TechnikiStolarskie.pl

Forum stolarskie dla ludzi z pasją
Dzisiaj jest 28 mar 2024, 20:02

Strefa czasowa UTC+1godz.




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
Post: 16 paź 2016, 19:26 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Robiłem kiedyś na Maggi. Co to za typ był to nie pamiętam już ale mam zdjęcie ile było potrzebne frezów aby bez kłopotu robić kołki i konfirmaty we wszelkich (moich) kombinacjach na maszynie z 21 wrzecionami.
Załącznik:
Frezy do ww.jpg
Dlaczego tyle? Ustawione były te boczne culagi na stałe. Bardzo długo się je ustawiało jak coś musiało być przestawione. Dlatego aby odsuwać od bocznych culag elementy to miałem docięte dwa kawałki zielonego mdf-u gr. 18 mm na 27 mm. Używałem tego do wiercenia w dolnych i górnych szafkach (odsunięcie od culagi o 18 mm), a listwy montażowe 27 mm. Z tym, że listwę tylną przykładałem do klocka tyłem a przednią przodem. Aby listwy montażowe (tył/przód) pasowały naprzemiennie to musiałbym lepiej przyłożyć się do tego aby wyliczyć wymiar. Co było nieopłacalne. Listwy wierciłem wtedy przy ustawieniu 10/9/8 (kołek/konfirmant/kołek). Słupki wierciłem przy tych długich listwach na których jest podziałka gdzie należy wiercić środkowe przegrody.

Co do tych ograniczników na listwę za 325 zł/szt to lepiej zainwestuj w dodatkowy jeden, a przy szaleństwie to dwa dociski pneumatyczne.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2016, 14:43 
Offline

Rejestracja: 09 paź 2016, 14:13
Posty: 76
Witam i pytam... :d

Czy można bez problemów i czasochłonnych kombinacji nawiercić np bok szafy o długości np 250cm pod półki mając na wyposażeniu tylko 2 listwy po 150cm...??? Jedna jest z lewej a druga z prawej strony. Sprzedawca twierdzi iż dawno długiej 3 metrowej listwy nie sprzedał bo podobno stolarze sobie jakoś w inny sposób rodzą za pomocą tych dwóch po 150cm. Nie chodzi mi o łączenie tych dwóch w jedną 3 metrową i zakładanie jej na jedną stronę itd. Chcę mieć listwy po obu stronach i na nich się bazować...jeden bok od jednej a drugi od drugiej.
...będę wdzięczny za informację :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2016, 14:52 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2013, 20:59
Posty: 578
Lokalizacja: Szczytno
Zawód: Stolarz
W jakiej maszynie?

_________________
Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci. Oscar Wilde.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2016, 14:58 
Offline

Rejestracja: 09 paź 2016, 14:13
Posty: 76
Wielowrzecionówka Maggi boring System 21....
Właśnie dzwoniłem do przedstawiciela i powiedział mi że nie mają w sprzedaży 3 metrowych liniałów bo coś tam coś tam :/ ...trzeba łączyć albo 2 po 150cm albo mogą sprzedać listwę 3 metrową o takim samym profilu jak ta oryginalna tylko samemu trzeba sobie nakleić jakąś listwę z podziałką metryczną itd itd.

...dziwne to trochę!!! :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2016, 15:38 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Ja sobie radziłem bez listew, czyli można.
Mam listwę 3m i ani razu jej nie założyłem do ww. Nie wykonuję rzędów otworów jak w ikea.
Ta listwa znalazła u mnie inne zastosowanie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2016, 17:01 
Offline

Rejestracja: 14 mar 2015, 17:50
Posty: 387
PBStol, z całym szacunkiem, ale gadanie o szafkach z Ikea jest nie na miejscu.
Znam kilku dłubaków, którzy też mówią, że robią MEBLE NA WYMIAR, a nie Ikea, więc u nich półka ma jedno mocowanie.

Ja zawsze pytam klienta. Albo rząd dziurek, albo równy podział na x części, albo podział wg opisu klienta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2016, 17:50 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Rząd otworów do czego miałbym porównać, jak nie do szafek z ikea, gdzie dziurki są od góry do dołu? Zastosowałem przykład, a nie żebyś się obraził.

U mnie jest otwór i regulacja góra/dół 32 mm. Otwór na równy podział, albo tak jak chce klient.
Jeszcze nie spotkałem klienta, który chciałby dziurki od góry do dołu, dlatego 3m listwa nie była ani razu użyta.
Jak kolega Pro-Meb tak robi, to może mu będzie potrzebna. 1,5m może okazać się mniej wygodna.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2016, 17:59 
Offline

Rejestracja: 28 gru 2015, 18:20
Posty: 90
a dlaczego miałby się obrażać otworki były, są i będą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2016, 18:05 
Offline

Rejestracja: 14 mar 2015, 17:50
Posty: 387
Ja tam taki obrażalski nie jestem.

