TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 16:28

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 22 sie 2015, 17:53 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 19:39
Posty: 122
W związku z potrzebą mocniejszego odpylania zakupiliśmy wyciąg ZOT-2N marki http://tywent.pl/pl/zot_2n,produkt,8,6,1.html
Zamówienie w środę o 11 godz. a kurier z wyciągiem przed południem drugiego dnia. W poniedziałek zrobimy podłączenia pneumatyczne i wtedy opiszę wrażenia i poważniejszą kwestię: czy inwestycja udała się. Niestety, w necie jest ja na lekarstwo kompetentnych tematów o odciągach - szczególnie jeśli chodzi o recenzje użytkowników. Na razie co do ceny. Jest ona dwukrotnie wyższa od jednoworkowej Luny. Wydajność teoretyczna jest wyższa o 2,5 raza, ale to tylko wg danych producentów. Pole powierzchni prekrojów rur jest 4 razy większe niż w tanim jednoworkowcu, co sugeruje co najmniej podobną przewagę wydajności. Ale dość teorii. Wkrótce testy.

PS Aerotech niedawno wprowadził nowe bajeranckie odpylacze z minicyklonami:http://www.aerotech.com.pl/ OWP-1 i OWP-2.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 sie 2015, 18:27 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Domyślam się, że to do Remy, którą kupiłeś. Rozmawiałem z handlowcami i nawet przy najlepszym wyciągu będziesz miał trociny na pilarce.
Ja sobie zrobiłem blisko pistolet do przedmuchiwania. Też posiadam dwu workowy. Początkowo myślałem, że słabo ciągnie.
Jednak po tym jak się zapełniają worki teraz wiem, że się myliłem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 sie 2015, 18:42 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 19:39
Posty: 122
PBstol a jaki masz ten dwuworkowy? Dużo tych trocin zostaje Ci na pilarce? Jaką ma wydajność i przekrój głównego wlotu? Daleko stoi od pilarki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sie 2015, 01:07 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Sprawdźcie lepiej jakiej grubości macie klin za tarczą. Mało kto zwraca uwagę na ten BARDZO ważny element pilarki. Jak sypie z góry, to wiele można poprawić zakładając odrobinę szerszy. Nie będzie on powodować zakleszczania się materiału, a znacząco poprawi komfort cięcia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sie 2015, 08:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
http://rema-sa.pl/produkty/produkt/21/8 - mam ten dwu workowy. Z tym, że starszy model. Silnik też 2,2 kW + wąż 4 m. Nie mam miejsca, żeby postawić obok pilarki.

Nad piła też jest pochłaniacz, więc klin nie ma znaczenia. To co wyleci zostanie wciągnięte górą.
Najwięcej sypie się przy brzegowaniu i odcinaniu wąskich pasków, bo wiór leci na bok.
Najmniej przy przecinaniu arkusza na pasy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sie 2015, 13:13 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2013, 20:59
Posty: 578
Lokalizacja: Szczytno
Zawód: Stolarz
Niestety takiej jakości jest płyta.
Przy brzegowaniu 2-3 mm nie ma odciągu, który to wciągnie.

_________________
Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci. Oscar Wilde.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sie 2015, 13:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Przy brzegowaniu musiałbyś mieć odciąg boczny :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sie 2015, 14:51 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Jakość płyty raczej nie ma znaczenia. Jak z jednej strony leży kawał płyty, a się odcina 3 mm, to poleci w bok. Najważniejsze, że drobny pył jest wciągany.

kalafior
Przetnij z włączonym wyciągiem i z wyłączonym. Zobaczysz różnicę:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sie 2015, 15:45 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2013, 20:59
Posty: 578
Lokalizacja: Szczytno
Zawód: Stolarz
PBstol pisze:
Jakość płyty raczej nie ma znaczenia


Przytnij Eggera 3 mm i zostanie z prawej pasek a przytnij Kronospanu i będą same wióry ;)

_________________
Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci. Oscar Wilde.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sie 2015, 17:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Nie widziałem różnicy przy cięciu między płytami eggera, a pfleiderera.
Dla mnie obie idą tak samo. Innych marek nie kupuję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sie 2015, 19:59 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 19:39
Posty: 122
Tarcza swoim tyłem wyrzuca w górę pył, więc średnica rury odsysającej z góry, jak również konstrukcja pochłaniacza ma niebagatelne znaczenie. Rema Fx5, czyli najtańsza z Fxów posiada fi 60mm z osłony. Tanio i dobrze? F402 ma już 80mm. Z brzegowania to rzeczywiście trudno odciągnąć, liczę się z tym. Natomiast teraz przy normalnym cięciu jest tyle kurzu w powietrzu, że nie idzie wytrzymać. Co się dziwić, skoro słaby odciąg i cienkie rury zapewniają teoretycznie przepływ na poziomie max 1000 m3/h, ale podzielone na dwie ssawki i do tego jeszcze dochodzi opór workowego filtra w odciągu. Teoretycznie, czyli pewnie jest z 500 m3/h w dolnej, a w górnej ze 20.
Tu jest fajna, niestety obcojęzyczna strona o wyciągach: http://billpentz.com/woodworking/cyclon ... oolDucting
Właśnie doczytałem, że w Stanach wyciąg ma bezwzględnie stać na zewnątrz, chyba że ma wylot powietrza poza halę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sie 2015, 20:25 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
kalafior pisze:
wyciąg ma bezwzględnie stać na zewnątrz

