TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 10:13

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10 lis 2015, 21:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sty 2014, 20:08
Posty: 187
Zawód: budowlaniec
Specjalizacja: ogrodówka
Planowałem dokupić do mojej frezarki stół, ale właśnie zdałem sobie sprawę iż nie posiada ona blokady włącznika...
Generalnie jestem z niej zadowolony i wolałbym nie zmieniać/dokupować drugiej....
I tu pytanie - drogie Bravo, czy d się to jakoś obejść bez jakiś drastycznych zmian, przeróbek frezarki ?
Mam, o ile dobrze pamiętam graphite 59g716....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lis 2015, 22:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Kupujesz przedłużacz z włącznikiem, ten na frezarce blokujesz trytytką i gotowe. Koszt modyfikacji 10zł 20gr ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lis 2015, 22:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sty 2014, 20:08
Posty: 187
Zawód: budowlaniec
Specjalizacja: ogrodówka
Dzięki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lis 2015, 22:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
Ja wsadziłem blokowany wyłącznik. Miałem akurat pasujący na stanie. A nawet jeśli musisz zakupić, to jest to kwestia kilku złotych i kilku śrubek. Najlepiej z oryginalnym wyłącznikiem się przejść do dobrego sklepu z częściami elektronicznymi.
Czas przeróbki to 10min.

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lis 2015, 22:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sty 2014, 20:08
Posty: 187
Zawód: budowlaniec
Specjalizacja: ogrodówka
O tym nie pomyślałem...

Dzięki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2021, 10:01 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
Od dłuższego czasu przymierzam się do frezarki w postaci stacjonarnej, głównie do płyt i mdf. Rozważałem dolnowrzecionową z systemem wymiany wrzeciona na frezy trzpieniowe, ale mam obawy że te 10 tys. obrotów to trochę mało.
-Frezarki stołowe typu Proma SF-40, Holzmann TFM610V, DEDRA DED7742 i podobne bliźniaki nie zrobiły na mnie pozytywnego wrażenia.
-Podobnie jest z gotowymi stolikami do frezarek górnowrzecionowych jak FESTOOL CMS lub CMT INDUSTRIO, wyglądają mało stabilnie, a koszt nie zachęca do zakupu.
Macie jakieś doświadczenia w robieniu własnego stolika, które frezarki górnowrzecionowe (>2000W) nadają się najbardziej do takiego rozwiązania, jaki osprzęt (przykładnice, płyty) jest wart uwagi. Z tego co się zorientowałem to poza włączaniem (jak wyżej) występuje problem z podnoszeniem-opuszczaniem freza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2021, 21:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
Obecnie mam czwartą wersję stolika:)
Stelaż pospawany z profili kwadratowych i na nim blat 36mm. Frezarka przykręcona do kawałka panelu podłogowego wpuszczonego w blat i przykręconego na śruby za pomocą nakrętek kłowych. Prowadnica to konstrukcja z płyty, sklejki i zezłomowanej ukośnicy z posuwem. Wykorzystałem posuw, całą resztę wywaliłem - prowadnica się przesuwa i jest blokowana nakrętką na łożyskach wzdłużnych posuwu, czyli zamiast piły przykręcona do posuwu jest prowadnica (brzmi nieco zawile, ale budowa jest prosta). Wyłącznik z podtrzymaniem na obudowie stołu.
Podnoszenie to już inna bajka. Przekładnia kątowa, z jednej strony korba, z drugiej pręt gwintowany, na nim nakrętka z przyspawanym profilem, na którym leży frezarka. Trochę spawania, dorabiania mocowań, kombinowania i proszenia się po warsztatach, żeby dotoczyli mi 3cm tulejkę.
Całość wieńczą dwie szuflady na frezy i klucze.
Uwagi - ciężko się wymienia frezy, bo trzeba zawsze podjechać frezarką na samą górę i trudno wtedy blokować wrzeciono pod stołem, może warto poszukać frezarki, która ma inaczej blokowane wrzeciono. Odsysanie wiórów u mnie szwankuje, sporo ich spada pod blat, skąd już nic ich nie odsysa.

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 gru 2021, 22:58 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
Ender77 dzięki za cenne wskazówki. Właśnie jestem na etapie poszukiwań frezarki, myślałem o OF2200, ale szkoda jej pod blat. Rozważałem również tanie marketowce, ale mam obawy co do podawanej mocy. Podobno najbardziej przystosowana do "pracy pod stołem" :D jest frezarka CMT7E, ma odpowiedni włącznik, blokada wrzeciona działa chyba automatycznie po maksymalnym podniesieniu freza, no i ma "windę" z korbką w komplecie. Czy znajdę coś mocnego i markowego o podobnej współpracy ze stołem np. Bosch, Makita, Hikoki?

