TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 23:28

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: 06 kwie 2018, 06:32 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Takie pytanko... W którą stronę powinna kręcić się turbina w odciągu ze zdjęcia ? Mamy niestety w tej materii podzielone opinie . Prosiłbym o uzasadnienie dlaczego w lewo a nie w prawo lub odwrotnie :)


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwie 2018, 07:23 
Offline

Rejestracja: 02 mar 2015, 14:46
Posty: 798
Lokalizacja: Mazoffshe
Nie to żebym był ekspert ale zgłębiałem znacząco temat ostatnio i moja opinia wygląda następująco. Po 1 to nie jest turbina do transportu zanieczyszczeń w postaci ciał stałych. Na moje to zwykły wentylator. Coś jak ja mam. Na moim jest piękna strzałeczka z kierunkiem obrotów. Taka fabryczna. Więc chyba wiedzieli w którą ma się kręcić. Ta powinna się kręcić zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Czyli w prawo. Teraz uwaga uzasadniam swoją odpowiedź: ponieważ wtedy lepiej dmucha. Z jednej dziurki i ciągnie z drugiej. Taka sytuacja kolego. Jak zmienisz kierunek obrotów to słabo ciągnie. Edit. Przecie tam k... strzałka jest! rotfl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwie 2018, 07:36 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Tak jest tam strzałka ale......Czy łopaty nie powinny zagarniać "urobku"? Jak dla mnie to coś jest zje...ane :) konstrukcyjnie, chociaż nie znam się za bardzo na tym . w każdym razie mieliśmy podłączone odwrotnie niż wskazuje strzałka :) i ciągnął Teraz moim zdanie ciągnie lepiej ale zdania wśród załogi na ten temat są podzielone :)
Jakby ktoś mógł mi wytłumaczyć (jeśli to konstrukcyjnie jest poprawne) dlaczego łopatki są w drugą stronę to byłbym wdzięczny bo brakuje mi argumentów żeby przekonać część załogi do swojego zdania :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwie 2018, 07:50 
Offline

Rejestracja: 02 mar 2015, 14:46
Posty: 798
Lokalizacja: Mazoffshe
Ty im płacisz więc to Ty masz rację. rotfl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwie 2018, 08:23 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Niby tak :) ale mieć rację a MIEĆ RACJĘ ! to trochę różnica .Chciałbym móc wytłumaczyć dlaczego się mylą i mieć z tego satysfakcję :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwie 2018, 08:50 
Offline

Rejestracja: 11 mar 2015, 08:08
Posty: 103
Lokalizacja: Kartuzy
Zawód: Stolarz
Gdyby łopatki były wygięte w drugą stronę to wpychałyby powietrze z powrotem do wlotu. Będzie to siła mniejsza niż siła wypychająca powietrze, wynikająca z obrotów więc wentylator będzie dalej ciągnął tylko słabiej, z niepotrzebnymi zawirowaniami. Załącz wentylator w lewo i zmniejsz światło dolotu a wentylator pewnie zacznie dmuchać w dolot. Więc jeśli chcesz mieć racje wyprostuj łopaty i powiedz że tak jest najlepiej :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwie 2018, 09:18 
Offline

Rejestracja: 02 mar 2015, 14:46
Posty: 798
Lokalizacja: Mazoffshe
Bo łopatki nie mają zgarniać urobku tylko zmniejszać ciśnienie powietrza. Dlatego ciągnie. Spójż że promień obudowy zwiększa się od wlotu do wylotu. Kąt pomiędzy łopatkami od osi wirnika też. Dzięki temu ile byś tam urobku nie wsypał to zawsze go wydmucha. W drugą stronę by się zapchał.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwie 2018, 09:28 
Offline

Rejestracja: 09 mar 2014, 22:29
Posty: 532
Dziękuję koledzy za argumenty.Teraz zaczynam rozumieć dlaczego jest tak a nie inaczej. Pewnie ktoś to obliczył i skalkulował :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwie 2018, 09:46 
Offline

Rejestracja: 17 mar 2016, 23:20
Posty: 42
Lokalizacja: Warszawa
Zawód: Stolarz
Najważniejsze aby łopatki wypychały urobek do worka a podciśnienie samo zasysa z drugiej strony, czyli w tym wypadku od środka wirnika .Gdzie jest dolot . Gdyby łopatki były proste wydajność zmniejszyłaby się .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwie 2018, 11:02 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2018, 01:09
Posty: 245
Jest to wentylator odśrodkowy, a wiec chodzi o to żeby urobek zaciągnąć środkiem i za pomocą siły odśrodkowej rozrzucić na zewnątrz. Kształt łopat ma to ułatwić, gdyby łopaty wygięte były w druga stronę to urobek zamiast być rozrzuconymi na zewnątrz pozostawał w zagłębieniu. Bez względu na kierunek wszystko co się kręci i tak wytworzy sile odśrodkowa, tylko wydajność spadnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwie 2018, 17:17 
Offline

Rejestracja: 05 kwie 2015, 13:48
Posty: 110
to ryżowy odciąg wiec rozwiązania moga byc dziwe ja np mam polytechnik i łopaty są proste a ciągnie duzo lepiej niz ten ze zdj. miałem równiez ten ze zdjęcia i ma sie kręcic w prawo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwie 2018, 17:41 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2018, 01:09
Posty: 245
Co znaczy ciągnie dużo lepiej, robi większy halas?
Wyprostowanie łopat może tylko ten parametr poprawic.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 kwie 2018, 20:37 
Offline

Rejestracja: 02 mar 2015, 14:46
Posty: 798
Lokalizacja: Mazoffshe
Dlatego mówiłem że to nie jest do transportu ciał stałych. W normalnych odciągach, przemysłowych są łopatki proste. Z jakiegoś odlewu. A nie nitowana blacha alu 2mm. Z opowieści pewnych ludzi znane są przypadki że przewód wentylacyjny fi 500mm potrafił się złożyć od podciśnienia. Z tym że te odciągi były napędzane silnikami w dziesiątkach kW.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 kwie 2018, 11:50 
Offline

Rejestracja: 05 kwie 2015, 13:48
Posty: 110
Ciągnie lepiej czyli lepiej zasysa, ma wieksze podcisnienie, lepiej urobek zbiera . Jak mam ci to jeszcze nazwac ???? Mialem 2 takie jak zezdj ,oba sprzedalem mam stary polytechnik ktòry ma lopaty proste z odlewu, robi mniej halasu a lepiej ciagnie. te chinskie pracuja jak odkurzacz na sterydach sasiad z za drogi mowil ze je slychac jak jęczą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 kwie 2018, 22:55 
Offline

Rejestracja: 16 sty 2018, 01:09
Posty: 245
Całkiem możliwe że inny ciągnie lepiej niż ten na zdjęciu, jestem jednak pewien, ze jak temu ze zdjęcia wyprostujesz łopaty, to będzie działał jeszcze gorzej. Wyprostowanie łopat spowoduje tylko powstawanie niepotrzebnych zawirowań na krawędziach łopat, przy zagietych powietrze się ześlizguje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 kwie 2018, 23:39 
Offline

Rejestracja: 05 kwie 2015, 13:48
Posty: 110
Ten ze zdj to bernardo/holzmann/holzcraft/maktek itp itd wszystkie takie same ryzowe ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group