A co do wiertarek, to mam Vitapa. Do korpusów na konfirmat super rzecz. Nie wyobrażam sobie skręcać z powrotem na wkręty.

Ale jeśli chodzi o klejenie na kołki, to już gorzej. Bo tu jest wymagana dużo większa precyzja - na kołku nie przesuniesz. NA konfirmacie tak. Więc trzeba jakieś próby zrobić na odpadach i skorygować ustawienia.

NA plus na pewno ogranicznik grawitacyjny. Ten pistolecik z ustawieniami głębokości też jest ok. Gdyby tylko usprawnili trochę proces przezbrojenia. Założenie i ustawienie 3m liniału trwa naprawdę za długo. Przecież można byłoby wykorzystać jakieś zatrzaski czy szybkozłączki.

Tak czy inaczej, nie wyobrażam sobie już bez niej pracy. I dzięki niej mogę bawić się w masówkę. Bo tylko z ww ma to sens.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2016, 19:07 
Offline

Rejestracja: 09 paź 2016, 14:13
Posty: 76
Mi nie jest potrzebna ta listwa 3 metrowa do nawiertu rzędu otworów w pionie na półki...ja jej potrzebuję bo mam dużo mebli do wykonania o wysokości 185 lub 210cm, a one najczęściej mają kilka albo wszystkie półki na stałe (czyli kołki). Nigdy nie wiercę rzędu otworów pod półki jak w Ikea (max 3 obok siebie co 32mm). Ciężko ogarnąć bok o wysokości 185/210 przy pomocy listwy 150cm. Chcę mieć 2 listwy po obu stronach po 3m...to rozwiązanie da mi komfort itd. Niestety Maggi mi tego nie zapewni bo takiej listwy nie mają w ofercie a tylko 150cm (pod kuchenne to obleci ale z resztą to lipa).
Dzwoniłem do Vitapa...mają model Alfa21 w tej samej cenie co Maggi (13,9 tys zł netto)...ma ona w standardzie listwę 3m...drugą mogę sobie dokupić i będzie oki. Mam nadzieję że Vitap to solidna maszyna i nie będę miał z nią problemów?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2016, 19:19 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
To czy nie będziesz miał problemów to się okaże:) Ja półek nie wierciłem. Dlaczego? Przykład. Mam słupek 200x60x55.
Ustawiam, wkładam wiertła i wiercę wieńce. Później zmieniam wiertła z 5 na 7 przelotowe biorę bok.
1. wiercę jeden koniec
2. wiercę drugi koniec i przegrody
No i teraz pojawia się pytanie. Najpierw wiercić drugi bok (bo mam już wiertła), czy może zmieniać wiertła na 5 i wiercić półki?
Jak zmienię wiertła i zrobię półki, to później znów będę musiał je zmienić - oczywiście w drugim boku mogę zacząć od półek.
Sprawa się bardziej komplikuje, jak jeden z boków jest widoczny, wtedy trzeba zostawić same fi 8mm.
Także, abo zmieniamy wiertła, albo wachlujemy formatką.

U mnie każdy mebel był inny i 0 serii, więc łatwiej mi było na ww machnąć same wiercenia kołek i kołek konfirmat.
Elementy kuchni ustawiałem głębokością. Oddzielnie szafki dolne i górne.
Później wziąć wszystkie boki do kupy i na ustawionej wiertarce bluma zrobić półki.
Powiem jeszcze, że łatwiej się wierci, jak się widzi gdzie się wierci. Półki odbijałem od przymiaru i wierciłem 3 otwory na raz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 paź 2016, 20:51 
Offline

