TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 27 kwie 2024, 19:24

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 216 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna
Autor Wiadomość
Post: 04 lut 2014, 20:14 
Offline

Rejestracja: 14 maja 2013, 20:32
Posty: 1009
Lokalizacja: Tychy
No więc dzisiaj nastąpiło małe przemeblowanie a w zasadzie" przemaszynowanie " na warsztacie ;) Nowy pochłaniacz stanął pomiędzy DT a krawędziówką. Najgorzej było przestawić prasę.Niestety kupiłem dwuworkowy znacznie tańszy,mam nadzieję że wystarczy.Jeśli nie to trzeba będzie dozbierać na solidniejszy a ten potraktować jako taki załączany jak działa jedna maszyna.Za to mogę pomyśleć o zszywarce. :d


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lut 2014, 20:36 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2013, 20:59
Posty: 578
Lokalizacja: Szczytno
Zawód: Stolarz
I ja dokupiłem . Klimawent używany jedno workowy z transportem 900 zł. Pierwsze wrażenie, solidny, masywny. Dla samej konstrukcji było warto.

_________________
Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci. Oscar Wilde.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 lut 2014, 21:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:11
Posty: 352
Lokalizacja: okolice Ostrowa Wlkp.
Zawód: stolarz, mgr inż. AiR, technik elektronik
Specjalizacja: Schody, drzwi, drobne ciesielstwo, ogólnie lite i obłogowane
Ja brałem z f-my DARCO rury kołnierzowe ocynkowane fi 160, taki mam króciec przy odciągu.
Nie wychodziło jakoś mega drogo. jak liczyłem ile z ark. blachy bym zrobił i zapłacił za robotę, to szkoda fatygi, lepiej kupić gotowe.
Moje są w odcinkach po 1m, skręcałem pchełkami i do tego srebrna taśma klejąca, więc nie zasysa lewego powietrza.

_________________
Spokój duszy, ciała chłód
Ciepło świecy, wiatru śpiew
Nic nie zburzy moich snów
Gdy pod ziemią będę spał.....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 lut 2014, 09:35 
Jeszcze sobie zamówcie dolne worki z "plandeki TIR" , koniecznie z okienkiem z "plexi" i uszami transportowymi.

W ciągu roku zwróci się koszt kupowania tych "jednorazowych" cienkich worków foliowych :)


Na górę
  
 
Post: 12 lip 2014, 08:21 
Offline
Administrator

Rejestracja: 04 maja 2013, 12:46
Posty: 154
Lokalizacja: Warszawa
Zawód: IT
Przyszła i na mnie pora, tzn na mój odciąg.
Obecnie moim problemem jest mala ilość worków na trociny (5szt) co denerwuje mocno oraz za mała prędkość przepływu. Nie odciąga poprawnie ze szlifierki szerokotaśmowej.
Natrafiłem na używany podciśnieniowy z silnikiem 11kw (to zmniejsze na falowniku lub kupię wentylator 7,5kw), powierzchnia filtra 72m2.
Wyładowanie filtra jest do 4szt kontenerów o pojemności po ok 0,5m3 czyli jednorazowo odbieram (wyrzucam) ok 2m3 więc jest 5 razy lepiej.
Instalację mam z rur gładkich 250mm.
To co mnie przekonało do tego rozwiązania to łatwość odbioru trocin i zapinania ponownego kontenera oraz podciśnienie. Jest dołączona instalacja powrotu powietrza a worki są o przepustowości 0,2mg/m3 (kat G) czyli moge cofnąć całe powietrze na halę.

Karol, co o tym sądzisz?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lip 2014, 08:50 
Przyślij schemat, co chcesz podpiąć i jakie mają zapotrzebowanie powietrza w m3/h lub m3/s poszczególne maszyny = DTRka powinna zawierać takie dane.

Do szlifierek szerokotaśmowych zalecany jest osobny "szybki wyciąg z uwagi na częste wybuchy instalacji ze szlifierkami. Niektóre mają czujniki i jak jest zbyt mała prędkość powietrza to ich nie włączysz :).

To , że coś ma 11 kW to o niczym nie świadczy. Na 11 kW można mieć prędkość np. 2 m/s a można i 18 m/s tylko spręż będzie inny. Spręż to suma oporów rurociągu i koszt pracy powietrza przy transporcie odpadów. Mały spręż = zatkaj ręką rurę do odkurzacz. Silnik chodzi na maxa a prędkość powietrza 0.

Spróbuj się dowiedzieć, jakie parametry ma ten wyciąg - nominalny wydatek powietrza w m3/h czy m3/s oraz spręż w mm H2O lub mmHg lub Pa .