Myślałem żeby zrobić własną przykładnicę przesuwaną na profilach teowych, ale w sieci jest sporo gotowców, niektóre z podłączeniem na odkurzacz, tylko co to warte nie mam pojęcia.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 gru 2021, 18:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
Musisz tego dotknąć, pomacać, żeby się nie okazało że prowadnica jest z plasteliny. Inna sprawa, że ja po prostu miałem czas na to, żeby się bawić w robienie stołu, ale gdyby przeliczyć to na pieniądze... bardzo średnia opłacalność ;)
Ta CMT rzeczywiście rozwiązuje masę Twoich problemów, głównie z podnoszeniem. Dopasowanie jej do istniejącego stołu nie powinno sprawić problemów.

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 gru 2021, 21:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Najprostszy sposób na zrobienie podnośnika do frezarki to takie coś
Załącznik:
Podnośnik do frezarki.jpg


Lub coś takiego bardziej rozbudowanego
Załącznik:
Podnośnik 2.jpg

z tego linku na YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=97qtZniZpdA


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 gru 2021, 23:50 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
Zmęczyłem się od patrzenia na te "windy", jakoś wolę robić meble ;). Koszt CMT7E jest na tyle niski, że wolny czas poświęce na stolik do frezarki.
Znalazłem jeszcze bliźniaka tej frezarki o nazwie TRITON TRA001, ale stoi podobnie cenowo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 gru 2021, 09:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Najważniejsze w takim stoliku frezarskim własnej roboty jest jeden obrót w podnoszeniu frezarki do góry. Najlepiej jeśli skok gwintu równy jest 1 mm. Może być też 2 mm lub wielokrotność 1.
Gwinty zwykłe to 6 i 7 (skok 1 mm) oraz 14 i 16 (skok 2 mm). A gwinty drobnozwojne to 8 i 9 (skok co 1 mm) i 18, 20, 22, 24, 27, 30, 33 (skok co 2 mm). Tutaj tabelka dotycząca gwintów. Co to są gwinty zwykłe, a drobnozwojne to tego Ci nie powiem bo nie wiem. Pewnie chodzi tu o luzy między gwintem a nakrętką i trzymanie tego skoku w ryzach. Zwykły ma pewnie większe luzy ale jest mocniejszy, a drobny odwrotnie.
Dlaczego właśnie te skoki? To ten obrazek poniżej wyjaśnia chyba wszystko:
Załącznik:
Pokrętło a skok gwintu.jpg


Zawsze też możesz zamiast zabawy w jakieś skoki gwintu użyć czegoś takiego:
Załącznik:
How to Use Your Dial Caliper to Set Exact Router Bit Height on Your Router Table - Rockler.jpg

Zerowanie od poziomu stołu a później opierasz to o frez. Po co to wszystko, takie dokładności? Ja ostatnio (jak do tej pory pierwszy i ostatni raz) potrzebowałem dokładności 0,01 mm, a frezowanie miało mieć dokładnie 8,5 mm głębokości. A to powód tej dokładności:

Obrazek

Do czego to potrzebne? Do Iskry.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 gru 2021, 12:27 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
Omen Twoja publikacja o gwintach zmotywowała mnie jeszcze bardziej do szukania frezarki z "windą" :d . W związku z tym doszła kolejna frezarka nadająca się pod blat MAKITA RP2301FCX i RP2300FCXJ. Ta druga jest mocniejsza o 200W kosztem hamulca, ale CMT7E chyba też nie ma hamulca.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 gru 2021, 20:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
OlBa blokada głębokościomierza w tej tańszej lubi się odblokowywać oraz kiepsko trzyma ten zacisk który blokuje aby frezarka nie wchodziła coraz głębiej. Co oznacza że nie łapie dobrze? Jeśli zaciśniesz za słabo to jej nie zablokujesz prawidłowo. A jak zaciskać prawidłowo? Wszystko zależy ile masz pary w palcach, ale na maksa jak się tylko da. Ale tu jest strach że się to złamie, takie to z wyglądu mizerne jest. W tej średniej od Makity na frezy z mocowaniem Ø8 ta blokada jest naprawdę mizerna. Później tylko klucz płaski zostaje do tego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 gru 2021, 21:36 
Offline

Rejestracja: 09 cze 2019, 10:28
Posty: 553
Omen pisze:
W tej średniej od Makity na frezy z mocowaniem Ø8 ta blokada jest naprawdę mizerna


Omen obie frezarki, które biorę pod uwagę czyli CMT7E i MAKITA RP2301FCX mają 2100-2400W mocy i mocowania do Ø12.

Omen pisze:
blokada głębokościomierza w tej tańszej lubi się odblokowywać oraz kiepsko trzyma ten zacisk który blokuje aby frezarka nie wchodziła coraz głębiej


Co do blokady głębokości, o której piszesz nawet nie brałem jej pod uwagę przy pracy pod stołem, ale może czegoś nie przewidziałem?
- w Makicie jest dodatkowa śruba, która pełni rolę "windy" i tutaj nie widzę potrzeby stosowania blokady głębokości, która następuje na gwincie tej śruby
- w CMT chyba jest zębatka na jednej prowadnicy i przekładnia regulowana kluczem znajduje się w obudowie frezarki

Jak działa to w praktyce nie mam pojęcia. Frezarka ma pracować wyłącznie pod blatem. Do pracy z ręki używam OF1400.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group