TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 15:41

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 07 lut 2016, 15:08 
Offline

Rejestracja: 05 lut 2016, 21:36
Posty: 23
Cześć.
Mam na oku tą szlifierkę na stronie cena podana to 13tys netto.
http://www.cormak.pl/szlifierka-szeroko ... rodukt-312
Obrazek

Wiem że za tyle można mieć szerokotaśmową ale : skomplikowanie, pneumatyka, waga, wymiary i ogromna moc którą te sprzęty pobierają. Sprawa że nie mogę czegoś takiego u siebie mieć.

Korzystam w tej chwili z Jet 22-44 ale potrzebuję lepszej jakości wykończenia, trochę większej mocy i szerokości szlifowanego elementu.

CORMAK MM369 to chińczyk u i nich wcześniej znalazłem ten model. Czy coś takiego u nas można dostać jeszcze taniej czy to jedyna oferta na rynku?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lut 2016, 18:51 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
Ja posiadam coś takiego z makteca. Jest to jak najbardziej chińczyk. Sama maszyna to konstrukcja cepa. Silnik główny napędzający dwa wały wystarczający, drugi mniejszy do napędu pasa transmisyjnego jest też oki. Dwa walce szlifujące pierwszy wstępny ogumowany i drugi stalowy. Dociski sprężynowe po dwa na wejściu i wyjściu plus środek. Jeśli chodzi o jakość szlifowania jest bardzo dobra porównując do starej wyjeżdżonej szerokotaśmy. Ta szlifierka dość dokładnie jak na tej klasy maszynę kalibruje powierzchnie szlifowaną dokładność około 0,1mm. Sprawdza się jak najbardziej przy twardym drewnie do iglaków nie polecam. Nie nadaje się kompletnie do fornirów ale do obłogu 1.5mm jak najbardziej. Nie służy jako szlifierka końcowa lub jako jedyna, po szlifie tą szlifierką należy wykonać szlif wykańczający na innej maszynie. Zadaniem tej maszyny jest kalibracja materiału jak i wstępne szlifowanie max gradacja 120. U mnie są papiery p60 pierwszy i p80 na wyjściu.
Wady:
głośna stosunkowo
słabe rozwiązanie odsysania ja praktycznie od razu przerobiłem
konstrukcja wymaga poskręcania i wyregulowania chiniole nie dali rady
czytnik elektroniczny wysokości można śmiało aplikować do kubła na śmieci bo tam będzie pracować najlepiej
pokrętło wysokości i blokada mało dokładne ale da się tym pracować 1h pracy i jest oki połapane

Teraz najważniejsze czy warto? Moim zdaniem jak najbardziej bo potrzebowałem do dość dokładnego kalibrowania i tu się sprawdza (stopnie policzki drzwi ramiaki itp)
Szlifowała dużo obłogu i też nie przeciera końców, nie podbiera drzwi 201cm /90cm wychodzą igła ale wymagają szlifu dokładnego czyli u mnie to ETS 5 p 120 i ETS 3 p 180
Szlifowałem mdf ale tylko do zmiany grubości zamiast puszczać na grubościówce idzie bardzo ładnie.
Pamiętać należy że maszyny tego typu zostawiają rysy wzdłuż szlifu wynik braku oscylacji.
Wielkość maksymalnego zbioru na raz przy paierach p60 i p80 maks 0,3 mm a najlepiej 0,2 inaczej nie będzie pracować dokładnie.
Materiał jaki najcieńszy puszczałem to 3 do 4 mm i da się tym zrobić piękne i bardzo równe obłogi .
Mam też długotaśmówkę ale ta maszyna mimo że chinka to przeskok w wydajności i dokładności kolosalny.
Reasumując w tych pieniążkach ciężko znaleźć szerokotaśmę która będzie tak dokładna z racji tego że jest już wyeksploatowana.
Ogólnie szlifierek tego typu nie ma co porównywać do szlifierek szeroko taśmowych bo to jak porównywać malucha i mercedesa ale lepiej mieć nowego malucha niż merca z zajechanym silnikiem i bez skrzyni biegów.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lut 2016, 19:06 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
kubik pisze:
Ja posiadam coś takiego z makteca.


