TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 22:37

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 704 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 24  Następna
Autor Wiadomość
Post: 23 sty 2018, 08:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Maestro to CAM czy coś jeszcze? nie jest w niego maszyna normalnie wyposażona?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2018, 09:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Nowy Cyflex S ma Maestro wbudowane. Rysujesz podobnie jak w autocad i dodajesz operacje.

Torus. Corpus:
- projektowanie mebli w tym parametryczne
- inne opcje, o których nie będe pisał, bo nie używam. Takie jak wycena.
- rozkrój robi Optymik - dodatkowy program
- generowanie plików pgmx na Cyflex
Wiercenia, nutowanie piłką, pomiar długości formatki laserem.
- brak obsługi frezowania. Tzn jest, ale nie tak rozbudowane, żeby z tego korzystać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2018, 12:30 
Offline

Rejestracja: 22 mar 2015, 12:35
Posty: 304
Lokalizacja: Rzeszów
"MarekMitonski" W moim Vitapie jest TPACad tylko okrojony, np. nie mogę właśnie pisać literek i jeszcze kilku innych funkcji bardzo przydatnych. Jak był serwisant popytałem go, makaroniarze blokują niektóre funkcje. Oczywiście za kilka tysi ojro mogą ci włączyć wszystko. Póki co Autocad , rysowanie np. literek na piechotę, i eksportowanie do TPACada...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2018, 14:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
No to muszę dopytać jak będzie w felderze bo to bardzo podobne oprogramowanie jest. Co prawda dostałem ostatnio informacje jeż nie jest podzielone oprogramowanie na jakieś poziomy i jedyna rzecz jest do dopłaty do DWG ale DXF czyta w standardzie.
Czyli literki... a coś jeszcze wiesz że można dokupić a niema w standardzie w tym tpaCAD?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2018, 19:03 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Pliki pgmx przenosisz na pendrive ? Czy wysyłasz ?
To korzystasz jeszcze z tego układu wierceń jaki masz wpisany parametrycznie w maszynie czy w większości z plików wygenerowanych przez postprocesor ?
Ja w boku górnym szafki wiszącej robię wyfrezowanie na szynę w sumie wchodzi to z wygenerowanego pliku , jak sobie dajesz z tym radę. Wpisujesz ręcznie czy nie frezujesz ? To w sumie takie drobne ułatwienie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2018, 19:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Pliki mogę wysłać mailem, albo pendrive. Co za różnica?
Jak mam szafki zaprojektowane w Corpus to korzystam z plików z postprocesora. Jak nie mam z Corpusa, to mam programy parametryczne w Maestro.

Frezowania mam w Maestro. Ustawiam ilość boków w programie na zawieszkę i leci. Podobnie z led.

Masz w Topsolid możliwoś włączenia/wyłaczenia docisku frezarki? Albo, że frezowanie ma być ciągłe bez przestawiania chwytaka? No i jaką instrukcją robione jest nutowanie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2018, 20:40 
Offline

Rejestracja: 22 mar 2015, 12:35
Posty: 304
Lokalizacja: Rzeszów
Literki na pewno (to mnie żywo interesowało) jak i DWG. DSX działa, ale jak w cadzie napiszemy tekst to też TPACad nie skuma. Trzeba dalej na piechotę rysować literki... :evil:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2018, 21:00 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Pamiętam, że pytałem o literki w Vitap. Mówili, że nie ma z tym problemu. Rzeczywistość, chyba okazała się inna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2018, 21:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 lis 2016, 23:04
Posty: 103
Lokalizacja: Śląsk
Są literki w corpusie w edytorze krzywych.

_________________
Trza z pracą wykiwać a nie by z nami ona kiwała


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2018, 21:19 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Jeśli pytasz o frezowanie na nut bez przestawiania chwytaka to w Cyflexie się nie da. :) No chyba że 20 cm . Literki w maestro się robi Ok .Ale te np były w Top solidzie robione . Frezowanie zresztą też.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2018, 21:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
TORUS pisze:
No chyba że 20 cm .
Czyli masz wszystko na blade. Czy formatka krótka, czy długa, to i tak wchodzi kilka razy:)