Na górę
  
 
Post: 12 lip 2014, 09:50 
Offline
Administrator

Rejestracja: 04 maja 2013, 12:46
Posty: 154
Lokalizacja: Warszawa
Zawód: IT
"wentylator na podcisnieniu GLS 300, 11 kW: ok. 5500 m³/h przy 4620 Pa"

Maszyny są uruchamiane selektywnie czyli jednorazowo pracuje tylko jedno przyłącze. Rura gładka 250mm, odległość od filtru do szlifierki będzie wynosiła ok 25m. Zapotrzebowanie szlifierki sprawdzę dziś wieczorem (jest to SCM 2 agregatowy 1100mm szlifowania). Od rozdzielacza do szlifierki mam dwie rury spiro ok 150mm, po ok 1,5m.
Niestety na obecną chwilę jeszczez jest sporo pyłu koło szlifierki. Zamierzam jeszcze skrócić spiro do minimum (zamienie na metalowa gładką)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lip 2014, 11:08 
"Zamierzam jeszcze skrócić spiro do minimum (zamienie na metalowa gładką)"

I to jest słuszna koncepcja. Czym mniej rur spiro tym mniejsze koszty "na prądzie".

Przy szlifierce ważna jest minimalna prędkość powietrza wg DTR-ki i średnice króćców .


Na górę
  
 
Post: 12 lip 2014, 17:52 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 22:40
Posty: 504
Lokalizacja: olsztyn
Karolu możesz mię trochę doszkolic
U siebie mam jeden odciag a do niego podłączone dwie maszyny i obydwie tylko i wyłącznie na waz giętki czy powinienem go wymienić na jak najdłuższe odcinki sztywnej rury a same końcówki na giętkie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lip 2014, 18:52 
Rura spiro ma bardzo duży opór i dla tego powinno się stosować gdzie się da rury gładkie , co owocuje wyższymi parametrami pracy instalacji i mniejszym zużyciem energii.


Na górę
  
 
Post: 12 lip 2014, 19:54 
Offline
Administrator

Rejestracja: 04 maja 2013, 12:46
Posty: 154
Lokalizacja: Warszawa
Zawód: IT
To jeszcze jedno pytanie - o ile będzie większe tłumienie przy zastosowaniu w głównej magistrali 250mm zwykłego trójnika z odejściem pod kątem prostym a typowym trójnikiem do instalacji odciągowej gdzie odnoga odchodzi pod łagodnym kątem?. Mam niestety tak zrobione pod strugarką czterostronną i szlifierką szerokotaśmową. Na strugarce jest ok (5 x 125mm) ale na szlifierce już jest kiszka (2 x 160mm)
Kolana mam także porobione 90st z promieniem ok 50cm (więc chyba zbyt mało).

Dzieki!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lip 2014, 20:23 
Jak jest nadwyżka mocy i kasa w portfelu to i trójnik 90' nie straszny :)

Strugarka czterostronna ma zupełnie inne parametry wyciągu niż szlifierka i łączenie ich w jedna magistralę jest złe. Przy szlifierkach wymagana jest wyższa prędkość powietrza z uwagi na wybuchy instalacji
a wzrost prędkości powietrza to wzrost mocy potrzebnej do napędu wentylatora.


Na górę
  
 
Post: 12 lip 2014, 20:38 
Offline
Administrator

Rejestracja: 04 maja 2013, 12:46
Posty: 154
Lokalizacja: Warszawa
Zawód: IT
czyli do szlifierki powinienem pociągnąc osobną magistralę?
Gdzie ją wtedy wpiąć do wentylatora bo chyba nie sugerujesz uzycia kolejnego wentylatora (moja wiedzia jesli chodzi o odpylanie jak widzisz nie jest duża)?

Jeśli chodzi o nadwyżki mocy czy gotówki, wole zrobić lepiej instalację niż później cierpieć przy rachunku za prąd :)
Na wentylatorze 11kw zamierzam założyc falownik dla obniżenia mocy i zużycia energii (myślę, że 7kw na szlifierkę wystarczy). Falownik da mi regulację.

Czy stosując większy silnik na mniejszej prędkości obrotowej uzyskam to samo jak silnik o mniejszej mocy ale pracujący z nominalna prędkością obrotową?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lip 2014, 21:22 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 22:40
Posty: 504
Lokalizacja: olsztyn
dzięki zmienie
mogę dac pcv czy koniecznie ocynkowane???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lip 2014, 21:37 
PCV się elektryzuje. Jak włączysz wyciąg, to aż beret się przesuwa w kierunku rurociągu :)

Znam jednego stolarza, co miał wyciągi z rur kanalizacyjnych i jak mu mówiłem, to się ze mnie śmiał - niestety teraz na pogorzelisku rosną pokrzywy.

Rurociąg musi być albo antystatyczny ( drogi ) albo ze zwykłych blach z uziemieniem ( tani i skuteczny )


Na górę
  
 
Post: 12 lip 2014, 22:12 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2013, 20:59
Posty: 578
Lokalizacja: Szczytno
Zawód: Stolarz
Co jest nie tak?!
Odciąg Klimawent nie jakiś bolek i lolek, a nie daje rady z okleiniarki wyciągnąć? Rura harmonijka ale ni jakaś mocno długa może z 1,5 metra.
Trzeba go przytłumić zasuwą?

