TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 29 mar 2024, 00:50

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 16 sty 2016, 20:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sty 2014, 20:08
Posty: 187
Zawód: budowlaniec
Specjalizacja: ogrodówka
Nie znalazłem podobnego tematu, więc zakładam nowy.

Co możecie polecić ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 sty 2016, 20:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:57
Posty: 953
Lokalizacja: Poznań
Zawód: Budowniczy mostów
Specjalizacja: Wkładanie kija w mrowisko.
ja zaposiadam RT0700CX2, nie było w jej pracy nic do czego mógłbym się przyczepić, więc mogę ją swobodnie polecić

_________________
Gdyby mi się chciało tak jak mi się nie chce


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 sty 2016, 21:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sty 2014, 20:08
Posty: 187
Zawód: budowlaniec
Specjalizacja: ogrodówka
Dzięki. Przyjrzę jej się .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 sty 2016, 08:55 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lut 2014, 19:20
Posty: 265
Lokalizacja: kujawsko pomorskie
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Drzwi,Schody
Ja mam dwie frezarki krawędziowe makita 3710.mają już 8lat.Ja używam je praktycznie tylko do zaokrąglania i fazowania krawędzi, głównie frez r5 lub r8 czasami r 10 i z tym frezem to już ma ciężo.Więc zależy do czego chcesz używać.Ta którą wymienił zeus jest mocniejsza i ma chyba kilka przystawek w kąplecie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2016, 07:16 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sty 2014, 20:08
Posty: 187
Zawód: budowlaniec
Specjalizacja: ogrodówka
odświeżam, bo temat powrócił ;)


Ostatnio sporo robiłem MAKITĄ 3710 .
Przykładowy link
http://allegro.pl/frezarka-jednoreczna- ... 23603.html
Obrazek

Generalnie potrzebuje takiej frezarki tylko do zaokrążania krawędzi. Makita idealnie sie do tego nadaje. I już miałem zamawiać, gdy przy przeglądaniu aledrogo wpadła mi w oko taka :
http://allegro.pl/makita-maktec-frezark ... 21052.html
MAKTEC FREZARKA JEDNORĘCZNA MT372
Obrazek


Czym poza nazwą różni się od makity ? Wizualnie identyczna... parametry te same ...
a cena prawie połowę niższa .... :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2016, 08:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lut 2014, 19:20
Posty: 265
Lokalizacja: kujawsko pomorskie
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Drzwi,Schody
Maktec waga 1.4 kg
Makita waga 1.6 kg
Czyli nie jest to samo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2016, 08:04 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sty 2014, 20:08
Posty: 187
Zawód: budowlaniec
Specjalizacja: ogrodówka
Tak ... i kilka mm różnicy, której i tak nie odczuję ....

a cos innego ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2016, 08:15 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 21:31
Posty: 1496
Bosch ma zielonego boscha który jest sprawdzony że jest słabszej jakości niż droższy niebieski bosch.

Makita ma makteca który jest mało znany ale zapewne będzie podobnie jak z zielonym boschem. Czyli do domu jest ok ale do firmy nie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2016, 09:23 
Offline
Administrator

Rejestracja: 05 maja 2013, 22:01
Posty: 242
Lokalizacja: Poznań
marcin6391 pisze:
Tak ... i kilka mm różnicy, której i tak nie odczuję .... a cos innego ?


Wszystkie klony tej Makity mają jedną wadę - kółko zębate do regulacji wysokości. Wyrabia się bardzo szybko, a tego tworzywa nie ma jak pokleić.
Metalowe wprowadzili dopiero RTX0700 - mam taką i polecam.

Bosch ma model gkf 600. Kiedyś Stayer robił takie, jak Makita - kółko do regulacji działało dokładnie tak samo, jak w Makitach, czyli przekręcało się na trzpieniu. Kolejnego klona robi CMT: http://diateam.pl/pl/p/Frezarka-Trymer-CMT10-550W-/294

Jeśli będziesz miał do niej założony frez do okleiny, to regulacja nie ma znaczenia, i tak będziesz miał pewnie ustawiony frez do konkretnej "R-ki".

Danio pisze:
Makita ma makteca który jest mało znany ale zapewne będzie podobnie jak z zielonym boschem. Czyli do domu jest ok ale do firmy nie.