Pytałem o ustawienie docisku frezarki i frezowania frezarką bez przestawiania chwytaka.
Mniejsza z tym, monologu nie będę prowadził.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2018, 22:18 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Wiem że to przestawianie chwytaka bardzo Ci przeszkadza ale nie da się przefrezować długiego elementu bez przestawiania go. Przecież temat long i blade już tyle razy wałkowaliśmy i wiesz że to można przestawić . Więc po co pytasz o to po raz kolejny, masz z tym problem ?
Pofrezujesz u siebie element 2 m bez przestawiania łapy ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2018, 22:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Przefrezuje 240 cm z jedna zmianą chwytaka. Pilki nie musze wybierac long, czy blade. Ustawisz tak w swoim Topsolidzie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sty 2018, 22:42 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
240 cm z jedną zmianą chwytaka ? Hmmm jak Ty dasz radę to pewnie ja jutro też. W końcu mam lepsze oprogramowanie. Pobawimy się i zobaczymy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sty 2018, 06:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Doprecyzuje. 240 cm - 2 wejścia freza. Jedno wejście zrobi 120 cm i drugie 120 cm. Oprogramowanie da rade, w końcu załaciłeś za nie drugie tyle co za maszynę, więc musi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sty 2018, 08:37 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
No dobra to nie próbuje bo jeszcze wyjdzie że damy radę na raz :)
A tak po prawdzie to taka możliwość dłuższej pracy jest przydatna tylko przy frezowaniu pilastrów żeby nie było ząbków na wejściu i wyjściu a Ty takich frezowań i tak nie robisz.
Podczas normalnego wiercenia nie jest to potrzebne z prostego powodu.
Wiercenia w kuchni są w odległościach mniejszych niż 120, więc jeśli by piłka frezowała taką odległość to agregat musiał by się potem wrócić żeby wykonać wiercenia. Tak patrząc na to to nie zawsze to dzielenie frezowania jest złe.
Może dokup lepszą piłkę jak Ci wyrywa, ostatnio się skarżyłeś ?
Tylko lepsza równa się droższa ? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sty 2018, 08:59 
Offline

Rejestracja: 22 mar 2015, 12:35
Posty: 304
Lokalizacja: Rzeszów
Panowie "TORUS" i "PBstol" , KSW stoi otworem rotfl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sty 2018, 09:08 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Jakie KSW. Lepiej na gołe klaty.
Torus mylisz się. W wieńcu dolnym szafki kuchennej po co piłka ma wchodzić kilka razy, jak może raz. Wiercenia są w kancie. Jak się obrabia bok, to robi wiercenia, przestawia łapkę frezuje na plecy i nigdzie się nie cofa.

Frezowanie na raz przydaje się przy wycinaniu otworów frezem nieprzelotowym. Wejście robi się w odpadzie i bez mostków. Jak masz czas na zmiany freza i wyłączanie maszyny, żeby wyjąć odpad, to Twoja sprawa.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sty 2018, 23:30 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
To może uściślijmy technologię.
Wieniec mam tylko w dolnej szafce na którym stoją boki i nie jest frezowany, w górnej szafce natomiast mam półkę konstrukcyjną która też nie jest frezowana. Przy czym pod górną szafką idzie przez całość wieniec który jest głębszy i na ogół lakierowany.
Nie frezuję wieńca i półki konstrukcyjnej z prostej przyczyny, przybijam tam hdf solidnie na całej szerokości kanty. Miałem reklamacje na ugięte półki a teraz ich nie mam.

Nawet gdybym wieniec frezował to i tak nie robię szafek szerszych jak 1200 więc wg Ciebie :) na raz więc i tak przykład jaki podałeś ..... jest mylny.

Jak się obrabia bok to robi wiercenia przestawia łapkę i frezuje :) Tak piszesz, No tak tylko jedno wiercenie jest po lewej a drugie po prawej a frezowanie mam od lewej do prawej czyli wg Ciebie najpierw nawiert po prawej element się przesuwa w prawo nawiert po lewej i frezowanie z lewej na prawo . Hmm ostatnio pisałeś że frezujesz i element Ci wychodzi czyli Ok Przy krótkim elemencie, No ale Tobie chodzi o dłuższy znacznie dłuższy np 2400 .

To przeanalizujmy element wchodzi w maszynę wierci frezuje jedno pole robocze przechodzi do drugiego i tu .... d...a żeby to powtórzyć musi agregat zrobić kółko i tak się wraca. To co to za oszczędność ?
Nie rozumiem co napisałeś z tym frezowaniem otworów bo jak zrobisz mostki to nie musisz wyjmować odpadów imię tracisz na to czasu tylko musisz usuwać mostki. Ale po co zmieniać frez to tego nie wiem

Dzisiaj środa w TORUSIE dzień ucznia ktoś kto obsługuje maszynę piąty dzień sam powiercił dzisiaj parędziesiąt takich elementów :) Zgadnij na ile zmian łapek i oblicz czy miało to jakiekolwiek znaczenie :)


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sty 2018, 07:17 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Cyflexem można obrobić kilkaset elementów dziennie i to bez programu Topsolid. Grunt, że jesteś zadowolony.

Każdy kto używał frezarki wie, że jakość obróbki jest najlepsza przy ciągłym przejeździe.