Rejestracja: 09 paź 2016, 14:13
Posty: 76
Ja mam starą wiertarkę przy której mam po lewej stronie przyczepiony liniał na stałe...z prawej strony nie mam wogule, taką już kupiłem kiedyś używkę i tak zostało. Jeżeli mam zwiercić regał np o h=200cm ze stałymi pólkami (powiedzmy 5 szt) to...np biorę najpierw półki i wiercę je przykładając do listwy po lewej obrzeżem do listwy póżniej odwracam o 180 stopni w płaszczyżnie poziomej i wiercę tak samo tylko że od "tyłu" tj tylna strona półki, bez obrzeża do listwy. Półki gotowe. Póżniej biorę bok...mam już ustwaiony jakiś podział półek na listwie poprzez zderzaki (powiedzmy przy 5 półkach i równym podziale to wyjdzie między półkami po 29,9cm...przy cokole o h=8cm, płyta 18mm). Bok ustawiam obrzeżem do listwy prawej i tak jadę po wszystkich zderzakach itd....po tej operacji półki pasują mi do tego boku. Aby te same półkipasowały do drugiego boku to muszę ten drugi bok nawiercić od "tyłu" tzn do listwy przykładam krawędz bez obrzeża...i jadę po wszystki zderzakach.... i koniec, wszystko zwiercone. Metoda jest oki pod warunkiem że półki i boki mają taką samą głębokość :d ...gdy półki muszą być cofnięte w stosunku do boku to wiercę tak jak wyżej oba boki i jedną stronę półki przy ustawieniu od "tyłu" ale drugą stronę od "przodu" tj od strony obrzeża to muszę między listwę boczną a półkę włożyć docięty dystans który ma wymiar taki jak cofnięcie półek w stosunku do boku...i tyle. Dużym plusem tej metody jest fakt że zawsze półki wyjdą w poziomie, z obu stron regału będzie taka sama odległość między półkami bo oba boki nawiercane są od tych samych zderzaków...może co najwyżej wyjść np 29,8 a nie 29,9cm ale przynajmniej taki sam błąd będzie w obu bokach itd...
I to właśnie kombinowanie mnie wnerwia...mając dwie listwy wierciłbym jeden bok przy jednej listwie a drugi przy drugiej. Zwiększa się co prawda ryzyko złego ustawienia zderzaków na 2 listwach...półki mogą wyjść delikatnie przekoszone...ale cuż :d . Nawiercenie przegrody w wieńcach górnym i dolny to prosta sprawa...mam na to patent :d ....ale to za dużo pisania....

Ufffff....już lepiej wiercić chyba niż to opisać słowami :shock: :shock: :shock:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 paź 2016, 06:47 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Każdy ma swoje zboczenia:) Kiedyś nie miałem nawet miejsca, żeby tą listwą manewrować. Listwe 3m można sobie rozciąc, a podziałka idzie od środka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 paź 2016, 21:43 
Offline

Rejestracja: 09 paź 2016, 14:13
Posty: 76
Po długich rozważaniach i rozmowach z przedstawicielami chyba zdecyduję się na Vitap'a...bez problemów mają od ręki to co chcę w kwocie 17 tys netto.

a w tym
1) dodatkowa listwa 3m, jeżeli ma ona w zestawie 4 ograniczniki to potrzebuję jeszcze dodatkowo 4 szt tak abym miał po 6 na każdej.

2) dodatkowo do tych w standardzie jeszcze 21 szybkozłączek.

3) wiertła pod kołki o średnicy 8mm/ 20szt (10 lewe i 10 prawe)

4) wiertła 5mm / 10 szt (5 lewe i 5 prawe).

5) frez pod puszki zawiasów 35mm / 1szt.

...ostatecznie myślę że to będzie dobry wybór...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 paź 2016, 22:00 
Offline

Rejestracja: 14 mar 2015, 17:50
Posty: 387
Cały czas nie kumam, po co tyle wierteł fi 8.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 paź 2016, 22:07 
Offline

Rejestracja: 28 lis 2015, 21:02
Posty: 50
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Meble na wymiar
A ja z kolei ma inne pytanie. Otwory pod zawiasy wiercę na zwykłej wiertarce stołowej do której dostawiłem ogranicznik. Zastanawiam się nad zakupem hettich blue max mini ale wielowrzecionówki też jeszcze nie mam. I moje pytanie czy na wielowrzecionówce otwory pod zawiasy tak samo łatwo wykonać co na blue max mini? nie chciał bym dublować zakupów może warto poczekać i dozbierać do wielowrzecionówki?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 paź 2016, 22:10 
Offline

Rejestracja: 09 paź 2016, 14:13
Posty: 76
Ahhh....8-10 sztuk będę używał jednocześnie na tym Vitapie ( 4-5 na lewy bok i 4-5 na prawy przy wierceniu na dwie strony do 2 listw)...na 4 już mam inne zastosowanie a 6 niech leży jako rezerwa :d . Ot i całą tajemnica... :d


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 paź 2016, 22:15 
Offline

Rejestracja: 09 paź 2016, 14:13
Posty: 76
Piotr1 pisze:
A ja z kolei ma inne pytanie. Otwory pod zawiasy wiercę na zwykłej wiertarce stołowej do której dostawiłem ogranicznik. Zastanawiam się nad zakupem hettich blue max mini ale wielowrzecionówki też jeszcze nie mam. I moje pytanie czy na wielowrzecionówce otwory pod zawiasy tak samo łatwo wykonać co na blue max mini? nie chciał bym dublować zakupów może warto poczekać i dozbierać do wielowrzecionówki?

