TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 21:03

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
Post: 09 sie 2015, 14:48 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 19:39
Posty: 122
Fazę L1 która idzie do silnika podłączasz do cewki małego przekaźnika 230V, zero do 2 styku cewki. Przekaźnik umieszczasz gdzieś w obudowie maszyny. Do styków tego przekaźnika podłanczasz 2 zyłowy kabel 0,5 mm2. Kabel ciągniesz do stycznika odciągu z którego bieżesz fazę. faza L1 idzie do przekaźnika w maszynie i tam załonczona wraca do stycznika wyciągu załanczając ten stycznik. Proste jak drut elektryczny. Trudno o prościejsze rozwiązanie. Obwody; sterujący cewką przekaznika w maszynie i wykonawczy obwud (przechodzący przez styki jego) zabezpieczasz małymi bezpiecznikami np, 0,25A. Lepiej zabezpieczyć bo może sie tam pojawic przebicie i potrząchać.
Edit; możesz też dać przekaźnik czasowy z opuźnianiem załanczania odciągu np http://www.zamel.pl/pl,48,4,przekaznik_ ... cm01u.html" onclick="window.open(this.href);return false;


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 sty 2017, 22:54 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 sty 2017, 22:55
Posty: 90
Lokalizacja: Okolice Żywca
Zawód: Technik Technologi Drewna :)
Widzę że temat załączania odciągu był problemem dla niektórych użytkowników jest na to stosunkowo tani i prosty sposób koszt to między 200zł a 300zł.
Opisze to w skrócie potrzebne materiały skrzynka bezpiecznikowa co najmniej 4 segmenty koszt 20zł przekaźnik piorytetowy 130zł i przekaźnik 3fazowy koszt 50zł wszystko na szynę co by ładnie zamknąć w skrzynce i estetycznie wyglądało.
Skrzynkę najlepiej zamontować w miejscu gdzie mamy doprowadzenie prądu do warsztatu, prąd wpływający do warsztatu 1fazę przepuszczamy przez przekaźnik piorytetowy i dalej na warsztat. Przepływający prąd przez przekaźnik piorytetowy załącza stycznik 3fazowy a ten powoduje załączenie odciągu. Padły pytania o zwłokę nie ma z tym najmniejszego problemu przekaźnik piorytetowy ma możliwość ustawienia zwłoki do 10sekund oraz przy jakim przepływie ma się załączyć to ważne żeby oświetlenie go nie załączało.

Ja to zrobiłem 2 lata temu i zapomniałem o załączaniu i wyłączaniu odciągu.
Niema też problemu z prowadzeniem dodatkowych kabli do maszyn.

Ja ustawiłem że po włączeniu maszyny po 2s zostaje załączony wyciąg
Dla mnie prowadzenie przewodów do maszyn jest bez sensu to tylko dodatkowy kłopot

Jeśli macie problem załączaniem odciągów pytać postaram się pomóc i odpowiedzieć na wszelkie nurtujące pytania.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 sty 2017, 23:23 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 20:11
Posty: 1563
Możesz pokazać jakich podzespołów dokładnie użyłeś?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 sty 2017, 23:41 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 sty 2017, 22:55
Posty: 90
Lokalizacja: Okolice Żywca
Zawód: Technik Technologi Drewna :)
Tak jeśli chodzi o skrzynkę to typowa na bezpieczniki natynkowa z szyną w środku przekaźnik piorytetowy (prądowy) to EPP-619 natomiast stycznik na szynę 3fazowy http://electrus.pl/product-pol-2787-Sty ... LCTEC.html" onclick="window.open(this.href);return false; nie napisałem o przewodach ale to koszt kilku zł

To oczywiście najprostszy i najtańszy sposób ja go lekko rozbudowałem o dodatkowe dwa wyłączniki na szynę aby mieć możliwość włączenia odciągu bez włączonej jakiejkolwiek maszyny oraz wyłączenia podczas pracy maszyn (czasem potrzebne)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 sty 2017, 09:25 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 22:40
Posty: 504
Lokalizacja: olsztyn
Jeśli dobrze rozumiem to jeśli masz dalej w instalacji 8 gniazd to bez różnicy do którego włączysz maszynę i ja uruchomisz odciąg się włączy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 sty 2017, 09:38 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 sty 2017, 22:55
Posty: 90
Lokalizacja: Okolice Żywca
Zawód: Technik Technologi Drewna :)
Tak dokładnie tak to działa możesz mieć nawet 50 gniazd i które kolwiek z nich obciążysz to zostanie załączony odciąg ze zwłoką do 10s. Tez miałem kiedyś problem z załączaniem i wyłączaniem odciągu czasami chodził bez potrzeby zapomniało się wyłączyć byłem zajęty robotą.Szukałem rozwiązania i znalazłem a że hobbistycznie lubię grzebać z prądem to zrobiłem załączanie odciągu.Wkleję puźniej zdjęcie mojej skrzynki jak to wygląda.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 sty 2017, 09:43 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 22:40
Posty: 504
Lokalizacja: olsztyn
Robiąc nową instalację ma to sens
W starych budynkach by nie przerabiać wszystkiego to sposób z dodatkowym kablem z maszyny lepszy
Przykładowo kompresor czy ściana lakiernicza nie potrzebują załączenia odciągu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 sty 2017, 09:54 
Offline

Rejestracja: 19 gru 2015, 07:55
Posty: 975
Lokalizacja: Szczecin
Zawód: Rzemieślnik
Specjalizacja: Szklarz i akwariarz czyli dwa w jednym.Trochę lakieruję itp .
Mam zamontowany włącznik odciagu obok wlacznika piły .
Bardzo dobre moim zdaniem rozwiązanie.Co innego latać do odciagu,a co innego mieć nad nim kontrolę pod ręką .
Włączam go tak instynktownie jak podcinak.
Komputer zapamiętał i robi to z pamięci .

