TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 26 kwie 2024, 08:34

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 03 sty 2021, 17:55 
Offline

Rejestracja: 03 sty 2021, 12:47
Posty: 2
Hej
Mam garderobę w przedpokoju z szufladami na systemie blum tandem plus 560h250.
Mam z nimi problem ponieważ nie równo dociągają i strona, która dociąga wolniej nie dociąga do końca.
Jedna szuflada nie dociąga z prawej strony, a druga z lewej. Zamieniałem prowadnice, zamieniałem sprzęgła i zawsze efekt jest ten sam.
Gdy ręką dopchnę to jest ok, ale to jest bez sensu, żebym w tym systemie musiał to robić.
Prowadnice mam przykręcone od lasera i jestem pewien, że są idealnie prosto. Odległość od krawędzi też jest wg instrukcji.
Gdy do szuflad przykręcę fronty to dociągają jeszcze mniej.
Wnęka w szafie ma 550mm szer. i 280mm gł. Wnęka szuflady mam 500mm (wg instrukcji i kalkulatorów powinno być 504mm). Płyty 18mm na dole frezowane na 16mm.
Przekątne się zgadzają. Widzę, że w jednej z szuflad sprzęgło jest dokręcone o 1mm za głęboko, reszta jest ok.
Pytanie czy mogę coś z tym zrobić czy to się po prostu nie sprawdza, bo szuflada jest za krótka?
Robił mi to meblarz, miał przyjść poprawić i się nie zjawił. Z racji, że mu nie zapłaciłem za te szuflady, to mogę to zrobić sam.
Czy powinienem się z tym bawić czy lepiej od razu zwęzić szufladę po prowadnice kulkowe i po kłopocie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 sty 2021, 19:27 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 556
Kupy się nie trzyma, nie zapłaciłeś meblarzowi, ale jesteś pewien, że wszystko jest dobrze, itp.
To są dobre prowadnice, pozostaje czynnik ludzki. Gdzieś został popełniony błąd, ja bym dobrze sprawdził wymiary zewnętrzne skrzynki i podfrezowania.
Z tego co napisałeś, to szuflada ma za małą szerokość o całe 4mm. Teoretycznie wystarczy powiększyć podfrezowania, każde o połowę tego wymiaru.
Trzeba też pamiętać o prawidłowym przesunięciu otworów na plecach szuflady.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sty 2021, 21:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 967
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Kiedyś dawno temu "popełniłem" taki wpis tu na forum (temat pewnie został usunięty bo nie mogę go znaleźć).
Oto jego treść a jednocześnie wyjaśnienie powodu Twoich Ghostman problemów. I jednocześnie rada dla tego co Ci je robił jeśli to czyta.

"Ostatnio jak byłem na rozdawaniu katalogów przez Bluma (dawno to było), była tam szuflada na wystawie na prowadnicach chyba Movento jako eksponat. I to jak chodziła było wręcz idealne, moje nie chciały tak chodzić. A przecież korzystałem z instrukcji jak to robić i tak robiłem jak jest tam napisane. Teraz mogę się przyznać, że to była moja pomyłka bo nie stosowałem się jednak do wszystkiego. Uznałem, że jak robię z "16" to ten "dodatkowy wpis" +0,0 mm ÷ - 1,5 mm już mnie nie dotyczy. Nie robię często takich szuflad i rozpracowanie tego trochę mi czasu zajęło. Te szuflady robię z "16" białej lub szarej (w zależności od klienta). W instrukcji napisane jest bok max "16", prawda? Ale zdarza mi się, że (dlatego tak długo rozpracowywałem) płyta miała więcej niż 16 mm. Kolejnym utrudnieniem było wiercenie otworu z tyłu i mocowania uchwytu z przodu. Nie mogłem tego zrozumieć, dlaczego wyznacznikiem tych obu rzeczy nie jest liczenie od zewnętrznej strony szuflady tylko od wewnętrznej strony boku pod dnem. Jak szuflady chodziły inaczej niż ta na wystawie to kombinowałem z podcięciem boku. Może za mało podcinałem, a może za dużo. A otwór z tyłu i mocowanie z przodu tak sobie wędrowało, raz bliżej środka, raz bliżej brzegu.

Zmiana nastąpiła dopiero jak stwierdziłem, że dość tych doświadczeń i najwyższa pora sprawdzić co na to "twierdzi" Dynalog. To na początek szuflada z płyty "16" bo z takiej robię i okazuje się, że wszystko "robię dobrze". Na następny ogień poszła biała "12" bo też jest łatwo dostępna. Uważałem, że to czy "16", czy "12" to jest podcięcie boku na grubość pod dnem bo szufladę równie dobrze mogę przecież zrobić z "18". I jakie było moje zdziwienie, że szerokość szuflady jest inna. Niby wynika to wszystko ze wzoru SKW = LW - 42 i wyniku jaki wychodzi. Ale wtedy mnie oświeciło, że cieniowanie boku nie może być wg mojego uznania i robione "na co 1 mm" tylko to mam liczyć w przedziałach uwzględniających dziesiąte części milimetra.

Teraz jak robię szuflady z "16" to w pierwszej kolejności biorę suwmiarkę i sprawdzam grubość, czy rzeczywiście ma ona dokładnie 16 mm grubości. Następnie ścinam podcięcie pod dnem do grubości 15,6 mm, a przód i tył szuflady dostosowuję do grubości płyty. Bo 0,5 mm więcej na grubości płyty to w sumie aż 1 mm więcej na szerokości szuflady.

I wreszcie szuflady zaczęły chodzić tak jak te na wystawie. I tip-ony z synchronizatorami lub bez wreszcie porządnie działają. A prowadnice nie chodzą tak, jakby ktoś w nie piachu nasypał."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group