TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 29 mar 2024, 15:40

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
Post: 22 cze 2014, 21:21 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
Przy każdej wymianie trafia mnie szlag, bo noże zawsze muszę po parę razy poprawiać. Jak do jednego ustawię blaty, to drugi jest za wysoko a trzeci krzywo. Poza tym jest to strugarko-grubościówka i noże muszą być równo i równolegle do wału. Przyrząd do ich ustawiania niby mam, ale więcej z nim paprania niż pomocy. Zacząłem klecić też swój własny przyrząd, ale do ostatecznej wersji jeszcze daleko.
Stąd moje pytanie - jak ustawiacie noże u siebie? Jakieś patenty, dobre przyrządy, rozwiązania? Na moim wale są niestety długie i mocne sprężyny, które po odkręceniu klina wyciskają noże i trzeba sporej siły, żeby je wcisnąć, co też sprawy nie ułatwia. Nigdy mi się nie udało zejść z wymianą poniżej pół godziny a godzina to norma :/
Wał zwykły, z dokręcanymi klinami.

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 cze 2014, 21:32 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 maja 2013, 13:31
Posty: 670
Lokalizacja: Poznań
Zawód: szef produkcji
Specjalizacja: Dużo wiem o maszynach i o pracy na nich.
W Minimaxie był taki kawał blaszki wyprofilowany w zależności od średnicy wału i przykładany na wał. Działało to tak, że jedną ręką się trzymało nakładkę, a drugą dokręcało noże na sprężynkach.
Tu jest http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... B30xY#t=67
W SCMie były dwa różne urządzenia, w zależności, czy była to wyrówniarka, czy grubościówka. Obydwa się mocowało obok wału.
Tu jest wyrówniarka http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... qSueo#t=77
A tu grubościówka http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... u3Bc#t=122

_________________
Rozmawiaj, dyskutuj, krytykuj konstruktywnie. Zachowuj się pozytywnie.

Wszelkie pytania o maszyny proszę zadawać na forum. Nie odpowiadam na PW w sprawie maszyn.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 cze 2014, 21:37 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
Właśnie coś podobnego do ostatniego linka klecę, przykręcane do żeliwnego korpusu. Przyspieszyło samą wymianę, ale dokładności nie poprawiło :(

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 cze 2014, 21:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 lip 2013, 07:25
Posty: 174
Lokalizacja: Południe
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Schody
Na wyrówniarce wajcha na minimum skrawania, specjalistyczna listwa alu :d na blat strugarki i tak żeby tylko ją noże "lizały" 15-20 min. Przyrządy do ustawiania posiadam w szafie, raz użyte.

_________________
"Ziarnko do ziarnka i zasiejemy las"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 cze 2014, 20:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:57
Posty: 953
Lokalizacja: Poznań
Zawód: Budowniczy mostów
Specjalizacja: Wkładanie kija w mrowisko.
to felder ma łatwiejsze ustawianie :P

_________________
Gdyby mi się chciało tak jak mi się nie chce


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 cze 2014, 21:14 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 713
Lokalizacja: kuj-pom
Dzisiaj zrobiłem coś podobnego plus skróciłem sprężynki i jakoś poszło, chociaż noże ustawiłem za nisko, przez co musiałem skalibrować linijki. Ale przynajmniej mam jakąś bazę i będę mógł dopracować narząda :)
Jak się dopracuje, to wstawię zdjęcie.

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 cze 2014, 08:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2013, 09:02
Posty: 233
W jednozdaniowych maszynach ustawianie noży jest dość łatwe i na ogół w wyrówniarkach, wszyscy robią to z pomocą liniału stawianego na blacie odbiorczym. Z kolei w grubościówkach noże najczęściej ustawia się "do fazy", załamanie ostrza jest wówczas równo z listwą dociskową, oczywiście, aby zachować powtarzalność wymaga to stosowania noży o jednakowych grubościach a wał oraz listwy muszą być w dobrej kondycji. W maszynach wieloczynnościowych dodatkową przeszkodą może być niedokładność (nierównoległość) ustawienia blatów wyrówniarki względem wału, wówczas ustawienie wyrówniarki za pomocą listwy skutkuje nierównomiernym zbieraniem przez grubościówkę.
Wniosek jest taki - najlepiej mieć niezależne maszyny :)
Ender, nieco mnie dziwi, że sprężynki Ci przeszkadzają, dzięki nim można łatwo wysunąć zbyt głęboko osadzony nóż.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group