_________________
Warto być przyzwoitym choć nie zawsze się to opłaca .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 sty 2017, 10:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 sty 2017, 22:55
Posty: 90
Lokalizacja: Okolice Żywca
Zawód: Technik Technologi Drewna :)
Ja akurat mam kompresor na 230v więc nie mam z tym problemu ale wydaje mi się że lepiej poprowadzić dodatkowy kabel do kompresora czy ściany z tej skrzynki niż do każdej maszyny kabel+wyłącznik. W pierwszej fazie pomysłu tez myślałem o kablu i wyłączniku ale mając 10 maszyn niema to sensu i cały czas trzeba myśleć o dodatkowym wyłączniku żeby go naciskać nie mówiąc już o tych metrach kabli które trzeba zrobić do maszyn.Nie mówiąc już jak mało profesionalnie wyglądają dodatkowe przewody przy maszynach ;) Ja jako nowy rzuciłem tematem bo widzę że rozwiązanie było tylko jedno a każdy przecież zrobi jak uważa i co dla niego lepsze :d


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 sty 2017, 22:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 sty 2017, 22:55
Posty: 90
Lokalizacja: Okolice Żywca
Zawód: Technik Technologi Drewna :)
Obiecałem że wrzucę zdjęcia jak to u mnie wygląda mam tam dodatkowe bezpieczniki którymi mogę wyłączyć cały warsztat oraz jeden bezpiecznik który jak zostaje wyłączony to odciąg się nie włączy mimo działania maszyn. Przewody które wychodzą ze skrzynki jeden to zasilanie warsztatu a drugi to odciąg. Obrazek Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 kwie 2019, 19:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2013, 20:59
Posty: 578
Lokalizacja: Szczytno
Zawód: Stolarz
Szukam zasuw elektrycznych lub pneumatycznych, może ktoś samemu robił?
Średnica do rury 200.

_________________
Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci. Oscar Wilde.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 kwie 2019, 21:29 
Offline

Rejestracja: 29 sty 2015, 10:37
Posty: 78
Lokalizacja: okolice Łomży
Specjalizacja: Meble na wymiar
Podłączam się pod post. Ma ktoś jakiegoś gotowca jak spiąć pile z wyciągiem ? Podłączyłem wszystko poprzez stycznik ale nie robi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 kwie 2019, 09:32 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 sty 2017, 22:55
Posty: 90
Lokalizacja: Okolice Żywca
Zawód: Technik Technologi Drewna :)
Napisz coś więcej co Ci nie działa jak to podłączyłeś? to nie są trudne sprawy i działać powinno


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 kwie 2019, 15:21 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
U nas działa na kilku maszynach, ale robił to znajomy i nie widziałem co podłączał.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 kwie 2019, 20:39 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 sty 2017, 22:55
Posty: 90
Lokalizacja: Okolice Żywca
Zawód: Technik Technologi Drewna :)
Załączanie odciągu razem z maszynami jest niekorzystne powinno być opóźnienie około 2sekundy tak jak pisałem wyżej najlepsze rozwiązanie jest na przekaźniku piorytetowym nie musisz nic ingerować w maszynę ani w instalację zrobisz to na przewodzie idącym do maszyny. Wtedy załączasz maszynę i po czasie ustawionym na przekaźniku ja mam ponad sekunde załączy się odciąg koszt niewielki 200zł gdzieś części w twoim przypadku będzie taniej bo stycznik już masz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 kwie 2019, 09:28 
Offline

Rejestracja: 01 lis 2015, 17:58
Posty: 217
Nic więcej jak wlacznik priorytetowy schemat jest w necie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 sty 2022, 22:06 
Offline

Rejestracja: 03 wrz 2020, 20:17
Posty: 7
Lokalizacja: Skierniewice
Już należy mi się złota łopata? ;)
pirat pisze:

To oczywiście najprostszy i najtańszy sposób ja go lekko rozbudowałem o dodatkowe dwa wyłączniki na szynę aby mieć możliwość włączenia odciągu bez włączonej jakiejkolwiek maszyny oraz wyłączenia podczas pracy maszyn (czasem potrzebne)

Dobrze rozumiem, że wyłącznikiem "C6" wyłączasz odciąg odcinając przekaźnik a "C32" włączasz z pominięciem stycznika?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 sty 2022, 22:31 
Online

Rejestracja: 07 maja 2013, 16:17
Posty: 1745
Mam tak wyłącznik jak w skrzynce na zdjęciu i ostatnio po wyłączeniu maszyny wyłącza się wyciąg ale po chwilivsam się włącza. Ktoś wie w czym jest problem?

_________________
Da mihi animas, caetera tolle


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 sty 2022, 14:25 
Offline

Rejestracja: 03 wrz 2020, 20:17
Posty: 7
Lokalizacja: Skierniewice
OK, doczytałem do czego jest C32 w skrzynce... :?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 sty 2022, 21:11 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 sty 2017, 22:55
Posty: 90
Lokalizacja: Okolice Żywca
Zawód: Technik Technologi Drewna :)
Dokładnie tak jak piszesz C6 wyłącza stycznik odciągu a C32 to zabezpieczenie warsztatu.

Bws jeśli nic nie zmieniałeś a było ok to zacznij sprawdzać od przekaźnika piorytetowego


Ja mam tak zrobione od kilku lat i jak na razie żadnej usterki nie było


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group