TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 22:02

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Noże Tersa
Post: 07 mar 2021, 11:40 
Offline

Rejestracja: 04 wrz 2015, 20:42
Posty: 151
Lokalizacja: Wadowice
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Schody, balustrady
Cześć,
przyszedł czas na wymianę wyrówniarki i tak oglądaliśmy kilka maszyn z czego część miała noże Tersa, posiada może ktoś maszynę z nimi i może coś na ten temat powiedzieć?
Cenowo jeśli chodzi o koszt nowych to dramatu niema ok 40-50zł/szt do tego dwustronne - ale nie można ostrzyć - w zamian otrzymujemy szybszą wymianę noża i bardziej precyzyjną - tak to wygląda w teorii - a jak w praktyce?

Polecacie, a może odradzacie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Noże Tersa
Post: 07 mar 2021, 11:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Miałem, sprzedałem. Żadna rewelacja. Według mnie tersa przyda się tylko do końcowego strugania klejonki czyli najlepiej jest mieć jedną maszynę do przygotowania drewna "brudnego" żeby później przejść na tersę. Szukaj wału spiralnego.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Noże Tersa
Post: 07 mar 2021, 16:32 
Offline

Rejestracja: 10 wrz 2015, 00:29
Posty: 78
Te noże mamy w grubościówce, szybka wymiana jest faktycznie plusem. Minusem jest fakt że dość często pękają na kilka części


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Noże Tersa
Post: 07 mar 2021, 21:51 
Offline

Rejestracja: 04 wrz 2015, 20:42
Posty: 151
Lokalizacja: Wadowice
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Schody, balustrady
Te noże cieńsze są i zastanawiałem się jak trafi się większy sęk - przy większym posuwie czy czasem nie pęknie.

Z wałem spiralnym widziałem ogólnie dobra sprawa, ale jedyna używka z tym wałem to felder i to jakaś taka licha i lekka się wydaje, obejrzeliśmy też f510 SCM i chyba najbardziej mnie przekonuje - tylko noże tradycyjne.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Noże Tersa
Post: 09 mar 2021, 21:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 mar 2015, 12:42
Posty: 30
Lokalizacja: Lubliniec
w moich Martinach mam Tersę od kilkunastu lat montowaną w ilości 4 szt. na wał. Noże zamawiam w Niemczech w firmie Barke w klasie HSS M42 Terso Tri. Minusem na pewno, że jak dojdzie do uszkodzenia do z reguły wszystkie noże do obrócenia albo wymiany (są dwustronne). Jakość po wymianie na pewno dobra bo woda potrafi spływać bez śladu świeżo po wystruganiu. Zgodzę się z Kubą, że takimi nożami lepiej pracować na "czystym" materiale. Ostrzenie to nieporozumienie, próbowałem kilkukrotnie i nic dobrego z tego nie wyszło, przede wszystkim odchylania wychodziły na profil - kontrprofil.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Noże Tersa
Post: 14 paź 2021, 20:44 
Offline

Rejestracja: 04 wrz 2015, 20:42
Posty: 151
Lokalizacja: Wadowice
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Schody, balustrady
Pochwalę się że dziś dotarła do nas z włoch nowa maszyna - czekaliśmy 4miesiące. Zdecydowaliśmy się na tradycyjne noże.
Producent Fahd. Ile jest warta zobaczymy w trakcie użytkowania.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Noże Tersa
Post: 15 paź 2021, 19:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Nie rozumiem decyzji. Chyba że cena była Ok. Odkąd mam wały spiralne to nie chce nawet słyszeć o tradycyjnych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Noże Tersa
Post: 15 paź 2021, 20:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:12
Posty: 715
Lokalizacja: kuj-pom
Kuba, a możesz powiedzieć np. procentowo, ile oszczędności masz na spiralnych względem tradycyjnych? Bo to, że jednorazowa wymiana wszystkich jest droższa to wiem, ale można je obracać przecież. Ostrzyć chyba też się da?

