TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 19 mar 2024, 08:57

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: 17 lip 2017, 08:46 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3716
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Już raz pisałem. U mnie jest wszystko ponawiercane, nawet prowadnice, nogi i prowadniki. Jedynie tip-ony nie są. Mimo to trafiają się ludzie co nie potrafią tego poskładać. Jakby jeszcze trzeba było wyliczyć półki, albo prowadnice pod szuflady, to już czarna magia, wyższa matematyka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lip 2017, 10:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Przemula pisze:
Ale Baran ma być Tempy


Kiedyś kolega mnie pyta:
Jak się pisze "róże"? To akurat wiem, bo moja żona ma na imię Róża. U zamknięte i Z z kropką - odpowiadam
Ok. Dzięki - mówi radośnie i pisze dalej: "…taniec na róże to sztuka…" :)

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lip 2017, 15:20 
Offline

Rejestracja: 14 mar 2016, 11:12
Posty: 99
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar
PBstol czy to sa ludzie, ktorzy pracuja u ciebie pare lat, czy mlode chlopaki, ktorzy przyszli na przyuczenie? Bo tak sie zastanawiam, kiedy ja zaczynalem swoja przygode na stolarni to zlozenie jak najdokladniej mebla sprawialo mi sporo frajdy. Kiedy szef puscil mnie na pile pierwszy raz tez bardzo sie z tego cieszylem. Cialem na formatowce dzien w dzien przez dwa lata. Czasem sporadycznie cos wiercac na ww i oczywiscie wypady na montaze z szefem.
W dwa lata nauczylem sie wiecej niz gosc, ktory pracowal 6 lat, przewaznie wiercac i skladajac nie wiedzial nawet ile trzeba odjac na tandem blum, twierdzil ze nie jest od mysenia rotfl Dziwia mnie tacy ludzie sami z siebie robia niewolnikow.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lip 2017, 17:18 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3716
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
AdamZ pisze:
PBstol czy to sa ludzie, ktorzy pracuja u ciebie pare lat, czy mlode chlopaki, ktorzy przyszli na przyuczenie?


Jaka to różnica? Ile czasu może zająć nauczenie się wbijania kołka fi 8mm, wkręcania konfirmata i wkrętów 3,5x16 w wywiercony otwór?
No jeszcze trzeba umieć znaleźć formatki, które leża na wózku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lip 2017, 18:06 
Offline

Rejestracja: 06 gru 2013, 11:40
Posty: 528
Lokalizacja: SANOK
a no jest różnica .
Bo jak gość to co opisujesz nie może ztrybić przez parę lat pracy jest chyba gorzej niże gość młody pracujący 1-2 miesiące .
Nie wiadomo czy zatrybi po 3-4 czy roku , ale to inna sprawa .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lip 2017, 18:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3716
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Moim zdaniem jak nie zatrybi tego w tydzień, to już nie zatrybi. Nie trzeba tu być kimś wybitnie uzdolnionym, żeby to potrafić.
Poza tym, ktoś ogarnęty złożyłby to, widząc to pierwszy raz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lip 2017, 18:43 
Offline

Rejestracja: 14 mar 2016, 11:12
Posty: 99
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar
Dokladnie o to chodzi czasem lepiej prosto z mostu przedstawic gosciowi sprawe albo sie ogarnie i zacznie myslec albo i tak nic z tego nie bedzie, mysle ze 1 na 20 nadaje sie do tej roboty. Nie ma co na sile trzymac pustaka albo lawiranta tylko szukac kogos normalnego do skutku. Troche przeszkadza teraz sytuacja na rynku pracy bo gdyby taki wiedzial ze jak straci ta posade to predko drugiej nie znajdzie wtedy by sie lepiej przykladal do pracy. Stawki dla stolarzy na start w moich stronach daja od 15zl na godzine. Stad bierze sie banda bezmyslnych "godzinowcow" czy pracuja czy sie opier... i tak zarobia Ostatnio mialem rownolegly montaz z jedna z najwiekszych lomzynskich firm, przyjechalo 3 gosci do malej kuchenki zaden z nich nie popracowal by u mnie dnia, to byla jakas banda zniewiescialych chlopcow, ktorzy tylko patrzyli zeby sie nie pobrudzic robota, zal bylo patrzec.
Niekiedy warto dac szanse poczatkujacym
, przymknac oko na wpadki, jesli taka osoba ma potencjal i chce sie nauczyc.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lip 2017, 19:12 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
AdamZ a dziwisz się, taki pacjent ma z 3 dzieci, trochę dorobi na montażach i zadowolony. Ostatnio miałem rozmowę z kandydatem na pracę i co stwierdził że zamin dostał 500+ to ciężko było i pracę by brał od razu a teraz ma 4 dzieci dostaje 1500 tys za free i jest ameryka Panie, i w sumie to on pracy zmieniać nie będzie. Jak sam też zauważyłeś brakuje ludzi myślących dlatego moja pierwsza opinia wracając do tej maszynki była taka że to "masakra" i dalej to twierdzę. To mimo wszystko jest maszyna dla myślących, żeby tym dalo się pracować musisz sobie porobić stelarze do montażu, wymyśleć sposób jak tym wiercić, jak to ustawić , jakiej linii z blokadą użyć , itd. Stopień skomplikowania jest nie mniejszy niż na wielowrzecionowej , tyle że jest to mniejszcze i poręczniejsze. Ludzi którzy chcą poszerzać swoją wiedzę i chcą coś więcej jest jak na lekarstwo , stąd wszystko zmierza do operatorów naciśnij start/stop. I to nie jest wina pracodawców żę kupują maszyny aby pozbyć się ludzi , paradoksalnie kupują maszyny bo nie ma ludzi do pracy.