...powiem tak...jeżeli zależy Ci tylko na samym frezie pod puszki zawiasów to luzik, prosta i tania sprawa. W swojej starej wielowrzecionówce dokupiłem sam frez, włożyłem w oprawkę i śmigam tak już od 4 lat puszki...ale....bez otworów pod wciskane zawiasy lub euro wkęty. Sama ta przystawka co wierci 2 otwory i frezuje pod puszkę jest moim zdaniem przesadnie droga bo kosztuje ponad 2 tys :shock: .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 paź 2016, 22:18 
Offline

Rejestracja: 28 lis 2015, 21:02
Posty: 50
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Meble na wymiar
DZięki za podpowiedź chodzi mi tylko o frez 35mm


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 paź 2016, 22:25 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Napiszę tak. Jak masz miejsce to zainwestuj w pierwszej kolejności w ww, a dopiero potem w hettich blue max mini bo to są maszyny do innych zadań. WW służy głównie do łączenia elementów w całość co jeśli pracujesz sam ma duże znaczenie. Prościej wtedy jest złożyć elementy w całość. Z kolei hettich blue max mini służy do robienia połączeń płyty z akcesoriami. WW może zastąpić z pewnymi oporami (sam musisz wymyślić sposób jak tego dokonać) hettich blue max ale odwrotnie się to nie uda.

Ale robienie zadań hettich blue max na ww jest "zarażone" błędem bo nie widzisz gdzie wiercisz tak jak to jest wtedy kiedy pracujesz na hettich blue max. Jak to napisał powyżej
PBstol pisze:
[…]Powiem jeszcze, że łatwiej się wierci, jak się widzi gdzie się wierci.[…]


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 paź 2016, 22:29 
Offline

Rejestracja: 28 lis 2015, 21:02
Posty: 50
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Meble na wymiar
O taką właśnie poradę mi chodziło wszystko dla mnie jasne jak słońce
dzięki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 paź 2016, 13:24 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2013, 20:59
Posty: 578
Lokalizacja: Szczytno
Zawód: Stolarz
Ja mam taką https://youtu.be/9RbMtbwrTRk i troszkę inną technikę pracy.
Mam na stałe złączoną tą długą lagę i używam jej do rzędów otworów pod półki do szaf czy innych boków w których np jest wiercenie pod półki w różnych wysokościach.
Montując tą lagę do lewego boku i tej ruchomej lagi wiercę w bokach długich np do szaf pod środkowe wiązania.

A wiercę boki i wiązania tak, że ustawiam boczne na pół wartości elementów plus luz po pół centymetra żeby można było wkładać i wyjmować elementy.

Tylko listwy/trawersy robię lewa prawa po odsuwanych na końcach prowadnicach.

_________________
Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci. Oscar Wilde.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 paź 2016, 14:48 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
W Vitapie trzeba uważać przy zdejmowaniu belek na bok. Profil nie jest okrągły, ma kąty i przy zdejmowaniu można przesunąć sobie wskaźnik pod szkiełkiem powiększającym.
Kołki też wychodziły mi równo.

Jelina
Przesunięcie masz względem płaszczyzny, czy względem kantu? No i w którą stronę. W tej wiertarce nierówności można wyregulować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 paź 2016, 16:56 
Offline

Rejestracja: 09 paź 2016, 14:13
Posty: 76
...czyli ogólnie polecacie Vitapa czy nie...? Narazie znalazłem jeden minus (przynajmniej tak to wygląda na filmie i fotkach) w stosunku do Maggi i Feldera tj chodzi mi o głębokość wprowadzenia formatki do tego zderzaka poprzecznego za wiertłami. W MAggi/Felder da się ją wprowadzić na około 30 cm (tak piszą w opisie maszyny) a z tego co widzę to w Vitapie tyle się nie da :( . Może się mylę ale tak to wygląda patrząc nawet na te wygięte ramiona które podtrzymują belkę z dociskami (Maggi/Felder mają je wygięte dużo dalej za korpusem maszyny niż Vitap)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 paź 2016, 19:59 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 paź 2013, 13:46
Posty: 3717
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Stolarz
Specjalizacja: Meble na wymiar.
Po co je wkładać głębiej? Ja Tobie nic nie polecę. Piszę co zauważyłem. A maszynę sobie musisz wybrać sam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 paź 2016, 17:56 
Offline