_________________
Pozdrawiam.
Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Noże Tersa
Post: 16 paź 2021, 15:22 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Ostrzyć się nie da, ale mam maszyny równo rok i raz obracałem płytki. Noże tradycyjne ostrzyłem co około 2 tygodnie w wyrowniarce i co miesiąc w grubościówce. Ostrzenie i ustawienie na jednej maszynie to powiedzmy 100zł. Miałem ostrzałkę więc nigdzie ich nie woziłem, ale można przyjąć że ta stówa to bardzo niska stawka. Jest jednak jedna ważna czynność która w tej chwili jest możliwa - puszczanie sklejki przez grubościówkę bez obawy o zatkanie odciągu wiórem o długości takiej jakiej szerokości był materiał (w moim przypadku 30-40cm). No i hałas, a raczej jego brak. Głośniejszy jest odciąg niż maszyna.
Warto jeszcze dodać że wymiana maszyn tj. grubościówki, wyrowniarki i formatówki oraz doposażenie pilarki taśmowej o posuw i lepsze piły pozwoliły mi zwiększyć zysk warsztatu o ponad 25%. W ciągu roku maszyny się zwróciły!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Noże Tersa
Post: 16 paź 2021, 20:16 
Offline

Rejestracja: 04 wrz 2015, 20:42
Posty: 151
Lokalizacja: Wadowice
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Schody, balustrady
Stopień Wyżej pisze:
Chyba że cena była Ok.


Cena była w promocji 20,5k, silnik jest 5,5kw, blaty 300cm - waży 850kg.
Dostaliśmy do niej przyrząd do ustawiania noży ale niema w instrukcji jak go stosować , są tam magnesy bardzo mocne - mniej więcej już kombinowaliśmy jak to powinno być ustawiane - może ktoś coś podpowie..

A co do wału spiralnego to już złożyliśmy zapytanie o grubościówkę tego typu w tej samej firmie - bo doskonale wiemy jak to w praktyce wygląda - nie tylko oszczędność, dodatkowo jakość powierzchni.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Noże Tersa
Post: 16 paź 2021, 20:57 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Wydaje mi się ze magnesy przypinasz do wału i noże wysuwasz tyle ile wynosi to podfrezowanie. Później blat odbiorczy na zero i gotowe. Ja za SCMa 50tkę z blatami podobnej długości płaciłem chyba 36tys brutto. Cena spoko.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Noże Tersa
Post: 17 paź 2021, 11:17 
Offline

Rejestracja: 07 gru 2014, 21:10
Posty: 43
Stopień Wyżej pisze:
Ostrzyć się nie da, ale mam maszyny równo rok i raz obracałem płytki. Noże tradycyjne ostrzyłem co około 2 tygodnie w wyrowniarce i co miesiąc w grubościówce. Ostrzenie i ustawienie na jednej maszynie to powiedzmy 100zł. Miałem ostrzałkę więc nigdzie ich nie woziłem, ale można przyjąć że ta stówa to bardzo niska stawka. Jest jednak jedna ważna czynność która w tej chwili jest możliwa - puszczanie sklejki przez grubościówkę bez obawy o zatkanie odciągu wiórem o długości takiej jakiej szerokości był materiał (w moim przypadku 30-40cm). No i hałas, a raczej jego brak. Głośniejszy jest odciąg niż maszyna.
Warto jeszcze dodać że wymiana maszyn tj. grubościówki, wyrowniarki i formatówki oraz doposażenie pilarki taśmowej o posuw i lepsze piły pozwoliły mi zwiększyć zysk warsztatu o ponad 25%. W ciągu roku maszyny się zwróciły!!!

Od Ciebie kupiłem równiarkę, tą chinkę, troszkę zmodyfikowałemi i zaczęła strugać.
Ale do rzeczy, też interesowałem się nożami spiralnymi i oglądałem SCM-a, to prawda, że jakość strugania bardzo dobra, ale właściciele kombinują z nożami od Faby, a dlaczego?
Koszt wymiany nożyków porównywalny do 1/3 wartości równarki ( z postu), albo nie wiele mniejszy. A jakość porównywalna.
Tak naprawdę wszystko zależy od asortymentu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Noże Tersa
Post: 17 paź 2021, 12:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Wymiana nożyków to okolo 20-30zl/szt. Jest ich chyba 76. To nie jest 1/3 maszyny. Myślę że jeśli miałbym wydać te okolo 2000zł raz na 3-4 lata to nie będzie to wielki problem. A ludzie kombinują bo lubią oszczędzać tam gdzie się nie powinno.

A z Chinką co modyfikowałeś?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Noże Tersa
Post: 17 paź 2021, 18:52 
Offline

Rejestracja: 07 gru 2014, 21:10
Posty: 43
Oryginalne SCM, może są starsze i nowsze modele, ale do 60-tki wychodził ok. 5000.
Aktualnie robię z desek z demontażu, co dyskwalifikuje Twoją maszynę ze względu na kurz i piach.
W Chince podniosłem klin o 2,5mm i zrobiłem prowadnicę.
Każdemu w zależności od potrzeb.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group