Mam Makteca, porównywałem z większą Makitą, różnice są symboliczne. Wykonanie podobne, większość części 1:1.
"Normalna" Makita też nie zawsze jest dobra do firmy. Moim ulubionym przykładem są wiertarki bezudarowe, w których Makita zastosowała... tulejki ślizgowe, zamiast łożysk. Marka marką, ale trzeba być czujnym ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2016, 09:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sty 2014, 20:08
Posty: 187
Zawód: budowlaniec
Specjalizacja: ogrodówka
99% pracy u mnie, to zaokrążanie kantów w drewnie przy ogrodówce (place zabaw,itp) , tak więc wysokość mogę ustawiać, bez dokładnej podziałki.
biorę makteca


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2016, 19:11 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Jeśli masz już frez z mocowaniem Ø6 to bierz. Ale frezy z mocowaniem Ø8 są dużo tańsze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 maja 2016, 19:22 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sty 2014, 20:08
Posty: 187
Zawód: budowlaniec
Specjalizacja: ogrodówka
Mam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2016, 10:49 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sty 2014, 20:08
Posty: 187
Zawód: budowlaniec
Specjalizacja: ogrodówka
Ok. Zamówiłem tu :
http://allegro.pl/makita-maktec-frezark ... 59713.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Polecam sprzedawcę - kontakt bardzo dobry - odpowiedział mi na wszystkie pytania, jakie miałem. Bardzo szybka wysyłka .

Ciekawostka taka - w ogłoszeniu jest Maktec - ja dostałem pomarańczową Makitę :)

Trochę się nią pobawiłem i nie widzę żadnych różnic pomiędzy tą, a niebieską 3710....
Zobaczymy, jak będzie z trwałością .... :P


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 maja 2016, 12:52 
Offline

Rejestracja: 28 lis 2015, 21:02
Posty: 50
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Meble na wymiar
Witaj mam takiego makteka trzeci rok i zero problemu. Polecam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lut 2017, 16:01 
Offline

Rejestracja: 07 sty 2017, 18:06
Posty: 49
Możliwe, że przyda się komuś info na temat makity 3710.
Własnie kupiłem ten model, narzędzie sprawuje się bez zarzutu, ale...
Kupując wiedziałem, że w makicie jest tylko uchwyt 6mm wiec liczyłem się z tym, że trzeba będzie kupować frezy, ponieważ posiadam tylko 8 i 12 mm.
Zdziwienie nastąpiło jak kupując frezy zobaczyłem, ze sprzedawca ma w ofercie CMT zbudowaną tak samo. Okazało się, że oni wycofali makitę bo miała ograniczenie w postaci uchwytu 6 mm, a CMT ma 6 i 8 mm. Za trzy małe freziki 6mm zapłaciłem wiecej niż za frezarkę, gdybym kupił CMT nie wydałbym nic. Nie jestem w stanie nic powiedzieć o jakości CMT, ale gdybym przed zakupem wiedział o tym co wiem teraz to bez zastanowienia bym ją kupił.

_________________
Dwie najtwardsze rzeczy na świecie? ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lut 2017, 21:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 18:56
Posty: 149
W życiu bym nie kupił frezarki co ma chwyt tylko na 6 mm.
Chociaż ofk-500 kupiłem :crazy:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lut 2017, 22:58 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Jeśli miała by to być jedna frezarka, to nie. Ale jeśli ma być dedykowana do zabrania małymi promieniami, dlaczego nie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lut 2017, 05:52 
Offline

Rejestracja: 07 sty 2017, 18:06
Posty: 49
U mnie służy właśnie jako dodatkowa, ale dziś zrobiłbym inaczej.
Albo jak pisałem kupiłbym CMT, albo model RT0700CX2- jest droższa, ale mniej więcej takie pieniądze wychodzą za 3710 i kilka frezów.

_________________
Dwie najtwardsze rzeczy na świecie? ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 maja 2020, 21:21 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
Odświeżę trochę temat.
Szukam niewielkiej frezarki do krawędzi, koniecznie z trzpieniem 8mm. Fazowanie, zaokrąglanie, wyłącznie drewno. Skłaniałem się ku Makicie, ale nie mogę znaleźć nic jednoręcznego na 8mm. W oko wpadła mi frezarka CMT, ale nie miałem jej w ręku. Ktoś może coś o niej powiedzieć? Ew. podrzucić coś w tej cenie?

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2020, 04:05 
Offline

Rejestracja: 10 wrz 2015, 00:29
Posty: 79
Makita to rto 700


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2020, 05:48 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Bosch gkf600


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2020, 06:11 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2017, 18:25
Posty: 1022
Lokalizacja: Olsztyn
Specjalizacja: meble … czyli manufaktura na zamówienie :-)
właśnie - ja mam tego boscha i śmiało polecam

_________________
"zawsze wydaje się , że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione"
Nelson Mandela


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2020, 06:30 
Offline

Rejestracja: 14 lip 2016, 11:53
Posty: 159
Też mam Boscha - regulacja głębokości frezowania działa beznadziejnie, nie wiem jak jest w innych urządzeniach, ale drugi raz bym jej nie kupił.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2020, 06:35 
Offline

Rejestracja: 11 mar 2015, 08:08
Posty: 103
Lokalizacja: Kartuzy
Zawód: Stolarz
mam cmt i działa. Jest też trochę klonów tej cmt, ale przeważnie bez tulejki 8mm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2020, 07:35 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
gurtel pisze:
Też mam Boscha - regulacja głębokości frezowania działa beznadziejnie, nie wiem jak jest w innych urządzeniach, ale drugi raz bym jej nie kupił.