Prostego freza z płaską płaszczyzną używam np do boczków szuflad tandem. Powiedz mi proszę, jak wyciąć takim frezem otwór z mostkami w laminacie tak, żeby z lewej strony nie było wyrwania?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sty 2018, 09:12 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
Pytanie czy interesuje Cię odpowiedź, czy szukasz kolejnego powodu do uznania wyższości jajka nad mikołajem ? :)
Pytałeś już o to na Forum i jeden ze sposobów już ktoś Ci wcześniej podpowiedział z tego co pamiętam stopniowe zagłębianie wchodziło w grę.
Ale to nie jedyny sposób, można się zagłębić najpierw w odpadzie.
Jak odpad mały to można go wybrać.
Czemu pytasz masz jakiś cudowny sposób którym chcesz mnie zażyć ? Podziel się z chęcią posłucham.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sty 2018, 10:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Mmm trochę boje się wtrącić :) Czy wasze maszyny maja po jednej czy po dwie łapki?
Zastanawiam się czy przy dwóch łapkach gdy gdy element jest frezowany i wymagane jest przełożenie łapki to czy element musi być zatrzymany czy dzieje się tak zrobić, że jedna puszcza zostaje chwycona dalej i element się nie zatrzymuje...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sty 2018, 15:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Marek, moja ma 1 łapke i da się tak napisać program, żeby frezowało bez jej przełożenia do długości około 120 cm. Ale nie martw się, bo Torus nie widzi problemu nawet, jakby się zmieniała co 10 cm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sty 2018, 16:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Na tym filmiku z Creatora widać jak dwie łapki przechodzą i frez wchodzi drugi raz. Czy tak jest zawsze i od czego to zależy, to musisz dopytać. W Vitapie łapki przechodzą i frezowanie jest ciągłe. Jak w innych maszynach, to nie wiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sty 2018, 16:21 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 mar 2015, 23:24
Posty: 1187
Lokalizacja: K/ Krakowa
Specjalizacja: Stolarz na pełny etat wieczorowo programista... :)
Na tym filmiku chyba jest to spowodowane frezowaniem właśnie krawędzi po której idzie łapka... Logiczne mi się wydaje że powinny się właśnie przekładać by elementy szedł ciągle... Ale jak jest to nie wiem...
Generalnie uważam że lepiej jest by element był obrabiane bez oderwania freza od obrabianego elementu i o ile w laminacie jest to mniej widoczne to MDF nie wybacza takich przekładań.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sty 2018, 16:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Izolant, podkład i się wyprowadzi. Gorzej jest z mostkami, bo wtedy takich wejść i wyjść masz więcej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sty 2018, 18:35 
Offline

Rejestracja: 22 mar 2015, 12:35
Posty: 304
Lokalizacja: Rzeszów
Z kolegą naszym z forum rozmawiałem nie dalej jak wczoraj. Dzwonił podpytać o program do projektowania i obsługi CNC. Nadmienię, że korzystałem z jego doświadczenia przy zakupie mojego Pointa. Dyskusja była żywa i jak zwykle owocna lol .

Po co to piszę??

A no po, że powinniśmy chyba jeszcze zrobić mały podział - dodać wiertarki CNC z funkcją frezowania.

Przypadki o które kruszą kopie koledzy TORUS i PBstol (frezowanie ciągłe i przechodzenie łapek) w Poincie są nam obce. Posuw jest ciągły. Nie ma przejść. Wiercenia są najbardziej płynne - najszybsze. No ale ja świadomie zakupiłem wiertarkę. Co prawda miałem lekką nadzieję na lepszą jakość jak i prostotę wykonywania frezowań, no ale chyba wszystkiego się nie da.

Wnioski??

Najlepiej kupić maszynę do nestingu, samo się powierci, potnie i nawet pofrezuje rotfl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sty 2018, 18:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
wojtek007, jak jest z wierceniem w Point formatki np 264- x 550. 264, to jest kant oklejony PCV. Jest to wieniec szafki cargo.
Czyli wiercenia w kancie 550 mm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sty 2018, 18:48 
Offline

Rejestracja: 22 mar 2015, 12:35
Posty: 304
Lokalizacja: Rzeszów
PBstol, szach-mat. Formatka wpada na wrzeciono rotfl Przejście między rolkami jest do bodajże min 260mm żeby formatka płynnie przeszła na 2 komplet rolek. W przypadku takich formatek albo je odwracamy i mogę w moim przypadku powiercić 8 wiertłem, bo takie mam z "boku" założone.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sty 2018, 19:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
U mnie pójdzie 204 x 550. Tylko zwalniam posuw, żeby nie przechyliło. Załóżmy, że masz 364 x 550. Czyli szafka 400 mm. Pójdzie bez przewracania?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 704 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 24  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group