_________________
Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci. Oscar Wilde.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 lip 2014, 22:15 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 22:40
Posty: 504
Lokalizacja: olsztyn
dobra dzięki
kopie neta w poszukiwaniu tanich rur


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2014, 08:16 
Anioll ????

Przemo - blacharz może Ci zrobić , tylko zamów rynny a nie rury do odciągów :) :)


Na górę
  
 
Post: 13 lip 2014, 08:42 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 22:40
Posty: 504
Lokalizacja: olsztyn
karol a jak by zrobić rure o przekroju kwadratu to by było gorzej??
kwadratowe to sam sobie zrobie wykorzystując gietarke do obrobki dekarskiej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2014, 08:48 
Offline
Administrator

Rejestracja: 04 maja 2013, 12:46
Posty: 154
Lokalizacja: Warszawa
Zawód: IT
Anioll pisze:
nie daje rady z okleiniarki wyciągnąć?

Czyli jednak za maly?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2014, 09:19 
Offline
Administrator

Rejestracja: 04 maja 2013, 12:46
Posty: 154
Lokalizacja: Warszawa
Zawód: IT
A więc szlifierka szerokotaśmowa potrzebuje 2440m3/h (41m3/min, 0,7m3/s) oraz podciśnieina 750Pa. Prędkość powietrza - 22m/s
Ma dwa króćce odciągowe fi 140mm.
Wieczorem dodam zdjęcia obecnej instalacji


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2014, 10:53 
przemo1803 pisze:
... jak by zrobić rure o przekroju kwadratu ...


Teoretycznie i praktyczni działa, ale przy niskich prędkościach powietrza - wentylacja.

Przy 17 m/s zaczynają się w takich rurach znaczne zawirowania, co skutkuje wzrostem oporu i zwiększeniem kosztów zasilania.


Ale jak ktoś tego nie liczy to OK.

Raczej nie polecam.


Soky
Jeszcze zapotrzebowanie strugarki w m3/h.


Na górę
  
 
Post: 13 lip 2014, 12:40 
Offline
Administrator

Rejestracja: 04 maja 2013, 12:46
Posty: 154
Lokalizacja: Warszawa
Zawód: IT
Karol, dzięki wielkie! Wieczorem podeślę.

PS: właśnie skończyłem przybudowywać podejście do szlifierki. Z początkowych 2 x 1,5m spiro 160mm zostało 2 x 0,5m. Jak wypadną test zobaczymy w poniedziałek.

Przy strugarce mam spiro 5 x 2-2,5m i wszystko jest ok.
Tak więc zgadzam się, że trzeba jednak mieć troszkę wiedzy aby poprawnie podejść do problemu odciągów


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2014, 12:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Anioll, ja mam podłączony AF14, wąż odciągowy1m .
Wydajność odciągu 2350m3/h.
Podciśnienie 2140Pa.W okleiniarce nie zostaje nawet okruszek.Nie jest nic tłumione, przyłącze 140mm.

SOKY, te parametry które podałeś to nie za mało do szlifierki?

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2014, 13:24 
Nie za mało. Dla wiórów stosuje się prędkości na poziomie 14-16 m/s ( dla mokrych więcej, nawet 24 m/s ) a dla szlifierek wyżej , czyli od 22 m/s w górę. Czym szybciej tym drożej :)


Na górę
  
 
Post: 13 lip 2014, 15:26 
Offline
Administrator

Rejestracja: 04 maja 2013, 12:46
Posty: 154
Lokalizacja: Warszawa
Zawód: IT
Andrzej pisze:
SOKY, te parametry które podałeś to nie za mało do szlifierki?

Dane podałem z DTRki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2014, 15:44 
Offline
Administrator

Rejestracja: 04 maja 2013, 12:46
Posty: 154
Lokalizacja: Warszawa
Zawód: IT
Dla strugarki czterostronnej:
przepływ 3400m3/h, prędkość 20m/s, podciśnienie podawane jest dla każdego wrzeciona osobno (po ok 900Pa na wrzeciono)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2014, 15:50 
Offline
Administrator

Rejestracja: 04 maja 2013, 12:46
Posty: 154
Lokalizacja: Warszawa
Zawód: IT
Skoro już się doktoryzujemy w tej materii, chciałbym dołączyć ciekawy filmik zależności mocy wentylatora do jego wydajności


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2014, 17:14 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 maja 2013, 13:31
Posty: 670
Lokalizacja: Poznań
Zawód: szef produkcji
Specjalizacja: Dużo wiem o maszynach i o pracy na nich.
panie administratorze, co to za post pod postem!!!

_________________
Rozmawiaj, dyskutuj, krytykuj konstruktywnie. Zachowuj się pozytywnie.

Wszelkie pytania o maszyny proszę zadawać na forum. Nie odpowiadam na PW w sprawie maszyn.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 lip 2014, 17:40 
Offline
Administrator

Rejestracja: 04 maja 2013, 12:46
Posty: 154
Lokalizacja: Warszawa
Zawód: IT
Widzisz, gamoń jestem bo nie umiem scalić postów :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 216 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group