Pozatym z tą maszynką życzę ci powodzenia ( i nie bierz do siebie tak wszystkiego - żartować czasami można naprawdę :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lip 2017, 20:50 
Offline

Rejestracja: 11 sty 2015, 11:06
Posty: 165
Lokalizacja: okolice Kalwarii
Zawód: technik informatyk
Cały problem polega właśnie na tym, że nie ma kto pracować, a jak już się trafi ktoś na prawdę kumaty, to porobi na chwilę, żeby się przyuczyć i będzie próbował sam rozkręcić biznes. Jak ktoś zna się na robocie, to też trzeba mu dobrze zapłacić, to wtedy będzie chciało mu się pracować. W 2009 roku, jak szukałem pracy, to mój pierwszy pracodawca miał ponad 20 kandydatów na 1 stanowisko i mógł przebierać, a stawka była 8zł/h przez pierwszy miesiąc, a potem 10zł/h. Jak szukałem 3 miesiące temu pracownika, to od razu pisałem, że 12zł to stawka początkowa przez pierwsze 2 tygodnie przyuczenia, a potem 14zł/h i w górę w zależności od umiejętności. Plus legalne zatrudnienie i premia jak dobrze będzie szła robota. Zgłosiły się 3 osoby, z czego nikt się nie nadawał. Dopiero po jakichś 2 tygodniach zadzwonił gościu i od razu po chwili rozmowy wiedziałem, że będzie się nadawał. Zatrudniłem go i teraz ja jestem zadowolony i on chyba też hehe ;) Zarabia około 3,5tys na miesiąc i wydaje mi się, że to jest uczciwa stawka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lip 2017, 06:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3716
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Jakbym dał nowemu pracownikowi tą wiertarkę plus milion szablonów, to byłaby dopiero jazda:)

Dla mnie życie uratowała wiertarka cnc + Corpus. Zwolniło się 4 pracowników, a robota idzie dalej do przodu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lip 2017, 07:56 
Offline

Rejestracja: 14 mar 2016, 11:12
Posty: 99
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar
U mnie tez przewinelo sie paru "ludzi" jeden lepszy od drugiego jak nie problem z alkoholem to przysniciel typu "czego to on nie robil" , a wszystko wychodzi w praniu...Zrezygnowalem z szukania, robot biore tyle co dla siebie i mam znajomego do pomocy przy montazach. Duzo moich znajomych niekoniecznie z branzy stolarskiej zamknelo dzialalnosc, jeden mowi, ze jak cos znow zdecyduje sie rozkrecic to napewno taki rodzaj biznesu, w ktorym poradzi sobie bez koniecznosci zatrudniania ludzi. Z tego co wiem dzieje sie tak nie tylko w moich stronach. Ciekaw jestem co zrobi te bezmyslne bydlo jak cale 500+ beda musieli zostawiac na stacjach benzynowych, bo na to sie zapowiada:-)Ostatnio jak dalem ogloszenie, ze poszukuje ludzi do pracy, byl przypadek , ze dzwonila zona przeprowadzajac casting dla meza, az wkoncu zapytalem czy to ja mam zatrudniac czy ona... mysle, ze za pare lat sytuacja sie unormuje, ale ja osobiscie mam uprzedzenie juz chyba na zawsze, nigdy nie bede "uprzejmym" szefem :-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lip 2017, 17:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3716
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
AdamZ pisze:
Zrezygnowalem z szukania...