To jest to samo. CORMAK to tylko nowa nazwa. Stara to MAKTEK.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lut 2016, 20:27 
Offline

Rejestracja: 05 lut 2016, 21:36
Posty: 23
No wiem co to jest.
Do tej pory ten mój Jet 22-44 był ok.
W zasadzie chodzi mi tylko o to czy są tańsze modele pod innymi markami czy tylko ta jest jedyna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lut 2016, 21:00 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
na pewno z tych wszystkich chinioli marka JET jest najlepsza bo są to maszyny częściowo robione w chinach. Mam odciąg trocin dwu workowy,wyrówniarkę, pilarkę formatową i szlifierkę krawędziową firmy JET. Odciąg jest moim zdaniem górna pólka, wymiana worków 3 sek bije feldera na głowę siła ssania bardzo dobra ale i cena bardzo wysoka , szlifierka krawędziowa w całości odlewy z żeliwa bardzo mocna i solidna konstrukcja z oscylacją i bardzo dobrym odpylaniem, pilarka z podcinakiem już troszkę gorzej wypada,wyrówniarka jak najbardziej poprawna. Jak kupowałem maszyny JEt to gwarancja była 3 letnia ale to było 9 lat temu do dziś maszyny pracują codziennie i nic się nie zepsuło nie licząc wymiany łożysk. Tak więc myślę że maszyny maktek czy holzma itp to nie ta półka i wykonaniu i w pracy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lut 2016, 21:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Troszeczkę zmieniona za 11700 netto


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Ostatnio zmieniony 07 lut 2016, 21:11 przez Andrzej, łącznie zmieniany 1 raz

Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lut 2016, 21:10 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
To jest stara wersja zdjęcie z postu pierwszego pokazuje obecną maszynę. Przynajmniej tak mi się wydaje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lut 2016, 21:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Masz rację, wersja sprzed 2 lat.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lut 2016, 01:33 
Offline

Rejestracja: 05 lut 2016, 21:36
Posty: 23
Masz linka do tej "starszej wersji" ?



Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lut 2016, 14:17 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
To są archiwalne licytacje z ali, widać jak zmienna potrafi być cena. Negocjował bym ze sprzedawcą.
http://archiwum.allegro.pl/oferta/szlif ... 64759.html
http://archiwum.allegro.pl/oferta/szlif ... 87445.html

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lut 2016, 14:28 
Offline

Rejestracja: 05 lut 2016, 21:36
Posty: 23
Zarąbiście szlifierka jest już u mnie.... ale musiałem ją zwieźć z placu od innego gościa.
Bo pomimo tego że podałem dane do faktury.... wypisali ją po swojemu razem z innym adresem dostawy.

Jak na razie nie wypakowana.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lut 2016, 23:49 
Offline

Rejestracja: 05 lut 2016, 21:36
Posty: 23
Samodzielnie rozpakowałem i ustawiłem na miejscu.
Na szczęście znalazłem plastikowy koszt z kawałkami kantówek o jednakowym rozmiarze na opał. Fajny sposób na przenoszenie dużych ciężarów.
No i zajęło to parę godzin w piątek i trochę więcej w sobotę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lut 2016, 23:53 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 sty 2014, 21:02
Posty: 61
Lokalizacja: lubelskie
Zawód: stolarz meblowy
jak będziesz się pozbywał JET-a to daj znać

_________________
nie ma rzeczy niemożliwych . . . .
dla kogoś kto nie musi zrobić ich sam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lut 2016, 00:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:11
Posty: 352
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wlkp.
Zawód: stolarz, mgr inż. AiR, technik elektronik
Specjalizacja: Schody, drzwi, drobne ciesielstwo, ogólnie lite i obłogowane
Jestem ciekaw, jak się będzie spisywać.
Też mam JET-a
Używam do kalibrowania stopni i listew. Ciekawe jak na tym by szło?

_________________
Spokój duszy, ciała chłód
Ciepło świecy, wiatru śpiew
Nic nie zburzy moich snów
Gdy pod ziemią będę spał.....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lut 2016, 23:06 
Offline

Rejestracja: 05 lut 2016, 21:36
Posty: 23
Pierwsze problemy.

Nie można uruchomić posuwu bez włączania bębnów... Przydatne jest to przy kalibracji żeby zobaczyć kiedy bębny zaczną zbierać materiał.
Albo czy drugi też zbiera.

Ten licznik z boku nie wiadomo co pokazuje.

