TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 15:48

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
Post: 22 lip 2016, 20:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
Kupiłem wiertło 5x70 firmy CMT, więc nie żadne badziewie. Po kilku pierwszych otworach sądziłem, że zapychanie się górnej części (tej poszerzającej) to wina smaru z procesu technologicznego, ale po umyciu w acetonie nic się nie zmieniło. Gdzie tkwi przyczyna? Płyta, źle dobrane obroty (zmieniałem je w obie strony), felerne wiertło? Po każdym otworze muszę obierać z wiórów, bo kolejny jest już za płytki.

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lip 2016, 20:56 
Offline

Rejestracja: 02 mar 2015, 14:46
Posty: 798
Lokalizacja: Mazoffshe
Ja uznałem że tak ma być. Nie walczę z tym. Wręcz nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Dociskasz raz drugi i wszystko pięknie. Teraz taka płyta że i wiór się z niej za bardzo nie sypie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lip 2016, 11:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
A nie jest tu problemem samo ustawienie wiertła w stosunku do reszty? Prawdopodobnie masz za głęboko włożone wiertło w tą część pogrubiającą otwór lub/i za bardzo jest skręcona jedna część w stosunku do drugiej.
Załącznik:
Wiertło do konfirmatów.png

Rysunek A jest prawidłowo ustawione. Rysunek B nieprawidłowo. Zwróć uwagę na ustawienie części roboczych względem siebie. Jest jeszcze bardziej hardkorowo jak wiertło wchodzi głębiej w część pogrubiającą niż jest to pokazane na rysunku B. Chodzi tu o to, że wióry z wiercenia wiertłem muszą być wyrzucone już w momencie rozpoczęcia poszerzania otworu. Nie możesz też tego rozsunąć za bardzo, bo będzie Ci się zapychało samo wiertło jeszcze przed pogrubieniem. I będziesz musiał wiercić na dwa razy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lip 2016, 08:53 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
Omen, dzięki za pomoc :) Lekkie cofnięcie i przekręcenie nakładki niemal wyeliminowało problem. Co prawda coś tam jeszcze zostaje, ale tylko niewielkie wiórki.

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lip 2016, 18:53 
Offline

Rejestracja: 02 mar 2015, 14:46
Posty: 798
Lokalizacja: Mazoffshe
Człowiek sie całe życie uczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 wrz 2020, 23:20 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
Chcę przejść z konfirmatów 7x50 na konfirmaty 5x50.
Czy do tych cieńszych też są dedykowane wiertła z pogłębiaczem, bo nic nie mogę znaleźć w necie?

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 paź 2020, 05:49 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Przejdź na wkręty timetec od wurth.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 paź 2020, 10:41 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2014, 15:39
Posty: 206
Piotrze,
czym różnią wkręty timetec od assów?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 paź 2020, 13:20 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
w skrócie: te jedne dociągają, te drugie nawiercają...

Czy ktoś spotkał się z bardziej trwałym wiertłem do konfirmatów np. widiowym, bardziej chodzi mi o ten korpus dwustopniowy, bo to prowadzące 4.5-5mm można wymieniać lub ostrzyć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 paź 2020, 14:38 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
https://www.punta.com.pl/sklep,11027,wi ... jstopniowe" onclick="window.open(this.href);return false;
Tu masz wiertło dimara.
Nie zapycha i daje radę.
A tu jest jeszcze lepsze ale i droższe
https://www.punta.com.pl/narzedzia-FAMA ... nfirmatow/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 paź 2020, 19:46 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
kubik te co przesłałeś nie są widiowe tylko hss, ale coś musi w nich być bo są cholernie drogie. Dimar robi jakieś azotowanie stali. Rozumiem, że korzystałeś z nich i polecasz.

Najbardziej pasują mi wiertła do konfirmatów z OBI (chyba o nazwie LUX), robię na nich 2-3 kuchnie do pierwszego ostrzenia. Wiertło pilotujące ostrzy się w miarę prosto dopóki długości wystarczy, ale ta gzymka jest niewygodna i udaje mi się tylko kilka razy naostrzyć. Później nie przypomina wiertła :d


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 paź 2020, 12:30 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2014, 15:39
Posty: 206
antoni pisze:
czym różnią wkręty timetec od assów?


OlBa pisze:
w skrócie: te jedne dociągają, te drugie nawiercają...


Możesz wytłumaczyć? Pod tymi linkami jedne i drugie "dociągają i nawiercają", znaczy zastępują konfirmaty bądź służą do łączenia równoległego/powierzchniowego płyt.
Chyba, że czegoś nie zrozumiałem.

https://akcesoria.meble.pl/wyszukiwarka/?query=timtec" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
https://akcesoria.meble.pl/wyszukiwarka/?query=assy" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 paź 2020, 20:51 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
antoni, słuszna uwaga, użyłem za dużego skrótu: assy i timetec różnią się napewno gniazdem, timetec są nowsze więc domniemam, że mają lepsze gniazdo. Wurth zadbał, żeby do tego gniazda pasował ich specjalny nowy - lepszy bit. O tym mówił mi przedstawiciel wurth.

antoni pisze:
Pod tymi linkami jedne i drugie "dociągają i nawiercają"

element wiercący na czubku mają tylko te zastępujące konfirmat, te dociągające tego nie mają

Ja używam tylko assy dociągających + zwykły torx, fajna sprawa bo przydają się na montażach tam gdzie nie można założyć ścisku. Tych drugich trochę poużywałem jak wchodziły na rynek, chyba z ciekawości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 paź 2020, 10:22 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2014, 15:39
Posty: 206
Tak mi się wydawało, ale zasiałeś ziarno niepewności. :oops:
Chodziło mi o istotną różnicę pomiędzy wkrętami timtec i assy.
Assy używam od kilku lat, timtec widziałem tylko w internecie, sprawdzałem po przeczytaniu posta Piotra i na oko nie widziałem różnicy.
A, i dedykowany bit był już do assów, choć zwykły torx też daje radę.

Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group