Rejestracja: 09 paź 2016, 14:13
Posty: 76
Wiertarkę postanowiłem kupić nową żeby posłużyła mi parę lat, ciężko coś kupić tańszego z tych bardziej znanych firm (Maggi ta sama cena ale nie odpowiada mi jej wyposarzenie, Felder oki ale droższy o około 3 tys, SCM ta sama cena, jakieś Stomany trochę tańsze ale tej firmy nie znam itd)...więc co miałem zrobić??? Robię dużo mebli skrzyniowych do szkół i jest mi ona niezbędna do w miarę płynnej pracy. Wiadomo...można kupić jakieś nieduże CNC typu Weeke BHX 050, Cyflexa lub Vitapa Point2 ale niestety to wydatek minimum 35tys euro a na taki póki co nie mogę sobie pozwolić :( .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 paź 2016, 21:39 
Offline

Rejestracja: 28 lis 2015, 21:02
Posty: 50
Lokalizacja: Białystok
Zawód: Meble na wymiar
Jeśli fundusze pozwalają to kupuj co ci pasuje przy tej kwocie tysiąc czy dwa to chyba ma małe znaczenie. Im szybciej kupisz tym szybciej się zwróci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 paź 2016, 21:42 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Najważniejsze to kupić maszynkę pod siebie bo to Ty będziesz na niej robił. Ważny jest sposób zmieniania frezów, regulacja wysokości i łatwość ustawiania bocznych culag. Z jednym musisz się tylko liczyć. Na początku jak nie robiłeś na tego typu maszynie ona nie tylko nie przyśpieszy ale spowolni Ci pracę.

Ja jak na tym robiłem to miałem ustawioną listwę za frezami na 9 mm do środka freza. I to w każdej chwili ustawiałem automatycznie (jak to robiłem to jest to gdzieś tutaj na forum w moich wpisach i zdjęciach). Ale kiedy wierciłem szuflady pod Tandemy w płycie "16" to nie zmieniałem ustawienia listwy (maszyna to MAGGI 21 wrzecion) tylko zmieniałem wysokość frezów (dla pozycji "wiercenie od czoła") na "10" lub "8". "Dziesiątką" wierciłem w boku szuflady od boku płyty (przód/tył wchodziły między boki) co dawało 4 mm do kołka i kolejne 4 mm do środka kołka. W sumie było do środka kołka 8 mm. A w przodach/tyłach wierciłem od czoła płyty na ustawieniu "8". Czyli opuszczałem frez do dołu ze standardowego ustawienia "9". Ważne jest tylko tu aby do stołu maszyny przykładać przód/tył zewnętrzną stroną "szuflady" czyli tą brzydszą z podcinakiem, a nie jak Ci się trafi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 paź 2016, 18:18 
Offline

Rejestracja: 09 paź 2016, 14:13
Posty: 76
W piątek dojechał do mnie Vitap. Szybkie testy zrobione...coś więcej napiszę za parę dni ...
Aha....jakich wierteł używacie pod konfirmat, średnica 5 czy może 4.8? (uzywam 7x50).Mam wszystkie nieprzelotowe o długości 70mm i muszę kupić parę przelotowych i jaką długość wybrać...może 85mm...90mm?
I jeszcze jedno...muszę się pozbyć starej wiertarki Gomad...rok 1982...19 wrzeciona....ile za coś takiego można zawołać co by się nie wygłupić?
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 paź 2016, 07:05 
Offline
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lut 2015, 08:05
Posty: 963
Lokalizacja: Puławy
Zawód: stola(z)rzyna
Specjalizacja: Zrobić i się nie orobić
Wszystko zależy od tego jak dużo wwiercasz się wiertłami Ø8 w czoło płyty i jakiej masz je długości. Powinieneś wwiercać się na głębokość 25 mm i na jakieś 13 mm z boku płyty (z powodu płyty "16") dla kołków dł 35 mm. A wiertłem na konfirmant od czoła musisz wwiercić się na 34 mm (to jest takie minimum minimum na styk). Pozwoli to na wkręcenie na równo z płaszczyzną płyty konfirmantów w płycie "16". Wtedy w "18" masz 2 mm luzu. Aby był jakiś zapas w wierceniu na konfirmaty to długość ich powinna być większa od tych Ø8 o minimum 15 mm. A jak kupisz dłuższe o 20 mm to będzie super.
Podczas zamawiania musisz też zwrócić uwagę na to jakiej średnicy i długości mocowania masz te u siebie. W CMT mają głównie "10" i trochę "8". Najnowszy katalog CMT na stronie od 265


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 119 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz.


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group