Przy wyciągach jednostanowiskowych jest informacja, że mają stać jak najbliżej obrabiarki.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 sie 2015, 20:43 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
PBstol pisze:
Ja sobie zrobiłem blisko pistolet do przedmuchiwania.


A takiej nalepki nie masz na maszynie? :)

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sie 2015, 19:58 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Nie mam. Gdzie jej szukać?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 sie 2015, 21:08 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
Jak nie masz, to jej nie szukaj, bo nie znajdziesz.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sie 2015, 09:02 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 sty 2014, 20:08
Posty: 187
Zawód: budowlaniec
Specjalizacja: ogrodówka
Andrzej pisze:

A takiej nalepki nie masz na maszynie? :)



A dlaczemu nie można ?

Nie wiem, więc pytam ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 sie 2015, 10:22 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
PBstol pisze:
Gdzie jej szukać?

U mnie jest w widocznym miejscu ;)
Na tej nalepce są zaznaczone punkty krytyczne.

Zatrudniasz pracowników, albo przebywasz sam w zapylonym pomieszczeniu, kłania się BHP.
Możemy olać BHP, ale nasza super maszynka dostaje taką dawkę pyłu we wszystkie możliwe zakamarki, że po jakimś czasie stół formatowy przestaje chodzić tak jak powinien, czy dzieją się inne cuda z maszyną. Bardziej naukowo mógłby się wypowiedzieć Pilara, bo to on na co dzień styka się z takimi sytuacjami, dzięki temu ma robotę. :)

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sie 2015, 17:48 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 19:39
Posty: 122
Wyciąg Tywent ZOT-2N w odległości 9 metrów i z trzema zakrętami 45 stopni praktycznie nie zostawia trocin w grubiarce. Co ważniejsze, w powietrzu nie czuć i nie widać drobnego pyłu. Instalacja ma średnicę 200 mm. Na czterech otwartych rurach ciągnie lepiej niż stara jednoworkowa Luna 1,5 kW na jednej. Odciąg stoi w osobnym pomieszczeniu o kubaturze 60 m3. Cug ma taki, że trzeba użyć trochę siły, żeby zamknąć drzwi. Wart swojej ceny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sie 2015, 18:44 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Rozumiem radość z zakupów, trochę popracuj i niech się przytka filtr a nie będzie już tak kolorowo. Mam odciąg przy pilarce AF 22 z parametrami porównywalnymi do Twojego. Max. natężenie przepływu; 3100 m³/h; Max. podciśnienie 2510 Pa. Stoi dosłownie 3 m od obrabiarki, filtr jest trzepany okresowo, ale pył już jest tak wbity że pomaga to na chwilę. Kiedyś próbowałem wyprać filtr, ale skurczył się na tyle że nie mogłem naciągnąć go na obręcz. ;)

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sie 2015, 20:38 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 19:39
Posty: 122
Diabeł tkwi w szczegółach. Felderek ma jeden filtr. Zot już dwa filtry i wydajność 3500 m3/godz, a nie 3100. Felder mieści prawie 400 litrów, a Zot prawie 500... Tywent kosztuje 2700 zł, a AF prawie dwa razy tyle. Co do worków masz rację i producent wspomina o wymianie tychże. Koszt filtra: od 54 do do 230 zł netto (zależy od wysokości i tkaniny).
Trzeba wymieniać filtry, nie ma wyjścia. Wiem, to kolejne koszta, ale co zrobić?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sie 2015, 21:40 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
No właśnie, porównajmy szczegóły. Nie to żeby się licytować, tylko porównać parametry.
Mam jeszcze AF 14, ale to jest popierdółka a nie wyciąg.
Twój jest trochę cichszy, przynajmniej tak podaje producent, ZOT-2N- 72dB, AF22-82,5 dB.
Powierzchnia filtracyjna -1,8 m2, włókno poliestrowe 350g/ m2.
Zobacz na rysunku jakie są spadki wydajności na przyłączu bezpośrednim, a po założeniu 4 mb węża odciągowego. Nie wiem tylko czemu pokazano to na przyłączu 120 mm ?

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 sie 2015, 23:48 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 21:00
Posty: 2109
Lokalizacja: Swaj
Andrzej pisze:
Twój jest trochę cichszy,... ZOT-2N- 72dB, AF22-82,5 dB.

To nie jest "trochę". 10 dB różnicy, to przepaść.