Wałki dociskowe trzeba rozebrać, niektóre są zacięte i się nie obracają. Udało mi się rozmontować jeden otwór w kostce z tworzywa w której jest umieszczony jest troszeczkę za mały. Druga kostka się swobodnie rusza. Martwi mnie trochę zbyt duża odległość walców dociskających od szlifujących.
Zauważyłem że deska przy zjeżdżaniu z taśmy lubi się podnieść z jednej strony do góry. Pewnie załatwi ten problem regulacja docisku.

Przez walce dociskowe trochę nie ma jak sprawdzić czy szlifujące są równo z stołem. Dociskowe nie pozwalają włożyć swobodnie klocka drewnianego, żeby sprawdzić czy styka się z walcem szlifującym po obu jego stronach.

Zdziwiło mnie że walce szlifujące obracają się zgodnie z ruchem taśmy zadawczej a nie w przeciwnym kierunku jak to jest normalnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lut 2016, 19:04 
Offline

Rejestracja: 29 mar 2015, 20:16
Posty: 218
Lokalizacja: Stary Jaromierz
Zawód: stolarz
Specjalizacja: drewno lite
Mając szerokotaśmową też nie mogę uruchomić samej taśmy transportującej. Licznik powinien pokazywać godziny robocze, ale zasada liczenia jest dla mnie tajemnicą. Mnie również martwiła rozpiętość wałków dociskających wynosząca aż 55cm, ale po nabraniu wprawy daje się szlifować nieco krótsze kawałki. Sprawdzenie dokładności między prawą a lewą stroną maszyny wykonałem poprzez szlif elementu z jednej strony, następnie porysowałem nieco ołówkiem, puściłem drugą stroną i wyszedł mi nieco rozmazany ten ołówek. I wydaje mi się, że jak na drewno to dokładność wystarczająca.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lut 2016, 22:27 
Offline

Rejestracja: 05 lut 2016, 21:36
Posty: 23
Licznik jest od wysokości stołu.
Nie wiem jak go ogarnąć skalibrować.
Przepuszczam materiał mierzę jego grubość po szlifowaniu ale jak to wpisać do licznika?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lut 2016, 20:37 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
Domink odnośnie wyświetlacza.
Podnieś stół na maksa do góry ustaw reset ma być zero i gotowe, teraz kręcąc do dołu powinien pokazywać ci wysokość.
Problem w tym że podczas drgań licznik fisiuje i nie nadaje się do niczego.
Co do wałków za mocno dociśnięte u mnie wpuszczając materiał jest oki ale trzeba było wszystko ustawiać bo seryjnie to masakra.
Tak jak pisałem dobrze poskręcać wyregulować i będzie naprawdę oki, bynajmniej u mnie jest lepiej niż oki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lut 2016, 14:06 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:11
Posty: 352
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wlkp.
Zawód: stolarz, mgr inż. AiR, technik elektronik
Specjalizacja: Schody, drzwi, drobne ciesielstwo, ogólnie lite i obłogowane
Kubik. Do czego uzuwasz glownie?

_________________
Spokój duszy, ciała chłód
Ciepło świecy, wiatru śpiew
Nic nie zburzy moich snów
Gdy pod ziemią będę spał.....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lut 2016, 16:42 
Offline

Rejestracja: 05 lut 2016, 21:36
Posty: 23
Pozmieniałem papiery... Kupiłem złe bo poinformowano mnie że na walcach jest 60 i 80.
Po zdjęciu okazało się że to 100 i 120.

Założyłem na pierwszy 120 a na drugi dorobiłem 150... Tylko pierwszy zepsułem dałem w złą stronę skos bo w starym jet 22-44 obroty były w drugą stronę.

Został 2 wałek do regulacji bo nie łapie materiału... No i masakra z kurzem. Zaczynam poprawiać pokrywę żeby lepiej ciągło ale i tam kuszę wymienić odciąg na większy.

Powiem tak jak materiał jest już wcześniej skalibrowany na grubościówce to dość fajnie to wygląda.
Po zrobieniu papieru 200 na ostatnim walcu pewnie będzie jeszcze lepiej.

