TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 17:34

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
Post: 15 cze 2014, 21:31 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:57
Posty: 953
Lokalizacja: Poznań
Zawód: Budowniczy mostów
Specjalizacja: Wkładanie kija w mrowisko.
jak w temacie

_________________
Gdyby mi się chciało tak jak mi się nie chce


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 cze 2014, 21:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
Toś się wysilił :P
No to na początek kilka pytań.
Do czego ten strug? Struganie krawędzi desek, całych desek, do strugania dużych powierzchni (blaty), wykańczanie czoła albo wyrównywanie uciosów po ukośnicy, fazowanie? Struganie tylko z grubsza czy finalne, drewno twarde czy miękkie, mokre, suche, żywiczne?

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 cze 2014, 21:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:57
Posty: 953
Lokalizacja: Poznań
Zawód: Budowniczy mostów
Specjalizacja: Wkładanie kija w mrowisko.
no najlepiej uniwersalny
ale dokładniej to mam w planach kleić dwie belki półcalowe na cal, żeby mieć belkę cal na cal i chciałem to potem wyrównać,
kolejne zastosowanie to blaty, bo mam np szerokość wyrówniarki 40 to jak bym stolik drewniany zrobił to nie wygładzę tego na maszynie :)
wykańczanie? to chyba bym szlifierką wykańczał więc raczej zgrubne,

do belek drewno miękkie żywiczne modrzew, blaty suche i twarde (dąb)

_________________
Gdyby mi się chciało tak jak mi się nie chce


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 cze 2014, 21:44 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 22:40
Posty: 504
Lokalizacja: olsztyn
szerokotasmowa i duzy wojskowy agregat by pradu nie zabraklo
:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 cze 2014, 21:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:57
Posty: 953
Lokalizacja: Poznań
Zawód: Budowniczy mostów
Specjalizacja: Wkładanie kija w mrowisko.
strugi chyba taniej wyjdą

_________________
Gdyby mi się chciało tak jak mi się nie chce


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 cze 2014, 21:46 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 22:40
Posty: 504
Lokalizacja: olsztyn
a to my o pieniadzach gadamy a nie o strugach
:)
nie znam sie ja tylko wkrety krece i gwozdie/zszywki bije


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 cze 2014, 22:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
Do pierwszego zastosowania nada się np. Stanley Bailey 4 albo 5. Mógłby być dłuższy model, dający szybciej równą powierzchnię, ale jest cięższy i mniej uniwersalny. Generalnie strug płaszczyznowy lub gładzik. Ten drugi jest bardziej uniwersalny.

Do żywicznego drewna proponuje się strugi ze żłobkowanymi stopami, ale prawdę mówiąc zwykła świeczka albo ropa też załatwia sprawę. Zresztą łatwiej wyczyścić z żywicy gładką stopę niż żłobkowaną, więc nie polecam tego.

Blaty to już wyższa szkoła jazdy. Potrzebny jest strug spustnik do zgrubnej obróbki i/lub równiak do ostatecznego, chociaż przy dobrze zrobionej klejonce jeden wystarczy. Tyle tylko, że spustnik metalowy to już spora waga a i jego szlifowanie zajmuje sporo czasu.

Na początek jednak szedłbym w nieco krótsze strugi płaszczyznowe, rzędu 250-300mm. W przypadku Stanleya to Bailey lub Premium (handyman to budżetówka). Strugi firmy Anant zbierają całkiem niezłe recenzje, ale sporo odbiegają od Stanleya, są jednak tańsze. Veritas stoi znacznie wyżej, również cenowo. Wadą Stanleya są dość cienkie noże, ale można do nich dokupić grubsze, jeśli się uzna że oryginalne nie wystarczają.

Wśród drewnianych bardzo dobrą sławą cieszą się strugi japońskie i chińskie (nie mylić z chińszczyzną), są to jednak dość drogie narzędzia i wymagają większych umiejętności. Z europejskich wzorów proponuję spojrzeć np. na opisywany na forum strug firmy ECE.

Jeśli chodzi o ostrzenie, to na początek konieczny będzie przyrząd do ostrzenia i kamień (odradzam przyrząd Stanleya (nr kat. 16-050)). Jest tego trochę na rynku, nawet ten stanleyowski na początek wystarczy. Do tego spora, idealnie płaska i twarda powierzchnia do zamocowania papieru ściernego do wyszlifowania strugów. Nada się wyrówniarka, ale zostają ślady na blacie :/

Tak czy inaczej parę pierwszych klejonek zepsujesz bo żadne wskazówki czy opisy na forum nie pomogą. Trzeba samemu się spocić.