To fakt, ale u mnie raz ustawiona na r2 działa już dwa lata bez regulacji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2020, 08:42 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
Mam klona tej cmt, używam tylko do abs i mam ustawioną na stałe tak jak piotr-gka. Jest słaba, nie ma regulacji i każde ustawienie głębokości frezowania to porażka. Trzeba z wyczuciem jej używać, bo plastykowa stopka się ugina i wtedy frez potrafi za dużo zebrać. Zaletą jest, że działa bezawaryjnie (tylko abs) i jest bardzo lekka.
Używam jeszcze dwóch większych VIRUTEX FR256N, mają płynną regulację wysokości poprzez obracanie stopy, większą moc, regulację obrotów, dwie wymienne stopy i przystawkę do kantów, ale są w innym przedziale cenowym. Pracują też głównie na abs + zaokrąglanie w drewnie, więc nie będę Ci ich polecał. Do tego co potrzebujesz, to ten Bosch i Makita wyglądają interesująco i mają możliwości późniejszej rozbudowy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2020, 19:31 
Offline

Rejestracja: 28 paź 2015, 19:17
Posty: 117
Makita RT0700CX2J
polecam, tuleje 6 i 8mm. Trzy stopy do frezarki w zestawie. Mocy nie brakuje. Do fazowania, zaokrąglania itp nadaje się świetnie. Korzystam od dwóch-trzech lat i zero problemów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 maja 2020, 22:25 
Offline

Rejestracja: 05 lis 2017, 11:25
Posty: 122
tez mam tą makite i mocy ma naprawde duzo. Frezowałem nią nawet pod haki do rynien w deskach frezem 25 i daje rady


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwie 2021, 09:04 
Offline

Rejestracja: 24 wrz 2020, 18:43
Posty: 7
Podepnę się pod temat, bo też rozważam podobny zakup i zastanawiam się między CMT10 a Makitą 3710, oraz czy w ogóle mi to potrzebne. Przekopałem Internet, recenzje, opinie, itd, ale jeszcze nie wszystko jasne, więc proszę o rady.

Jestem amatorem, używam narzędzi głównie do drobnych prac meblarskich. Frezowania jakie w najbliższym czasie przewiduję w płycie meblowej to np. frezowanie pod uchwyty wpuszczane i zawiasy ukryte, rowki pod plecówkę i profil LED, dopasowanie blatu do geometrii ściany, z rzadka frezowanie obrzeży jak zapomnę lub nie będę mógł zamówić gotowej formatki. W litym drewnie planuję zaoblanie krawędzi kantówek bukowych lub dębowych.

Mam już jedną "normalną" frezarkę górnowrzeciownową, niejakiego Nupower Handy Power 900W. To jest typowy marketowiec z najniższej półki, kupiony parę lat temu. Jest siermiężna, ciężka, głośna, nieporęczna, trudno się reguluje głębokość, widoczność obrabianej powierzchni jest bardzo słaba, ale mimo wszystko nadal uparcie działa więc z niej korzystam.
Pomyślałem, że niektóre prace wygodniej i przyjemniej byłoby zrobić frezarką krawędziową, ale nigdy takiej nie używałem, więc nie wiem. Prosze o poradę czy do takich zastosowań się nada.

W szczególności nie wiem czy mając też pod ręką większą frezarkę będzie sens używać krawędziówki np. do nutowania płyty meblowej pod profile LED frezem fi 18 (mam już taki na trzpieniu 8mm), czy nie będzie na to za słaba albo braknie regulacji obrotów. Jeśli i tak robiłbym to starą frezarką, to do pozostałych zastosowań powinny chyba wystarczyć takie najbardziej podstawowe frezy, które są dostępne i tanie nawet dla 6mm. W takiej sytuacji obsługa 6 i 8 w CMT niewiele by mi nie dawała i skłaniałbym się ku Makicie.

Czy da się krawędziówką precyzyjnie zrobić "z ręki" np. frezowanie pod uchwyty wpuszczane? Z tą którą mam nie ma szans, jest zbyt nieporęczna i przede wszystkim praktycznie nie widać co się robi. Radzę sobie robiąc każdorazowo szablon z odpadów w formie "ramki" o wymiarach wewnętrznych dopasowanych tak że mieści stopę frezarki + zamierzony posuw. Fajnie jakby przy pojedyńczych frezowaniach dało się uniknąć takiego kombinowania.

Czy mogę się spodziewać po CMT10 i Makicie 3710 podobnej kultury pracy? W opiniach o CMT10 znalazłem że głośna, a o Makicie że cicha, ale to są pojedyńcze głosy, pewnie zupełnie subiektywne i nie znormalizowane, więc nie ma jak tego porównać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 kwie 2021, 10:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 15:26
Posty: 1215
Lokalizacja: podbeskidzie
Specjalizacja: Liczy się ilość , a na jakość się liczy
tmg , bierz Makite , do obrzeża będziesz potrzebował dodatkową "stopę" , miałem nie była zła.

_________________
Życia nie przewidzisz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group