_________________
... Bo wszyscy stolarze, to jedna rodzina ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sie 2015, 05:41 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 19:39
Posty: 122
Andrzej, akurat na stronie piszą że Tywent ma 78 decybeli, więc różnica maleje do 4,5 dB. U nas hałas bardzo zmalał po wyrzuceniu odciągu poza halę. Oczywiście kosztem wydajności. Na wykresie feldera, który przytoczyłeś widać wyraźnie o co chodzi. Odciąg poza halą to bezpieczeństwo pożarowe, cisza i, co najważniejsze bezpyłowość. Kosztem zużycia prądu.
Zdaje się, że chodziło im o pokazanie spadku wydajności, gdy ktoś bezpośrednio podłączy od wyciągu do maszyny rurę 120mm.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sie 2015, 09:28 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Oczywiście 78 dB, mój błąd.
W moim starym Aerotechu zapalił się pył w worku filtracyjnym, tylko przypadek sprawił że cały warsztat nie poszedł z dymem. W nocy wszedłem po coś do warsztatu, i poczułem dym. Worek z trocinami wystawiłem na zewnątrz, rano była już tylko kupka popiołu, chociaż nie było widać żaru ognia. A w filtrze wypalone dziury. Mogłem to wszystko zalać wodą, jest nauczka na przyszłość.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sie 2015, 16:15 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Kiedyś mieliśmy centralny wyciąg. Raz się zdarzyło, że coś się na pilarce przypaliło i zassało aż do pomieszczenia z odpadem.
Dobrze, że pracownik zobaczył. Tak byśmy się dowiedzieli jak już budynek by płoną.

Jak zassa do worka, który stoi w zakładzie, to przynajmniej widzisz i możesz reagować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sie 2015, 18:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 maja 2013, 19:03
Posty: 1973
Lokalizacja: Dobrzyków/Płock
Zawód: stolarz
Specjalizacja: schody
Mamy centralny od ponad 20 lat. Raz się zdarzyło że trzeba było wysypywać trociny z silosa bo wydobywał się z niego dym. Jak się okazało odciąg zassał dym z przypalonego frezem drewna ( zakleszczone na pile). Wiem że nie zawsze można, ale według mnie centralny odciąg jest wygodny i bezpieczny. A odkąd kupiłem od AdamaK wydajniejszy wentylator, to ciągnie lepiej niż najwytrawniejsza "call-girl".


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sie 2015, 18:30 
Offline

Rejestracja: 06 mar 2015, 19:39
Posty: 122
Każdy ma swoje zdanie na temat bezpieczeństwa pożarowego. StolArt zapewne posiada metalowy zbiornik na trociny, więc taki nie ma jak zassać od dołu powietrza i stać się trociniakiem.
Dla zdrowia ważne jest też odkurzanie całego zakładu przed końcem pracy. Ten drobny pył wzbija się w powietrze i trafia prosto w nasze biedne płuca...
PS Wy też macie wrażenie, że niektórzy rodzimi producenci biją na głowę zachodnią konkurencję, biorąc pod uwagę już nie ceny, a identyczne moce silników?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 sie 2015, 19:30 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Kiedyś mój tato robił w drewnie i centralny sprawdzał się idealnie.
Po rozbudowie zakładu okazało się, że dla pyłu jest za słaby i wyciąga też ciepłe powietrze.

Teraz w środku mamy wyciąg KOGI. Lepiej zasysa z szerokotaśmowej (wcześniej od zapylenia potrafiła się wyłączać) i drobny pył z innych obrabiarek. Nie wyciąga też ciepła.
Wadą jest to, że nie wyciąga na zewnątrz zapachu obrabianych płyt.
Zajmuje dodatkowe miejsce, ale akurat stoi tam gdzie nie zawadza.
Wszystko ma swoje wady i zalety.

Mogliśmy go wystawić za zakład, tylko że silnik musiałby mieć dwa razy większą moc, aby zasysać tak samo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sie 2015, 08:35 
Offline

Rejestracja: 07 maja 2013, 22:40
Posty: 504
Lokalizacja: olsztyn
czy przy założeniu ze odciąg musi stać na hali odciąg typu taki jak w linku
http://olx.pl/oferta/odciag-trocin-i-py ... 49a2a2d059
będzie bardziej skuteczny- chodzi mnie o latające w powietrzu pyły w porównaniu do takiego typu odciągu jak Kalafior kupił???
Porównajmy konstrukcje a nie konkretne firmy czy modele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 sie 2015, 11:09 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 maja 2013, 17:44
Posty: 1504
Specjalizacja: 12/70
Byłem zainteresowany zakupem tego typu odciągu, jednak( co wydaje się niemożliwe) to sam przedstawiciel handlowy odradził mi ten zakup ze względu na stosunek jakości do ceny. Dalej tematu nie drążyłem.

_________________
Davus sum, non Oedipus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group