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 cze 2014, 06:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2013, 15:34
Posty: 113
Lokalizacja: wschód Polski
Zeus, widzę, że temacik wciągnął :)
zatem poddaj się radom Endera, niemal dobrze prawi :)

Mam dwa "stanleje" no3 i no4,5 oraz kilka starych dobrych drewniaków. Właśnie doprowadziłam do porządku jeden ze spustników i śmiga aż oczy błyszczą :) Mam też kilka mniejszych drewnianych czwórek :)

Jeśli chodzi o rady Endera, to wtrącę jedną dobrą poprawkę. Inni mądrzy podobnie mi radzili z kupnem żeliwniaków jeśli idzie o rozmiar (podobnie jak Ender), ale ja to uparta baba i na dodatek z odrobiną doświadczenia na drewniakach. Kupiłam 4,5, bo szerszy nóż i sporo cięższy, prawie jak piątka. W ręce leży idealnie i do blatów znakomity. A trójeczkę kupiłam z myślą o dopieszczaniu :) i jest do tego znakomita, delikatna i pełnosprytna :) Przy dalszych zakupach pominę no5 i kupię no6 żeliwniaka, choć się teraz mocno zastanawiam czy jest sens po doprowadzeniu drewniaka do porządku.

Mam też tyciego równiaczka żeliwniaka, też 'stanleja', służy mi do gładzenia poprzecznych włókien, chociaż muszę przyznać, że w tym zakresie również moja trójeczka sprawuje się nadzwyczaj dobrze.

A co do smarowania: świeczkę używam i jest super :)

Doprowadzenie do porządku trzech żeliwniaków zajęło mi chyba ze cztery wieczory, ale było warto :) a noże, jak noże. W 4,5 jest dość gruby, więc ok, nic nie skacze, a w 3 jest cienki, to fakt, ale ona jest taka mała, że nie przeszkadza :) to tyle z mojego doświadczenia :) Przyznaję na początku, jak zamówiłam te strugi odmiennie do rady kolegów, to się cykorzyłam, że może źle zdecydowałam, ale okazało się, że to było idealne posunięcie :)

Zeus, ale zanim kupisz, to jednak proponuję popróbuj różnych numerków :D i zobaczysz, co Ci lepiej leży :) u mnie wiesz jakie są numerki, kolegę poproszę, to przywiezie i piątkę i 5,5 i co tam jeszcze będzie trzeba i stanley'a i inne :) No i mam kilka drewniaków do sprawdzenia :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 cze 2014, 21:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
NTM (że tak sobie skrócę ;) ), masz rację z rozmiarami. Trzeba jednak brać pod uwagę to, że Zeus albo nie pracował do tej pory strugiem, albo pracował bardzo mało. Ta 4 będzie w sam raz na początek, z blatem coś tym zrobi, krawędzie obrobi i nauczy się podstaw.
Tym niemniej w zestawie powinien być mały, średni i duży.

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 cze 2014, 09:22 
Elektryczny z marketu za 90 PLN.


Na górę
  
 
Post: 23 cze 2014, 20:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:57
Posty: 953
Lokalizacja: Poznań
Zawód: Budowniczy mostów
Specjalizacja: Wkładanie kija w mrowisko.
ostatni pomysł słaby

_________________
Gdyby mi się chciało tak jak mi się nie chce


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 cze 2014, 17:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2013, 09:02
Posty: 233
Niewiele mam do powiedzenia na temat strugów, natomiast wiem jak zrobić choćby najszerszą nawet klejonkę przy pomocy niezbyt szerokiej maszyny.
Należy elementy skleić na formatki które zmieszczą się do grubościówki
po sklejeniu wystrugać na gotowy wymiar i takie gotowe ponownie skleić ze sobą dla dokładnej stabilizacji skleszczając listwami z góry i od spodu, ew. stosując dodatkowo obce pióro
Mając maszynę 40 cm, Wyjdzie jedno klejenie dla 80 cm elementu
Po sklejeniu całość wyszlifować

Dodam, że listwy skleszczające powinny być owinięte folią aby nie przykleiły się


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 cze 2014, 18:36 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Wystarczą lamelki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 cze 2014, 22:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 17:12
Posty: 571
panwu pisze:
Należy elementy skleić na formatki które zmieszczą się do grubościówki
Takoż i uczyniłem jak sobie mieszkanie meblowałem jakieś 15 lat temu :) Z tym, że nie miałem do dyspozycji grubościówki, a wyrówniarkę o szerokości 25 cm (najszersze elementy, które miały 60 cm na 3 razy ;)) i dałem radę :) było tylko trochę więcej szlifowania. Meble służą do dziś :)
No, ale miałem 15 lat mniej... ;)

_________________
Jestem Polakiem i staram się pisać poprawnie po polsku.
Kiedyś traktowałem ludzi życzliwie - teraz z wzajemnością.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 cze 2014, 22:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
Lamelki czy kołki do pozycjonowania wystarczą, chociaż szlifierka bębnowa też fana rzecz (tyle, że kolubryna). Strug ręczny mimo wszystko się przydaje, chociażby po to, żeby fajnie wyglądać na strugnicy.
A właśnie, strugnicę już masz? ;)

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 cze 2014, 08:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Z tego co mi wiadomo, ma już materiał do obróbki :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 cze 2014, 17:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:57
Posty: 953
Lokalizacja: Poznań
Zawód: Budowniczy mostów
Specjalizacja: Wkładanie kija w mrowisko.
ano mam
;)

_________________
Gdyby mi się chciało tak jak mi się nie chce


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lip 2014, 17:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2013, 15:34
Posty: 113
Lokalizacja: wschód Polski
I jak Zeus? co wybrałeś?
"sorki", jeśli jestem zbyt ciekawska :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lip 2014, 18:48 
Obrazek szczerbol


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group