TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 15:38

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Dobór wierteł
Post: 20 sie 2013, 14:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Dobór wierteł

Materiał w którym chcesz wiercić oraz rodzaj otworu określa rodzaj wiertła, który powinieneś użyć. Kilka wskazówek na temat doboru wierteł.


Wiertła piórkowe
Przeznaczone do szybkiego wiercenia w drewnie jak i w płytach drewnopochodnych. Konstrukcja wierteł powoduje, że piórka wiertła tną drewno najpierw swoją zewnętrzną częścią. Do wiercenia głębokich otworów należy użyć wiertła przedłużonego lub zwykłego w komplecie z przedłużką. Powierzchnie boczne, powierzchnie tnące piórek oraz końcówki wierteł piórkowych są precyzyjnie szlifowane. Aby uniknąć strzępienia się drewna, przed przewierceniem otworu na wylot należy odwrócić element i dokończyć wiercenie z przeciwnej strony. Wiertła piórkowe można ostrzyć drobnym pilnikiem . Wiertłami piórkowymi można wiercić używając wiertarek ręcznych jak i z napędem elektrycznym.

Świdry
Są używane do wiercenia precyzyjnych otworów w kłodach i deskach. Mają końcówkę, która działa na zasadzie samogwintującej się śruby i wciąga świder w drewno. Wiercąc świdrem nie trzeba przykładać siły wciskającej świder, wystarczy obracać świdrem. Spiralna część usuwa wióry. Świdry można ostrzyć drobnym pilnikiem . Świdrami można wiercić używając wiertarek ręcznych jak i z napędem elektrycznym.


Wiertła kręte
Są używane do wiercenia niezbyt głębokich, precyzyjnych otworów średnicy 3 - 20 mm. Wiertła kręte są przeznaczone do wiercenia w litym drewnie, płytach wiórowych i sklejce. Ostry wierzchołek ułatwia rozpoczęcie wiercenia a spiralna część usuwa wióry.

Wiertła nastawne
Otwierają nowe możliwości. Za pomocą jednego narzędzia można wiercić otwory o średnicy 15 – 45 lub 22 – 76 mm. Są używane w podobnych sytuacjach co wiertła kręte, ale nie powinny być używane do elementów cieńszych niż 9 mm ani do twardego drewna. Przed rozpoczęciem wiercenia należy upewnić się że część nastawna jest mocno dokręcona. Ustawiając wiertło zrób zarys otworu, zmierz średnicę i dopiero zacznij wiercić w elemencie docelowym. Wiertła nastawne można ostrzyć drobnym pilnikiem. Można nimi wiercić używając wiertarek ręcznych jak i z napędem elektrycznym. Przy wierceniu dużych otworów zaleca się zmniejszenie prędkości obrotowej i zwiększenie siły docisku.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 sie 2013, 18:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 lip 2013, 15:34
Posty: 113
Lokalizacja: wschód Polski
Nie ma potrzeby odwracać na drugą stronę. Trzeba zastosować stary myk jak przy struganiu ręcznym: podłożyć i docisnąć inny kawałek drewna :) Bardzo dobry sposób, a już szczególnie wtedy, gdy nie ma się maszyny do precyzyjnego ustawienia wiertła z drugiej strony :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 wrz 2013, 16:55 
Są wiertła do wiercenia przelotowego w drewnie. Mają inną geometrię ostrzy i korpusu.
Ale tu chyba raczej Marta może coś napisać :)


Na górę
  
 
Post: 03 wrz 2013, 18:17 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Karol do małych średnic są przelotowe wiertła,ale średnic powyżej 12mm nie znalazłem.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group