TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 21:32

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 25 lip 2017, 13:15 
Offline
Administrator

Rejestracja: 05 maja 2013, 22:01
Posty: 242
Lokalizacja: Poznań
Jakiś czas temu trafiła mi się fajna szlifierka. Miałem niestety tylko parę dni, żeby się nią pobawić, ale jestem pod wielkim wrażeniem.
Otóż Metabo, zamiast wyważać otwarte drzwi, sięgnęło po chyba najlepszy produkt z tej grupy i kupiło szlifierkę od... Mirki. Ci z Was, którzy używają ich na co dzień nie muszę przekonywać, jak dobrze się nią pracuje.

Po pierwsze, jest miniaturowa (w sensie gabarytów). Silnik ma 350W i jest bezszczotkowy. Rozkręciłem ją sobie i byłem w niemałym szoku jak małe narzędzie można zbudować, przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów, a jednocześnie zachować tak kompaktową budowę. Do testów dostałem wersję 5,0. A są dwie - opórcz wspomnianej jeszcze 2,5. Cyfry na końcu oznaczają mimośrodowość. Moja była zgrubna, ta druga jest do finiszu.

Co mi się w niej podoba? Silnik pracuje aksamitnie, drgania nie przenoszą się zbyt mocno na rękę. Ma hamulec, nie udało się się zarysować powierzchni odkładając ją po wyłączeniu. Nie ma też obawy, że włączy się sama, np. leżąc na materiale, po zaniku napięcia w sieci, etc. Prędkość reguluje się dwustopniowo - wstępnie, potencjometrem (o maksymalnych nastawach informuje czerwony LED) i podczas pracy, naciskając włącznik (podobnie jak w narzędziach pneumatycznych, do których zresztą jest łudząco podobna).

Odsysanie pyłu działa świetnie - oczywiście jeśli nie macie podpiętego odkurzacza, to syfi standardowo, ale pomiędzy obudową, a talerzem jest jeszcze specjalna, pierścieniowa uszczelka. Nic, absolutnie nic nie wydostaje się poza szlifierkę przy działających odciągu. Talerz ma otwory pod krążki 8-1, ale także pod klasyczne. Co ciekawe, w dystrybucji detalicznej jest tańsza od Mirki ;-)


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lip 2017, 08:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
A miałeś w ręku Bosch Profesional GEX 150? Bo tu chciałbym mieć porównanie pomiędzy nimi. A tego Boscha uważam za najlepszą ich maszynkę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lip 2017, 09:03 
Offline
Administrator

Rejestracja: 05 maja 2013, 22:01
Posty: 242
Lokalizacja: Poznań
Omen, 150-tkę mam taką: http://images.bosch-professional.com/pl ... -69969.png
Bosch GEX 125-150 AVE.

Nawet trudno porównywać: Bosch jest znacznie cięższy (Metabo waży około kilograma), większy, mniej poręczny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lip 2017, 09:59 
Offline

Rejestracja: 19 gru 2015, 07:55
Posty: 975
Lokalizacja: Szczecin
Zawód: Rzemieślnik
Specjalizacja: Szklarz i akwariarz czyli dwa w jednym.Trochę lakieruję itp .
Omen nie ma co porównywać Mirka z linku to produkt nr 1.Pomyślcie skoro Metabo kupiło licencje od mirki to jest to bardzo dobra szlifierka.

_________________
Warto być przyzwoitym choć nie zawsze się to opłaca .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lip 2017, 17:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Widzicie tylko tu waga to może być tak + jak i -. Jeśli szlifuje się trzymając szlifierkę w pionie to po pół godziny od Boscha boli nadgarstek. Bosch waży 2,1 kg. Tyle, że ja jak szlifuję gexem to szlifuję trzymając szlifierkę w "normalnej" pozycji. I tu waga to jest nawet wskazana. Gex można powiedzieć wibracji nie ma prawie wcale lub są one mało odczuwalne. Jak dla mnie trzymanie jej jest doskonałe. To jest najlepsza szlifierka jaką miałem do tej pory w swoich rękach. Ale miałem też w swoich rękach wkrętarkę Festoola. I jak dla mnie jest ona niewygodna bo ma za krótką rączkę. Moja dłoń się tam nie mieści. Więc wygodę uznam za rzecz "względną". Chociaż z całą pewnością lepiej nią się pracuje, bo jest mała i lekka. Ale ma podłączonego węża z tyłu od odkurzacza i to "ogranicza" jej w jakiś sposób ruchy.

No ale cena to już zabija. Więc pozostanę przy swoim gexie. No chyba, że sprzedam kołkarkę Mafella lub wiertarkę pionową Boscha. Bo mam już przecież wiertarkę Atut która robi tą samą robotę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lip 2017, 20:13 
Offline

Rejestracja: 19 gru 2015, 07:55
Posty: 975
Lokalizacja: Szczecin
Zawód: Rzemieślnik
Specjalizacja: Szklarz i akwariarz czyli dwa w jednym.Trochę lakieruję itp .
Kosztuje ale jest warta ceny .Jesli masz dla niej robotę szybko się zwróci.To jest bardzo precyzyjna maszynka.

_________________
Warto być przyzwoitym choć nie zawsze się to opłaca .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 cze 2019, 20:37 
Offline

Rejestracja: 21 wrz 2016, 21:27
Posty: 9
Żeby nie zaczynać nowego tematu zapytam czy ktoś może używa Metabo SXE 3150 i może coś o niej powiedzieć bo zastanawiam się nad zakupem
https://www.metabo.com/pl/pl/maszyny/ci ... odowa.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group