Regulacja walców nie jest jakoś głupia jak pisali w instrukcji. Pewnie nowszy model i jest to lepiej na śrubach zrobione więc można dokładnie ustawić a potem skręcić.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lut 2016, 19:30 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
alagor Używam głównie do szlifowania. :D A tak dokładniej do kalibrowania i wstępnego szlifu.
Co do papierów dominik używam tylko na płótnie gradacja:
60 i 80 do kalibrowania do szlifowania obłogów 80 i 120 wyżej nie wchodzę nie ma sensu na tej klasy maszynie. Brak oscylacji powoduje że i tak musisz szlifować na czymś dokładniejszym.
Dobrze ustawiona maszyna (oczywiście nie w formie takiej jak ją dostajemy) jest naprawdę dokładna mam porównanie z szeroko taśmową z lat 80. Stopnie ,drzwi, policzki wychodzą z różnicą na rogach do 2 dych różnicy. Niue nadaje się wg mnie do fornirów, lakierów czyli do szlifowania dokładnego odpada. Trzeba sobie zdać sprawę że to chiniol i do prac końcowych kompletnie się nie nadaje .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 lut 2016, 21:17 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:11
Posty: 352
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wlkp.
Zawód: stolarz, mgr inż. AiR, technik elektronik
Specjalizacja: Schody, drzwi, drobne ciesielstwo, ogólnie lite i obłogowane
No ale do kalibrowania jak najbardziej.
ja na swojej JET22-44 PLUS właśnie kalibruje stopnie, listwy pod opaski do drzwi, słupki itd.
Kiedyś mocno napalałem się na tego typu maszyny, ale jakoś mi się odechciało, co innego w kolejce jest do wymiany ;-)

_________________
Spokój duszy, ciała chłód
Ciepło świecy, wiatru śpiew
Nic nie zburzy moich snów
Gdy pod ziemią będę spał.....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lut 2016, 09:56 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
Ja miałem wcześniej tylko długo taśmowa i robiłem nią wszystko czasami woziłem do sąsiada na szeroko taśmówkę. On ma szeroko taśmową ale wiekowa i jakość nie powala końce zawsze po podbierane. Więc zdecydowałem się na tego chiniola z przeznaczeniem wyłącznie do kalibrowania taka grubościówka szlifująca. Ostatnio robiłem sporo elementów na niecałe 90 cm i długie przeszło 2,5 m i z pod tego makteka wychodziło naprawdę oki. Szlify wykańczające robię ręcznymi szlifierkami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lut 2016, 21:58 
Offline

Rejestracja: 05 lut 2016, 21:36
Posty: 23
Regulowałem wałki dziś.
W sumie myślę że wszystko ok tylko jest problem z odciągiem.
W instrukcji podają 650l/h mam dwa razy tyle i nic.

Zastanawiam sie nad zakupem 6000l/h ale czy to ma sens bo bydle duże będzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lut 2016, 01:21 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
Ja mam podłączona pod odciąg z wydajnością około 4500l/h i bez przeróbek też była lipa. Ta konstrukcja jest źle zrobiona. Musisz doszczelnić wały zrób od wewnątrz obudowy dodatkowe osłony wałków i bedzie odpylać. Ja dodatkowo jeszcze dorobiłem na wyjściu maszyny dodatkowy odciąg z doszczelnieniem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lut 2016, 01:26 
Offline

Rejestracja: 05 lut 2016, 21:36
Posty: 23
To co było przerobiłem ale nic to nie dało nadal lipa.
Myślę nad zakupem tego.
http://allegro.pl/wentylator-odciag-poc ... 44230.html" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Ale nie ma oddzielnych modułów do podłączenia worków.
Obrazek

Mój obecny odciąg ma 2530 m3/h


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lut 2016, 19:26 
Offline

Rejestracja: 05 lut 2016, 21:36
Posty: 23
Oprócz odciągu wyszedł problem z posuwem.
Jest po prostu za szybki nawet na minimalnych ustawieniach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lut 2016, 21:12 
Offline

Rejestracja: 29 mar 2015, 20:16
Posty: 218
Lokalizacja: Stary Jaromierz
Zawód: stolarz
Specjalizacja: drewno lite
Za szybki czyli ile m/min?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lut 2016, 21:39 
Offline

Rejestracja: 19 lip 2015, 13:00
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław, Dolny Śląsk
Zawód: ekonomista, stolarz
Specjalizacja: schody,meble,drzwi
To zmniejsz posuw przecież masz regulacje. U mnie zanim stopień przeleci to można w nosie dobrze pogrzebać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lut 2016, 23:05 
Offline

Rejestracja: 05 lut 2016, 21:36
Posty: 23
Nie wiem co jest ustawiłem przekładnie na minimum no i jest za szybko.
Jak dla mnie jest za szybko, zobaczę jak to w użyciu będzie wyglądać.
Na razie czekam na nowy odciąg, chyba będzie trzeba jeszcze naciągnąć paski od silnika napędzające walce.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group