TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 17 lis 2018, 01:21

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
Awatar użytkownika

Mam na warsztacie stare, przedwojenne biurko. Do zrobienia min. nowy blat, nowe zawiasy do szafek i prawdopodobnie nowe prowadnice do szuflad. Stąd kilka pytań.
Środkowa szuflada jest do wyrzucenia, zamiast tego wysuwany blat z klejonki na klawiaturę komputera - czego użyć, aby było minimalistycznie i w brązowym kolorze?
Fronty szuflad są wpuszczane i takie muszę zachować. Dotychczasowe szuflady były na drewnianych szynach i mógłbym je zachować, ale dopuszczam możliwość ich wymiany na nowoczesne - w jakim kierunku patrzeć? Jest na nie bardzo mało miejsca.
Szafki są również wpuszczane. Jakie zawiasy wybrać, aby zachować zewnętrzny wygląd i jednocześnie pozwolić na otwieranie drzwiczek? Obecna szpara między frontami a ramą to mniej niż 1 mm na stronę.
Konstrukcja jest w całości drewniana, ramowa, mam możliwość wpuszczenia zawiasów i prowadnic w ramy biurka.
Nie muszę mieć hamulców na prowadnicach i zawiasach (chociaż mile widziane), ale mosiężne byłyby najlepsze.
Mogę też dawać "nowe-stare" zawiasy mosiężne, ale znalezione na google mnie nie przekonują. Albo zbyt zdobne, albo dziadowskie.

Awatar użytkownika

Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Szuflady tak jak są w tej chwili pozostaw na listewkach. Wymień tylko co trzeba wymienić. Napraw co trzeba naprawić. I takie zostaw. Nie ingeruj w konstrukcję bardziej niż musisz, czyli w jak najmniejszym stopniu.
Jakie zawiasy są w tej chwili? Jeśli są bardzo mało widoczne i popsute to daj takie jak daje się do drzwi bezprzylgowych tylko w mniejszej wersji i tu zastosuj jak najlepszej jakości bo to jest zabytek i musi działać bezawaryjnie te kolejne iks-dziesiąt lat. Możesz też zrobić ale tu nie wiem czy pozwolą Ci na to te minimalne luzy bolec na górze i na dole. Coś w tym stylu:

Obrazek

Oczywiście nie cały zawias tylko sam sposób obracania się drzwi. Zabezpiecz "kanał" w taki sposób aby się "zaraz" nie wyrobiło. I to będzie możliwe do naprawy teraz jak i za 100 lat.

Problemem tu jest też półka wysuwana na klawiaturę. Przed wojną nie było komputerów i nikt takowej nie przewidział, a za 50 lat może już nikt nie mieć komputerów z klawiaturą potrzebującą wysuwanej półki. I tu aby ingerencja była jak najmniejsza to zrób coś takiego:

Film trwa w sumie 1:27 a o co chodzi to można już zorientować się z samego wyglądu miniatury.

Najgorsza rzecz to blat. Tu aby on pasował do biurka będziesz musiał się trochę namęczyć i zniszczyć częściowo swoją pracę. Blat blatem ale jak to jest przedwojenne biurko to prawdopodobnie nie jest to zwykły prosty mebel. Ma jakieś zaokrąglenia, rzeźbienia i takie tam. Jak dasz zwykłą płaską dechę na blat to już na pierwszy rzut oka będzie widać, że to nie jest stara wersja. Narobisz się i całość prawdopodobnie będzie "do wyrzucenia". Blat musisz dać nowy. To jak już dopasujesz go stylem do reszty to po daniu identycznego koloru będziesz musiał go poprzecierać na kantach i zniszczyć kolor na części górnej blatu w taki sposób aby nie odstawał estetycznie od całości. Nie kładź tylko nowego koloru na całym biurku bo będzie ono wyglądało tak jak by to było nowe biurko tylko w stylu przedwojennym. I wtedy całą Twoją robotę będzie można "wyrzucić" bo nikt tego biurka nie uzna za stare. Bo o tym będziesz wiedział tylko Ty i te osoby które widziały to biurko przed renowacją. Wszyscy inni patrząc na nie powiedzą:
- O jakie fajne nowe biurko. Gdzie je kupiłeś lub ile kosztowało jego zrobienie?
Nikt nie pomyśli o tym, że je odnowiłeś tylko albo kupiłeś lub zrobiłeś. A to oznacza, że jest ładne ale nowe. A nie ładne i jeszcze do tego stare.

To jest identycznie jak z kłamstwem. Dobre kłamstwo zawiera 99% prawdy. A dobra renowacja jak nie może być tylko oryginalna to tego oryginału zawiera jak najwięcej. A to co zostało dodane ma wyglądać na oryginał.

Awatar użytkownika

Akurat blat to najmniejszy problem. Całość jest w dębowym fornirze, więc blat dam w całości z dębu. Oryginał ma tylko delikatne przefrezowanie, ale nadaje się tylko do pieca. Kolor też nie stanowi problemu, bo po kilku próbach udało mi się dobrać odpowiedni.

Zawiasy są obecnie mosiężne, krótkie taśmy, ale zniszczone i wybrakowane. Współcześnie produkowane, udające takie zawiasy to straszna tandeta, dlatego pomyślałem o czymś nowocześniejszym.

Bolce, które pokazałeś odpadają. Rama jest solidnie klejona, na głębokie wpusty i po pierwsze nie ma potrzeby tego rozbierania a po drugie oznacza to uszkodzenie kilku elementów. O drzwiach bezprzylgowych nie pomyślałem. Dzięki za wskazówkę.

Omen słusznie wskazał kierunek jeśli chodzi o zawiasy, tylko ilustracja niewłaściwa.
Poszukaj zawiasów kołkowych do drewna (tamte były do szkła).
Do drzwi wpuszczanych właśnie takie drzewiej stosowano.
Tu masz przykład:http://sklep.akant.ogicom.pl/zawias-kolkowy.html" onclick="window.open(this.href);return false;
W Twoich drzwiach pewnie są jeszcze rowki na górnym i dolnym ramiaku.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.