okazało się że na magazynie mają Pfleiderera...Pytam jak to się dzieje i mówią że normalnie. Raz mają taką, raz inną...tylko jak tu to ogarnąć jeśli do produkcji jest potrzebne jedna konkretna?
Teraz poluje na płyty Eggera...Chciałbym kupić cienkie HDF, oraz cienkie wiórowe...ale podejrzewam że będzie znowu problem

Podobnie sklejka do cięcia laserem. Na stronie firmy jest info o grubościach od 9mm...potem okazuje się że 3mm też mają... i z tego co wiedzą lakierowanej 3mm pod laser to chyba nigdzie nie dostanę....
Sry za żale...ale kwestia mnie przerasta. Mam jeden wielki bałagan w głowie... generalnie to nie musi być koniecznie HDF. Cokolwiek drewnianego do cięcia laserem o grubości koło 3mm

jak chcesz to przywiozę min paleta :D

Nie..nie potrzebuję. Jest opcja kupienia formatek..za transport 240 zł więc nie jest tak tragicznie...no ale na początek zamówię kilka formatek na testy. Wolałbym jednak żeby coś krajowego się sprawdziło.

Laser zawsze ci zostawi pozostałości w końcu wypalasz materiał

To trzeba będzie się przerzucić na ploter frzujący

Wie ktoś może gdzie w Niemczech można zakupić płytę cienką MDF EGGER? Bo w PL podobno nie można tego dostać...czy zna ktoś może, lub najlepiej ma ktoś może jakieś linki do hurtowni w Niemczech gdzie można by zakupić takie płyty? Chodzi i cienkie MDF i cienkie płyty wiórowe.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.