Dobrze mi się robi z tymi co są i też nie planuję szukać. Wolę odmawiać klientom.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lip 2017, 20:32 
Offline

Rejestracja: 14 mar 2016, 11:12
Posty: 99
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar
Omen jak Ci sie pracuje wiertarka? Ja jeszcze nie zdazylem zrobic tego stolu. Brak czasu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lip 2017, 09:36 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 966
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Jeszcze jej nie wykorzystałem w tak "dużym zakresie" aby coś o tym powiedzieć. Dopiero co pozbyłem się części zbędnych rupieci i ponownie zaczyna tego przybywać. A ja nie chcę tego "stołu" mieć dużego (jeszcze go nie wymyśliłem do końca). Chcę mieć taki, który da się łatwo złożyć i rozłożyć, a po złożeniu ma zajmować mało miejsca. Bo nie mam go w nadmiarze. A może jeszcze coś się trafi.

Nad tym stołem, który mam teraz myślałem prawie rok. Chciałem mieć taki na którym dobrze będzie mi się pracowało, będzie pojemny i będę mógł schować w nim segmenty powiększające warsztat przenośny. Ale dostosowałem go do kołkarki Mafella, a tą wiertarką pracuje się w inny sposób niż Mafellem.

Obrazek

A one też mi zawadzały jak stały tak sobie oparte o ścianę. A teraz leżą tu:

Obrazek

A jakby zmieściło się to do Atuta w tych wolnych przestrzeniach jakie jeszcze są dostępne w stole, to będę bardzo szczęśliwy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lip 2017, 10:10 
Offline

Rejestracja: 17 mar 2016, 23:20
Posty: 42
Lokalizacja: Warszawa
Zawód: Stolarz
Omen, myślałeś nad jego chyba lekką modyfikacją . Bo ten model stołu można znaleźć w internecie. Są tam nawet dokładne plany jego budowy. Mam taki sam . Różni się tylko że ja mam szuflady a ty wsadziłeś tam odkurzacz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lip 2017, 14:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 966
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Zgadza się myślałem nad jego modyfikacją. Plany kupiłem od niego. I częściowo przerobiłem go na swoją modłę, a wszystko z powodu odkurzacza, profili aluminiowych w blacie oraz "własnych" wersji akcesoriów. Nie mam tylu systainerów aby wsadzić je do niego, a bardziej od nich zależało mi na rozgałęziaczu który nie plącze mi się pod nogami. Wózek podłączam do prądu, a do niego narzędzia. Mam gniazdka które przechodzą przez odkurzacz. Podłączenie do nich powoduje, że odkurzacz się włącza. I mam takie, które podłączone są "bezpośrednio" do sieci. A te dwie szufladki to i tak wystarczająco dużo na to co mi przy nim jest potrzebne. W dolnej szufladzie mam przedłużacz chyba 10 m, a w górnej ściski MFT-SP trochę "poprawione" i te kołki do tych dziur 20.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lip 2017, 20:25 
Offline

Rejestracja: 17 mar 2016, 23:20
Posty: 42
Lokalizacja: Warszawa
Zawód: Stolarz
Mnie bardzo podoba się możliwość cięcia poprzecznego pod idealnym kątem 90 . Fajna sprawa przy pasowaniu docinek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sie 2017, 06:39 
Offline

Rejestracja: 02 mar 2015, 14:46
Posty: 799
Lokalizacja: Mazoffshe
Omen widzę pomysłowy dobromir! Wrzuciłbyś coś jeszcze z tych swoich rozwiązań.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 sie 2017, 20:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 966
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Zdecydowana większość "moich" pomysłów pochodzi z YouTube i lenistwa. W pierwszej kolejności jak nie mam olśnienia oglądam to co wymyślili inni i dostosowuję to do własnych potrzeb. Takie coś na ten przykład
Obrazek

wzięło się z lenistwa bo nie chciałem czekać aż zwolni do tylu aby ją odłożyć spokojnie na stół. I teraz dużo lepiej się z tym pracuje.

Taką rampę wziąłem ze strony jaką niedawno dałem w temacie "Znalezione w sieci"

Obrazek

Tylko jeszcze muszę dostosować ją do "swoich" wymiarów.

