TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 22:06

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 10 maja 2013, 22:22 
Offline
Administrator

Rejestracja: 05 maja 2013, 22:01
Posty: 242
Lokalizacja: Poznań
Niemal w każdej drukowanej reklamie, jaką widziałem, wkrętarki Festoola były prezentowane jako wyjątkowo wydajne i mocne.
Stosy wkrętów faktycznie robią wrażenie. Ponieważ jakiś czas temu udało mi się kupić w bardzo okazyjnej cenie (niepełny zestaw) model Festool CXS, postanowiłem skonfrontować go z inną wkrętarką, którą mam na wyposażeniu.

Robiłem wcześniej podobne testy - dotyczyły różnych grup narzędzi. Zazwyczaj w czołówce były DeWalt, Metabo i Bosch - one najwięcej wkręcały i wierciły. Pomyślałem, że konfrontacja Festool - Metabo ma z góry przesądzony wynik...

Na pierwszy ogień poszedł maluch Festoola. Wiercę pierwszą dziesiątkę, daje radę. Druga, trzecia, czwarta, piąta... wiertło trochę się blokuje w materiale, ale idzie dalej. Zakończyło się (pierwsza próba) na bodaj 77 otworach. Myślę sobie - fajnie, z Metabo pójdzie łatwiej. Leci pierwsza dyszka, druga, trzecia, przy szóstej trochę się zmartwiłem - narzędzie nie wykazywało oznak zmęczenia. Idzie kolejna dziesiona, dobiłem tak do 90-tki. Dalej idzie jak w masło. Ostatecznie Metabo osiągnęło wynik o ponad 30% lepszy od Festoola. Dla jasności: akumulatory w oby maszynach nowe. Naładowane raz, przed testem. Wiertła nówki sztuki z blistra. Materiał - jedna formatka. Parametry baterii takie same: 10,8V, 1,5Ah.

Więc mam do Szanownych Kolegów pytanie: Festool wcale nie jest taki mega wydajny, czy trafiłem na dziwny egzemplarz?
PS Test powtórzyłem. Wziąłem drugi nowy akumulator i nowe wiertła. Różnica podobna (nadal około 30% na korzyść Metabo), z tym, że obie maszyny wywierciły więcej otworów.

http://www.youtube.com/watch?v=OhJxZVHqfCM


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 maja 2013, 22:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Rzeźnik z Ciebie. Mi by się znudziło. Filmik fajnie się ogląda - można wczuć się w nastrój wiercącego. Pewnie myślałeś o tych donicach teściowej? lol2


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 maja 2013, 22:32 
Offline
Administrator

Rejestracja: 05 maja 2013, 22:01
Posty: 242
Lokalizacja: Poznań
Heh, ten akurat był lajtowy.
Swego czasu nagrywałem filmy, w których wkręcałem, np. 500 sztuk wkrętów do kartongipsu. To była dopiero rzeźnia.
PS O donicach jeszcze wtedy nie myślałem ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2013, 13:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2013, 20:59
Posty: 578
Lokalizacja: Szczytno
Zawód: Stolarz
Pawle ty taki nie eco czy kolega wie ile na tę klejonkę drzewo musiało rosnąć? :D
A tak poważnie, we wszystkich maszynach i urządzeniach które są wykorzystywane przy takich porównaniach z najważniejszych sił przy takich testach jest taka sama siła nacisku.
Ale przy Twoim teście pewnie jest to marginalny błąd.
Nie pracowałem tą Metabo, ale pracowałem i mam festóla i jak dotąd najlepsza jaką pracowałem na montażach.

p.s
proszę o więcej porównań, tylko musimy ustalić listę moich przyszłych zakupów lol2

_________________
Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci. Oscar Wilde.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2013, 13:53 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 15:26
Posty: 1215
Lokalizacja: podbeskidzie
Specjalizacja: Liczy się ilość , a na jakość się liczy
Nie oszukujmy się metabo ma najlepsze akumulatory , ale czy ich wkrętarkami pracuje się najlepiej? Odnośnie mocy baterii to pełna moc oddaje ona po kilkukrotnym naładowaniu , rozładowaniu po paru cyklach. W festolach mam baterię ni-mh i ni-cd jeszcze nie zarobiłem na nowe wersje, a może zarobiłem a te co mam to mi wystarczają ...
pawelz prawdopodobnie trafiłeś na jakiś felder i bubel - mogę więc odkupić od Ciebie po równie okazyjnej cenie :D

_________________
Życia nie przewidzisz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2013, 21:03 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
A ja bardzo polubiłem Feldera ...
... za to, ...
... że już do mnie nie wydzwania z ofertą.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 maja 2013, 20:51 
Offline
Administrator

Rejestracja: 05 maja 2013, 22:01
Posty: 242
Lokalizacja: Poznań
Anioll pisze:
proszę o więcej porównań, tylko musimy ustalić listę moich przyszłych zakupów lol2

Póki co mam trochę wkrętarek. Z 10,8V porównywałem Festool CXS, Metabo PowerMaxx i Bosch GSR 10,8-V-Li-2.
Dodatkowo jeszcze małe zakrętaki udarowe z Boscha i od Metabo.

jenot pisze:
mogę więc odkupić od Ciebie po równie okazyjnej cenie

Cena zakupu była okazyjna, ale jak dokupiłem rzeczy, których nie było w zestawie, to się niemal wyrównało ;-)

jenot pisze:
Odnośnie mocy baterii to pełna moc oddaje ona po kilkukrotnym naładowaniu

Masz rację, ale formowanie baterii dużo większe znaczenie ma w przypadku starych akumulatorów Ni-Cd i Ni-Mh. W Li-Ion nie jest to już tak bardzo zauważalne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group