Jak do tej pory to najwięcej problemów miałem "z wymyśleniem" wyłącznika próżniowego do pompy. Czego ja nie próbowałem, od kupna do zrobienia. Wystarczyło, że gościu jeden na modelarskim forum napisał, że użył do tego dwóch metalowych zakrętek od słoików. Reszta poszła już szybko.

Identycznie teraz jest ze stanowiskiem do pracy tą wiertarką z tego tematu. Ale liczę, że pomysł przyjdzie sam niespodziewanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 sie 2017, 22:01 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3716
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Masz duźo wolnego czasu, źeby to rysować w pro100:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 sie 2017, 18:34 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 966
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Nie całe życie człowiek pracuje. Czasami trzeba coś porobić dla przyjemności ;).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 paź 2017, 18:53 
Offline

Rejestracja: 26 lis 2016, 22:22
Posty: 22
nie wiecie może ile kosztuje i gdzie można nabyć tę maszynkę ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 paź 2017, 19:26 
Offline

Rejestracja: 30 cze 2013, 09:10
Posty: 12
Wiertarka jest dostępna tutaj: Krzysztof Brzeziński: tel 605 18 00 99, nowawiertarka@gmail.com. Ceny nie jestem pewien, ale coś mi chyba mignęło, że 1300 zł.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 paź 2017, 18:59 
Offline

Rejestracja: 26 lis 2016, 22:22
Posty: 22
Czy ktoś z Państwa miał szansę na tym sprzęcie pracować? Jeśli tak to jak się wg. Was działa i czy długo wam zajęło wprawienie się w płynna pracę ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 paź 2017, 20:19 
Offline

Rejestracja: 08 gru 2016, 21:15
Posty: 600
Lokalizacja: Kobyłka
Specjalizacja: oprogramowanie do mebli
AdamZ działał i może dalej działa. Jego podpytaj.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 paź 2017, 10:11 
Offline

Rejestracja: 23 lip 2015, 21:43
Posty: 73
Też jestem ciekaw jak maszynka się sprawuje :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 paź 2017, 14:01 
Offline

Rejestracja: 26 lis 2016, 22:22
Posty: 22
Niestety filmy pana z czapeczka są mało pomocne ale coś tam pokazują.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 paź 2017, 17:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 966
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Pracuje się dobrze. Ale jak do dnia dzisiejszego to dobrze robi mi się nią tylko szafki dolne i wiszące. Próbowałem rozpracować wiercenie w bokach słupka ale nijak "nie chciała" ze mną współpracować. Oczywiście nie robiłem tego na elementach dla klienta tylko na jakichś odpadach co je udawały. I jak do tej pory to niczego sensownego nie wymyśliłem. I do tego typu robót nadal używam kołkarki Mafella.

Tą wiertarką połączenie den z bokami robi mi się prościej niż kołkarką. Mam tu mniej machania elementami niż przy pracy kołkarką lub może mi się tylko tak wydaje, że mniej. I tak jak wcześniej unikałem łączenia na mimośrody lub inne tego typu połączenia tak teraz chyba wykonałem normę za 10 ostatnich lat. Tu z żadnymi własnej roboty szablonem nie pracowało mi się tak dobrze jak tą wiertarką. Mogę tu nawet się pokusić o stwierdzenie, że ta wiertarka zastępuje mi Minipressa od Bluma. Oczywiście na maszynie Bluma pracuje się trochę inaczej niż tą wiertarką ale robię nią to wszystko co kiedyś robiłem w robocie na Minipressie. I tu zdecydowanie mniej miejsca potrzebuję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lis 2019, 13:41 
Offline

Rejestracja: 15 maja 2016, 09:23
Posty: 34
Pojawiły się ulepszenia:
https://www.youtube.com/watch?v=HizVveBMzco
Czy ktoś już ma i wierci z głowicą podwójną?
Ciekaw jestem jak to się sprawuje, w użytkowaniu, czy ta nakładka się nie telepie?
Jeszcze tu znalazłem coś na temat nowości w tej wiertarce: https://www.youtube.com/watch?v=uC_rlU7T9ts


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lis 2019, 21:07 
Offline

Rejestracja: 17 mar 2016, 23:20
Posty: 42
Lokalizacja: Warszawa
Zawód: Stolarz
Mam ale jeszcze nie stworzyłem swojego stołu. Jeżeli chodzi o komfort pracy na podwójnym wrzecionie jest taki sam jak i na pojedyńczym. Mocowanie za pomocą dwóch śrub do wiertarki imbusem, wszystko dobrze spasowane bez luzów. Uchwyty na mocowanie z ww. Dodatkowy pozycjoner głębokości w zestawie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 90 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group